swordmanus írta: ↑2019.05.20. 12:57
Vagy nem annyi: elég nagy játékosok, elég sok telefonnal, és mögöttük egy népi Kína: meddig tart nekik összedobni egy saját oprendszert?
Egyébként van egy régi sci-fi regényem: Háború 2020-ban. Jövőre újra elolvasom. Annyiban tévedett a szerző, hogy a könyvben szereplő japánokat Kínára kell cserélni... Ott az volt az alapszitu, hogy a japánok gondoltak egy merészet, és birodalom akartak lenni, Oroszország meg az USA-val együttműködve próbálta vakargatni a fejét: ugyanis a japánok azt mondták, hogy minden áru stop. A microchip is. Volt fejvakarás bőven...
Nyilván régi a regény, és az élet kissé másfele alakult, de ezek a nagy chipgyártók hol gyártanak? Mennyire kiváltható a termékük kínai termékkel? Ha Kínában gyártatnak, akkor gyorsan létrejöhet nagyon hasonló képességű kínai termék, ami lehet, ugyanazon a gyártósoron fog készülni, ahol eddig az övék...
Igaza van az őrminek, itt nem az oprendszer a lényeg, hanem a mögötte lévő alkalmazások, illetve az egész gmail rendszer. Ha a Huaweit ebből kizárják, akkor pont senki se fogja venni sem az USA-ban, sem Európában a készülékeiket. Maga az Android egyébként szabad forráskódú, tehát szabadon használható rendszer. Azonban az Android névhez már a Google engedélye szükséges és persze az imént említett mögöttes tartalomhoz is, hiszen az a Google sajátja. Tehát magát a rendszert valszeg használhatják továbbra is, csak ami mögötte van, az lesz elérhetetlen számukra és a márkanév is. Ez pedig sajnos pont elég ahhoz, hogy a teljes EU és USA piacot bukják, de megkockáztatom, talán még a többi országot is, kivéve a saját országukat. Tehát tulajdonképpen a Huawei egy hatalmas nemzetközi cégből egycsapásra egy kicsi, országos céggé minősülhet át, hacsak valamit ki nem találnak.
A másik amit írtál, hogy ma már Kínában gyártanak szinte mindent, az teljesen igaz. Hiszen már az iPhone is ott készül, elég régóta, a Foxconn gyártja. Tehát elvileg megtehetnék a kínaiak, hogy a Huawei védelmében bejelentik, hogy "OK, akkor viszont mostantól gyártsatok mindent magatoknak, mert mi nem készítünk nektek semmit ezentúl". És ez valóban súlyos "érvágás" lenne főleg az USA-nak, de Európának is, hiszen egyfelől hirtelen gondoskodni kellene a jól bejáratott és persze jó olcsó gyártó helyett egy másik gyártóról, egy teljesen másik kontinensen illetve környezetben, hiszen pl. az Almának van hatalmas és nagyrészt semmire se jó Campus 2-je, ám qrvára nincsen valóban hasznos saját gyára. Ebből adódóan pedig késések lennének, átszervezések lennének, kirúgások lennének amcsiban, majd amikor minden helyreállt és találtak másik gyártót, akkor akkor döbbennének a felhasználók, hogy kétszer annyi lett a készülékük eddig sem olcsó ára. Tehát rossz biznisz lenne az amcsiknak. Csak hát ugye ezzel együtt ez Kínának ha lehet mondani még rosszabb dolog lenne, hiszen a potenciális bevételtől ami az USA-ból folyik be hozzájuk, egy csapással megfosztanák saját magukat. Vagyis az USA és Európa, bár nagy ára lenne, de ezt valahogy kiheverné egy idő után, viszont Kínának így lényegében vége lenne, hiszen nekik az egész gazdaságuk, az iparuk, szinte teljességgel erre épül.
Szerintem egyébként ez az egész, vihar a biliben. Simán csak politika áll mögötte. Még ha kémkedik is a Huawei, szerintem az vesse rá az első követ, aki nem teszi ugyanezt. Pár éve pl. abból volt botrány, hogy a franciáknál megtiltották, hogy az állami alkalmazottak Motorola Blacberry-t használjanak, mivel azt állították, az amcsik meg a kanadaiak lehallgatják. "Betiltomazegészet" viszont nem lett belőle, mert hülyeség lett volna és fölösleges is. Tehát szvsz. ez bármelyik gyártó bármelyik készülékével előfordulhat ma már. Emiatt rászállni egyetlen gyártóra, az nem logikus dolog, tehát esélyesen más valami állhat emögött szerintem.