Túlélés

A magyar fegyvertartók fóruma

Moderátorok: Chuck Norris, Judge Dredd, Harry Callahan

Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

Fortitu írta: 2019.02.27. 17:19 Ez a bivakzsák vagy micsoda ez micsoda?
https://youtu.be/UP1ed_1xGdA?t=61
Azt írják hozzáértők, hogy Carinthia bivakzsák.
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5786
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

2019-ben ilyen nem lehet.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5414
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

Fortitu írta: 2019.03.13. 14:00 2019-ben ilyen nem lehet.
Pont ezt akartam én is bemásolni ide, de mótvá.
Nagyon komoly helyzet van Venezuelában. Pár éven belül szerintem onnan fogunk tanulmányokat olvasni a túléléssel kapcsolatban.
The Gent
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1660
Csatlakozott: 2018.06.05. 17:58

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: The Gent »

Fortitu írta: 2019.03.13. 14:00 2019-ben ilyen nem lehet.
Dehogynem, ott kezdődött, itt Európában folytatódik. Már most sokan Ausztráliába emigráltak, mert félnek egy európai háborútol... Sztem pár éven belül, ez a dolog bekovetkezik.
Mottó :Az élet szar, aztán meghalsz...
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5414
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

The Gent írta: 2019.03.14. 08:46 Dehogynem, ott kezdődött, itt Európában folytatódik. Már most sokan Ausztráliába emigráltak, mert félnek egy európai háborútol... Sztem pár éven belül, ez a dolog bekovetkezik.
Politika off, de sztem nem lesz ilyen.
És nem azért mert a politikusok felelősebbek lettek az utóbbi 100 évben, neeem. Hanem mert olyan mértékben globalizálódott a gazdaság hogy egy európai meretu konfliktus hazavágja az egészet úgy ahogy van. Azt meg a bizonyos 1%, aki a világ javainak a 80-85%-át birtokolja, nem engedné. Egyszerűen túlságosan sokat buknának rajta.
Sztem ezért nem lesznek nagyobb háborúk. Kisebb, Ukrajna-szintu balhé viszont simán lehet egy-kettő.
Blekk Rájgó
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1097
Csatlakozott: 2018.06.12. 00:28
Tartózkodási hely: Dunaújváros

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Blekk Rájgó »

TotoHU írta: 2019.03.14. 07:20 Nagyon komoly helyzet van Venezuelában. Pár éven belül szerintem onnan fogunk tanulmányokat olvasni a túléléssel kapcsolatban.
A libnkelt cikkből kimaradt, hogy az élelmiszer-segélyszállítmányokat se engedik be az országba.
The Gent
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1660
Csatlakozott: 2018.06.05. 17:58

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: The Gent »

:)
TotoHU írta: 2019.03.14. 09:16 Politika off, de sztem nem lesz ilyen.
És nem azért mert a politikusok felelősebbek lettek az utóbbi 100 évben, neeem. Hanem mert olyan mértékben globalizálódott a gazdaság hogy egy európai meretu konfliktus hazavágja az egészet úgy ahogy van. Azt meg a bizonyos 1%, aki a világ javainak a 80-85%-át birtokolja, nem engedné. Egyszerűen túlságosan sokat buknának rajta.
Sztem ezért nem lesznek nagyobb háborúk. Kisebb, Ukrajna-szintu balhé viszont simán lehet egy-kettő.
Neked legyen igazad. Sztem a dominó elv ellen az egy százalék sem sokat tehet...
Mottó :Az élet szar, aztán meghalsz...
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5414
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

The Gent írta: 2019.03.14. 10:11 :)

Neked legyen igazad. Sztem a dominó elv ellen az egy százalék sem sokat tehet...
Tehet, mert ők irányítanak ténylegesen. A kormányok és politikusok bábuk csupán a színjátékban.
Szvsz.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5786
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

The Gent írta: 2019.03.14. 08:46 Dehogynem, ott kezdődött, itt Európában folytatódik. Már most sokan Ausztráliába emigráltak, mert félnek egy európai háborútol... Sztem pár éven belül, ez a dolog bekovetkezik.
Ironikusan mondtam. Mert hát íme, itt a példa, van ilyen.
Mr. Senki
Tesztelő
Tesztelő
Hozzászólások: 2463
Csatlakozott: 2018.06.04. 23:47

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Mr. Senki »

TotoHU írta: 2019.03.14. 09:16 Politika off, de sztem nem lesz ilyen.
És nem azért mert a politikusok felelősebbek lettek az utóbbi 100 évben, neeem. Hanem mert olyan mértékben globalizálódott a gazdaság hogy egy európai meretu konfliktus hazavágja az egészet úgy ahogy van. Azt meg a bizonyos 1%, aki a világ javainak a 80-85%-át birtokolja, nem engedné. Egyszerűen túlságosan sokat buknának rajta.
Sztem ezért nem lesznek nagyobb háborúk. Kisebb, Ukrajna-szintu balhé viszont simán lehet egy-kettő.
Nem szoktam ide írni, de ez a kérdés foglalkoztat engem is.

Nézzük csak meg, honnan fúj a szél? A nyugati nagyhatalom az USA mostanában gyengélkedni látszik. A keleti szektor kínával az élén kezd erőteljesen nyomulni. Kína már ott tart, hogy a belső piaca is el tudja tartani. Minden más a gyarapodást szolgálja. Ilyen módon függetlenednek a nyugattól, aki eddig kizsákmányolta őket. Ezen túl ott az Orosz is, aki az elmúlt 10 évben dinamikusan fejlődik gazdaságilag. Plusz a közel-kelet is erős az olaj miatt. Ők is csak az USA gazdasági potenciálja miatt nem piszkálgatják őket.

Tehát ha nem is pontosan azért amiket leírtam, de látszik megint egy polarizálódás a világban. Ennek a polarizációnak a közepe megint Európa. Főleg a V4-es vonal. (Lengyel, Cseh, Szlovák, Magyar) Ha a két fél összeugrik, akkor az ütközőzóna megint itt lesz. Nyilván Európa is ki fogja venni belőle a részét, és az országok majd fognak hajladozni hol keletre, hol nyugatra. Ahonnan a jobbat remélik. Pedig elég volna csak átengedni az egymással balhézni akarókat egymás területeire. Aztán csinálják csak a ramazurit a saját területeiken. De nem ez lesz. A titkosszolgálatok érdekeltté fogják tenni az országok döntésképes személyeit abban, hogy vagy erre, vagy arra, de orientálódni kezdjenek. Onnantól meg megint indul a balhé.

Ha figyeltétek, nemrég a Tótok elküldték a pitlibe a NATO-t, mert egy olyan megállapodást toltak az orruk alá, ami gyakorlatilag korlátalan katonai jelenlétet engedélyezne a NATO-nak. Azt nem tudom, hogy Magyarország kapott e ilyet, de gyanítom kapott, és szépen alá is írták. Illetve a Lengyelek is közös hadgyakorlatot csináltak a Magyarokkal. Valamint mind a 4 államnak elkezdett fejlődni a hadi ipara. Ezek a részletek nekem nem azt mutatják, hogy ebben a régióban biztosan nem lesz semmilyen konfliktus, illetve ne számítanának rá a vezetők.

Ezzel együtt amíg nem kezdik el belengetni a kötelező sorkatonai szolgálat visszavezetését, addig még korai ronyózni bármitől is. Elég, ha figyelő üzemmódban rakja össze a részleteket az ember, és felkészül az adott helyzetben a lehető legjobban. Amit nem igazán lehet jól megtenni, mert az átlag parasztnak nincs olyan információ forrása, amivel ezt meg tudná tenni. A sajtó úgy zusamen alkalmatlan erre. Kamu, meg ferdített szarságok jönnek belőle. Csak a kis részletekből lehet következtetni a valódi helyzetre. De ez olyan, mintha egy olyan szélvédővel kéne vezetni, aminek csak az 1-2%-án keresztül lehet átlátni.
Valaha Martin Riggs voltam, de már csak egy Senki vagyok. Annyira senki, hogy még a fegyverem is "ISMERETLEN".
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

Mr. Senki írta: 2019.03.14. 14:33 Nem szoktam ide írni, de ez a kérdés foglalkoztat engem is.

Nézzük csak meg, honnan fúj a szél? A nyugati nagyhatalom az USA mostanában gyengélkedni látszik. A keleti szektor kínával az élén kezd erőteljesen nyomulni. Kína már ott tart, hogy a belső piaca is el tudja tartani. Minden más a gyarapodást szolgálja. Ilyen módon függetlenednek a nyugattól, aki eddig kizsákmányolta őket. Ezen túl ott az Orosz is, aki az elmúlt 10 évben dinamikusan fejlődik gazdaságilag. Plusz a közel-kelet is erős az olaj miatt. Ők is csak az USA gazdasági potenciálja miatt nem piszkálgatják őket.

Tehát ha nem is pontosan azért amiket leírtam, de látszik megint egy polarizálódás a világban. Ennek a polarizációnak a közepe megint Európa. Főleg a V4-es vonal. (Lengyel, Cseh, Szlovák, Magyar) Ha a két fél összeugrik, akkor az ütközőzóna megint itt lesz. Nyilván Európa is ki fogja venni belőle a részét, és az országok majd fognak hajladozni hol keletre, hol nyugatra. Ahonnan a jobbat remélik. Pedig elég volna csak átengedni az egymással balhézni akarókat egymás területeire. Aztán csinálják csak a ramazurit a saját területeiken. De nem ez lesz. A titkosszolgálatok érdekeltté fogják tenni az országok döntésképes személyeit abban, hogy vagy erre, vagy arra, de orientálódni kezdjenek. Onnantól meg megint indul a balhé.

Ha figyeltétek, nemrég a Tótok elküldték a pitlibe a NATO-t, mert egy olyan megállapodást toltak az orruk alá, ami gyakorlatilag korlátalan katonai jelenlétet engedélyezne a NATO-nak. Azt nem tudom, hogy Magyarország kapott e ilyet, de gyanítom kapott, és szépen alá is írták. Illetve a Lengyelek is közös hadgyakorlatot csináltak a Magyarokkal. Valamint mind a 4 államnak elkezdett fejlődni a hadi ipara. Ezek a részletek nekem nem azt mutatják, hogy ebben a régióban biztosan nem lesz semmilyen konfliktus, illetve ne számítanának rá a vezetők.

Ezzel együtt amíg nem kezdik el belengetni a kötelező sorkatonai szolgálat visszavezetését, addig még korai ronyózni bármitől is. Elég, ha figyelő üzemmódban rakja össze a részleteket az ember, és felkészül az adott helyzetben a lehető legjobban. Amit nem igazán lehet jól megtenni, mert az átlag parasztnak nincs olyan információ forrása, amivel ezt meg tudná tenni. A sajtó úgy zusamen alkalmatlan erre. Kamu, meg ferdített szarságok jönnek belőle. Csak a kis részletekből lehet következtetni a valódi helyzetre. De ez olyan, mintha egy olyan szélvédővel kéne vezetni, aminek csak az 1-2%-án keresztül lehet átlátni.
Én sem kívánnék politizálni, de tételezzük fel:
- a fenn ülő nagyokosoknak sokkal több infó áll a rendelkezésükre mint nekünk, és bár népszerű városi legenda, hogy csak azért vesznek drága és sok hadi cuccot mostanában, mert azok mellé hamarabb befér pár apróság nekik is, én azért azt gondolom, nem csak ez a cél. Ez pedig az a pont, ahol ha tévedek, az mindenkinek csak jó
- olvasgatom BP ostromát, hát a végén egészen gyorsan lettek katonák emberekből, és nemhogy kiképzésük nem volt, de egyenruhájuk se, meg fegyverük, lőszerük se, ellenben egy szép harcállást (lövészárok, fedezék), azt kaptak, meg parancsot... ha nagyon áll a bál, itt is lesz sorkatonaság gyorsan, nem lengetve, hanem nesze, hajrá! Most jön a reklámszöveg részemről: lehet elmenni területvédelmisnek, mert legalább valami lájtos kiképzést meg valami alap felszerelést kapsz, ráadásul te mész önként. Mondjuk sose legyen komolyabb bevetésünk, mint főzni a falunapon a toborzósátor mellett... :lol:
- összefoglalva: évtizedek óta rabolták szét a honvédséget, meg hagyták lerohadni, most meg hirtelen nagy shoppingolás van... Szigorúan közeli és szövetséges országokból, ha csak lehet. Nekem ez nagyon körültekintőnek és előremutatónak látszik, csak nem túl szép jövő felé mutat...
Avatar
Sparrow
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2018.06.11. 12:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Sparrow »

swordmanus írta: 2019.03.14. 15:43 Én sem kívánnék politizálni, de tételezzük fel:
- a fenn ülő nagyokosoknak sokkal több infó áll a rendelkezésükre mint nekünk, és bár népszerű városi legenda, hogy csak azért vesznek drága és sok hadi cuccot mostanában, mert azok mellé hamarabb befér pár apróság nekik is, én azért azt gondolom, nem csak ez a cél. Ez pedig az a pont, ahol ha tévedek, az mindenkinek csak jó
- olvasgatom BP ostromát, hát a végén egészen gyorsan lettek katonák emberekből, és nemhogy kiképzésük nem volt, de egyenruhájuk se, meg fegyverük, lőszerük se, ellenben egy szép harcállást (lövészárok, fedezék), azt kaptak, meg parancsot... ha nagyon áll a bál, itt is lesz sorkatonaság gyorsan, nem lengetve, hanem nesze, hajrá! Most jön a reklámszöveg részemről: lehet elmenni területvédelmisnek, mert legalább valami lájtos kiképzést meg valami alap felszerelést kapsz, ráadásul te mész önként. Mondjuk sose legyen komolyabb bevetésünk, mint főzni a falunapon a toborzósátor mellett... :lol:
- összefoglalva: évtizedek óta rabolták szét a honvédséget, meg hagyták lerohadni, most meg hirtelen nagy shoppingolás van... Szigorúan közeli és szövetséges országokból, ha csak lehet. Nekem ez nagyon körültekintőnek és előremutatónak látszik, csak nem túl szép jövő felé mutat...
Annyit mondj, milyen vadászpukát tartsak itthon. 308-asat, vagy 7,62x54-est. Csak hogy legyen utánpótlás municióból :-D
Mr. Senki
Tesztelő
Tesztelő
Hozzászólások: 2463
Csatlakozott: 2018.06.04. 23:47

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Mr. Senki »

Sparrow írta: 2019.03.14. 16:33 Annyit mondj, milyen vadászpukát tartsak itthon. 308-asat, vagy 7,62x54-est. Csak hogy legyen utánpótlás municióból :-D
Egyfélét kell csak tartani.

MINDET!
Valaha Martin Riggs voltam, de már csak egy Senki vagyok. Annyira senki, hogy még a fegyverem is "ISMERETLEN".
Blekk Rájgó
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1097
Csatlakozott: 2018.06.12. 00:28
Tartózkodási hely: Dunaújváros

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Blekk Rájgó »

Mr. Senki írta: 2019.03.14. 20:16 Egyfélét kell csak tartani.

MINDET!
Amit az első komolyabb zavargásnál/balhénál be fognak gyűjteni. Megoldás: elöltöltőt! :)
Kojak
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 1326
Csatlakozott: 2018.06.04. 10:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Kojak »

Blekk Rájgó írta: 2019.03.14. 20:57 Amit az első komolyabb zavargásnál/balhénál be fognak gyűjteni. Megoldás: elöltöltőt! :)
Ha ilyen történne úgyis sokan "elhagynák" vagy sok embertől "ellopnák". :roll:
Mr. Senki
Tesztelő
Tesztelő
Hozzászólások: 2463
Csatlakozott: 2018.06.04. 23:47

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Mr. Senki »

Kojak írta: 2019.03.14. 22:40 Ha ilyen történne úgyis sokan "elhagynák" vagy sok embertől "ellopnák". :roll:
Így van, elvégre nem tudom megvédeni.magam lőfegyverrel szemben, hiszen a BRFK saját hatáskörben nem ad ki viselési engedélyt lőfegyverre.

Tehát nem is tudom megpróbálni sem megvédeni a szállítot eszközöket.
Valaha Martin Riggs voltam, de már csak egy Senki vagyok. Annyira senki, hogy még a fegyverem is "ISMERETLEN".
The Gent
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1660
Csatlakozott: 2018.06.05. 17:58

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: The Gent »

:roll: w
Blekk Rájgó írta: 2019.03.14. 20:57 Amit az első komolyabb zavargásnál/balhénál be fognak gyűjteni. Megoldás: elöltöltőt! :)
Az elöltöltős eszközzel nem mész semmire, mert az üzemanyag nem tartható hozza szabadon... Capisi :|
Mottó :Az élet szar, aztán meghalsz...
Avatar
Sparrow
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2018.06.11. 12:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Sparrow »

The Gent írta: 2019.03.15. 17:21 :roll: w

Az elöltöltős eszközzel nem mész semmire, mert az üzemanyag nem tartható hozza szabadon... Capisi :|
Szabadon nem. De legálisan dehogynem. Nekem van is 1Kg vezuvit a szekrényben. De azért a savage axis gyorsabban ismétel mint az ardesa deerhunter...
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Sparrow írta: 2019.03.15. 20:27Szabadon nem. De legálisan dehogynem. Nekem van is 1Kg vezuvit a szekrényben.
Szia,

Szerinted az vezuvitot nem fogjak vinni, amikor a savage axis-t elraboljak? :-(

De tekinthetjuk ugy is, hogy nekunk legalabb szolnak, mielott igazan nagy balhe lesz.
(Gyk. a "szolnak" modja a rablas.)

Bel
Zotyika
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2018.06.04. 17:49

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Zotyika »

bel írta: 2019.03.16. 06:46 Szia,

Szerinted az vezuvitot nem fogjak vinni, amikor a savage axis-t elraboljak? :-(

De tekinthetjuk ugy is, hogy nekunk legalabb szolnak, mielott igazan nagy balhe lesz.
(Gyk. a "szolnak" modja a rablas.)

Bel
Azért ehhez - ha már gebasz van, és jönnek begyűjteni a fegyvereket - elég birka balfasznak kell lenni...

(gyk: engedély nélküli nem regisztrált fegyver és lőpor, honnan a faszból tudnák, hogy van?)
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5414
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

Kojak írta: 2019.03.14. 22:40 Ha ilyen történne úgyis sokan "elhagynák" vagy sok embertől "ellopnák". :roll:
Pontosan.
A zavargok feltörték a lakást/házat/kocsit és mindent elvittek. Hát nem szörnyű időket élünk? :twisted:
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13484
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

TotoHU írta: 2019.03.16. 08:45 Pontosan.
A zavargok feltörték a lakást/házat/kocsit és mindent elvittek. Hát nem szörnyű időket élünk? :twisted:
ajanlott olvasmany:
http://www.kaliberinfo.hu/cikkek/mit-te ... egyverunk/

Kép


---

Azonban ez eros tulaggodas.

Mert ki jonne begyujteni egy igazi SHTF idejen a fegyvereket?
- TEK es hasonlok a politikai vezetok szaros eletet vedenek, erre nincs kapacitasuk.
- helyi KMB? A sajat halalos iteletet irna ala, tudja ezt, a jegyzokonyvbe beirja, hogy nem voltal otthon.
ENNYI.
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
stevesmith79
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 68
Csatlakozott: 2018.06.03. 14:15
Tartózkodási hely: A térkép szélén

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: stevesmith79 »

gvass1 írta: 2019.03.16. 08:54 ajanlott olvasmany:
http://www.kaliberinfo.hu/cikkek/mit-te ... egyverunk/

Kép


---

Azonban ez eros tulaggodas.

Mert ki jonne begyujteni egy igazi SHTF idejen a fegyvereket?
- TEK es hasonlok a politikai vezetok szaros eletet vedenek, erre nincs kapacitasuk.
- helyi KMB? A sajat halalos iteletet irna ala, tudja ezt, a jegyzokonyvbe beirja, hogy nem voltal otthon.
ENNYI.
Venezuelában is megoldották. Amikor elkezdett rezegni a léc, összegyűjtöttek mindent, probléma letudva. :?
"Laws that forbid the carrying of arms disarm only those who are neither inclined nor determined to commit crimes." – Thomas Jefferson
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5414
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5786
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Fortitu írta: 2019.01.01. 17:16 Én most vettem egy ilyet, kíváncsi leszek rá a gyakorlatban.
Aztán akarok én is olyan akkukat venni, amin eleve van USB port tölteni. Így mindent lehet közetlenül powerbankról, vagy akárhol egy sima USB kábellel tölteni.
IMG_20190101_171236.jpg
Tegnap kiraktam az erkélyre délután pár órára egy lemerítette power bankot töltve. Erősen felhős idő volt. Utána a telóra dugva szinte semmit nem töltött. Ma késő délelőtt a szikrázó napsütésre kipakolva, majd naplemente után beszedve, egy Redmi 4X-et 4%-ról 54-re feltöltött. Szóval összességében erősen ajánlott cucc!!

mod.: Decathlonból van
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
pepe00
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2018.06.10. 17:06

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: pepe00 »

Nem kell itt fegyveres konfliktusnak lennie ahhoz, hogy kitörjön a pánik. Lásd Venezuela, ahol az áram megszünése miatt lett nagy káosz, pedig az élelemhiányhoz már hozzá voltak szokva.
Elég kirugni a villamosenergia hálózatot és már nincs semmi. Minden arra épül, se gáz, sem szennyvíz elvezetés, sem vezetékes víz, sem kommunikáció nincs utána. 1 hét és járvány, fosztogatás, stb. Erre valamelyest fel lehet készülni.
De kérdezem, 100 ból hány család lehet, aki esetleg gondolt már arra, ha netán 3 perce van elhagyni a házát és nem térhet vissza mit visz magával?
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5414
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

Kérdés, ki mit javasol?

Összeállítok 1-2 hónapon belül egy Bug Out Bag-et. Azaz egy olyan hátizsákot, ami letárolva lesz itthon, és gebasz esetén kikapom a szekrényből, és megtehetek vele 20 km-t, a büdöspesti lakásomból az agglomerációban élő nagycsládhoz gyalog. Ez maximum 20-30 km, feltételezve hogy állnak a Duna hidak.

Az eddigi gondolkodás után a következő dolgokat tenném a táskába - és ezt nyugodtan kommenteljétek vagy kritizáljátok:

Menekülő zsák: Helikon Tex Bail Out Bag https://www.youtube.com/watch?v=89PhLXo ... e=youtu.be
A zsák tartalma:
- 1 kés (aliexpresses kamu F1) + multitool
- Kézi lámpa
- Fejlámpa
- Tű-cérna (varrókészlet)
- Általános EÜ csomag + leukoplaszt
- Kis krém (Nivea)
- Horgász (tekerős) rádió + elem + fülhallgató
- USB power bank + napelemes töltő
- "Életmentő" fólia
- Fejkendő
- Iránytű, tájoló (fizikai eszköz, nem mobilos app)
- Esőkabát
- Tűzszerszám - öngyújtó
- Papírzsebkendő 5 csomag
- Kulacs + hordozható kicsi kínai víztisztító (vagy straw of life v ahhoz hasonló)
- Toll, papír
- Hálózsák, évszaktól függően
- Aláöltözet, évszaktól függően
- Kesztyű, sapka - évszaktól függően
-fegyver: Keserű 14M
- Kaja 2 napra: 2x3000 kcal, kb 6 db konzerv

Az egész pakk lehetőleg ne legyen nehezebb mint 15 kg, de minél könnyebb annál jobb, ez az egész koncepció gyenge pontja. Ez persze évszaktól is függő, nyáron nyilván kevesebb, télen több.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5786
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

TotoHU írta: 2019.04.04. 22:56 Kérdés, ki mit javasol?

Összeállítok 1-2 hónapon belül egy Bug Out Bag-et. Azaz egy olyan hátizsákot, ami letárolva lesz itthon, és gebasz esetén kikapom a szekrényből, és megtehetek vele 20 km-t, a büdöspesti lakásomból az agglomerációban élő nagycsládhoz gyalog. Ez maximum 20-30 km, feltételezve hogy állnak a Duna hidak.

Az eddigi gondolkodás után a következő dolgokat tenném a táskába - és ezt nyugodtan kommenteljétek vagy kritizáljátok:

Menekülő zsák: Helikon Tex Bail Out Bag https://www.youtube.com/watch?v=89PhLXo ... e=youtu.be
A zsák tartalma:
- 1 kés (aliexpresses kamu F1) + multitool
- Kézi lámpa
- Fejlámpa
- Tű-cérna (varrókészlet)
- Általános EÜ csomag + leukoplaszt
- Kis krém (Nivea)
- Horgász (tekerős) rádió + elem + fülhallgató
- USB power bank + napelemes töltő
- "Életmentő" fólia
- Fejkendő
- Iránytű, tájoló (fizikai eszköz, nem mobilos app)
- Esőkabát
- Tűzszerszám - öngyújtó
- Papírzsebkendő 5 csomag
- Kulacs + hordozható kicsi kínai víztisztító (vagy straw of life v ahhoz hasonló)
- Toll, papír
- Hálózsák, évszaktól függően
- Aláöltözet, évszaktól függően
- Kesztyű, sapka - évszaktól függően
-fegyver: Keserű 14M
- Kaja 2 napra: 2x3000 kcal, kb 6 db konzerv

Az egész pakk lehetőleg ne legyen nehezebb mint 15 kg, de minél könnyebb annál jobb, ez az egész koncepció gyenge pontja. Ez persze évszaktól is függő, nyáron nyilván kevesebb, télen több.
20 km-t kettő óra alatt lefutsz, ha csak az odajutáshoz kell, akkor feleslegesen nehéz. Kell egy kis víz, meg eü csomag, aztán slussz. Ha hasonló beállítottságúak, akkor inkább náluk kell letárolni valamit a garázsban. Ha nem azok, akkor ne stresszeld őket.
Ha úgy általánosságban tervezel vele, akkor kezdetnek ez jó. Ami ilyen esetben még megfontolandó:
Megfelelő lábbeli. Főleg télen. Ha ez nincs akkor baszhatod az egészet, mert megfagy a lábad. Vagy simán beázik, felfázol, vagy simán megcsúszol, bokaficam, halál.
Shemag. Ez is egy nagyon alap cucc. Ez egyben fejkendő, sál, sapka, arctakaró, kézfelkötő, terítő, batyu, stb.
Ponyva, amit menedékként használhatsz. Én ezt szoktam kifeszíteni a függőágyam fölé. Sokkal kisebb helyet foglal mint egy sátor, és könnyebb.
A lámpába vegyél olyan akkut amit közvetlenül tudsz a powerbankról tölteni.
https://www.gearbest.com/batteries/pp_391356.html
Letöltött, offline térkép.
Babaseggtörlő.
Körömcsipesz.
Kanálgép.
Lifestraw mindenképpen, ezt mellékesen írtad, de hosszú távon alap.
Kötél és zsineg. Zsineg mindenképp, kötél opcionális, kivéve ha te is függőágyas vagy.
Zacskók, vagy szemeteszsákok.
Váltásruha, legalább egy, főleg póló és zokni.
Öngyújtó előbb utóbb kifogy, jó ha van egy szikravető. Bár ezt már én is levetkőztem, és simán vihargyújtót szoktam használni, de időtállóbb, jó ha van.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Blekk Rájgó
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1097
Csatlakozott: 2018.06.12. 00:28
Tartózkodási hely: Dunaújváros

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Blekk Rájgó »

Fortitu írta: 2019.04.04. 23:23 20 km-t kettő óra alatt lefutsz, ha csak az odajutáshoz kell, akkor feleslegesen nehéz.
Hülye kérdés: bicikli nem játszik?
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: zora »

TotoHU írta: 2019.04.04. 22:56 Kérdés, ki mit javasol?
Ez érdekes, nehéz egy ilyenre korrekt választ adni, mert a 20-30km alapból nem olyan sok, de kérdés, mik a nehezítő tényezők.
Szóval tök jók lehetnek ezek a víztisztító cuccok, de másfél liter ásványvíz bekêszítve mellé egy izotóniás italporral talán elég erre a távra, és nem kell feltétlenül megállni vizet tisztogatni, ha egyáltalán találsz vizet. Saját víz nélkül nem indulok el így se messzebbre.
Airsoftból megtanultam becsülni a védőszemüveget. Nagyon nagy segítség a haladásban hóvihar vagy vihar esetén, amikor port, leveleket csapna a szemedbe a szél. Durvább famunka közben is jó lehet, nameg a gebasz jellegétől függően felcsapódó beton és tégla törmeléktől is véd.
Pormaszk, gázmaszk. A kocsimban már alap egy jó minőségű cserélhető szűrőjű pormaszk, sokszor jó szolgálatot tesz, könnyen tudok a munkámra koncentrálni olyan porfelhőben is, ahol egyébként alig látni. Ha meg ilyen Riot Control jelenetek közben akarsz kikeveredni a városból, gázmaszk.
És a gebasz jellegétől függően akár egy pár egyszerű szivacsos füldugó. Ki tudja milyen hanghatások közepette kell valahol várakozni vagy áthaladni.
Amióta Leatherman multiszerszámom van, a Victorinoxot nem sokra tartom, de az ő kis csipeszük az brutál jó. Kullancs, tüske, szálka kiszedésére.
Ja, és persze valami kis édesség :-), csoki a testnek és léleknek, cukorka pedig köhögés, torokkaparás ellen, gyorskalória, és rágó a fogaknak meg elalvás ellen.
Nekem évek óta alap a táskámban a koffein tabletta is, persze mint kiderült ez összefügg az alváshiányommal, de attól még jól jöhet, főleg ha amúgy kávézol, de a felfordulásban inkább haladnál, mint hogy vizet melegíts a 3az1benhez.
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: zora »

Fortitu írta: 2019.04.04. 23:23 Öngyújtó előbb utóbb kifogy, jó ha van egy szikravető. Bár ezt már én is levetkőztem, és simán vihargyújtót szoktam használni, de időtállóbb, jó ha van.
Nekem az ezzel kapcsolatos agyalásaim általában oda vezetnek, hogy egy benzines Zippo egy kis flakon utántöltő benzinnel az jól jöhet. Feltölthető a gyújtó, segítség lehet egy kis plusz benzin a tűzgyújtáshoz, vagy akár gyors fényjelzéshez ha már nincs lámpánk és amúgy nincs mit meggyùjtani.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2352
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Ez így alapból jó, de nézd azt, hogy mivel tudsz súlyt csökkenteni. Van olyan powerbank ami lámpa is egyben,esőkabát ból 20 km-re elég a fesztivál esőkabát,
Zsineg,kötél helyett paracord karkötő stb.
Jövő héten csütörtökön ha bejössz, karkötőt adok, nekem több is van.
Esetleg figyelem elterelés re füst, vagy hanggránát.(kb10dkg)
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2352
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Táskából nekem ilyenek vannak,occó kínai, egyik bekészítve, másik munkába járós, 3 éve nyúzom,semmi baja,molle rendszerű, a camelbag részére külön "zseb" van.

https://www.ebay.com/itm/30L-Molle-Outd ... WDk6LsoppA
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
G.D
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2091
Csatlakozott: 2018.06.02. 22:07

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: G.D »

zora írta: 2019.04.05. 00:36Amióta Leatherman multiszerszámom van, a Victorinoxot nem sokra tartom
Mióta Victorinox multitoolom van, a Leatherman-eket túlárazott gyerekjátéknak tartom :D
zora írta: 2019.04.05. 00:36Nekem az ezzel kapcsolatos agyalásaim általában oda vezetnek, hogy egy benzines Zippo egy kis flakon utántöltő benzinnel az jól jöhet. Feltölthető a gyújtó, segítség lehet egy kis plusz benzin a tűzgyújtáshoz, vagy akár gyors fényjelzéshez ha már nincs lámpánk és amúgy nincs mit meggyùjtani.
Benzines Zipponál szerintem sokszorosan jobb megoldás egy ilyesmi gyújtó, hónapokig "tűzkész" marad egy feltöltéssel, kevesebb helyet foglal és nagyságrendnyivel olcsóbb is.
"Nem a bugyi a legjobb dolog a világon - de nagyon közel van hozzá."
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Nekem van Zippóm is, és az aliról belinkelt pici benzines öngyújtóm is.

Egyik sem ideáéis "túlélő" öngyújtónak.

Szúrólángos, gázzal működő kell.
Azt nem fújja el a szél, nem párolog ki belőle a benzin, és magasabb a láng hőmérséklete.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5414
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

zora írta: 2019.04.05. 00:36 Ez érdekes, nehéz egy ilyenre korrekt választ adni, mert a 20-30km alapból nem olyan sok, de kérdés, mik a nehezítő tényezők.
Nehezítő tényező pl a Duna, amin normál esetben át lehet kelni könnyedén, sőt pont az egyik hídhoz közel is lakom. De ha a hidak bármi miatt nem használhatók, akkor szopóroller. Annyira nagy bushcraftos vagy McGyver meg nem vagyok, hogy ilyenkor nekiálljak hordóból meg farönkökből improvizált tutajt építeni. :D
(Meg a Duna nem is az a folyó, aminek hozzá nem értően barkácsolt tutajjal, 15 kiló cuccal a hátamon neki kéne vágni)

Az alap koncepció az lenne, hogy SHFT esetén a nagyvárost minél hamarabb el tudjam hagyni, és élelemtermelő képességgel, vízvételi lehetőséggel meg összetartó kisebb közösséggel rendelkező agglomerációba menjek.
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5414
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

RatRace írta: 2019.04.05. 06:50 Ez így alapból jó, de nézd azt, hogy mivel tudsz súlyt csökkenteni. Van olyan powerbank ami lámpa is egyben,esőkabát ból 20 km-re elég a fesztivál esőkabát,
Zsineg,kötél helyett paracord karkötő stb.
Jövő héten csütörtökön ha bejössz, karkötőt adok, nekem több is van.
Esetleg figyelem elterelés re füst, vagy hanggránát.(kb10dkg)
Ezért mondom hogy 15 kg a max, hiszen legfeljebb nagy kerülő, lassú haladás esetén is maximum 2 napról van szó. Ennyi még kezelhető, ennél több már problémás.
Avatar
ZOLKET
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 398
Csatlakozott: 2018.06.10. 18:07

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: ZOLKET »

WildBear23 írta: 2019.04.05. 09:42 Nekem van Zippóm is, és az aliról belinkelt pici benzines öngyújtóm is.

Egyik sem ideáéis "túlélő" öngyújtónak.

Szúrólángos, gázzal működő kell.
Azt nem fújja el a szél, nem párolog ki belőle a benzin, és magasabb a láng hőmérséklete.
Sajna nekem sem jöttek be a benzines gyújtók, én jelenleg ezt használom kb 2 éve kínai olcsó.
20190405_100646-1.jpg
Az a legszomorúbb, ha a Tiszavirágnak rossz napja van.
Nagyon sajnálatos, ha a tehetségtelenség szorgalommal párosul.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Pontosan.
2-3 dollár egy ilyen súrólángos gyújtó, kell venni 5 darabot, és meg van oldva a tűz-probléma. :-)
Ha bármit meg kell gyújtani, a szúróláng sokkal alkalmasabb, mint a normál láng.
Eleve magasabb a láng hőmérséklete, könnyebb egy pontra koncentrálni a lángot, nem fújja el a szél, lehet vízszintesen is használni, stb.

Szúrólángos gyújtóból van amelyiknek 2, vagy 3 lángja van, pl. ez: https://www.aliexpress.com/item/Triple- ... st=ae803_4

A szikravető szerintem JÁTÉK.
Tök jól el lehet játszani vele, hogy száraz papírzsebkendő, esetleg még pici benzin vetni rá a szikrákat, és ideális körülmények között meggyullad.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2352
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

TotoHU írta: 2019.04.05. 09:59 Ezért mondom hogy 15 kg a max, hiszen legfeljebb nagy kerülő, lassú haladás esetén is maximum 2 napról van szó. Ennyi még kezelhető, ennél több már problémás.
Esetleg sok zsebes gatya,lehetőleg Rip-Stop anyagból,még ha nem is kell, akkor is tanácsos egy jó nadrágszíjat, taktikai öv.(akár érelszorításhoz)
Ha már felvetődött a tűz kérdése,és a 2 nap,jó ha van ilyesmi kulacsod, ami evőcsésze is.

Egy gyors bögrés paradicsom leves,cukorral felturbózva átmelegít,és energiát ad, a csészében hamar megmelegszik a víz
Csatolmányok
1554454350271-833961143.jpg
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5414
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

RatRace írta: 2019.04.05. 10:55 Esetleg sok zsebes gatya,lehetőleg Rip-Stop anyagból,még ha nem is kell, akkor is tanácsos egy jó nadrágszíjat, taktikai öv.(akár érelszorításhoz)
Ha már felvetődött a tűz kérdése,és a 2 nap,jó ha van ilyesmi kulacsod, ami evőcsésze is.

Egy gyors bögrés paradicsom leves,cukorral felturbózva átmelegít,és energiát ad, a csészében hamar megmelegszik a víz
Ez a kulacs-csajka szett nagyon fasza! Ez egy készlet vagy külön? Honnan való?
stevesmith79
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 68
Csatlakozott: 2018.06.03. 14:15
Tartózkodási hely: A térkép szélén

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: stevesmith79 »

Bepakolnék még egy vízhatlan térképet az iránytű mellé. Az étel szekcióhoz ajánlom az energiaszeletet, valami jobb minőségűt (minél kevesebb adalékkal), mert kis helyen elfér és menetközben is fogyasztható. Esetleg szárított, aszalt cuccot is vihetsz, igaz, attól nagyobb lesz a vízigényed.

Ha megvan a felszerelés, akkor próbáld ki lehetőség szerint minél változatosabb körülmények között. A békebeli távolságot inkább csak irányadóként használnám, mert az ereszdelhajamban valószínűleg nem az optimális útvonalon éred majd el a családod.

Sok sikert!
"Laws that forbid the carrying of arms disarm only those who are neither inclined nor determined to commit crimes." – Thomas Jefferson
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2352
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

TotoHU írta: 2019.04.05. 11:03 Ez a kulacs-csajka szett nagyon fasza! Ez egy készlet vagy külön? Honnan való?
Ez M-tramp gyártmányú, de az USA hadserege is hasonlót használ.(arról koppintották) igen,ez egy szett.
Pl:

https://militaria-nagyaruhaz.hu/?tart=t ... =hu&page=2
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

TotoHU írta: 2019.04.04. 22:56Bug Out Bag
Szia,

Szerintem nagyon jo osszeallitas!

Amik eszembe jutottak errol:

-Szerintem a viz egy nagyon fontos (es nagyon nehez) dolog. Nagyon jo, hogy biztonsagi tartalekkent van benne viztisztito, de en raknek bele az 1 literes kulacs melle meg egy 1.5 literes palackot is, termeszetesen tele.

-A 2 napos kaja alapbol szinten nagyon nehez, ezert ezt erdemes alaposan megfontolni, hogy mi legyen. A konzervnek nagyon nagy elonye, hogy eros, de hatranyai is vannak: nehez a csomagolasa, es legtobb fajtaja igazabol kenyerrel fogyaszthato. Abban teljesen igazad van, hogy 2 napos idotartamban a kaloria az elsoproen legfontosabb dolog, sokkal fontosabb, mint hogy a feherje/zsir/szenhidrat egyensulyban legyen, de azert az is jo, ha rendben van. Pl. a szotyi egeszen jo kaja, 1/2 kiloban van: 2920 kcal, 10 dkg (nem teljes erteku) feherje, 26 dkg zsir, 6 dkg szenhidrat. Melle szinten 1/2 kilo etcsoki: 2730 kcal, 16 dkg zsir, 27 dkg szenhidrat. Persze ezek melle azert kiegeszitonek jol jon egy kisebb adag konzerv, pl. 210 g Hame sonka: 220 kcal, 2 dkg (teljes erteku) feherje (ennek elonye a konnyu csomagolas, hatranya a serulekeny csomagolas). Hozza 10 dkg keksz: 430 kcal es 8 dkg szenhidrat.
Ez osszeadva 1.3 kg+csomagolas (szerintem 1.5 kg alatt van osszesen), 120 g feherje (2 napra kozeliti a jot), 6300 kcal (ez 2 napra teljesen jo, legfeljebb telen hasznos ennel tobb).

-EU csomag: ez is szerintem nagyon fontos lehet. Meg fontosabb, hogy tudd hasznalni. Szerintem a nyomokotes a legfontosabb, leghasznosabb dolog. Viszonylag konnyu kiszerelesben ossze lehet rakni olyat, amivel legalabb 2 nyomokotest (vagy 1 nyomokotest+ 1 rogzitokotest) ossze lehet rakni. Az itt leirt bovitett mini csomagot gondolom abszolut minimumnak, de ehhez szerintem meg kellene pluszban vagy egy izraeli (csak akkor, ha valaki megmutatta neked, hogy kell hasznalni), vagy megegy PEHA es mull. Persze ezen felul is van meg rengeteg otletem, hogy mi johet meg jol, de most megprobaltam nagyon visszafogott lenni. :-)

Bel
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2352
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Még a végén át kell rendeznek a csomagom. 8-)
Jó a tartalék víz, de sztem inkább camelbag,mint flakon.
Nem kell semmit előszedni a hidratáláshoz, ráadásul a cseh MT-10 gázálarcon van ivócsonk csatlakozó.
:D

Visszatérve a komoly dolgokra:
Sokan azt hiszik hogy ez vicc, nem is olyan könnyű még 10 kg csomaggal sem menekülni.
Akinek már felvetődik ilyen gondolat,érdemes kipróbálni a megpakolt cuccal téli zsákkal a Mogyoródi bushcraft tanösvényt, oda-vissza, ez kb3 km.
A saját igényeihez fog a felszerelés egy idő után igazodni.
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
G.D
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2091
Csatlakozott: 2018.06.02. 22:07

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: G.D »

RatRace írta: 2019.04.05. 11:36 Jó a tartalék víz, de sztem inkább camelbag
CamelBaK
vagy magyarul ivózsák.
"Nem a bugyi a legjobb dolog a világon - de nagyon közel van hozzá."
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2352
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

G.D írta: 2019.04.05. 12:07 CamelBaK
vagy magyarul ivózsák.
Ez a kocsog teló , pedig 2x is javítottam.
:twisted:
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: zora »

RatRace írta: 2019.04.05. 11:36 Még a végén át kell rendeznek a csomagom. 8-)
Jó a tartalék víz, de sztem inkább camelbag,mint flakon.
A camelbak nagyon jó dolog, de nem célszerű fél évig vizet tartani benne. A bontatlan ásványvíz eláll. Mire magához veszi a menekülő táskáját, már lehet, hogy nincs elérhető hálózati víz. Legfeljebb a szett mellé tárolt vizet az induláskor beleborítja a camelbakbe.
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5414
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

zora írta: 2019.04.05. 12:19 A camelbak nagyon jó dolog, de nem célszerű fél évig vizet tartani benne. A bontatlan ásványvíz eláll. Mire magához veszi a menekülő táskáját, már lehet, hogy nincs elérhető hálózati víz. Legfeljebb a szett mellé tárolt vizet az induláskor beleborítja a camelbakbe.
2 literes camelbak-em nekem is van, de futó szerkóhoz kis futó zsákban (valszeg áttehető másba is azonnal ami tudja fogadni).
Valahogy sosem tudtam igazán megszeretni, és sokszor futásnál is inkább maradok a kulacsnál meg az ismert utcai kutaknál. Számomra kicsit túl van hypeolva a camelbak, és a hozzá hasonló rendszerek. PErsze lehet hogy egész napos túránál, mozgásnál nagyon kényelmes, de az a legnagyobb bajom vele hogy nyáron baromi gyorsan átmelegszik a hátamon.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2352
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

TotoHU írta: 2019.04.05. 12:38 2 literes camelbak-em nekem is van, de futó szerkóhoz kis futó zsákban (valszeg áttehető másba is azonnal ami tudja fogadni).
Valahogy sosem tudtam igazán megszeretni, és sokszor futásnál is inkább maradok a kulacsnál meg az ismert utcai kutaknál. Számomra kicsit túl van hypeolva a camelbak, és a hozzá hasonló rendszerek. PErsze lehet hogy egész napos túránál, mozgásnál nagyon kényelmes, de az a legnagyobb bajom vele hogy nyáron baromi gyorsan átmelegszik a hátamon.
A fentebb belinkelt ócó táskában az a jó, hogy szigetelt a háta,így tovább hideg a víz
Csatolmányok
1554461269718450328247.jpg
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2352
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Esetleg egy ilyen kendő is jól jön, ha meleged van, vagy rátekered az üvegre, és órákig hideg a vized:
Csatolmányok
1554461465318-1111250846.jpg
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

RatRace írta: 2019.04.05. 10:55egy jó nadrágszíjat, taktikai öv.(akár érelszorításhoz)
Szia,

Regen (a 80-as evekben) az egyik oka szorito kotes tiltasanak az volt, hogy a gyenge szorito kotes rosszabb, mint a semmi!

Indoklas: a testben futnak kis izomereju es kis nyomasu venak (viszerek), amiken mint a neve mutatja, visszafolyik a ver a sziv iranyaba; es vannak nagy izomereju, nagy nyomasu verrel telt arteriak (utoerek).
A nyomaskulonbseg jelentos, tipikusan az arterias nyomas 100-160 Hgmm kozott van, a venas 20 alatt.

Ha kis erovel elszoritjak a testreszt, es ezzel az ereket is egy kicsit osszenyomjak (hasonloan, mint vervetelkor a "strangulalas", aminek pont ez a celja), akkor ezzel azt lehet elerni, hogy a venan nem fog VISSZAFELE menni a ver, de az arterian tovabbra is haboritatlanul megy kifele. Es mivel valahova csak kell mennie annak a vernek, a seben at fog kifolyni. Vagyis ekkor jobban fog verezni a seb, mintha beken hagytuk volna.

Termeszetesen ha nagy erovel szoritjuk el, akkor az arteria is elzarodik, es megall a verzes, ami a cel.

Persze ha valamit nem CAT-nek hivnak, attol meg mukodhet, de az improvizalt szorito kotesek altalaban nem mukodnek, mivel egy halom feltetelnek kellene megfelelniuk:
-szelesek legyen, hogy ne okozzon maradando idegserulest (a nadragszij jo, drot nem)
-nagy erovel meg lehessen huzni ezeket (valoszinuleg az, hogy csak ugy egyszeruen meghuzom, nem mukodik, persze pl. egy nagyobb csavarhuzoval tekeres igen)
-gyorsan el lehessen kesziteni: egy combverzes eseten 40 masodperc alatt elajulhat az ember, vagyis onmaganak ennyi ido alatt fel kellene tudni tenni, marpedig ez _nagyon_ keves ido arra, hogy az ember kifuzze az ovvet, felrakja a combra, megkeresse a hatizsakban a csavarhuzot (mikozben a felliter elvesztett ver miatt a pulzusa az egekben, es a stressztol azt se tudja, amit maskor igen), majd nekialljon tekergetni
-ha kesz, akkor nem foglal le egy elsosegelynyujtot a fenntartasa (pl. be lehet akasztani, hogy stabilan ugy maradjon).

Szoval jol hangzik ez a nadragszijbol csinalok szoritokotest, de annak hiszem el, hogy meg tudja tenni, aki mar kiprobalta, es mukodott neki (drottal/keskeny barmivel senki se probalja ki, szeles valamivel nyugodtan*, csak legyen valaki, aki segit: a probalkozas elott kitapintja a pulzust, es a proba kozben is megprobalja, de egyertelmuen erzi, hogy nincs pulzus a csuklonal).

* akinel trombozis kockazat van, az persze ne probalja ki egyaltalan, es a tobbiek is lehetoleg par masodpercig csak.

Bel
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2352
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

bel írta: 2019.04.05. 16:52 Szia,

Regen (a 80-as evekben) az egyik oka szorito kotes tiltasanak az volt, hogy a gyenge szorito kotes rosszabb, mint a semmi!

Indoklas: a testben futnak kis izomereju es kis nyomasu venak (viszerek), amiken mint a neve mutatja, visszafolyik a ver a sziv iranyaba; es vannak nagy izomereju, nagy nyomasu verrel telt arteriak (utoerek).
A nyomaskulonbseg jelentos, tipikusan az arterias nyomas 100-160 Hgmm kozott van, a venas 20 alatt.

Ha kis erovel elszoritjak a testreszt, es ezzel az ereket is egy kicsit osszenyomjak (hasonloan, mint vervetelkor a "strangulalas", aminek pont ez a celja), akkor ezzel azt lehet elerni, hogy a venan nem fog VISSZAFELE menni a ver, de az arterian tovabbra is haboritatlanul megy kifele. Es mivel valahova csak kell mennie annak a vernek, a seben at fog kifolyni. Vagyis ekkor jobban fog verezni a seb, mintha beken hagytuk volna.

Termeszetesen ha nagy erovel szoritjuk el, akkor az arteria is elzarodik, es megall a verzes, ami a cel.

Persze ha valamit nem CAT-nek hivnak, attol meg mukodhet, de az improvizalt szorito kotesek altalaban nem mukodnek, mivel egy halom feltetelnek kellene megfelelniuk:
-szelesek legyen, hogy ne okozzon maradando idegserulest (a nadragszij jo, drot nem)
-nagy erovel meg lehessen huzni ezeket (valoszinuleg az, hogy csak ugy egyszeruen meghuzom, nem mukodik, persze pl. egy nagyobb csavarhuzoval tekeres igen)
-gyorsan el lehessen kesziteni: egy combverzes eseten 40 masodperc alatt elajulhat az ember, vagyis onmaganak ennyi ido alatt fel kellene tudni tenni, marpedig ez _nagyon_ keves ido arra, hogy az ember kifuzze az ovvet, felrakja a combra, megkeresse a hatizsakban a csavarhuzot (mikozben a felliter elvesztett ver miatt a pulzusa az egekben, es a stressztol azt se tudja, amit maskor igen), majd nekialljon tekergetni
-ha kesz, akkor nem foglal le egy elsosegelynyujtot a fenntartasa (pl. be lehet akasztani, hogy stabilan ugy maradjon).

Szoval jol hangzik ez a nadragszijbol csinalok szoritokotest, de annak hiszem el, hogy meg tudja tenni, aki mar kiprobalta, es mukodott neki (drottal/keskeny barmivel senki se probalja ki, szeles valamivel nyugodtan*, csak legyen valaki, aki segit: a probalkozas elott kitapintja a pulzust, es a proba kozben is megprobalja, de egyertelmuen erzi, hogy nincs pulzus a csuklonal).

* akinel trombozis kockazat van, az persze ne probalja ki egyaltalan, es a tobbiek is lehetoleg par masodpercig csak.

Bel
Igen, ebben 100% igazad van, de gyakorlatilag működhet, és működik.
8éve dajcsban dolgoztam, egy sváb kolléga flex-el szétvágta a lábát, nadrágszíjat lekaptam,átfűztem a lábán,térdéhez ráléptem,és feszítettem a szíjat Húztam ahogy csak bírtam, és ordította M, Erste hilfe!
7 perc alatt ért ki a DRK, és átvették.egy örökké valóság volt. Egy hét múlva mikor megkérdezték, hogy honnan jött az ötlet,mondtam hogy nem tudom, igaz van vállalati elsősegély vizsgám. Újabb egy hét múlva az AOK (ottani TB) dicsérő levelet küldött
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Szia,

Ez igen!
Gratulalok, hogy megmentettel egy eletet!

Vagy nagyon eros vagy, vagy az adrenalin miatt nagyon eros voltal ott es akkor. :-)

Bel
pepe00
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2018.06.10. 17:06

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: pepe00 »

Nagyon röviden megpróbálom akkor összefoglalni az elhangzottakat ill. kiegészíteni.
Készülünk egy káoszra, annak várt, számított milyensége határozhatja meg a szükséges felszerelésünket.
Egy káosz (SHTF) lehet:
ideje alapján:
1.1 rövid távú (pár nap)
1.2 középtávú (1hét-2hét)
1.3 hosszútávú (2 hét---)
kiterjedése alapján:
2.1 helyi (pár város)
2.2 területi ( pár megye)
2.3 országos (ne térjünk messzebbre ki.)
milyensége szerint:
3.1 természeti katasztrófa (árvíz, tűzvész, járvány)
3.2 Kommunális (áramkimaradás, egyéb szolgáltatói kimaradás tartósan)
3.3 politikai ( fegyveres, forradalom, stb.)
Ennek megfelelően lehet törekedni, mindenre lehetetlen.

Felszerelés:
nem konkrétum, egyéne válogatha, gondolkodjunk csomagokban
1. élelemi csomag (kaja, víz, hozzá tartozó kellék)
2. EDC csomag ( alapszerszám és eszköz)
3. Ruházati csomag (évszak, egyén, igény)
4.Önvédelmi csomag ( kés, fegyver + alant)
5. kommunikációs csomag ( térkép iránytű, + alant)
6. elsősegély csomag ( egyénre szabott + általános + alant)

4 eshez: A gumilövedékes revolver csak akkor lehet elég, ha gyorsan el tudod hagyni a körzetet. Kiterjedt káosz esetén nem elég, ötletet nem akarok és nem tudok adni, de természetesen mindent megtéve a jogszabályi és biztonsági előírásoknak. (elég rossz mondat de igy sikerült)

5-öshöz egy rádió-adó-vevő feltétlen szükséges az információk nyeréséhez, + napelemes töltőegység és elemek az eszközeinkhez

6-oshoz: Az alapellátáshoz szükséges eszközök a minimum, kiterjesztett eszközökkel ( izraeli bandázs, CAT, érfogó csak akkor, ha tudjuk hogyan kell használni!!!)

Figyelem!!!!! Minden eszközünk annyit ér, amennyire tudjuk használni!!! Gyakorlás!
Hosszú gyaloglás esetén pakk ökölszabály: férfi testsúly max 20% nó 15% (gyakorló túrázók esetében)

bocsi hogy hosszura sikeredett.
Avatar
vato
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2156
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:55

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: vato »

RatRace írta: 2019.04.05. 17:58 Igen, ebben 100% igazad van, de gyakorlatilag működhet, és működik.
8éve dajcsban dolgoztam, egy sváb kolléga flex-el szétvágta a lábát, nadrágszíjat lekaptam,átfűztem a lábán,térdéhez ráléptem,és feszítettem a szíjat Húztam ahogy csak bírtam, és ordította M, Erste hilfe!
7 perc alatt ért ki a DRK, és átvették.egy örökké valóság volt. Egy hét múlva mikor megkérdezték, hogy honnan jött az ötlet,mondtam hogy nem tudom, igaz van vállalati elsősegély vizsgám. Újabb egy hét múlva az AOK (ottani TB) dicsérő levelet küldött
Egy jo 15 evvel ezelott ismerősömet is ugyanigy mentettek meg, tartottak eletben amig a mentok megerkeztek. Igaz neki leszakadt a labszara :( , de legalabb megmaradt!. ( motoros baleset)
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⢀⣠⣴⣶⣶⣤⣤⣤⣤⣶⣶⣶⣶⣶⣶⣦⣤⣤⡀⠀⠀⣶⠀
⢸⣿⣿⣿⣿⣿⣿⡿⢿⣿⡿⠟⢻⣿⣿⡟⠛⠛⠛⠉⠙⠛⠋⠀⠈⠉⠀⠈⠉⠁
⢸⣿⠿⠟⠋⠉⠀⢀⣾⡿⠉⠀⠈⠸⣿⣧⡀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠉⠁⠀⠀⠀⠀⠹⣿⣷⣤⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠈⠻⠃⠀
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2352
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

bel írta: 2019.04.05. 18:07 Szia,

Ez igen!
Gratulalok, hogy megmentettel egy eletet!

Vagy nagyon eros vagy, vagy az adrenalin miatt nagyon eros voltal ott es akkor. :-)

Bel
A seb már gyógyult, de a véraláfutás még mindig látszott.
Szerencsére fő eret nem ért a vágás,de mindenki bexart.
11kapoccsal zárták a sebet,2,5hónapig volt betegácsiba a kolléga,becsövezték a sebét.
Utánna azzal szivattak,hogy nem akartak kezet fogni nehogy fekete véraláfutásuk legyen.
Tudom hogy nem ez a legjobb, ezért írtam, hogy működhet, de sok mindentől függ.
Én nekem ilyen van a csomagban, nem profi,de legalább van.
https://www.ebay.com/itm/First-Aid-Tour ... SwuG1cnd3G
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
pepe00
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2018.06.10. 17:06

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: pepe00 »

Nem vagyok szakmabeli, de ugy tudom, ezek a CAT ok másolatok és csak 1 bevetést bírnak. Az eredeti sokkal drágább. Magyarán, ha gyakorlunk egy ilyennel, azt élesbe ne használjuk.
Javítsatok ki, ha tévedek.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5786
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

pepe00 írta: 2019.04.05. 19:11 Nem vagyok szakmabeli, de ugy tudom, ezek a CAT ok másolatok és csak 1 bevetést bírnak. Az eredeti sokkal drágább. Magyarán, ha gyakorlunk egy ilyennel, azt élesbe ne használjuk.
Javítsatok ki, ha tévedek.
Én elszakítottam egyet egy bábun gyakorlás közben. Nagyon nem ajánlanám az ilyen koppintásokat ez alapján. Gyakorolni jó, meg egy használatot talán kibír, de... mégiscsak élet múlhat rajta.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Sziasztok,

Igen, az eredeti CAT kb. 10-szer annyiba kerul, mint egy olcso masolat.

Ezert kapsz egy minosegi termeket, amit ha megrendelsz, akkor tudhatod, hogy megbizhatoan mukodik.

Ha olcsot veszel, akkor fenykeprol nem lehet (legalabbis en nem tudom) eldonteni, hogy az jo, vagy szemet (szoval a Ratrace altal hordottrol sem tudok semmit se mondani).

En vettem olcso masolatot (sajnos sokat), darabjat 1200 Ft-ert, amik 100 Ft-ot sem ertek (konkretan ezek kozul az egyiket tepte szet Fortitu).

Utana vettem 1400 Ft-ert ilyet, es ezek teljesen jok, nagyon megerik az arukat.

Azota az egyik ismerosom mutatott egyet, aminek az ara boven 1400 Ft alatt volt, azt felraktam magamnak 2 hete ugy, hogy most mar csak nagyon halvanyan latszik a nyoma :-), es teljesen jol birta a strapat.

Szoval vagy vesztek eredetit, aminek megcsinaltak a minosegellenorzeset; vagy ti csinaljatok meg a minosegellenorzest: vesztek 2 masolatot, amibol az egyiket rendesen (pulzustalansagig) felrakjatok, es ha sikerult (vagyis nem szakadt szet kozben), akkor a masikat van ertelme hordani. Csak annyi ezzel a gond, hogy siman elofordulhat, hogy se a 2., se a 3. paros sem jo, es akkor mar 6 olcson kifizetett az ember, amiert semmit sem kapott.

Bel
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

pepe00 írta: 2019.04.05. 18:10milyensége szerint:
3.1 természeti katasztrófa (árvíz, tűzvész, járvány)
3.2 Kommunális (áramkimaradás, egyéb szolgáltatói kimaradás tartósan)
3.3 politikai ( fegyveres, forradalom, stb.)
Ennek megfelelően lehet törekedni, mindenre lehetetlen.
Szia,

Szerencsere nagyon sok kozos pont van a felkeszulesben.
Vagyis lehet egyszerre szinte mindenre keszulni.

A Toto altal leirt pont ilyen, vagyis nem 1-2 konkret esemenyre keszul, hanem ugy altalanossagban probal felkeszult lenni, a konkret potencialis okoktol fuggetlenul.

Ez azert nagyon jo, mert igy felkeszulhet olyan dologra is, amit most el sem tud kepzelni. Egyebkent ezeket hivjak fekete hattyunak. Ha az ennek az elmeleti hattere is erdekel, akkor ajanlom Mero Laszlo: Csodak logikaja, illetve Nicolas Taleb: Fekete Hattyu cimu konyvet.

Bel
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Sziasztok,

Nagyon elment a beszelgetes a CAT iranyaba.

Ami alapvetoen egy jo dolog, de szerintem a nyomokotes fontosabb.

Persze egy alap nyomokotes nem "tacticool", hiszen ugyanaz, mint amit 40 eve is tanitottak a jogositvany megszerzesehez (idealis esetben steril kotszerbol csinalni egy bucit a sebre/sebbe, ami egy masik kotszerrel viszonylag erosen rogzitunk), de a serulesek igen nagy reszet el lehet vele latni. Darabra tobbet, mint CAT-tel, mivel a nyomokotest fel lehet rakni fejre, csipore, tozsre is (a CAT-et ide nem lehet), mikozben ritkan van olyan vegtagverzes, amit nyomokotessel nem lehet elallitani.

Osszefoglalva: senkit se beszelek le a CAT-rol, de minimum egy, inkabb ketto nyomokotesre valo felszereles legyen mellette, es persze szandek es tudas az alkalmazasahoz.

Akit zavar, hogy nem tacticool a nyomokotes, az egeszen sokfele izraeli kotszerbol valaszthat. :-)
(amik egyebkent valoban jok, es nagyon kis helyet foglalnak, konnyuek)

ui. raadasul rosszabb korulmenyek kozott, amikor 2-6 oran belul nem biztositott a korhazi ellatas, mar igen komoly mellekhatasokkal kell szamolni CAT hasznalata eseten. Ez a mindennapokban nem szempont, mert barmennyit is romlott az elmult evekben az egeszsegugy, azert 2 oran belul le fogja venni egy orvos korhazban.

A sebkezeles algoritmusa "bekeben":
-ha veres, vagy szivarog a ver: kesztyu felvetele, alapos fertotlenites, fedokotes
-ha csordogal a ver: kesztyu felvetele, gyors fertotlenites, nyomokotes
-ha folyik a ver: kesztyu felvetele, nyomokotes felrakasa, majd mentohivas.
-ha omlik a ver: (nem csaladtag eseten) kesztyu felvetele, a sebbe belemarkolva a verzo er elnyomasa, CAT elokeszitese, felrakasa, majd mentohivas. Ez eddig fontos, innen nem fontos: ha van ra lehetoseg, akkor 6 percen belul nyomokotes felhelyezese, CAT fokozatos lazitasa, atverzes eseten ismet megszoritas.

Ha csaladtagnal fel masodperc, masnal egy kesztyufelvetelnyi ido alatt nem tudod eldonteni, hogy omlik vagy folyik, akkor tekintsd ugy, mintha omlene (de az azert ciki, ha meg csak nem is csordogalt :-)).

Viszont ha varhatoan 6 oran tul lesz a korhazi ellatas, akkor jo esellyel a korhazi ellatas amputacio lesz. Vagyis egy ilyen esetben nagyon nagy felelosseg fent hagyni a CAT-t, ezert ekkor az utolso pont igy modosul:
ha omlik a ver: (nem csaladtag eseten) kesztyu felvetele, a sebbe belemarkolva a verzo er elnyomasa, CAT elokeszitese, felrakasa. Ha van ra lehetoseg, akkor 6 percen belul alapos fertotlenites, nyomokotes felrakasa, CAT fokozatos lazitasa, atverzes eseten a nyomokotes kiegeszitese. Mivel ez eleg messze van a sebtol, ezert itt a sterilitas mar nem fontos, mas szoval a nyomokotes fele jo szorosan (de azert NEM zsibbasztoan) oda lehet kotni pl. egy polot. Ha nincs lehetoseg 6 percen belul ezt megtenni, akkor csinalni kell lehetoseget.

Bel
pepe00
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2018.06.10. 17:06

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: pepe00 »

bel írta: 2019.04.11. 17:22 Sziasztok,

Nagyon elment a beszelgetes a CAT iranyaba.

Ami alapvetoen egy jo dolog, de szerintem a nyomokotes fontosabb.

Persze egy alap nyomokotes nem "tacticool", hiszen ugyanaz, mint amit 40 eve is tanitottak a jogositvany megszerzesehez (idealis esetben steril kotszerbol csinalni egy bucit a sebre/sebbe, ami egy masik kotszerrel viszonylag erosen rogzitunk), de a serulesek igen nagy reszet el lehet vele latni. Darabra tobbet, mint CAT-tel, mivel a nyomokotest fel lehet rakni fejre, csipore, tozsre is (a CAT-et ide nem lehet), mikozben ritkan van olyan vegtagverzes, amit nyomokotessel nem lehet elallitani.

Osszefoglalva: senkit se beszelek le a CAT-rol, de minimum egy, inkabb ketto nyomokotesre valo felszereles legyen mellette, es persze szandek es tudas az alkalmazasahoz.

Akit zavar, hogy nem tacticool a nyomokotes, az egeszen sokfele izraeli kotszerbol valaszthat. :-)
(amik egyebkent valoban jok, es nagyon kis helyet foglalnak, konnyuek)

ui. raadasul rosszabb korulmenyek kozott, amikor 2-6 oran belul nem biztositott a korhazi ellatas, mar igen komoly mellekhatasokkal kell szamolni CAT hasznalata eseten. Ez a mindennapokban nem szempont, mert barmennyit is romlott az elmult evekben az egeszsegugy, azert 2 oran belul le fogja venni egy orvos korhazban.

A sebkezeles algoritmusa "bekeben":
-ha veres, vagy szivarog a ver: kesztyu felvetele, alapos fertotlenites, fedokotes
-ha csordogal a ver: kesztyu felvetele, gyors fertotlenites, nyomokotes
-ha folyik a ver: kesztyu felvetele, nyomokotes felrakasa, majd mentohivas.
-ha omlik a ver: (nem csaladtag eseten) kesztyu felvetele, a sebbe belemarkolva a verzo er elnyomasa, CAT elokeszitese, felrakasa, majd mentohivas. Ez eddig fontos, innen nem fontos: ha van ra lehetoseg, akkor 6 percen belul nyomokotes felhelyezese, CAT fokozatos lazitasa, atverzes eseten ismet megszoritas.

Ha csaladtagnal fel masodperc, masnal egy kesztyufelvetelnyi ido alatt nem tudod eldonteni, hogy omlik vagy folyik, akkor tekintsd ugy, mintha omlene (de az azert ciki, ha meg csak nem is csordogalt :-)).

Viszont ha varhatoan 6 oran tul lesz a korhazi ellatas, akkor jo esellyel a korhazi ellatas amputacio lesz. Vagyis egy ilyen esetben nagyon nagy felelosseg fent hagyni a CAT-t, ezert ekkor az utolso pont igy modosul:
ha omlik a ver: (nem csaladtag eseten) kesztyu felvetele, a sebbe belemarkolva a verzo er elnyomasa, CAT elokeszitese, felrakasa. Ha van ra lehetoseg, akkor 6 percen belul alapos fertotlenites, nyomokotes felrakasa, CAT fokozatos lazitasa, atverzes eseten a nyomokotes kiegeszitese. Mivel ez eleg messze van a sebtol, ezert itt a sterilitas mar nem fontos, mas szoval a nyomokotes fele jo szorosan (de azert NEM zsibbasztoan) oda lehet kotni pl. egy polot. Ha nincs lehetoseg 6 percen belul ezt megtenni, akkor csinalni kell lehetoseget.

Bel
Számomra ez nagyon fontos info volt, mivel nem igazán értek hozzá. És ugyanakkor mi a meglátásod az alábbiakkal kapcsolatosan.
Nekem nincs CAT, viszont van mull lap, kötszer, tampon és fásli. Nyomókötésnél gondoltam, hogy fertőtlenítés után tampon a sebbe, mull lap, majd a fáslival erősen meghúzni. tervbe van egy izraeli kötszer beszerzése.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5786
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

pepe00 írta: 2019.04.11. 19:10 Számomra ez nagyon fontos info volt, mivel nem igazán értek hozzá. És ugyanakkor mi a meglátásod az alábbiakkal kapcsolatosan.
Nekem nincs CAT, viszont van mull lap, kötszer, tampon és fásli. Nyomókötésnél gondoltam, hogy fertőtlenítés után tampon a sebbe, mull lap, majd a fáslival erősen meghúzni. tervbe van egy izraeli kötszer beszerzése.
Ha annyira erős a vérzés, akkor ne vacakolj fertőtlenítéssel. Vannak már sokkal jobb, modernebb kötszerek mull lap, meg fásli helyett. Én nagyon szeretem a Peha kötszert.
Hajlandó vagy utazni elsősegély tanfolyamért? Szoktunk szervezni időnként, a legközelebbire gyere el. Annyit jegyezz meg addig, hogy sebet, vagy eret nyomni, elszorítani! Ha már ennyit meg tudsz tenni, akkor jó eséllyel nem vérzik el a sérült, amíg kiér a mentő. Plusz nézz videót újraélesztésről. Ha ezek megvannak, azzal már életet tudsz menteni, a többire érdemes rászánni egy napot.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

pepe00 írta: 2019.04.11. 19:10 Számomra ez nagyon fontos info volt, mivel nem igazán értek hozzá. És ugyanakkor mi a meglátásod az alábbiakkal kapcsolatosan.
Nekem nincs CAT, viszont van mull lap, kötszer, tampon és fásli. Nyomókötésnél gondoltam, hogy fertőtlenítés után tampon a sebbe, mull lap, majd a fáslival erősen meghúzni.
Szia,

Teljesen jo igy, ahogy gondoltad!
Foleg egy olyan alaku sebnel, amibe a mull lapot nehez belerakni, a tampont meg konnyu (egyeb esetben a tampon akar ki is hagyhato).

Igazabol csak annyi hatranya van egy izraeli kotszerrel szemben, hogy tobb darabbol all, es ezert kicsit nagyobb es kicsit lassabb felrakni.

Cserebe ha egy kicsit faj egy boka, sokkal szivesebben tesz fel az ember egy 200 Ft-os faslit, mint egy tobb mint 2000 Ft-os izraeli kotszert, szoval kifejezetten elonye is van a te megoldasodnak.

Egy PEHA kotszer alig dragabb, mint egy hagyomanyos fasli, es jobban hasznalhato. Szoval erdemes lehet venni 2 ilyet, az egyiket kiprobalni, hogy mennyivel gyorsabb felrakni, mint a hagyomanyos faslit (probalgatasnal mukodik az, hogy egy ceruzara feltekered hasznalat utan, es ujra probalod, termeszetesen egy "eles" hasznalatnal ez szoba se jon).

"tervbe van egy izraeli kötszer beszerzése."

Ezzel viszont van egy elvi problemam: ha _egy_ izraeli kotszert veszel, akkor azt hordani fogod, es nem gyakorolsz vele.
Nagyon egyszeru megtanulni az izraeli kotszer hasznalatat, 2-3-szor felrakja az ember, es mar tudja is. De az ugy nagyon nem az igazi, ha eles helyzet az elso alkalom, amikor ilyen kibontott kotszer van a kezedben. De persze erre Fortitu megirta a megoldast. :-)

Bel
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

pepe00 írta: 2019.04.11. 19:10 Számomra ez nagyon fontos info volt, mivel nem igazán értek hozzá. És ugyanakkor mi a meglátásod az alábbiakkal kapcsolatosan.
Nekem nincs CAT, viszont van mull lap, kötszer, tampon és fásli. Nyomókötésnél gondoltam, hogy fertőtlenítés után tampon a sebbe, mull lap, majd a fáslival erősen meghúzni. tervbe van egy izraeli kötszer beszerzése.
Csatlakozva az előttem szólókhoz, ha lesz összeröffenés, szeretettel várunk, állítólag még mindig okosabban (és reményeim szerint kövérebben) mentek haza tőlem. :-)
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Sziasztok,

Egy kis magyarazat a fertotleniteshez:
Ha kicsi a verzes, akkor fontos fertotleniteni, mert:
-ha te nem csinalod meg, akkor mas se, pedig fontos dolog a sebfertotlenites
-van ra ido
-a szivargo verzes nem mossa at elegge a sebet

Ebbol mar kovetkezik, hogy ha nagy a verzes, akkor nem kell fertotleniteni, mert:
-nincs ra ido: elofordulhat, hogy kiverzik, mire elkeszulsz a fertotlenitessel
-majd a korhazban fertotlenitik, igazabol az a fontos, hogy 4-6 oran belul megtortenjen
-a nagy nyomasu, nagy mennyisegu spriccelo ver egesz jol atmossa a sebet

Bel
pepe00
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2018.06.10. 17:06

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: pepe00 »

bel írta: 2019.04.12. 14:48 Sziasztok,

Egy kis magyarazat a fertotleniteshez:
Ha kicsi a verzes, akkor fontos fertotleniteni, mert:
-ha te nem csinalod meg, akkor mas se, pedig fontos dolog a sebfertotlenites
-van ra ido
-a szivargo verzes nem mossa at elegge a sebet

Ebbol mar kovetkezik, hogy ha nagy a verzes, akkor nem kell fertotleniteni, mert:
-nincs ra ido: elofordulhat, hogy kiverzik, mire elkeszulsz a fertotlenitessel
-majd a korhazban fertotlenitik, igazabol az a fontos, hogy 4-6 oran belul megtortenjen
-a nagy nyomasu, nagy mennyisegu spriccelo ver egesz jol atmossa a sebet

Bel
Nagyon örülök, és nagyon köszönöm, hogy végre egy szakértő segítségével és ajánlásával tudom fejleszteni a személyes EÜ csomagomat. Ajánlom mindenki figyelmébe, tényleg hasznos dolgokat mondott Bel fórumtárs.
A teljesség igénye nélkül most igy fogok kinézni:
izolációs fólia
steril gumikesztyű, törlőkendő
fertőtlenített kisolló, érszorító fogó (másra is jó lehet)
klf sebtapaszok
sebfertőtlenító (betadin) eszközfertőtlenító (tabletta)
mull lap, kötszer, tampon
fásli, peha kötszer, biztosítótű
algopyrin és egyéni győgyszerek
pepe00
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2018.06.10. 17:06

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: pepe00 »

Kevés szó esett eddig az igénybe vehető önvédelmi fegyverekről, de abszolúte nem beszéltünk a kommunikációs eszközökről, ami talán olyan fontos lehet mint a segélyfelszerelés, vagy az élelem.
Még egy kisebb káosz esetén is a telekommunikációs eszközök túlterheltek, használhatatlanok lesznek.
Energiakimaradás esetén az ezeket ellátó rendszerek is leállnak. Márpedig ebben az esetben az információhoz jutás, ill. segélykérés esetleg életeket menthet.
Itt szóba jöhetnek az adó-vevő berendezések, amik a technika előrehaladtával kicsit háttérbe szorultak, de van létjogosultsága nehéz helyzetekben.

Erről is eshetne pár szó, ha van hozzáértő.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5786
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

pepe00 írta: 2019.04.12. 19:22 Kevés szó esett eddig az igénybe vehető önvédelmi fegyverekről, de abszolúte nem beszéltünk a kommunikációs eszközökről, ami talán olyan fontos lehet mint a segélyfelszerelés, vagy az élelem.
Még egy kisebb káosz esetén is a telekommunikációs eszközök túlterheltek, használhatatlanok lesznek.
Energiakimaradás esetén az ezeket ellátó rendszerek is leállnak. Márpedig ebben az esetben az információhoz jutás, ill. segélykérés esetleg életeket menthet.
Itt szóba jöhetnek az adó-vevő berendezések, amik a technika előrehaladtával kicsit háttérbe szorultak, de van létjogosultsága nehéz helyzetekben.

Erről is eshetne pár szó, ha van hozzáértő.
Airsoftosként van rádióm. Baofeng cuccok elég olcsók és jók. A töltést meg kellene oldanom, hogy menjen powerbankról...
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Blekk Rájgó
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1097
Csatlakozott: 2018.06.12. 00:28
Tartózkodási hely: Dunaújváros

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Blekk Rájgó »

Fortitu írta: 2019.04.12. 20:07 A töltést meg kellene oldanom, hogy menjen powerbankról...
Minek? Kabátgombokért kapsz hozzá pótakkut.

Meg a powerbankot is tölteni kell. 12V/20W napelem, a végén egy tápdugóval. Beledugod a töltőtalpba és kész.
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: zora »

NMHH rendelet
a honvédelmi és katasztrófavédelmi feladatok ellátásában közreműködésre kötelezett elektronikus
hírközlési szolgáltatók kijelöléséről és felkészülési feladataik meghatározásáról szóló 3/2013. (I. 11.)
NMHH rendelet módosításáról

A lakosság tájékoztatása, mozgósítása alapvetően a rendelet mellékletében felsorolt közszolgálati csatornákon keresztül történik. Tehát nem árt ha van olyan eszköz, amivel a közszolgálati rádiók foghatók. Legtöbb mobiltelefon tudja, de csak bedugós fülessel mert az az antenna, Bluetoothossal cumi. Ùgy rémlik ezért sem lehetett a rádiós műsorszórást egy az egyben digitalizálni, mint a televízióst, mert a hagyományos rádió a lakossági tájékoztatás alapja, ha nagy a baj.
Az urh adóvevők jók lehetnek, ha saját ismert közösség tagjaival akarsz kommunikálni. De amúgy ismertlenektől szerzett információkra alapozni az kicsit lutri, bár amùgy meg kialakulhat abból is egymást segítő csapat.

Ja, amùgy a komolyabb rádióállomással bíró rádióamatőrök is listázva vannak, és szükség szerint segíteniük kell a kommunikációt.
Blekk Rájgó
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1097
Csatlakozott: 2018.06.12. 00:28
Tartózkodási hely: Dunaújváros

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Blekk Rájgó »

zora írta: 2019.04.12. 22:53 Ja, amùgy a komolyabb rádióállomással bíró rádióamatőrök is listázva vannak, és szükség szerint segíteniük kell a kommunikációt.
Minden rádióamatőr listázva van, NMHH Hívójelkönyv :).

Nem kell nagyon messzire menni, csak hat évet vissza. "Üljön át másik autóba!" Miközben a jó öreg CB működött, kamionosok a közép 40-es csatornán méterről-méterre adták az infót.

A régi rendszerben kiadott amatőrengedélyek záradéka volt, hogy az engedélyesnek kötelező egy 2m-es amatőrsávon üzemelő kézirádiót feltöltött akkumulátorral készenlétben tartani, a mostaniakon ez már nem szerepel.
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: zora »

Blekk Rájgó írta: 2019.04.12. 23:14 Minden rádióamatőr listázva van, NMHH Hívójelkönyv :).
Jaja, katasztrófavédelmi szempontból értettem.
regitiszt
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: regitiszt »

Fortitu írta: 2019.04.12. 20:07 Airsoftosként van rádióm. Baofeng cuccok elég olcsók és jók. A töltést meg kellene oldanom, hogy menjen powerbankról...
Van hozzá 3800-as aksi is ami elvleg 5 volttal tölhető
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5786
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

regitiszt írta: 2019.04.13. 09:48 Van hozzá 3800-as aksi is ami elvleg 5 volttal tölhető
Na ezt nem is tudtam, pedig már úton van egy ilyen akku. A kábelt hozzá szokták csomagolni, vagy külön kell rendelni?
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
sodoma
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1022
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:14

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: sodoma »

:!:
zora írta: 2019.04.12. 22:53 NMHH rendelet
a honvédelmi és katasztrófavédelmi feladatok ellátásában közreműködésre kötelezett elektronikus
hírközlési szolgáltatók kijelöléséről és felkészülési feladataik meghatározásáról szóló 3/2013. (I. 11.)
NMHH rendelet módosításáról

A lakosság tájékoztatása, mozgósítása alapvetően a rendelet mellékletében felsorolt közszolgálati csatornákon keresztül történik. Tehát nem árt ha van olyan eszköz, amivel a közszolgálati rádiók foghatók. Legtöbb mobiltelefon tudja, de csak bedugós fülessel mert az az antenna, Bluetoothossal cumi. Ùgy rémlik ezért sem lehetett a rádiós műsorszórást egy az egyben digitalizálni, mint a televízióst, mert a hagyományos rádió a lakossági tájékoztatás alapja, ha nagy a baj.
Az urh adóvevők jók lehetnek, ha saját ismert közösség tagjaival akarsz kommunikálni. De amúgy ismertlenektől szerzett információkra alapozni az kicsit lutri, bár amùgy meg kialakulhat abból is egymást segítő csapat.

Ja, amùgy a komolyabb rádióállomással bíró rádióamatőrök is listázva vannak, és szükség szerint segíteniük kell a kommunikációt.
en max egy kisradiot vinnek magammal CB helyett elfér 5dl palinka tobb hasznat vennem. az infot megkapom igy is visszadumalni meg minek. szvsz
regitiszt
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: regitiszt »

sodoma írta: 2019.04.13. 11:42 :!:

en max egy kisradiot vinnek magammal CB helyett elfér 5dl palinka tobb hasznat vennem. az infot megkapom igy is visszadumalni meg minek. szvsz
Ez nem CB hanem URH és kisebb mint egy kis műsorvevő és igen, a Kossuth és a többi adót is veszi.
regitiszt
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: regitiszt »

Fortitu írta: 2019.04.13. 10:03 Na ezt nem is tudtam, pedig már úton van egy ilyen akku. A kábelt hozzá szokták csomagolni, vagy külön kell rendelni?
Ezt nem tudom mert én a fészek töltővel táplálom. Több éve vannak nekem már,( a kis hajó miatt vettem mert a többi rádióm csak amatőr sávra van) így nem tudom a mostani trendeket.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5786
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

regitiszt írta: 2019.04.13. 11:57 Ezt nem tudom mert én a fészek töltővel táplálom. Több éve vannak nekem már,( a kis hajó miatt vettem mert a többi rádióm csak amatőr sávra van) így nem tudom a mostani trendeket.
Mondjuk aprópénz, rendeltem egyet.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
pepe00
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2018.06.10. 17:06

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: pepe00 »

Próbálom röviden összefoglalni ill. kiegészíteni:

Katasztrófa esetén köteles a hatóság a nemzeti csatornákon tájékoztatni (igaz, Kossuth rádió elsősorban)
Rádióamatőr szövetség köteles együttműködni (igaz, két fix átjátszó és egy mobil átjátszóval)

Van olyan is, amikor a hivatalos verzió és a helyszínt megélók információi köszönő viszonyban sincs (többlet info beszerzés, szűrés)

Nekem Baofeng UV-5R van erre a célra.
Alja kategória, de 7000 ft-ot megér, ellátja amire kell,
Jelenleg a 146.000Mhz-146.200Mhz ig 16db PMR csatorna van, amit most is szabadon, engedély mentesen lehet használni. Amatőr sávon hallgatózni lehet, forgalmazni nem, kivétel vészhelyzet.
A Bao az amatőr sávot is tudja kezelni, sőt rádióvevő is bele van építve.
Fel lehet programozni a szabad sávokra, sőt az amatőr átjátszókra is!!
Tápellátás:
Tartalék akkumulátor
Gk akkumulátor egy dugó segítségével a töltőaljzatba.
Powerbank és egy step up converter, amin fesz. beállítás lehetséges.
Napelem segítségével tudjuk a power bankot tölteni.
Mellette okostelefon töltésére is jó, amin térképet, GPS-t futtatunk, + tölthető elemlámpa tápellátására is elégséges.

Természetesen papíralapú térképre is szükség lehet egy mechanikus tájolóval (ha tudjuk használni)

Fontos: Ezeknek a készülékeknek a hatótávja nem túl nagy, domborzatfüggő erősen, viszont szinte országosan vannak un. papagáj átjátszók a PMR sávon, aminek segítségével akár megháromszorozhatjuk készülékünk hatótávját.
pepe00
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2018.06.10. 17:06

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: pepe00 »

frekvenciát javítom:

446.000-446.200 !!!!!
gomaster
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2018.06.08. 20:00

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: gomaster »

Pár gondolat a baofeng/pofung rádiók mentén..

Megnéztem a linkelt kábelt, ugyan kimondottan az UV-5R széria nagykapacitású (3800 mAh) akkumulátorához ajánlják, de ez így nem értelmezhető...
Megnéztem a nagykapacitású akksi képeit és nem találtam rajta olyan aljzatot, amibe be lehetne dugni a kábel végén lévő jacket.
Így csak arra lehet gondolni, hogy a gyári töltőbölcsővel kompatibilis a kábel akkor viszont bármilyen kapacitású UV-5R akksi tölthető vele..

A bf-888s (és társai) széria 3,7 voltos akksival van gyárilag szerelve azok tölthetőek 5 voltról.
Egyes eladóknál opcionálisan választható, hogy 230 voltos vagy USB csatlakozóval szerelt töltőbölcsőt kérünk a rádióhoz.
Persze az egyszerűbb tölthetőség ára a kisebb adóteljesítmény (2 watt körül)

A baofeng/pofung "komolyabb" modelljei már 7,4 voltos akksival vannak szerelve, ezek uhf-en jellemzően 4 watt körüli adóteljesítményt tudnak.
Persze árulnak 8 wattosnak mondott "csodamodelleket" is (High power és társai) de ezek sem igen tudnak a gyári akkupakkról 6 wattnál többet és azt is csak rövid ideig.
Tartósan esetleg hálózati tápegységről vagy autóakkumulátorról..

A minőségről is szót ejtve:
Volt a kezemben jópár baofeng modell és magasabb árfekvésű márkák is összehasonlításnak.
Sajnos tudomásul kell venni, hogy az olcsóságnak ára van.
A 30 USD-s árkategóriában versenyző rádiók DSP-s vevővel vannak szerelve.
Ennek okán érzékenyebbek a környező légköri zavarokra (wifi, cellluláris hálózat bázisállomásai,telekommunikációs átjátszók stb..)
Az "elektroszmog" megbolondíthatja az erre érzékenyebb vevőjüket és forgalmazás nélkül is kinyit a zajzár és statikus zörej hallható.
Ezzel sajnos együtt kell élni, el kell fogadni kompromisszumként, cserébe az alacsonyabb árért.

Ilyenkor más frekvenciára kell váltani vagy kevésbé zajos pozíciót kell keresni.

Ár-érték arányban persze "verhetetlen" rádiók..

De pl a 100 USD-vel drágább wouxun UVD1P már nem ennyire zavarérzékeny..
(persze a vevője kétszer transzponált, nem dsp-s)
regitiszt
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: regitiszt »

gomaster írta: 2019.04.14. 16:19 Pár gondolat a baofeng/pofung rádiók mentén..

Megnéztem a linkelt kábelt, ugyan kimondottan az UV-5R széria nagykapacitású (3800 mAh) akkumulátorához ajánlják, de ez így nem értelmezhető...
Megnéztem a nagykapacitású akksi képeit és nem találtam rajta olyan aljzatot, amibe be lehetne dugni a kábel végén lévő jacket.
Így csak arra lehet gondolni, hogy a gyári töltőbölcsővel kompatibilis a kábel akkor viszont bármilyen kapacitású UV-5R akksi tölthető vele..

A bf-888s (és társai) széria 3,7 voltos akksival van gyárilag szerelve azok tölthetőek 5 voltról.
Egyes eladóknál opcionálisan választható, hogy 230 voltos vagy USB csatlakozóval szerelt töltőbölcsőt kérünk a rádióhoz.
Persze az egyszerűbb tölthetőség ára a kisebb adóteljesítmény (2 watt körül)

A baofeng/pofung "komolyabb" modelljei már 7,4 voltos akksival vannak szerelve, ezek uhf-en jellemzően 4 watt körüli adóteljesítményt tudnak.
Persze árulnak 8 wattosnak mondott "csodamodelleket" is (High power és társai) de ezek sem igen tudnak a gyári akkupakkról 6 wattnál többet és azt is csak rövid ideig.
Tartósan esetleg hálózati tápegységről vagy autóakkumulátorról..

A minőségről is szót ejtve:
Volt a kezemben jópár baofeng modell és magasabb árfekvésű márkák is összehasonlításnak.
Sajnos tudomásul kell venni, hogy az olcsóságnak ára van.
A 30 USD-s árkategóriában versenyző rádiók DSP-s vevővel vannak szerelve.
Ennek okán érzékenyebbek a környező légköri zavarokra (wifi, cellluláris hálózat bázisállomásai,telekommunikációs átjátszók stb..)
Az "elektroszmog" megbolondíthatja az erre érzékenyebb vevőjüket és forgalmazás nélkül is kinyit a zajzár és statikus zörej hallható.
Ezzel sajnos együtt kell élni, el kell fogadni kompromisszumként, cserébe az alacsonyabb árért.

Ilyenkor más frekvenciára kell váltani vagy kevésbé zajos pozíciót kell keresni.

Ár-érték arányban persze "verhetetlen" rádiók..

De pl a 100 USD-vel drágább wouxun UVD1P már nem ennyire zavarérzékeny..
(persze a vevője kétszer transzponált, nem dsp-s)
A csatlakozás a rádió front felől nézve jobbra fönt van.(van amikor kis kupak fedi)
Ennek más a mérete mint fészek töltőé. ( mert az 10 Voltos)
Ezek a rádió másod-harmad készüléknek jók a rádió amatőröknek.
Amúgy meg jó egy két kilométeres " komolytalan" kommunikációra, játékra (Fortitu), tetőantennával autó konvoj haladáshoz.
Túlélési akcióra azért jó mert az összes Magyarországon használt frekvencia benne van. Az amatőr rádiók nem mindig tudnak ilyen sávszélességet.
A háromsávosban pedig néhány katonai freki is van amit figyelnek.( vagyis részben)
Ennyi pénzért elviseli az ember a hibáit, korlátait és ha tönkre megy nem jelent csődöt, ellentétben a amatőr készülékekkel aminek az ára 30000 Ft <....
Blekk Rájgó
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1097
Csatlakozott: 2018.06.12. 00:28
Tartózkodási hely: Dunaújváros

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Blekk Rájgó »

gomaster írta: 2019.04.14. 16:19 Persze árulnak 8 wattosnak mondott "csodamodelleket" is (High power és társai) de ezek sem igen tudnak a gyári akkupakkról 6 wattnál többet és azt is csak rövid ideig.
Tartósan esetleg hálózati tápegységről vagy autóakkumulátorról..
Annyinak mondott! Sárgán írogató rádiós kimérte, 50 ohm műterhelésen nem egészen 3W! Éppúgy nem kell elhinni, mint némely 18650 akksin aaz extra high power capacity feliratot.
gomaster
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2018.06.08. 20:00

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: gomaster »

Blekk Rájgó írta: 2019.04.14. 17:00 Annyinak mondott! Sárgán írogató rádiós kimérte, 50 ohm műterhelésen nem egészen 3W! Éppúgy nem kell elhinni, mint némely 18650 akksin aaz extra high power capacity feliratot.
Én ugyan műteher nélkül aszódi antennán mértem, de nekem az UV82-ből kijött 5,7-6,2 watt frissen feltöltött akksival..
regitiszt írta: 2019.04.14. 16:55 Amúgy meg jó egy két kilométeres " komolytalan" kommunikációra, játékra (Fortitu), tetőantennával autó konvoj haladáshoz.
Túlélési akcióra azért jó mert az összes Magyarországon használt frekvencia benne van. Az amatőr rádiók nem mindig tudnak ilyen sávszélességet.
Ennyi pénzért elviseli az ember a hibáit, korlátait és ha tönkre megy nem jelent csődöt, ellentétben a amatőr készülékekkel aminek az ára 30000 Ft <....
Azért ezt megcáfolnám... Messze nem tekinthetők komolytalan kommunikációs eszköznek!
Két baofeng UV-B6 között csináltunk gyári állapotban Salmo-val kb. 80 km-ről kapcsolatot..
Megvolt a kapcsolat 4 wattal is de még 2 wattal is érthető maradt a forgalmazás.
Persze jó pozíció is kellett hozzá..
(Hanák Kolos kilátó - Soroksári Duna ág M0 híd)
De sík terepen 10-15 km simán, rálátással pedig akár 30 km+ is..

Ezeket a rádiókat (wouxun-t inkább) itthon amatőr készülékként árulják, frekvencia korlátozással az amatőrsávra..
Mert jogszabály szerint másként nem minősülne amatőr készüléknek.
(hardveresen tudja, szoftveresen korlátozzák)
De persze egy nemkínai márka 70-100 eFt-tól indul.
pepe00
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2018.06.10. 17:06

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: pepe00 »

gomaster írta: 2019.04.14. 17:47 Én ugyan műteher nélkül aszódi antennán mértem, de nekem az UV82-ből kijött 5,7-6,2 watt frissen feltöltött akksival..



Azért ezt megcáfolnám... Messze nem tekinthetők komolytalan kommunikációs eszköznek!
Két baofeng UV-B6 között csináltunk gyári állapotban Salmo-val kb. 80 km-ről kapcsolatot..
Megvolt a kapcsolat 4 wattal is de még 2 wattal is érthető maradt a forgalmazás.
Persze jó pozíció is kellett hozzá..
(Hanák Kolos kilátó - Soroksári Duna ág M0 híd)
De sík terepen 10-15 km simán, rálátással pedig akár 30 km+ is..

Ezeket a rádiókat (wouxun-t inkább) itthon amatőr készülékként árulják, frekvencia korlátozással az amatőrsávra..
Mert jogszabály szerint másként nem minősülne amatőr készüléknek.
(hardveresen tudja, szoftveresen korlátozzák)
De persze egy nemkínai márka 70-100 eFt-tól indul.
Szóval én úgy gondolom, hogy ezek a kézi készülékek nem egy watt bajnokok, nem is azért lettek kitalálva, hanem a kis távolságú ök,-re. Túlélési csomagban lehet helyük. Ha pedig valaki a wattokra hajt, vehet mobil rádiót, Pl, baoji-bj218 ami kb 20 wattot nem tud, de több mint a kézi rádió. Persze itt is lehet ICOM ba, MOTOROLA-ba gondolkodni, csak minek? Árnyékos helyről mindegy mivel nem tudsz kommunikálni.
Itt most kihangsúlyozva, hogy vészhelyzeti kommunikávióra gondolunk.
Avatar
raid
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 163
Csatlakozott: 2019.01.25. 22:09

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: raid »

bel írta: 2019.04.05. 11:28 Szia,

Szerintem nagyon jo osszeallitas!

Amik eszembe jutottak errol:

-Szerintem a viz egy nagyon fontos (es nagyon nehez) dolog. Nagyon jo, hogy biztonsagi tartalekkent van benne viztisztito, de en raknek bele az 1 literes kulacs melle meg egy 1.5 literes palackot is, termeszetesen tele.

-A 2 napos kaja alapbol szinten nagyon nehez, ezert ezt erdemes alaposan megfontolni, hogy mi legyen. A konzervnek nagyon nagy elonye, hogy eros, de hatranyai is vannak: nehez a csomagolasa, es legtobb fajtaja igazabol kenyerrel fogyaszthato. Abban teljesen igazad van, hogy 2 napos idotartamban a kaloria az elsoproen legfontosabb dolog, sokkal fontosabb, mint hogy a feherje/zsir/szenhidrat egyensulyban legyen, de azert az is jo, ha rendben van. Pl. a szotyi egeszen jo kaja, 1/2 kiloban van: 2920 kcal, 10 dkg (nem teljes erteku) feherje, 26 dkg zsir, 6 dkg szenhidrat. Melle szinten 1/2 kilo etcsoki: 2730 kcal, 16 dkg zsir, 27 dkg szenhidrat. Persze ezek melle azert kiegeszitonek jol jon egy kisebb adag konzerv, pl. 210 g Hame sonka: 220 kcal, 2 dkg (teljes erteku) feherje (ennek elonye a konnyu csomagolas, hatranya a serulekeny csomagolas). Hozza 10 dkg keksz: 430 kcal es 8 dkg szenhidrat.
Ez osszeadva 1.3 kg+csomagolas (szerintem 1.5 kg alatt van osszesen), 120 g feherje (2 napra kozeliti a jot), 6300 kcal (ez 2 napra teljesen jo, legfeljebb telen hasznos ennel tobb).

-EU csomag: ez is szerintem nagyon fontos lehet. Meg fontosabb, hogy tudd hasznalni. Szerintem a nyomokotes a legfontosabb, leghasznosabb dolog. Viszonylag konnyu kiszerelesben ossze lehet rakni olyat, amivel legalabb 2 nyomokotest (vagy 1 nyomokotest+ 1 rogzitokotest) ossze lehet rakni. Az itt leirt bovitett mini csomagot gondolom abszolut minimumnak, de ehhez szerintem meg kellene pluszban vagy egy izraeli (csak akkor, ha valaki megmutatta neked, hogy kell hasznalni), vagy megegy PEHA es mull. Persze ezen felul is van meg rengeteg otletem, hogy mi johet meg jol, de most megprobaltam nagyon visszafogott lenni. :-)

Bel
Rávettem magam a vásárlásra, és egy "bővített mini" csomagot össze is állítottam EDC elsősegélycsomagnak.
mini.jpeg
mini2.jpeg
Fizetett besúgó aka titkos-szolgálatos.
"All a man needs is a good cigar, a cup coffee... and an arsenal."
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

raid írta: 2019.04.26. 18:17
Szia,

Jol nez ki a csomagod.

Mindig tudd hasznalni, es sose kelljen hasznalni. :-)

Bel
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5414
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

Ilyen kicioccó kínai víztisztítóval van valakinek tapasztalata?

https://www.aliexpress.com/item/Portabl ... 7cbd67c0e3
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Szia,

Igazabol nincs tapasztalatom: vettem egy hasonlot 1-2 eve, de meg nem probaltam ki.

Bel
Avatar
borsodi
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 323
Csatlakozott: 2018.06.02. 13:22

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: borsodi »

TotoHU írta: 2019.04.29. 11:46 Ilyen kicioccó kínai víztisztítóval van valakinek tapasztalata?

https://www.aliexpress.com/item/Portabl ... 7cbd67c0e3
yútyúb? :D https://www.youtube.com/watch?v=0rEA4kMSg6w
Sokat gesztikuláló és könnyen szófosást kapó önérzetes bunkó... A cukrászda fura ura. Mosolygó Sátán.
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Sziasztok,

Ratrace-nek koszonhetoen kiprobaltam fertotlenito palcakat:

https://www.ebay.com/itm/100-Pcs-First- ... 2560057318

Minketto ugy mukodik, hogy a steril csomagolasbol kiveve a csikos fejet (fuggolegesen felfele tartva) meg kell billenteni, ezzel eltorik az a vege, es az anyag lefolyik a masik vattacsomoba. Termeszetesen mindket eszkoz torekeny, hiszen az uzemszeru hasznalathoz el kell torni, amit konnyen meg lehet tenni.

A ketto kozul elvi szinten is egyertelmuen az alkoholos hasznalhato kevesbe: sebbe ilyet nem teszunk (brutalisan csipne), de egyreszt a seb kornyeket lehet vele fertotleniteni, masreszt a sebet is, amig meg nem letezik (ertsd: injekcio vagy vercukormero landzsa beszurasa elott le lehet vele torolni a meg sertetlen bort).

A vegyesz fonokom merese szerint 63-64%-os a benne talalhato alkohol. Ez minimalisan gyengebb csak, mint a "hivatalos" 70%, tehat alapvetoen jol mukodik, teszi a dolgat. Egy 2.5x3 cm-es teruletrol ezzel takaritottam le a jodot, erre boven eleg volt.

A masikban jodvegyulet van, mint a Betadine-ban. Tehat ezzel nem csak a seb kornyeket, hanem magat a sebet is lehet fertotleniteni, ezert ez sokkal hasznosabb.
Egy esetleges nem tul nagy, de viszonylag mely seb eseten ezzel be lehet nyulni, akar tobb cm melyre is (7.5 cm a teljes hossza, ebbol 9 mm a letort feje, ha 6 mm hosszan fogjuk, akkor 6 cm melyre lehet vele lenyulni).
Egy kicsi, feluletes seb eseten pedig nem kell felni a lecsorgastol (a szokasos felulrol racseppentesnel ez be szokott kovetkezni), es "biztonsagos" tavolsagot lehet tartani a sebtol (torlokendo eseten egesz kozel kell hozza nyulni) es kozben nem lesz jodos az ember keze, igy kesztyu nelkul is el lehet latni.
A benne levo anyag a kereskedoi leiras szerint "iodin", de szinre/allagra megegyezik az itthon talalhato "Braunol"-lal, ami ugyanazt tartalmazza (povidon-jod), mint a Betadine.
A benne levo mennyiseg eleg keves, de ez egyaltalan nem biztos, hogy hatrany, mivel igy elkerulheto, hogy lecsopogjon, szetkenodjon az eleg intenziv szinu jodvegyulet. Egy 2.5x3 cm-er teruletet kentem be vele, utana meg maradt egy keves anyag a vattaban ami kinyerheto lenne. A bekent feluleten vekony, de egyenletes, teljes fedoreteget kepzett.

Osszefoglalva:
Az alkoholos nem gyozott meg, szerintem egy torlokendo egyertelmuen jobb opcio, mert kevesbe torekeny, mikozben nincs hatranya.
A jodos tetszik.
Az elsodleges csomagomban nem ez lesz (most van benne 30 ml betadine, amit ha elfogy, akkor az ugyanolyan jo, de olcsobb braunol-ra fogok cserelni, es van benne "romed" alkoholos torlokendo), es az altalam ajanlott bovitett mini csomagba is e helyett povidon-jodos torlokendot teszek (azert, hogy ne legyen ezekben semmi torekeny se), de a kiegeszito "nagy" csomagomba tettem ilyet, es ha elfogy az ajandekba kapott, akkor utantoltom. Elsodlegesen azert, mert a nagyon pici sebeket biztonsagosan lehet fertotleniteni kesztyu nelkul is, masodlagosan azert, mert a melyebb sebekbe bele lehet vele nyulni.

Bel
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Sziasztok,

A legmell ellatasa fontosabb, mint az erszorito:
https://www.concealedcarry.com/safety/a ... e-thinks/
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5786
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

bel írta: 2019.05.10. 16:47 Sziasztok,

A legmell ellatasa fontosabb, mint az erszorito:
https://www.concealedcarry.com/safety/a ... e-thinks/
Ez érdekes volt, azt hiszem be kell szereznem chest sealt is.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Szia,

Eleg dragak a "bolti" chest-seal-ek, ha gondolod, akkor amikor legkozelebb talalkozunk, megmutatom, hogy kell improvizalni kb. 200 Ft-bol.

Ez kisebb idofaktoru, mint a verzescsillapitas, szoval itt belefer 1-2 perc tokoles az elkeszitessel.

Bel
Ben77
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 316
Csatlakozott: 2018.08.24. 10:08

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Ben77 »

Ez érdekel többünket is szvsz. Van ötleted rá hogy meg mutassad? Köszönöm előre is!
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Sziasztok,

Sok tanulmány szerint kb. a 3. leggyakoribb megelőzhető halálok lőtt sérüléseknél a légmell (PTX) kialakulása (a nemrég berakott cikk szerint még nagyobb a fontossága civil környezetben).

Kezdem egy kis anatómiával:
Normálisan úgy működik a légzés, hogy vannak az izmok által mozgatott bordák, belégzéskor ezek kitágulnak. Az erre rátapadó külső mellhártya is kitágul. A két mellhártya között normálisan vákum van, ezért a külső mellhártya magával húzza a belsőt. A tüdő és a belső mellhártya egymáshoz tapad, ezért a tüdő is kitágul, a kitágult tüdőbe belemegy a levegő, ami az élethez szükséges.
Abban az esetben, ha a két mellhártya között nincs vákum, akkor az egész fenti folyamat működésképtelen: hiába mozgatja az ember a külső mellhártyát, a belső nem mozdul, ezért a tüdő sem mozdul. Ha ez kétoldali, akkor megfullad az ember.
A két mellhártya közötti terület normálisan steril.

A légmellnek 3 fajtája van:

-zárt légmell: ez kicsi probléma. Vagyis ezzel igen nagy eséllyel életben marad addig a sérült, amíg egy esetkocsi kiér a helyszínre, és egy mentőtiszt átveszi a sérültet. Szóval ez inkább egy reális cél, mint egy megoldandó probléma. :-)

-nyílt légmell: Ilyenkor van egy luk a külső mellhártyán (és a bordák között, a bőrön is), amin keresztül szabadon jön-megy a levegő a mellhártyák közé. Ha egyoldali, akkor is elég sok problémát okoz: a tüdő fele semmi hasznosat sem tesz, ebbe egy beteg (pl. erős dohányos) önmagában is belehalhat. Az apróság, hogy fertőződik a mellüreg (mármint ez elsődlegesen a kórházi orvosok problémája, nem az elsősegélynyújtóé), az viszont nagyon nagy kockázat, hogy esetleg félig elzáródva kialakulhat ebből egy feszülő légmell, ami közvetlen életveszély. Szóval fontos, hogy már elsősegély közben zárjuk a nyílt légmellet, legjobb esetben úgy, hogy közben még a zárttá tett légmell méretét is csökkentjük.

-feszülő légmell: ha az egyik oldalon van egy kicsi sérülés, akkor minden belégzéskor bekerül egy kicsit több levegő a mellhártyák közé. A kicsi sérülés kilégzéskor összezár, nem engedi kimenni a levegőt. Mivel ez minden belégzéskor megtörténik, ezért pár perc alatt akkora "lufi" lesz ott, hogy teljesen elfoglalja a fél tüdő helyét. Viszont valahol kell lennie annak is, ezért jobb hijján bemegy a szív helyére. De persze a szívnek is kell valahol lennie, ezért az meg bemegy az épp tüdőfél helyére. Ezzel az egyik probléma, hogy az összenyomás következtében az épp tüdő sem képes működni, a másik, hogy az erek oda vezetnek, ahol szokott lenni a szív, ha épp máshol van, akkor nagyjából úgy működnek az eltolt erek, mint egy megtört slag: nem vezetik a folyadékot, és megáll a keringés. Ezért a feszülő légmell közvetlen életveszély! És elsősegélynyújtóként ezen lényegesen javítani nem tudunk, csak stabilizálni, ezért nagyon fontos ennek a megelőzése.

És akkor lássunk 4 módszert a légmell-lel kapcsolatos elsősegélynyújtásra:

-ideiglenes zárás: Kesztyűs kézzel rátenyerelni. Ez igen egyszerű dolog, és alapesetben jól működik. De van 2 hátránya: csak zár, nem csökkenti a légmell méretét; és teljesen lefoglalja egy kezünket, ami lényegében azt jelenti, hogy semmi mást sem tudunk tenni (pl. odalépni egy másik sérülthöz, és segíteni neki).

-profi "egyszerű" zárás: jó sok pénzért lehet venni olyan kötszereket, amik kifejezetten arra vannak kitalálva, hogy zárják a légmellet. Ezt nem javaslom, mivel ez sem csökkenti a légmell méretét (illetve úgy hasznos, hogy áthatoló sérülésnél az egyik lyukat zárni ilyennel).

-profi "szelepes" zárás: egy kicsit még több pénzért lehet venni olyan kötszert is, ami pont fordítva működik, mint a feszülő légmell: belégzéskor zár, hogy ne kerüljön be még több levegő, kilégzéskor nyit, hogy ami bent van, abból egy kicsi kimenjen, ezáltal nem csak stabilizálja a helyzetet, hanem egy kicsit még javít is rajta. Egy ilyet vettem, éles tapasztalatom nincs vele, mások azt mondják, hogy nem mindig elég erős a ragasztója: https://www.israelifirstaid.com/rusch-a ... -injuries/ Legnagyobb valós hátránya a magas ára (ráadásul a többi hasonló még ennél is drágább).

-amatőr "szelepes" zárás: mivel van pár perc addig, amíg veszélyessé válik a légmell, ezért improvizálni is lehet ilyen kötszert, meglepően olcsóan és jól:
Egyrészt szerezzünk be olyan steril kötszert, aminek a csomagolása olyan, hogy az egyik oldalon "nejlon". Pl. ez kemény 32 Ft: https://gyogyaszati.hu/termekek/kotszer ... bparna/978, de bármilyen hasonló is jó.
Ezen kívül csak ragasztó kell, a legjobb a 20 cm széles, de kisebb is használható, csak kényelmetlenebb: https://gyogyaszati.hu/termekek/molnlyc ... doboz/1079. Ennek az ára persze elég magas első pillantásra, de a 2650 Ft-ból 50 adag jön ki!
Összesen 85 Ft/db az anyagköltség (eltekintve a postázás, méretre vágás költségétől, és persze attól, hogy meg kell szervezni, hogy mi legyen a többi megvásárolt cuccal :-)).

Folytatásként idézem magamat, mivel a lényeget már leírtam tavaly: http://belse.hu/ifak/
"Szóval a nyílt légmellet lezáró szelep improvizálása:
Első lépésként széles ragtapaszra tegyük fel a kibontott sebpárna csomagolását, méghozzá úgy, hogy az átlátszó nejlon belső steril fele nézzen majd a seb felé, és a csomagolás egyik sarka egy picit lógjon le a ragasztószalagról

Ez után töröljük meg a seb környékét (a vérre nehezebben tapad minden), és úgy tegyük fel az improvizált chest-sealt, hogy az előbb említett sarkától jó messze legyen a seb.

Kész is vagyunk, hiszen amikor levegőt vesz a sérült, akkor a nejlon rá fog szorulni a bőrre, ezzel zárva a légmellet. Amikor kifújja a levegőt a sérült, akkor az esetleg rossz helyen lévő (a tüdő mellett, a bordák alatt, hiszen légmellről van szó) levegő akadálytalan tud távozni a belső pozitív légnyomás által felfújt nejlon alatt (ezért kellett, hogy legyen olyan rész, ami nincs körbe ragasztva)"

Kép
A képen az látható, hogy 10 cm-es darabokból hogy lehet összerakni, 20 cm-es használata még egyszerűbb.

ui 1. Az szándékos, hogy a nyílás van legalul, hogy ha van vérzés, az ki tudjon folyni lefele (tüdősérültet nem fektetünk, hanem ülő-félülő helyzetben hagyjuk, mert akkor jobban tud levegőt venni).

ui 2. Ha nincs ilyen széles ragasztónk, csak normál "leukoplaszt"-unk, akkor persze azt használjuk, azzal is működik.

ui 3. a feszülő légmellen is lehet javítani ("ptx detention"), de mivel azért próbálkozhatnak a lecsukásotokkal, ezért azt nem reklámozom.

Bel
Válasz küldése