Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

A magyar fegyvertartók fóruma

Moderátorok: Chuck Norris, Judge Dredd, Harry Callahan

sama
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 361
Csatlakozott: 2018.06.02. 10:06

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: sama »

Vadvill ill nekem Mohácsról származik az ottani vadászboltból
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13485
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

Blackwater Sentry-12 pump-action sörétes - VADÁSZATRA BEÍRATHATÓ lenne itt is!

http://www.kaliberinfo.hu/hirek/blackwa ... n-soretes/


Kép
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Poresz »

gvass1 írta: 2020.10.07. 11:11 Blackwater Sentry-12 pump-action sörétes - VADÁSZATRA BEÍRATHATÓ lenne itt is!
Érdekes: úgy egy évtizeddel ezelőttig aki szekrénytáras sörétesre vágyott, az öntöntők közül az Izmash Saiga és a Molot Vepr közül választhatott, ismétlők közül csak a Valtro PM-5 volt. (Igen, láttam képet az Izh-81KM-ről és a Baikal MP-133K-ról, de a Valtróról inkább elhiszem, hogy eladásra is gyártottak belőle: fórumtárs még a régi kéken posztolt képet egy magyarországi lőtéri példányról.) - Ismert a trendváltás oka?
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13485
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

Poresz írta: 2020.10.07. 12:51 Érdekes: úgy egy évtizeddel ezelőttig aki szekrénytáras sörétesre vágyott, az öntöntők közül az Izmash Saiga és a Molot Vepr közül választhatott, ismétlők közül csak a Valtro PM-5 volt. (Igen, láttam képet az Izh-81KM-ről és a Baikal MP-133K-ról, de a Valtróról inkább elhiszem, hogy eladásra is gyártottak belőle: fórumtárs még a régi kéken posztolt képet egy magyarországi lőtéri példányról.) - Ismert a trendváltás oka?

az USA-ban a vadászok előregednek, számuk csökken, a piacra új vásárlóként belépő számítógépes fps játékokon felnőtt generációnak a faágyazású vadászias fegyver baromira nem COOOL.
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Poresz »

Körbejártam egy kicsit a témát.
Fortitu írta: 2020.10.05. 14:13 Ez versenyen LR vagy Short lőszernek számítana vajon?
gvass1 írta: 2020.10.05. 14:18 hüvelyhossz az Short inkább, OAL meg LR.
De .22 Short kaliberű fegyverbe nem tölthető be (öntöltőbe semmiképpen), így arra hajlok, hogy .22 LR.
Érdekes ez egyébként, mert .22 LR a CCI Stinger is, ott meg a hüvelyhossz sokkal nagyobb, mint 15 mm.
WildBear23 írta: 2020.10.05. 14:21 A dobozán is rajta van, hogy Long Rifle.
Miért lenne versenyen más?
gvass1 írta: 2020.10.05. 14:26 A .22 CCI Stingeren is rajta van a .22 LR, de az L3 Maximum értéket biztosan túllépi. Ettől még a .22 LR töltényűrök befogadják, azokból biztonságosan működtethető.
Ha a dobozon rajta van a C.I.P. "kóserpecsét" - próbajel -, akkor olyan kaliberű, amilyen kaliberjelzés a csomagoláson fel van tüntetve.
Mind az Aquila .22 SniperSubSonic, mind a .22 CCI Stinger sarkos - angol nyelvű szakirodalomban: "heeled" - lövedékkel szerelt, a hüvelypalást pedig hengeres: a lövedék legnagyobb átmérője és a hüvelypalást legnagyobb külső átmérője azonos. (Igen, látom, hogy a C.I.P. és az SAAMI szabvány szerint is 0,02 mm-rel nagyobb a hüvelypalást külső átmérője. Szerintem ennek gyakorlati jelentősége nincs, ennyit gond nélkül deformálódik a lőszer.)
Jelen esetben az L3 méret - teljes hüvelyhossz - lényegtelen. Ami lényeges, hogy a lőszer milyen töltényűrbe tölthető be és lőhető ki biztonságosan.
gvass1 írta: 2020.10.05. 14:18 De erről lehet, hogy kussolni kéne, mielőtt jön a CIP, vmemlyik sportszövetség vagy ilyesmi:-)
Apropó: több olyan lőszerre külön C.I.P. szabvány van, amikről meggyőződésem volt, hogy azonos kaliberen belüli változatok. Például .38 Specialból van négyféle C.I.P. szabvány. Ennek miértjét nem igazán értem.
Fortitu írta: 2020.10.06. 23:07 Korábban kipróbáltam revolverből az Aguila .22Short lőszert, 15 méterre tökéletesnek találtam. Legalábbis az én szintemen, abból a fegyverből nem volt különbség a szórásban, csak a találati pont került kicsit odébb. Most kipróbáltam puskából is 50 méterre. CZ455, fekve, szíjjal, sajnos ilyen jellegű gyakorlásra nem alkalmas számomra:
IMG_20201006_171342.jpg
Előbb a bal oldalit lőttem, majd lőlapcsere után a jobb oldalit, szóval nem lövő hiba.
Ismert a két fegyver huzagemelkedése? Eleve alacsonyabb lövedéksebesség - hangsebesség alatt kell maradnia -, lehet a cső is olyan hosszú, hogy a súrlódás már lassítja a lövedéket, hosszú lövedék: kisebb huzagemelkedést kíván. Rémlik, külön ehhez a lőszerhez gyártanak és árulnak 1:9 huzagemelkedésű csöveket.

Én is szeretnék kérdezni!
1. A .22 Short - .22 Long - .22 Extra Long kaliberek még abból az időből származnak, amikor a lőpor még kizárólag feketelőport jelentett. A régi emberek sem voltak bolondok, nem hagytak kihasználatlan tért a hüvelyben: a hüvelyhosszak pont azért különböznek, mert a teljesítmény kizárólag a lőportöltet mennyiségének növelésével volt lehetséges, ami a hüvely térfogatának növelését is megkövetelte.
2. Legjobb tudomásom szerint a .22 Extra Long kaliber azért halt ki, mert a gyér füstű lőpor megjelenésével már a .22 Long (sic!) hüvelyében elfért annyi lőpor, ami ugyanazt a teljesítményt biztosította. (A .22 Long Rifle a .22 Long hüvelyének és a .22 Extra Long lövedékének párosításával született.)
3. Az Aguila .22 Sniper SubSonic alapötlete, hogy eredményesen hangtompítható lőszer csak hangsebesség alatti lövedéksebességgel alkotható: a mozgási energia növeléséhez csak a lövedék tömegét növelhették. A hangsebesség alatti lövedéksebességhez szükséges lőportöltet elfért a .22 Short hüvelyében; a .22 Long Rifle szabványos teljes hossza pedig a lövedék meghosszabbításával lehetővé tette a lövedéktömeg másfélszeresre növelését.
4. Most értünk el a kérdésemhez: vajon milyen mértékben van kihasználva a .22 Short hüvely? Lehetséges még növelni a lőportöltetet? Ha nem szempont a hangtompíthatóság, mi a 60 graines lövedékkel elérhető legnagyobb sebesség? A .22 Short hüvely térfogata adott, a lőporgázok nyomása pedig a .22 Long Rifle legnagyobb megengedett nyomása lehet.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Poresz írta: 2020.10.07. 21:03 4. Most értünk el a kérdésemhez: vajon milyen mértékben van kihasználva a .22 Short hüvely? Lehetséges még növelni a lőportöltetet? Ha nem szempont a hangtompíthatóság, mi a 60 graines lövedékkel elérhető legnagyobb sebesség? A .22 Short hüvely térfogata adott, a lőporgázok nyomása pedig a .22 Long Rifle legnagyobb megengedett nyomása lehet.
Itt vannak adatok:
https://www.aguilaammo.com/ammunition/1b222110/
https://www.aguilaammo.com/ammunition/1b222321/

Hogy mi az elméleti maximum fogalmam sincs, de erősen gyanús, hogy kihozták a fenti két lőszerből amit csak ki lehetett. Amúgy is érdemes böngészni a kínálatukat, igazi ínyencségek vannak:
https://www.aguilaammo.com/ammunition/1b222337/


A puska huzagemelkedését nem tudom fejből, de szerintem hamar megtalálod. Inkább arra tippeltem volna, hogy egyenetlenebb a töltet, ezért ilyen távon már van benne ennyi varia, egyértelműen függőleges a szórás, 25-ön lehet jó is lenne. Sebességet kell mérni, akkor kiderül. Amúgy a CCI Standard is bőven hangsebesség alatti, azzal gyönyörű a szórás.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13485
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

ÚJ VIDEÓ! CZ BREN2 Ms 7,62×39 mm öntöltő karabély 2. rész


http://www.kaliberinfo.hu/fegyvervideok ... ly-2-resz/

és

http://www.fegyvervideo.hu/cz-bren2-ms- ... ly-2-resz/



Kép


A cseh öntöltő sportkarabély 7,62×39 mm-es verziójának bemutatását folytatjuk ebben a részben, főként a belvilágra fektetve a hangsúlyt. Aki szedett már szét Kalasnyikov-rendszerű gépkarabélyt (a “vótamkatona, persze mesterlövészkommandósként” több milliós tábora erre már úgysem emlékszik…), az látja, hogy ez azért komplexebb feladat, főként ami a gázrendszert illeti. De amúgy felettébb logikusan össze-vissza legózható a szerkezet. Nekem csak a zár visszajátszása a tokba okozott egy kis időveszteséget…meg, hogy balfék módon a zárfogantyút kifelejtettem elsőre:-))

Ebben a videóban tizenpár lövés erejéig próbálunk pontosan is lőni, de sokkal mókásabb, hogy egykezes pisztolyként használva is sikerült találatokat bevinni mellalakba 10 méteren.

Összességében a 7,62×39 mm-es öntöltő puska mezőnyben nem sok vetélytársa akad minőségben, ergonómiában a BREN2-nek (bár a még kisebb hátrarúgású .223 Rem. verzió sok szempontból bölcsebb döntés lehet komolyabb versenyzésre). Azonban a világszínvonalú fegyverhez világszínvonalú ár is tartozik. Ez a fegyver már kis híján akkor is 7-számjegyű forintba került, amikor nem volt még 360 felett az euró.

(Csehországban amúgy csak 55 ezer korona (kb. 750 ezer Ft, de az már Európában van.))
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: zora »

gvass1 írta: 2020.10.08. 11:25 ÚJ VIDEÓ! CZ BREN2 Ms 7,62×39 mm öntöltő karabély 2. rész


http://www.kaliberinfo.hu/fegyvervideok ... ly-2-resz/




Az a tok alsórész, bakker, majdnem csak akkora mint egy szolgálati pisztolyé.
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13485
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

zora írta: 2020.10.08. 12:04 Az a tok alsórész, bakker, majdnem csak akkora mint egy szolgálati pisztolyé.
az egész fegyver csupán 2900 gramm.
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
brh562
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 508
Csatlakozott: 2018.06.09. 11:06

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: brh562 »

(Csehországban amúgy csak 55 ezer korona (kb. 750 ezer Ft, de az már Európában van.))
[/quote]

Onnan magan szemelykent tudok beszerezni karabelyt ?
G.D
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2091
Csatlakozott: 2018.06.02. 22:07

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: G.D »

zora írta: 2020.10.08. 12:04 Az a tok alsórész, bakker, majdnem csak akkora mint egy szolgálati pisztolyé.
Az AR-15 óta ez azért nem egy akkora nagy meglepetés :)
"Nem a bugyi a legjobb dolog a világon - de nagyon közel van hozzá."
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13485
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

brh562 írta: 2020.10.08. 12:19 (Csehországban amúgy csak 55 ezer korona (kb. 750 ezer Ft, de az már Európában van.))
Onnan magan szemelykent tudok beszerezni karabelyt ?
[/quote]



EU-s behozatalival gond nélkül, de nyilván ezt le kell levelezni-papírozni, meg kimenni érte, (+MKH), órabérben ki kell számolni megéri-e.

(Uhersky Brod nekem 4 óra alatt általában megvan kocsival.)
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: zora »

G.D írta: 2020.10.08. 12:24 Az AR-15 óta ez azért nem egy akkora nagy meglepetés :)
Az AR-é egy nagyságrenddel nagyob.
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13485
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

zora írta: 2020.10.08. 13:05 Az AR-é egy nagyságrenddel nagyob.
ha a buffer tube-ot is beleérted, akkor tuti, de amúgy max. kb. 1/3-dal

Kép
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
G.D
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2091
Csatlakozott: 2018.06.02. 22:07

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: G.D »

gvass1 írta: 2020.10.08. 13:10 ha a buffer tube-ot is beleérted, akkor tuti
Nyilván én anélkül gondoltam.
"Nem a bugyi a legjobb dolog a világon - de nagyon közel van hozzá."
Trailm
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2018.06.10. 16:08

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Trailm »

Saga sörétes lőszerek milyen minőséget képviselnek ?
Slug-ra tud valaki olcsó beszerzési forrást ?
brh562
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 508
Csatlakozott: 2018.06.09. 11:06

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: brh562 »

gvass1 írta: 2020.10.08. 12:33 Onnan magan szemelykent tudok beszerezni karabelyt ?


EU-s behozatalival gond nélkül, de nyilván ezt le kell levelezni-papírozni, meg kimenni érte, (+MKH), órabérben ki kell számolni megéri-e.

(Uhersky Brod nekem 4 óra alatt általában megvan kocsival.)
[/quote]

a kinti kereskedő nekem azt irta hogy karabélyt nem adhat el magánszamélynek... ugyanitt BM 59 es Berettat keresek :):)
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5416
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

5,56-os lőszert lehet itthon kapni valahol?
A vas amibe kellene eredetileg ilyen kaliberű, a 223-ast kevésbé szereti. Bár elketyeg vele, de minden 10-12-ik lövésnél töltési-ürítési hibát produkál.
Nem lényegi kérdés, de ha volna jó lenne. A töltés lesz a megoldás - ha egyszer végre levizsgázom. :-)

A másik fele, hogy a fegyver MKH kártyáján 223 Rem van, és másodlagos kaliberként sincs az 5,56 feltüntetve, nem tudom hogy így eladnak-e rá 5,56-ost?
Avatar
vato
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2156
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:55

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: vato »

TotoHU írta: 2020.10.08. 21:10 5,56-os lőszert lehet itthon kapni valahol?
A vas amibe kellene eredetileg ilyen kaliberű, a 223-ast kevésbé szereti. Bár elketyeg vele, de minden 10-12-ik lövésnél töltési-ürítési hibát produkál.
Nem lényegi kérdés, de ha volna jó lenne. A töltés lesz a megoldás - ha egyszer végre levizsgázom. :-)

A másik fele, hogy a fegyver MKH kártyáján 223 Rem van, és másodlagos kaliberként sincs az 5,56 feltüntetve, nem tudom hogy így eladnak-e rá 5,56-ost?
Milyen vas? És milyen tárból eteted?
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⢀⣠⣴⣶⣶⣤⣤⣤⣤⣶⣶⣶⣶⣶⣶⣦⣤⣤⡀⠀⠀⣶⠀
⢸⣿⣿⣿⣿⣿⣿⡿⢿⣿⡿⠟⢻⣿⣿⡟⠛⠛⠛⠉⠙⠛⠋⠀⠈⠉⠀⠈⠉⠁
⢸⣿⠿⠟⠋⠉⠀⢀⣾⡿⠉⠀⠈⠸⣿⣧⡀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠉⠁⠀⠀⠀⠀⠹⣿⣷⣤⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠈⠻⠃⠀
pogessor
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 349
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:10

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: pogessor »

TotoHU írta: 2020.10.08. 21:10 A másik fele, hogy a fegyver MKH kártyáján 223 Rem van, és másodlagos kaliberként sincs az 5,56 feltüntetve, nem tudom hogy így eladnak-e rá 5,56-ost?

Én is így vagyok, engem is érdekel a bölcsek válasza...
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

TotoHU írta: 2020.10.08. 21:10 5,56-os lőszert lehet itthon kapni valahol?
A vas amibe kellene eredetileg ilyen kaliberű, a 223-ast kevésbé szereti. Bár elketyeg vele, de minden 10-12-ik lövésnél töltési-ürítési hibát produkál.
Nem lényegi kérdés, de ha volna jó lenne. A töltés lesz a megoldás - ha egyszer végre levizsgázom. :-)

A másik fele, hogy a fegyver MKH kártyáján 223 Rem van, és másodlagos kaliberként sincs az 5,56 feltüntetve, nem tudom hogy így eladnak-e rá 5,56-ost?
Sok hit, legenda, stb terjed, hogy melyik melyikkel felcserléhető, én úgy tudom, hogy oda-vissza nyugodtan betölthető, gyak egy kaliber, csak valamelyest mások a szabványok. Két dolog:
Hány féle lőszerrel próbáltad?
Nincs rajta "gázkar", amivel állítani lehet, hogy mennyit engedjen hátra?

Ha töltesz majd, akkor lassab lőporral próbálkozz, talán több gázt ad.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5416
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

vato írta: 2020.10.08. 21:44 Milyen vas? És milyen tárból eteted?
Galil. :D A saját gyári tárjából etetem.
Avatar
vato
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2156
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:55

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: vato »

TotoHU írta: 2020.10.08. 22:39 Galil. :D A saját gyári tárjából etetem.
Azt hittem hogy valami m4/m16/ar15, mert azoknál a magpul pmag tárak sok problémát megoldanak tapasztalatom szerint.
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⢀⣠⣴⣶⣶⣤⣤⣤⣤⣶⣶⣶⣶⣶⣶⣦⣤⣤⡀⠀⠀⣶⠀
⢸⣿⣿⣿⣿⣿⣿⡿⢿⣿⡿⠟⢻⣿⣿⡟⠛⠛⠛⠉⠙⠛⠋⠀⠈⠉⠀⠈⠉⠁
⢸⣿⠿⠟⠋⠉⠀⢀⣾⡿⠉⠀⠈⠸⣿⣧⡀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠉⠁⠀⠀⠀⠀⠹⣿⣷⣤⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠈⠻⠃⠀
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5416
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

Fortitu írta: 2020.10.08. 22:30 Sok hit, legenda, stb terjed, hogy melyik melyikkel felcserléhető, én úgy tudom, hogy oda-vissza nyugodtan betölthető, gyak egy kaliber, csak valamelyest mások a szabványok. Két dolog:
Hány féle lőszerrel próbáltad?
Nincs rajta "gázkar", amivel állítani lehet, hogy mennyit engedjen hátra?

Ha töltesz majd, akkor lassab lőporral próbálkozz, talán több gázt ad.
Az én, számomra mértékadó forrástól származó infóim szerint: a 223-ra csövezett fegyver nem is tölthető be 5,56-al (hosszabb a lövedék, mások a lőszer dimenziói) ami szándékos, hogy a kevésbé sztenderdizált szabványok szerint töltött, ezért sokkal nagyobb szórású nyomást produkáló hadi lőszerek ne tegyék tönkre a polgári célra gyártott fegyvereket.
Eddig egy gyártó kétféle lőszerével próbáltam az újonnan beszerzett vasamat (Galil) Fiocchi 55 grain és 62 grainessel. A 62 graines jobban a célzott pontra hordott, jobban szerette a cső, de mind a kettőnél jutott egy-egy töltési vagy ürítési hiba minden 10 lövésre.

https://www.luckygunner.com/labs/5-56-vs-223/

Gáz szabályozó kar nincs rajta, ez egy AK klón, itt semmi ilyesmi modern luxus nincs. :lol: Igaz sörnyitó meg kábelvágó meg éppen van, már csak a beépített pajesz bondorító hiányzik. :lol:
A régi hadi fegyverek ilyenek, a VZ-m is dadog az új gyártású polgári lőszerekkel. Persze, vehettem volna ezek helyett egy modern karabélyt, de ezekkel nem "versenyzek" sokat amúgy sem. A mai brutális puska lőszer árak mellett sokat gyakorolni és kényszer-sportlövészkedni 9x19-el érdemes, kb minden mással értelmetlen. Ezek a történelem egy érdekes, izgalmas darabkái, romantikus fegyverek, olykor-olykor örömlövészkedésre. Ebbe nekem a 10-ből egy hiba is belefér, a végleges megoldás majd a saját töltés lesz. De addig is keresgélek, hátha találok erősebb 223-ast, vagy épp egyenesen 5,56-ost. Talán Ausztriából is, ott még engedély sem kell a vásárláshoz. (De tudom, a behozatalához már igen)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára TotoHU 2020.10.08. 23:12-kor.
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5416
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

vato írta: 2020.10.08. 22:51 Azt hittem hogy valami m4/m16/ar15, mert azoknál a magpul pmag tárak sok problémát megoldanak tapasztalatom szerint.
M16 tár használható hozzá valamiféle adapterrel, de szerintem itt a gáznyomás a kulcskérdés.
pogessor
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 349
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:10

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: pogessor »

Fortitu írta: 2020.10.08. 22:30 Sok hit, legenda, stb terjed, hogy melyik melyikkel felcserléhető, én úgy tudom, hogy oda-vissza nyugodtan betölthető, gyak egy kaliber
TotoHU írta: 2020.10.08. 22:56 Az én, számomra mértékadó forrástól származó infóim szerint: a 223-ra csövezett fegyver nem is tölthető be 5,56-al (hosszabb a lövedék, mások a lőszer dimenziói)
Az AR-15 klón karabélyom (AM-15) kalibere hivatalosan .223Wylde - vagyis olyan hibrid kaliber, mely az egyébként normál esetben szerintem nem felcserélhető kalibereket mégis csak felcserélhetővé teszi. (Nem mintha olyan sok 5.56 lőszert látnék, hogy ezt kihasználjam...)
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13485
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

TotoHU írta: 2020.10.08. 21:10 5,56-os lőszert lehet itthon kapni valahol?
A vas amibe kellene eredetileg ilyen kaliberű, a 223-ast kevésbé szereti. Bár elketyeg vele, de minden 10-12-ik lövésnél töltési-ürítési hibát produkál.
Nem lényegi kérdés, de ha volna jó lenne. A töltés lesz a megoldás - ha egyszer végre levizsgázom. :-)

A másik fele, hogy a fegyver MKH kártyáján 223 Rem van, és másodlagos kaliberként sincs az 5,56 feltüntetve, nem tudom hogy így eladnak-e rá 5,56-ost?
ahogy én tudom:

az 5,56x45 es a .223 Rem LŐSZEREK azonos méretűek. A töltényűrök és az átmeneti kúp nem (5,56-é nagyobb), és a maximális gáznyomása nagyobb az 5,56x45-nek.

Az 5,56x45-ösből gond nélkül lehet lőni a .223-ast (főleg háborús helyzetben zsírtökmindegy, ha csak polgári lőszer van), legfeljebb néha akad a kisebb gáznyomás miatt egy finomabb szerkezet. A .223-asból hosszú távon nem egészséges az 5,56x45 mm, főleg finomabb sportpuskáknál károsíthat a nagyobb, hirtelenebb gáznyomás maximum.

De a Galil szerintem 5,56x45, és a Kalasnyikov rendszernek kvázi tökmindegy.
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13485
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

SIG Sauer P320 AXG Scorpion – új alutokos (jogilag nem is) pisztoly

http://www.kaliberinfo.hu/hirek/sig-sau ... -pisztoly/

Kép
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

TotoHU írta: 2020.10.08. 22:56 Az én, számomra mértékadó forrástól származó infóim szerint: a 223-ra csövezett fegyver nem is tölthető be 5,56-al (hosszabb a lövedék, mások a lőszer dimenziói) ami szándékos, hogy a kevésbé sztenderdizált szabványok szerint töltött, ezért sokkal nagyobb szórású nyomást produkáló hadi lőszerek ne tegyék tönkre a polgári célra gyártott fegyvereket.
Eddig egy gyártó kétféle lőszerével próbáltam az újonnan beszerzett vasamat (Galil) Fiocchi 55 grain és 62 grainessel. A 62 graines jobban a célzott pontra hordott, jobban szerette a cső, de mind a kettőnél jutott egy-egy töltési vagy ürítési hiba minden 10 lövésre.

https://www.luckygunner.com/labs/5-56-vs-223/

Gáz szabályozó kar nincs rajta, ez egy AK klón, itt semmi ilyesmi modern luxus nincs. :lol: Igaz sörnyitó meg kábelvágó meg éppen van, már csak a beépített pajesz bondorító hiányzik. :lol:
A régi hadi fegyverek ilyenek, a VZ-m is dadog az új gyártású polgári lőszerekkel. Persze, vehettem volna ezek helyett egy modern karabélyt, de ezekkel nem "versenyzek" sokat amúgy sem. A mai brutális puska lőszer árak mellett sokat gyakorolni és kényszer-sportlövészkedni 9x19-el érdemes, kb minden mással értelmetlen. Ezek a történelem egy érdekes, izgalmas darabkái, romantikus fegyverek, olykor-olykor örömlövészkedésre. Ebbe nekem a 10-ből egy hiba is belefér, a végleges megoldás majd a saját töltés lesz. De addig is keresgélek, hátha találok erősebb 223-ast, vagy épp egyenesen 5,56-ost. Talán Ausztriából is, ott még engedély sem kell a vásárláshoz. (De tudom, a behozatalához már igen)
Egy konkrét márka összehasonlítása 556-os fegyverben:
https://youtu.be/BTgGhIcR_Mk

Egy Brownells reklám:
https://youtu.be/Ya2JqLPyx4I

Alaposabban utánanézve én is arra jutottam, hogy 223-as puskából kilőhető az 556, de nem okos dolog, mert nagy lehet a nyomás.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Maci22hun
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2019.07.08. 23:30

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Maci22hun »

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni Red dot beállítással kapcsolatban. Adott egy SIG P320 X5 pisztoly és egy SIG Romeo1 red dot hozzá!

A nyílt irányzék után most szeretném ezt is tanulgatni. A kérdésem, hogy mi a “technikája” annak hogy 5-10-15 méteren is pontba vigyen a pisztoly és ne alá vagy fölé?

Ha 10 méterre pontba visz, akkor 5m-en kicsit alá, 15-20 méteren kicsit a piros pont fölé hord. Lehet hogy nem jól figyeltem meg, ezért is kérnek tanácsot.

Köszönöm előre is!
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Maci22hun írta: 2020.10.09. 20:19 Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni Red dot beállítással kapcsolatban. Adott egy SIG P320 X5 pisztoly és egy SIG Romeo1 red dot hozzá!

A nyílt irányzék után most szeretném ezt is tanulgatni. A kérdésem, hogy mi a “technikája” annak hogy 5-10-15 méteren is pontba vigyen a pisztoly és ne alá vagy fölé?

Ha 10 méterre pontba visz, akkor 5m-en kicsit alá, 15-20 méteren kicsit a piros pont fölé hord. Lehet hogy nem jól figyeltem meg, ezért is kérnek tanácsot.

Köszönöm előre is!
Minél nagyobb a táv az irányzékod - red dot, fém, mindegy, lényegében a pupillád magassága - és a cső tengelye között, annál nagyobb lesz ez a hiba. Lődd be a kívánt távra, aztán az alá-fölétartást meg kell szokni. Puskáknál ez főleg erősen megvan (lásd átlőtt autók, amit támasztásnak használnak a vadászok), pisztolynál a hagyományos irányzék nagyon közel van a csőhöz, ezért ott kevésbé. Egy pisztoly red dotnál sem veszélyes szerintem ez a különbség, pár centiről lehet szó közvetlen közelről.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
vato
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2156
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:55

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: vato »

Maci22hun írta: 2020.10.09. 20:19 Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni Red dot beállítással kapcsolatban. Adott egy SIG P320 X5 pisztoly és egy SIG Romeo1 red dot hozzá!

A nyílt irányzék után most szeretném ezt is tanulgatni. A kérdésem, hogy mi a “technikája” annak hogy 5-10-15 méteren is pontba vigyen a pisztoly és ne alá vagy fölé?

Ha 10 méterre pontba visz, akkor 5m-en kicsit alá, 15-20 méteren kicsit a piros pont fölé hord. Lehet hogy nem jól figyeltem meg, ezért is kérnek tanácsot.

Köszönöm előre is!
Én a helyedben belőném Kb. 25méterre a 9mm para lövedék úgyis kb. 25méterig emelkedik pisztolyból lőve, utánna esni kezd. Tehát ez azt jelenti 25-re zérózva a red dotot, hogy 25 méteren pontra lő, az alatt meg minimálisat alá , 25méter felett pedig esni fog nagyobb mértékben.




Itt egy jó cikk a témában angolul:

https://www.shootingillustrated.com/art ... d-red-dot/

Egy kép a cikkből 25yard zero-val:
442F9692-B9B9-4B9B-93C3-09EDD6E4518E.jpeg
442F9692-B9B9-4B9B-93C3-09EDD6E4518E.jpeg (106.38 KiB) Megtekintve 28448 alkalommal
Ez szerintem nagyon jó szórás, és a képről leolvasható a különböző távokon hova hord a fegyver.
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⢀⣠⣴⣶⣶⣤⣤⣤⣤⣶⣶⣶⣶⣶⣶⣦⣤⣤⡀⠀⠀⣶⠀
⢸⣿⣿⣿⣿⣿⣿⡿⢿⣿⡿⠟⢻⣿⣿⡟⠛⠛⠛⠉⠙⠛⠋⠀⠈⠉⠀⠈⠉⠁
⢸⣿⠿⠟⠋⠉⠀⢀⣾⡿⠉⠀⠈⠸⣿⣧⡀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠉⠁⠀⠀⠀⠀⠹⣿⣷⣤⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠈⠻⠃⠀
tittadili
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 112
Csatlakozott: 2018.06.08. 17:47

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: tittadili »

Szeretnék fejlődni a pisztoly gyorspont, nagy kaliber nyílt irányzék kategóriában. Shadow 2-vel lövök. Nem töltöm a lőszert, ezért az lenne a kérdésem, hogy tudtok-e ajánlani valami gyengébb, lassabb lőszert. Ami már bevált valakinek. Jelenleg S&B-t használok.
S&B.png
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: qqriq »

Probald ki a subsonic magtechet.
tittadili írta: 2020.10.11. 07:21 Szeretnék fejlődni a pisztoly gyorspont, nagy kaliber nyílt irányzék kategóriában. Shadow 2-vel lövök. Nem töltöm a lőszert, ezért az lenne a kérdésem, hogy tudtok-e ajánlani valami gyengébb, lassabb lőszert. Ami már bevált valakinek. Jelenleg S&B-t használok.S&B.png
ingyom bingyom tálib-e?
G.D
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2091
Csatlakozott: 2018.06.02. 22:07

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: G.D »

qqriq írta: 2020.10.11. 09:09 Probald ki a subsonic magtechet.
Régebben a S&B subsonic is jó volt.
"Nem a bugyi a legjobb dolog a világon - de nagyon közel van hozzá."
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

tittadili írta: 2020.10.11. 07:21 Szeretnék fejlődni a pisztoly gyorspont, nagy kaliber nyílt irányzék kategóriában. Shadow 2-vel lövök. Nem töltöm a lőszert, ezért az lenne a kérdésem, hogy tudtok-e ajánlani valami gyengébb, lassabb lőszert. Ami már bevált valakinek. Jelenleg S&B-t használok.S&B.png
Ebben a kategóriában nekem bevált a Remington subsonic, és árban is vállalható (Volt). Extra nehéz, 147 grain-es JHP, “lassú” visszarúgással, és pontos. Cserébe évek óta nem láttam a boltokban. :( itthon van még egy dobozzal “M-zárolva”...

Érdemes kipróbálni több fajta rövid listázott lőszert ( és nem csak a nehéz subsonicokat, hanem a hagyományosnak mondható 124 graineseket is prémium gyártóktól, pl Lapua) ,pontosan ugyanolyan körülmények között. 5-ős sorozatok, zsinórban. Néha meglepő, nem intuitív az eredmény . Az elméleti előrejelzések hasznosak, de a gyakorlatban a Shadow 2 IMHO jobban tudja majd a fizikát ;)
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

Apropó 9x19 lőszer - ha valakit érdekel

Budapesten, a Frommer fegyverboltban van cseh 8g/124gr STV Skorpió lőszer, a héten vettem igen baráti áron - 70 Ft (1000dbos mennyiség esetén)

Idén már ellőttem ugyanebből a fajta lőszerből 1000 darabot, többnyire rapid shooting - hibátlanul tölt/ürít SIG P229-ben, nem koszol. ár/érték arányban, és úgy általában is csak ajánlani tudom. Pontlövészetre is elmegy, átlagos a pontossága.
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: qqriq »

Anno az STV-vel ketszer is belefutottam puder nelkuli loszerbe, raadasul az egyik versenyen volt es reflekszbol ra is rantottam a szanra.
Szerencse hogy a lovedek a kozvetlenul a toltenyur utan akadt meg igy nem zarolt rendesen a fegyver, nem tudtam raloni...
Azota hanyagolom az STV-t.
Petya357 írta: 2020.10.11. 10:37 Apropó 9x19 lőszer - ha valakit érdekel

Budapesten, a Frommer fegyverboltban van cseh 8g/124gr STV Skorpió lőszer, a héten vettem igen baráti áron - 70 Ft (1000dbos mennyiség esetén)

Idén már ellőttem ugyanebből a fajta lőszerből 1000 darabot, többnyire rapid shooting - hibátlanul tölt/ürít SIG P229-ben, nem koszol. ár/érték arányban, és úgy általában is csak ajánlani tudom. Pontlövészetre is elmegy, átlagos a pontossága.
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: qqriq »

Nekem az picit pattogosabbnak tunt es sokkal budosebb.
G.D írta: 2020.10.11. 09:32 Régebben a S&B subsonic is jó volt.
ingyom bingyom tálib-e?
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

qqriq írta: 2020.10.11. 11:16 Anno az STV-vel ketszer is belefutottam puder nelkuli loszerbe, raadasul az egyik versenyen volt es reflekszbol ra is rantottam a szanra.
Szerencse hogy a lovedek a kozvetlenul a toltenyur utan akadt meg igy nem zarolt rendesen a fegyver, nem tudtam raloni...
Azota hanyagolom az STV-t.
Ouch.. ez veszélyes. Egy eset nem mérvadó, de kettő már sok. :(

1000 darabnák tartok, és egyelőre semmi gond. Gyakorlatilag ugyanazt nyújtja, mint a ZVS, vagy A 8g Fiocchi amivel korábban lőttem.

STV - Vagy én fogtam ki egy jó sarzsot, vagy Te egy rosszat. Hm. De ez nem jó hír. A többieknek milyen tapasztalatai vannak?
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Trailm
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2018.06.10. 16:08

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Trailm »

Sziasztok . Winchester sxp tár le van korlátozva 2 db lőszerre . A műanyag rugóvezetőt kompletten ki lehet venni ?
Csatolmányok
20201011_115146.jpg
sama
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 361
Csatlakozott: 2018.06.02. 10:06

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: sama »

Igen vedd ki nyugodtan.
Maci22hun
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2019.07.08. 23:30

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Maci22hun »

Köszi Fortitu és vato a segítséget, ki fogom próbálni így! ;)

vato írta: 2020.10.09. 21:07 Én a helyedben belőném Kb. 25méterre a 9mm para lövedék úgyis kb. 25méterig emelkedik pisztolyból lőve, utánna esni kezd. Tehát ez azt jelenti 25-re zérózva a red dotot, hogy 25 méteren pontra lő, az alatt meg minimálisat alá , 25méter felett pedig esni fog nagyobb mértékben.




Itt egy jó cikk a témában angolul:

https://www.shootingillustrated.com/art ... d-red-dot/

Egy kép a cikkből 25yard zero-val:

442F9692-B9B9-4B9B-93C3-09EDD6E4518E.jpeg

Ez szerintem nagyon jó szórás, és a képről leolvasható a különböző távokon hova hord a fegyver.
killertom
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 114
Csatlakozott: 2018.06.12. 09:58

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: killertom »

Kérdés, adásvételnél ha lejárt a fegyver műszakija a vevő birtokba veheti és leműszakiztathatja a fegyvert, vagy csak az eladó teheti meg az átadás előtt?
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13485
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

killertom írta: 2020.10.11. 14:59 Kérdés, adásvételnél ha lejárt a fegyver műszakija a vevő birtokba veheti és leműszakiztathatja a fegyvert, vagy csak az eladó teheti meg az átadás előtt?
gyakorlatban addig nem jegyzik be, ameddig nincs meg a laminátum.

Hogy azt ki csinalja, a sünöknek tök mindegy.

(De ha nem akarsz magaddal kib.aszni, akkor csinalja meg a tulaj, nem neked ketyeg a 8 nap.)
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Mr. Senki
Tesztelő
Tesztelő
Hozzászólások: 2463
Csatlakozott: 2018.06.04. 23:47

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Mr. Senki »

killertom írta: 2020.10.11. 14:59 Kérdés, adásvételnél ha lejárt a fegyver műszakija a vevő birtokba veheti és leműszakiztathatja a fegyvert, vagy csak az eladó teheti meg az átadás előtt?
Elméletileg lejárt műszakival nem helyezhető forgalomba a fegyver. Tehát elméletileg az eredeti tulajnak kéne megújítani a kártyát.

Gyakorlatilag meg mindenki xarik rá. Bejegyzés előtt bárki megújíttathatja. A lényeg, hogy a beiratáskor legyen érvényes a műszaki.
Valaha Martin Riggs voltam, de már csak egy Senki vagyok. Annyira senki, hogy még a fegyverem is "ISMERETLEN".
Roberto68
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 223
Csatlakozott: 2018.06.10. 20:22

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Roberto68 »

Sziasztok,

A Marlin Camp karabély tulajoknak egy kis infó, ha tárat keresnének a fegyverükhöz.
Onnan indult a sztori, hogy belekóstoltam a steel challenge versenyek izgalmaiba, megtetszett a dolog, viszont ehhez fejleszteni kell kicsit a felszerelést. Többfelé kerestem gyári tárat, viszont ahol vettem a fegyvert, ott már nem lehet kapni, máshol Mo-n eleve esélytelen, külföldről meg vagy elérhetetlen (pl. USA-ból), vagy ha van is, durván drága (EU-ból).

Kicsit utána olvasva, a fegyverhez jók a Smith&Wesson 59 széria tárjai (ugye ez volt az egyik feature a fejlesztésénél), az meg távoli rokonságban van a FÉG P9M pisztollyal. Több USA fórumon olvastam ill. van fent néhány videó is a YT-n erről, hogy kis mókolással az SW59 tárak jók a FÉG-be, ez alapján ez elvileg fordítva is igaz.
Sikerült szereznem FÉG tárakat és az egyiket az alábbiak szerint megfaragva egyelőre csak kézzel ismételve, de hibátlanul működik!

Először is a tárrögzítő kivágását kell lentebbi pozícióban is kivágni (az én méréseim szerint a kivágás felső éle és a lövedék/hüvely találkozásánál mért távolság 50 mm):

https://photobucket.com/u/Gunman6811/p/ ... a2c3ffe930

Így még nem lehet betolni a tárat ha elől van a zár, mert a tár hátsó részét mélyebbre kell reszelni, hogy legyen hely a zár megfelelő részének:

https://photobucket.com/u/Gunman6811/p/ ... c8979c813f

Már majdnem jó, csak a zárakasztó azonnal működik, ha hátrahúzom a zárat, még ha lőszer is van a tárban, azaz túl magasra benyúlik a tár első/felső éle és az adogatótömb, mindkettőből le kell munkálni:

https://photobucket.com/u/Gunman6811/p/ ... 29f68df1e3
https://photobucket.com/u/Gunman6811/p/ ... 685d34d202

Amint írtam, ezután kézzel hibátlanul működik, alig várom az éles tesztet.

Ami viszont nálam gondot okozott, 2 féle P9 tárat kaptam, de nem tudom melyik konkrétan melyik típushoz való. Az egyik kicsit rövidebb, azt sikerült átalakítani, a hosszabb másiknak rossz helyre esik a tárrögzítő bemarása, ott van az alsó éle, ahová az új rés felső éle kerülne, azaz ennél először be kell hegeszteni az eredeti kivágást (na ez okoz gondot, hegesztéshez majd segítséget kell kérnem), síkra munkálni kívül-belül és lehet reszelni az újat.

Ha valaki hasonló cipőben jár, kis barkácsolással elég olcsón megoldható a póttárak kérdése.

Szerk: a fotók nem jelentek meg...
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Roberto68 2020.10.11. 18:45-kor.
G.D
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2091
Csatlakozott: 2018.06.02. 22:07

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: G.D »

Roberto68 írta: 2020.10.11. 18:39Kicsit utána olvasva, a fegyverhez jók a Smith&Wesson 59 széria tárjai (ugye ez volt az egyik feature a fejlesztésénél), az meg távoli rokonságban van a FÉG P9M pisztollyal.
Helyett a P9R-rel.
A P9M ugyebár a Browning M1935/GP/Hi-Power 1:1 másolata, semmi köze a S&W M59-hez.
"Nem a bugyi a legjobb dolog a világon - de nagyon közel van hozzá."
Roberto68
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 223
Csatlakozott: 2018.06.10. 20:22

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Roberto68 »

G.D írta: 2020.10.11. 18:45 Helyett a P9R-rel.
A P9M ugyebár a Browning M1935/GP/Hi-Power 1:1 másolata, semmi köze a S&W M59-hez.
Ezek szerint az usákok is keverik, több fórumon is P9M-et olvastam, bár hozzáteszem hogy az én angolom erősen véleményes, simán lehet hogy más összefüggésben említették.
Egyébként a 2 tár amit kaptam valszeg emiatt tér el, de ahogy írtam, ez csak a tárrögzítő kivágás helyzetére vonatkozik, egyebekben megegyeznek.
Avatar
vato
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2156
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:55

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: vato »

Roberto68 írta: 2020.10.11. 18:39 Sziasztok,

A Marlin Camp karabély tulajoknak egy kis infó, ha tárat keresnének a fegyverükhöz.
Onnan indult a sztori, hogy belekóstoltam a steel challenge versenyek izgalmaiba, megtetszett a dolog, viszont ehhez fejleszteni kell kicsit a felszerelést. Többfelé kerestem gyári tárat, viszont ahol vettem a fegyvert, ott már nem lehet kapni, máshol Mo-n eleve esélytelen, külföldről meg vagy elérhetetlen (pl. USA-ból), vagy ha van is, durván drága (EU-ból).

Kicsit utána olvasva, a fegyverhez jók a Smith&Wesson 59 széria tárjai (ugye ez volt az egyik feature a fejlesztésénél), az meg távoli rokonságban van a FÉG P9M pisztollyal. Több USA fórumon olvastam ill. van fent néhány videó is a YT-n erről, hogy kis mókolással az SW59 tárak jók a FÉG-be, ez alapján ez elvileg fordítva is igaz.
Sikerült szereznem FÉG tárakat és az egyiket az alábbiak szerint megfaragva egyelőre csak kézzel ismételve, de hibátlanul működik!

Először is a tárrögzítő kivágását kell lentebbi pozícióban is kivágni (az én méréseim szerint a kivágás felső éle és a lövedék/hüvely találkozásánál mért távolság 50 mm):

https://photobucket.com/u/Gunman6811/p/ ... a2c3ffe930

Így még nem lehet betolni a tárat ha elől van a zár, mert a tár hátsó részét mélyebbre kell reszelni, hogy legyen hely a zár megfelelő részének:

https://photobucket.com/u/Gunman6811/p/ ... c8979c813f

Már majdnem jó, csak a zárakasztó azonnal működik, ha hátrahúzom a zárat, még ha lőszer is van a tárban, azaz túl magasra benyúlik a tár első/felső éle és az adogatótömb, mindkettőből le kell munkálni:

https://photobucket.com/u/Gunman6811/p/ ... 29f68df1e3
https://photobucket.com/u/Gunman6811/p/ ... 685d34d202

Amint írtam, ezután kézzel hibátlanul működik, alig várom az éles tesztet.

Ami viszont nálam gondot okozott, 2 féle P9 tárat kaptam, de nem tudom melyik konkrétan melyik típushoz való. Az egyik kicsit rövidebb, azt sikerült átalakítani, a hosszabb másiknak rossz helyre esik a tárrögzítő bemarása, ott van az alsó éle, ahová az új rés felső éle kerülne, azaz ennél először be kell hegeszteni az eredeti kivágást (na ez okoz gondot, hegesztéshez majd segítséget kell kérnem), síkra munkálni kívül-belül és lehet reszelni az újat.

Ha valaki hasonló cipőben jár, kis barkácsolással elég olcsón megoldható a póttárak kérdése.

Szerk: a fotók nem jelentek meg...
Nekem volt Camp-om táraknál én is kezdtem mókolással, szárazon adogatott, de élesben akadozott, ezeknek a fég táraknak az adogató tömbje nem megbízható, billegnek ...

Próbáltam 30-as promag tárat az sem volt az igazi.

Ami bejött az a gyári sw59 tár brownells.de-től.

Illetve a mecgar tárak, ezek nagyon jók, megbízhatóak, 20-as kapacitás, és van készleten is. Az ára sem vészes.

https://www.starshooter.de/Magazine/Kur ... ecGar.html
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⢀⣠⣴⣶⣶⣤⣤⣤⣤⣶⣶⣶⣶⣶⣶⣦⣤⣤⡀⠀⠀⣶⠀
⢸⣿⣿⣿⣿⣿⣿⡿⢿⣿⡿⠟⢻⣿⣿⡟⠛⠛⠛⠉⠙⠛⠋⠀⠈⠉⠀⠈⠉⠁
⢸⣿⠿⠟⠋⠉⠀⢀⣾⡿⠉⠀⠈⠸⣿⣧⡀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠉⠁⠀⠀⠀⠀⠹⣿⣷⣤⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠈⠻⠃⠀
Roberto68
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 223
Csatlakozott: 2018.06.10. 20:22

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Roberto68 »

vato írta: 2020.10.11. 19:10 Nekem volt Camp-om táraknál én is kezdtem mókolással, szárazon adogatott, de élesben akadozott, ezeknek a fég táraknak az adogató tömbje nem megbízható, billegnek ...

Próbáltam 30-as promag tárat az sem volt az igazi.

Ami bejött az a gyári sw59 tár brownells.de-től.

Illetve a mecgar tárak, ezek nagyon jók, megbízhatóak, 20-as kapacitás, és van készleten is. Az ára sem vészes.

https://www.starshooter.de/Magazine/Kur ... ecGar.html
Igen, azért az éles teszttől én is tartok kicsit, nagyon örülnék ha úgy is működne...
Köszi a tippet, de azért - főleg a mostani árfolyamon - nekem nem ér ennyit egy tár (ráadásul 3 db kellene :shock: ), ha még a szállítást is hozzáadom akkor meg pláne.
Ha nem működik a mókolt olcsó hazai, akkor majd megkérek vkit hogy töltse a tartalék gyári tárat amíg lövök :D
killertom
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 114
Csatlakozott: 2018.06.12. 09:58

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: killertom »

Mr. Senki írta: 2020.10.11. 16:31 Elméletileg lejárt műszakival nem helyezhető forgalomba a fegyver. Tehát elméletileg az eredeti tulajnak kéne megújítani a kártyát.

Gyakorlatilag meg mindenki xarik rá. Bejegyzés előtt bárki megújíttathatja. A lényeg, hogy a beiratáskor legyen érvényes a műszaki.
Magánszemélyek közötti adás-vételnél ez gondolom nem játszik mivel az nem forgalomba hozás.
killertom
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 114
Csatlakozott: 2018.06.12. 09:58

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: killertom »

gvass1 írta: 2020.10.11. 15:05 gyakorlatban addig nem jegyzik be, ameddig nincs meg a laminátum.

Hogy azt ki csinalja, a sünöknek tök mindegy.

(De ha nem akarsz magaddal kib.aszni, akkor csinalja meg a tulaj, nem neked ketyeg a 8 nap.)
Köszi az infót, azt gondoltam hogy nem jegyzik be érvényes kártya nélkül. A kérdésem elsősorban arra vonatkozott, hogy tiltja-e valami azt, hogy két magánszemély közötti adás-vételnél a vevő birtokba vegye a fegyvert lejárt MKH-val.
jó ha van
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 2103
Csatlakozott: 2018.12.11. 12:16

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: jó ha van »

killertom írta: 2020.10.11. 20:12 Köszi az infót, azt gondoltam hogy nem jegyzik be érvényes kártya nélkül. A kérdésem elsősorban arra vonatkozott, hogy tiltja-e valami azt, hogy két magánszemély közötti adás-vételnél a vevő birtokba vegye a fegyvert lejárt MKH-val.
Ha már van a kategóriára/kaliberre engedélye, akkor kölcsönadásival igen. Szerintem másként nem. De ha tévedek, javítsatok ki.
"Ha lőni akarsz, akkor lőj! Ne a szádat járasd!" Tuco Benedicto Pacífico Juan María Ramírez
Avatar
nemtokregelni
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1384
Csatlakozott: 2018.06.10. 14:56

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: nemtokregelni »

Roberto68 írta: 2020.10.11. 18:50 Egyébként a 2 tár amit kaptam valszeg emiatt tér el, de ahogy írtam, ez csak a tárrögzítő kivágás helyzetére vonatkozik, egyebekben megegyeznek.
Tuti emiatt, nekem volt mindkettő, asszem a rövidebb a P9M/FP9, a hosszabb a P9R. Vagy fordítva :-D
Sapienti sat.
Trailm
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2018.06.10. 16:08

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Trailm »

Sziasztok .
Fiocchi 12/65 28gr sluggal van valakinek tapasztalata ?
Trailm
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2018.06.10. 16:08

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Trailm »

Sziasztok . 12/76-os sörétesnél miként befolyásolja a lövést ( energiák , slugnál esetleg mellette szökik a lőporgáz ? )hogy 65 / 67,5 / 70 vagy 76-os a lőszer ?
Avatar
cujoe
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2018.06.02. 11:28

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: cujoe »

jó ha van írta: 2020.10.11. 21:43 Ha már van a kategóriára/kaliberre engedélye, akkor kölcsönadásival igen. Szerintem másként nem. De ha tévedek, javítsatok ki.
A beíráshoz (fegyverbejegyzés) kell érvényes MKH kártya. Ennyi számít csak.. Abban az adott időben amikor beírják rendelkeznie kell érvényes tanúsítvánnyal. Hogy előtte és utána mi történik (természetesen csakis hivatalos keretek között), az már senkit sem fog érdekelni..
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Trailm írta: 2020.10.13. 12:25 Sziasztok . 12/76-os sörétesnél miként befolyásolja a lövést ( energiák , slugnál esetleg mellette szökik a lőporgáz ? )hogy 65 / 67,5 / 70 vagy 76-os a lőszer ?
Tapasztalatom szerint semennyire nem befolyásolja a pontosságot. Az egyik legjobb szórást 50 körüli hosszú lőszerrel lőttem 76-os töltényűrből. De minden fegyver, minden lőszer egyedi, próbálni kell.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Poresz »

Trailm írta: 2020.10.13. 12:25 Sziasztok . 12/76-os sörétesnél miként befolyásolja a lövést ( energiák , slugnál esetleg mellette szökik a lőporgáz ? )hogy 65 / 67,5 / 70 vagy 76-os a lőszer ?
A töltényűrnél rövidebb sörétes lőszer hüvelye lövés közben nem ér bele az átmeneti kúpba, a sörétkosár mellett elszöknek a lőporgázok: romlik a hatásfok, kisebb a sörétraj sebessége, így a mozgási energiája is. Ez az elmélet.
A gyakorlat pedig az, hogy ezt veszélytelenül kipróbálhatod az általad kinézett lőszerekkel - egy kaliberen belül is kismillió változat van -, és a tapasztalataid alapján eldöntheted, hogy Te elégedett vagy az eredménnyel és ez csak a mérnökök problémája, vagy sem.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: qqriq »

Tudja valaki kb milyen koltsegekkel jar szlovak boltbol behozni egy uj fegyvert?
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

qqriq írta: 2020.10.13. 14:49 Tudja valaki kb milyen koltsegekkel jar szlovak boltbol behozni egy uj fegyvert?
Teszt meg karantén. Amúgy:

16-os 4500 Ft
kiviteli szlovák: 16,5eur
fordítás: 15eur
meg kell a magyar szemle
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: qqriq »

Koszi!
ingyom bingyom tálib-e?
Trailm
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2018.06.10. 16:08

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Trailm »

Köszi .
jó ha van
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 2103
Csatlakozott: 2018.12.11. 12:16

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: jó ha van »

cujoe írta: 2020.10.13. 12:54 A beíráshoz (fegyverbejegyzés) kell érvényes MKH kártya. Ennyi számít csak.. Abban az adott időben amikor beírják rendelkeznie kell érvényes tanúsítvánnyal. Hogy előtte és utána mi történik (természetesen csakis hivatalos keretek között), az már senkit sem fog érdekelni..
Szerinted. Szerintem meg az adásvételi csak érvényes MKH esetén jöhet létre, illetve válik érvényessé, ha meg "csak úgy" adja át valaki a fegyverét, az szabálytalan. De hogy ezzel megbukj, az tényleg 0-hoz konvergáló valószínűségű. A jogszabály ugyanis nem a beíratáshoz, hanem az adásvételhez (forgalomba hozatal)szabja feltételül az érvényes plasztikot.
"Ha lőni akarsz, akkor lőj! Ne a szádat járasd!" Tuco Benedicto Pacífico Juan María Ramírez
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

cujoe írta: 2020.10.13. 12:54 A beíráshoz (fegyverbejegyzés) kell érvényes MKH kártya. Ennyi számít csak.. Abban az adott időben amikor beírják rendelkeznie kell érvényes tanúsítvánnyal. Hogy előtte és utána mi történik (természetesen csakis hivatalos keretek között), az már senkit sem fog érdekelni..
Ha már elméleti síkon járunk...
ami eszembe jutott, hogy ebből az “alapvetően helytelen , de kit érdekel” sorrendből még akkor származhatnak orális örömök, ha a fegyver bármi okból “nem megy át”. A vizsgálati módszertan ismeretében ;) ennek a valószínűsége IS konvergál a nullához, (mi történhet? Elvesztik? elromlik a laminálógép? :D ) - de nem nulla. Jobb a békesség.
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Trailm
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2018.06.10. 16:08

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Trailm »

Sziasztok. Keresek külballisztikával , belballisztikával , fegyvertisztítással , fegyverkezeléssel kapcsolatos magyar nyelvű szakirodalmakat . Akár cikkeket is .
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13485
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

Petya357 írta: 2020.10.13. 22:49 Ha már elméleti síkon járunk...
ami eszembe jutott, hogy ebből az “alapvetően helytelen , de kit érdekel” sorrendből még akkor származhatnak orális örömök, ha a fegyver bármi okból “nem megy át”. A vizsgálati módszertan ismeretében ;) ennek a valószínűsége IS konvergál a nullához, (mi történhet? Elvesztik? elromlik a laminálógép? :D ) - de nem nulla. Jobb a békesség.

Bizony. Utána lehet fejvesztve visszapapírozni, ha nem íratta még ki.

Sörétesek azért nagy rendszerességgel buknak meg...
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

gvass1 írta: 2020.10.14. 18:38 Bizony. Utána lehet fejvesztve visszapapírozni, ha nem íratta még ki.

Sörétesek azért nagy rendszerességgel buknak meg...
Ezt nem tudtam. Jellemzően milyen követelményen szoktak elbukni?
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13485
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

Petya357 írta: 2020.10.14. 18:44 Ezt nem tudtam. Jellemzően milyen követelményen szoktak elbukni?
Lötyögő csőpár, dudor.
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Poresz »

Trailm írta: 2020.10.14. 17:23 Sziasztok. Keresek külballisztikával , belballisztikával , fegyvertisztítással , fegyverkezeléssel kapcsolatos magyar nyelvű szakirodalmakat . Akár cikkeket is .
Azt én is keresek, már másfél évtizede… A sikeres angol nyelvvizsgámhoz sokat hozzátett, hogy angolul kellett keresnem és olvasnom.
Részmegoldások vannak. Az alapok alapja fellelhető.
Kül- és belballisztika:
- Kovács Dénes: Vadászfegyverekről nem csak vadászoknak & Vadásztöltény- és lőtechnikai ismeret
- Kováts Zoltán - Nagy István: Kézi lőfegyverek. Típuskönyv
Fegyvertisztítás: inkább kérdezz! Csak az elöltöltő fegyverek tisztításáról van jó magyar nyelvű leírás:
- Németh Balázs: Elöltöltő fegyveres lövészek és vadászok kézikönyve
Fegyverkezelés: a biztonsági szabályokat el tudjuk mondani:
- Ismétlés: a biztonsági szabályokról
…némi lövészettechnika:
- a Füstölgőben volt egy befejezetlen lövészettechnika sorozat
- Németh Balázs és Glicza Csaba írt még jó régi (2007 előtti) Kaliberekbe lövészettechnikáról
Esetleg még itt nézz körül, fejből írtam, amit írtam.
brh562
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 508
Csatlakozott: 2018.06.09. 11:06

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: brh562 »

qqriq írta: 2020.10.13. 14:49 Tudja valaki kb milyen koltsegekkel jar szlovak boltbol behozni egy uj fegyvert?
mit találtál ?
Blekk Rájgó
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1097
Csatlakozott: 2018.06.12. 00:28
Tartózkodási hely: Dunaújváros

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Blekk Rájgó »

Trailm írta: 2020.10.14. 17:23 Sziasztok. Keresek külballisztikával , belballisztikával , fegyvertisztítással , fegyverkezeléssel kapcsolatos magyar nyelvű szakirodalmakat . Akár cikkeket is .
A kolléga által fölsoroltakon kívül: Dr. Berek Lajos, Pro-Lex KKT Fegyverismeret I.-II. , 1995-ös kiadvány. Egyetlen esély rá az OSZK, vagy ráérjek beszkennelni. Zrínyi főiskolai jegyzet, bolti forgalomba nem került.
Trailm
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2018.06.10. 16:08

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Trailm »

Köszönöm. Rákeresek a könyvekre .
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Blekk Rájgó írta: 2020.10.14. 20:22 A kolléga által fölsoroltakon kívül: Dr. Berek Lajos, Pro-Lex KKT Fegyverismeret I.-II. , 1995-ös kiadvány. Egyetlen esély rá az OSZK, vagy ráérjek beszkennelni. Zrínyi főiskolai jegyzet, bolti forgalomba nem került.
OFF: Jó lenne az összes ilyen jegyzetet, és csak a ZMNE könyvtárában fellelhető haditechnikai könyvet jó minőségben bescannelni. Akkor megmaradna.
Így ha egyszer leselejtezik, akkor örökre elvész a benne leírt tudás.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Poresz »

OFF
Blekk Rájgó írta: 2020.10.14. 20:22 A kolléga által fölsoroltakon kívül: Dr. Berek Lajos, Pro-Lex KKT Fegyverismeret I.-II. , 1995-ös kiadvány. Egyetlen esély rá az OSZK, vagy ráérjek beszkennelni. Zrínyi főiskolai jegyzet, bolti forgalomba nem került.
WildBear23 írta: 2020.10.15. 06:40 OFF: Jó lenne az összes ilyen jegyzetet, és csak a ZMNE könyvtárában fellelhető haditechnikai könyvet jó minőségben bescannelni. Akkor megmaradna.
Így ha egyszer leselejtezik, akkor örökre elvész a benne leírt tudás.
Nem véletlenül írom és tettem nyilvánossá a szakkatalógusom: az érdeklődők és segítők legalább tudják, mire kell vadászniuk.
Az egyetemi-főiskolai jegyzetekkel és segédletekkel az a probléma, hogy nem feltétlen jutnak el az OSZK-ba. Tudtommal nem kell belőlük kötelespéldányt adni. Gyanús, hogy rengetegnek egyáltalán nincs ISBN vagy ISSN száma.
Az alma materemben azt figyeltem meg, úgy fél évtizede már csak elektronikus jegyzetek jelennek meg. Hogy ez a elterjedésüket és így a megmaradásukat, vagy a könnyebb elpusztulásukat segíti elő, az számomra eldönthetetlen.

Utóirat. Van egy olyan probléma is, hogy a fegyveres testületeknél van egy olyan nemzedékről-nemzedékre továbbadott gondolat, félelem, hozzáállás hogy: "Mi lesz, ha ehhez a tudáshoz mindenki hozzáfér?!" Ez nem alaptalan, de nyilván úgy érzem, kiszúrnak velem. Pár éve írtam a ZMNE-nek, hogy vendéghallgatóként elvégezném a fegyverzettechnikai szakirányukat, vagy csak pár tantárgyat a szakirányról. A levelezést nem találom, de emlékeim szerint belügyminisztériumi engedélyre let volna szükségem.
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5416
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

gvass1 írta: 2020.10.14. 18:38 Bizony. Utána lehet fejvesztve visszapapírozni, ha nem íratta még ki.

Sörétesek azért nagy rendszerességgel buknak meg...
Bezony ám! 7-8 éve kezdő fegyvertartóként én is bekaptam a batyuf...t rendesen. Megvásárolt lapát sörétesen nem vettem észre a hibát, és mivel akkoriban minden egyes beiratáshoz teljesen új ÍMKH kellett, pár nap múlva a puska meg is bukott a vizsgán. Előző tulaj már kiíratta,fegyvermester nem vette be mert nincs beírva, beiratni nem lehetett mert nincs új MKH, új MKH nincs mert hibás a fegyver... igazi 22-es csapdája volt.
Becsületükre legyen mondva, a budapesti igrenden tök normálisan álltak a kérdéshez, kicsit vakarták a fejüket aztán némi telefonálgatás után adtak egy papírt hogy 3 héttel meghosszabbítják a bejegyzési határidőt, és a hosszabbítás célja fegyverjavítás. Ezzel a papírral már a fegyvermester is bevette a fegyvert és megjavította a hibát, majd elkészült az új MKH és beíratódott a fegyver.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Poresz írta: 2020.10.15. 09:21 Utóirat. Van egy olyan probléma is, hogy a fegyveres testületeknél van egy olyan nemzedékről-nemzedékre továbbadott gondolat, félelem, hozzáállás hogy: "Mi lesz, ha ehhez a tudáshoz mindenki hozzáfér?!"
Pontosan.
Meggyőződésem, hogy ami egyszer felkerül a netre, az megmarad.
Swordmanus scannelt be rengeteg Magyar Néphadsereg kiadványt (Allah növessze érte hosszúra a szakálát :-), amikből 1-1 példány még itt-ott megvan, de soha nem lehet tudni mikor selejtezik le a könyvtárból a megmaradt példányokat, fegyver kezelési és javítási utasításokat, stb.
Épp ezért biztatom mindig, hogy nyissa szét rendesen a könyvet, nyomja rá a scannerre, hogy szülessen egy jó minőségű scannelt példány, ami aztán örökéletű lesz.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
nemtokregelni
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1384
Csatlakozott: 2018.06.10. 14:56

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: nemtokregelni »

Poresz írta: 2020.10.15. 09:21 Pár éve írtam a ZMNE-nek, hogy vendéghallgatóként elvégezném a fegyverzettechnikai szakirányukat, vagy csak pár tantárgyat a szakirányról.
OFF: jópár éve lehetett, mert 2012-ben beolvadt az NKE-be és azóta NKE HHK van :-)
Sapienti sat.
Blekk Rájgó
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1097
Csatlakozott: 2018.06.12. 00:28
Tartózkodási hely: Dunaújváros

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Blekk Rájgó »

Poresz írta: 2020.10.15. 09:21 Az egyetemi-főiskolai jegyzetekkel és segédletekkel az a probléma, hogy nem feltétlen jutnak el az OSZK-ba. Tudtommal nem kell belőlük kötelespéldányt adni. Gyanús, hogy rengetegnek egyáltalán nincs ISBN vagy ISSN száma.
Az alma materemben azt figyeltem meg, úgy fél évtizede már csak elektronikus jegyzetek jelennek meg. Hogy ez a elterjedésüket és így a megmaradásukat, vagy a könnyebb elpusztulásukat segíti elő, az számomra eldönthetetlen.
félig OFF: fene tudja. Elvileg az elektronikus anyag korlátlan számban másolható, sokszorosítható minőségromlás nélkül. Aztán jön a cumi, egy régi Word 5.0-ás anyag megnyitásánal mindenféle biztonsági kockázati riasztás volt, kiegészítőt kellett letölteni az M$ oldaláról hozzá. Aztán egyszer beint, hogy toll a fülbe, ezt márpedig nem nyitod meg, cumi.

Ami ON, az említett Zrínyis jegyzetek nekem megvannak. A tartalomjegyzékek itt, érdeklődés esetén beröffentem a szkennert. (Évvége felé, akkor több időm lesz. Kölcsön nem adom, bárhogy esküdözik bárki, hogy bizisten visszaadja...)
Csatolmányok
tj_fism1.jpg
tj_fism2.jpg
tj_fism3_1.jpg
tj_fism3_2.jpg
tj_fism3_3.jpg
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Blekk Rájgó írta: 2020.10.15. 19:49 félig OFF: fene tudja. Elvileg az elektronikus anyag korlátlan számban másolható, sokszorosítható minőségromlás nélkül. Aztán jön a cumi, egy régi Word 5.0-ás anyag megnyitásánal mindenféle biztonsági kockázati riasztás volt, kiegészítőt kellett letölteni az M$ oldaláról hozzá. Aztán egyszer beint, hogy toll a fülbe, ezt márpedig nem nyitod meg, cumi.
Pdf (esetleg rtf) fotmátumban érdemes ilyeneked kiadni, vagy elmenteni.
Ami csak szöveges, azt meg azw3 ebook formátumra konvertálni.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Poresz »

WildBear23 írta: 2020.10.15. 10:33 Meggyőződésem, hogy ami egyszer felkerül a netre, az megmarad.
Bár igazad lenne. Meggyőződésem, hogy ez városi legenda. Egész csinos gyűjteményem van döglött linkekből. Mázli, ha a Wayback Machine megőriz valamit, de a képeket gyakran eldobja. A régi Kapszlin van pár cikk, ami nem jelent meg a Kaliberben: ciki, hogy pont egy ilyenre lenne szükségem ("Nem optikai autentikus replika puska irányzékok, és használatuk").
Egy életre megtanultam: ha lesz honlapom és nem tudom tovább fenntartani, lekapcsolása előtt ellenőrzöm, hogyan mentette a Wayback Machine.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Poresz írta: 2020.10.15. 20:52 Bár igazad lenne. Meggyőződésem, hogy ez városi legenda. Egész csinos gyűjteményem van döglött linkekből.
Nem lap, hanem doksi!
Felkerül a kalasnyikov.hu-ra, letölti magának egy csomó ember, felrakjuk az ncore-ra.. sokkal inkább megmarad, mint az az egy példány, amit majd a ZMNE-ról kiselejteznek.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Trailm
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2018.06.10. 16:08

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Trailm »

Blekk Rájgó írta: 2020.10.15. 19:49 félig OFF: fene tudja. Elvileg az elektronikus anyag korlátlan számban másolható, sokszorosítható minőségromlás nélkül. Aztán jön a cumi, egy régi Word 5.0-ás anyag megnyitásánal mindenféle biztonsági kockázati riasztás volt, kiegészítőt kellett letölteni az M$ oldaláról hozzá. Aztán egyszer beint, hogy toll a fülbe, ezt márpedig nem nyitod meg, cumi.

Ami ON, az említett Zrínyis jegyzetek nekem megvannak. A tartalomjegyzékek itt, érdeklődés esetén beröffentem a szkennert. (Évvége felé, akkor több időm lesz. Kölcsön nem adom, bárhogy esküdözik bárki, hogy bizisten visszaadja...)
Szia. Ha bescenneled , engem érdekrl ez az anyag .
G.D
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2091
Csatlakozott: 2018.06.02. 22:07

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: G.D »

"Nem a bugyi a legjobb dolog a világon - de nagyon közel van hozzá."
Avatar
montecarlo
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 974
Csatlakozott: 2018.11.11. 17:24
Tartózkodási hely: Palermo

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: montecarlo »

Oroszok. Az első gyakorlat...wow

https://www.youtube.com/watch?v=rI01qKAqYts
orosz.jpg
Avatar
nemtokregelni
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1384
Csatlakozott: 2018.06.10. 14:56

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: nemtokregelni »

montecarlo írta: 2020.10.18. 11:23 Oroszok. Az első gyakorlat...wow

https://www.youtube.com/watch?v=rI01qKAqYts
Nyilván aki odakerül, nem akkor kezdte, de azért kíváncsi lennék, hányszor lőtték le egymást vagy magukat lábon véletlenül.
Sapienti sat.
Avatar
montecarlo
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 974
Csatlakozott: 2018.11.11. 17:24
Tartózkodási hely: Palermo

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: montecarlo »

Apropó lábon lövés, egy másik gyakorlatnál akár össze is jöhetett volna: https://youtu.be/rI01qKAqYts?t=227
nemtokregelni írta: 2020.10.18. 19:42 Nyilván aki odakerül, nem akkor kezdte, de azért kíváncsi lennék, hányszor lőtték le egymást vagy magukat lábon véletlenül.
Avatar
nemtokregelni
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1384
Csatlakozott: 2018.06.10. 14:56

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: nemtokregelni »

montecarlo írta: 2020.10.18. 22:00 Apropó lábon lövés, egy másik gyakorlatnál akár össze is jöhetett volna: https://youtu.be/rI01qKAqYts?t=227
Láttam én is.
Sapienti sat.
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: zora »

montecarlo írta: 2020.10.18. 22:00 Apropó lábon lövés, egy másik gyakorlatnál akár össze is jöhetett volna: https://youtu.be/rI01qKAqYts?t=227
Azért reméljük, hogy ha már ügyesen egymás mellett centikre lövöldöznek el, a saját lábát nem teszi a cső elé amikor lő. :-)
Mr. Senki
Tesztelő
Tesztelő
Hozzászólások: 2463
Csatlakozott: 2018.06.04. 23:47

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Mr. Senki »

nemtokregelni írta: 2020.10.18. 19:42 Nyilván aki odakerül, nem akkor kezdte, de azért kíváncsi lennék, hányszor lőtték le egymást vagy magukat lábon véletlenül.
Az oroszoknál ez nem számít... Lehazudják ha megtörténik.
Valaha Martin Riggs voltam, de már csak egy Senki vagyok. Annyira senki, hogy még a fegyverem is "ISMERETLEN".
Avatar
HCZoli
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 611
Csatlakozott: 2018.06.08. 16:21

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: HCZoli »

Üdv!!

Erről a lőtérről van valakinek bővebb információja? (Mogyoród, M3 18. km lehajtónál)

http://www.mogyorodloter.zensport.hu/fo ... -mogyorod/
Trailm
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2018.06.10. 16:08

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Trailm »

Sziasztok .
Szánkón húzást kérnék . :) Létezhet , hogy a winchester sxp invector plus choke megeggyezik méretileg a Browning invector plus chokkal ? A gyári cikkszámok alapján nem találok webshop-ban ....

NOTE: **Winchester SX-2, SX-3, SX-4 & SXP use Browning Invector Plus choke tubes--Go to Browning Invector Plus page for these model of shotguns**
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Trailm írta: 2020.10.20. 16:10 Sziasztok .
Szánkón húzást kérnék . :) Létezhet , hogy a winchester sxp invector plus choke megeggyezik méretileg a Browning invector plus chokkal ? A gyári cikkszámok alapján nem találok webshop-ban ....

NOTE: **Winchester SX-2, SX-3, SX-4 & SXP use Browning Invector Plus choke tubes--Go to Browning Invector Plus page for these model of shotguns**
Az idézett szerint nem megegyezik, hanem a Winchesterhez ez való.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Trailm
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2018.06.10. 16:08

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Trailm »

Sziasztok. Melyik boltokból szoktatok alkatrészt rendelni , aki szállít M.o.-ra ? Choke kellene .
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Ma ki tudtam próbálni a CZ455-ösöm tesóját, egy 457-est.
IMG_20201020_165816.jpg
A sütés szerintem jobb lett, jobban tetszik a ágyazás felülete, a tusa másabb formájú, kecsesebb, a zárfogantyú íveltebb, szerintem rövidebb úton is jár, vaskosabb a sátorvas. A csőhossz, a tár, az irányzékok tökugyanaz. A biztosító átkerült jobb oldalra. A 455-ösön nagyon tetszik, hogy az ütőszeget blokkolja, itt lehet csak a billentyűt, nem tudom, annyira alaposan nem tudtam megnézni. A szétszedéshez nem a billentyűt kell elhúzni, hanem külön gomb van erre. A zár végén jól látható és tapintható a piros megfeszítettség jelző. Érdekes a menetes csővég. Sok az apró változás, de lényegében azért ugyanaz a puska, ugyanarra képes, csak pár részletet továbbgondoltak, alakítottak. Én nagyon szeretem, ezek alapján az utódmodellt is ajánlani tudom csak.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Fira írta: 2020.10.22. 11:43 A behajtható válltámasszal kapcsolatban:
Javaslom, hogy legyen az inkább minimum 16 col. Nagyon "cool" a rövid cső egy AR-en, de komolyan befolyásolja bizonyos lőtávon a pontosságát.
Attól függ persze, mire akarod használni, 25 méteren nem oszt, nem szoroz.
Ajánlott "szakirodalom": https://www.youtube.com/watch?v=z06pAJciuNI&t=8s
Áthoztam a Jog és Fegyverből, mert ez érdekes téma. Én nem félnék egy rövidebb csőtől sem 223-as puskánál. A pontosság alatt nem mindegy mit értünk, de a hazai max 100-200 méteres távokon amivel találkozik az ember, szerintem nulla előnye van a hosszú csőnek. A szórás maga szerintem nem igazán fog változni nagyobb távokon sem, ha amúgy minden más állandó. A lövedék sebessége igen, az kisebb lesz, ami miatt nagyobb lehet a lövedék esése nagy távokon, meg a szél is jobban befolyásolhatja a lövést. Emiatt sokszáz métereken valóban lehet előnye a hosszabb csőnek, de nem annyi, mint azt sokan gondolják. Lehet a lövő képességein messze túl is mutat ez a különbség.
Szóval én a kollégának inkább azt javasolnám, hogy ami neki jobban tetszik, azt vegye. Ha jól esik a tudat, hogy a hosszabb csővel kisebb a lövedék esése 300-500 métereken, akkor nyugodtan vegye azt. Ha ki is használná ezt, akkor mindenképpen. Amúgy viszont a csutkább csövekkel is ugyanazt a teljesítményt* fogja tapasztalni a jellemző lőtávokon.
*pontosság, szórás; természetesen maga az energia valamivel kisebb
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

AK és STG44. Ami érdekes az a Garanddal összehasonlítás:
https://youtu.be/J4l33puWET0
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
killertom
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 114
Csatlakozott: 2018.06.12. 09:58

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: killertom »

Fortitu írta: 2020.10.22. 19:49 AK és STG44. Ami érdekes az a Garanddal összehasonlítás:
https://youtu.be/J4l33puWET0
Ezt a hülyét linkelni azért meredek :).
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

killertom írta: 2020.10.22. 21:01 Ezt a hülyét linkelni azért meredek :).
Áh, én csípem!
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Válasz küldése