Túlélés

A magyar fegyvertartók fóruma

Moderátorok: Chuck Norris, Judge Dredd, Harry Callahan

Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Petya357 írta: 2021.11.19. 08:28 Ez tök jó, és a személyes preferenciám is egyben. Csak WildBear23 felvetésének jártam utána.

De! De. Ehhez szünetmentes táp kell! UPS. Mégjozzá olyan, ami 12Vos autó akksi köthető. Tudom, mer már csináltam ilyen rig-et az apósnak ;)
A sima inverter - pl amit belinkeltél - az nem tudja tölteni az akkumulátort! Csak leszívni :mrgreen: a töltés-használt-töltés hez egy - drágább - szünetmentes kell (UPS). Vagy kell egy töltő, ÉS egy inverter és persze az akksi is - ami túl sok nyűg. Szerintem egyszerűbb a UPS.

Az autós lájf hekk igazából az aggregátortnak az alternatívája, és előnye a minimális befektetés. A szünetmentes+akkumulátor telep szerintem is jobb megoldás, de egyértelműen drágább.
Azért egy akkutöltő szinte minden háztartásban akad szerintem. Ha venni kell, akkor se nagy összeg, de vannak alternatívák persze.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2355
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Nem kell a spanyolviaszt újból feltalálni.🙂
Lakóautós oldalakon rengeteg, jól használható rendszer van, de általában második generátor, munkaakku, napcella, töltés vezérlő, inverter a megoldás. Olcsó generátor extrémnek😂
Mert a stabil motorral meghajtott generátor kevesebbet eszik, mint az autó motorja.
Nekem a fűnyíró trakihoz van egy felfogható generátor, ami egy 100Ah- S akut tölthető, ha kell.
Ha még komplexebb rendszert szeretne valaki, akkor pluszban egy 500, vagy 1000W os szélgenerátor, hajós boltok is szokták árusítani, és akkor éjjel, is töltődhet az akku, ha van szél.
Ha nincs, akkor 3 extra babkonzervet kell enni. :lol: :lol:
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

Fortitu írta: 2021.11.19. 08:31 Azért egy akkutöltő szinte minden háztartásban akad szerintem. Ha venni kell, akkor se nagy összeg, de vannak alternatívák persze.
Ez így van. Megoldható. De a mikró menedzsment határozottan kisebb egy szünetmentessel. A kényelmet (nem kell véletlenül tökölni, és odafigyelni), és garantàlt készenlétet (mindig feltöltött akkumulátor) fizeted meg egy szünetmentessel. Egyèni kérdés, hogy kinek mi éri meg. 8-)
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Fortitu írta: 2021.11.19. 08:31 Azért egy akkutöltő szinte minden háztartásban akad szerintem. Ha venni kell, akkor se nagy összeg, de vannak alternatívák persze.
Akkutöltőm nekem is van (már segítettem ki vele szomszédot), az a kérdés hogy egy 200Ah-s akku mennyibe kerül, és meddig áll el feltöltve.

A másik (alapvető 😉) kérdés, hogy a vészhelyzeti energiát az autó benzinjében tárolod, vagy egy akkuban.
Vagy hibrid megoldásként mindkettőben.

Ha kis teljesítmény kell, de sokáig (pl. LED világítás, telefontöltés), akkor jobb az akku (akár az autó saját 80Ah-s akkuja, ügyelve hogy ne merüljön le), ha sokáig kell nagyobb teljesítmény, akkor generátor.

Ratrace:
"Lakóautós oldalakon rengeteg, jól használható rendszer van, de általában második generátor, munkaakku, napcella, töltés vezérlő, inverter a megoldás."

Azért döntő kérdés, hogy mennyit szán rá az ember, mert egy folyamatosan használt rendszert akar (lakóautó), vagy csak az esetleges áramszünetre egy működő vész-megoldást.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2355
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

WildBear23 írta: 2021.11.19. 09:08 Akkutöltőm nekem is van (már segítettem ki vele szomszédot), az a kérdés hogy egy 200Ah-s akku mennyibe kerül, és meddig áll el feltöltve.

A másik (alapvető 😉) kérdés, hogy a vészhelyzeti energiát az autó benzinjében tárolod, vagy egy akkuban.
Vagy hibrid megoldásként mindkettőben.

Ha kis teljesítmény kell, de sokáig (pl. LED világítás, telefontöltés), akkor jobb az akku (akár az autó saját 80Ah-s akkuja, ügyelve hogy ne merüljön le), ha sokáig kell nagyobb teljesítmény, akkor generátor.

Ratrace:
"Lakóautós oldalakon rengeteg, jól használható rendszer van, de általában második generátor, munkaakku, napcella, töltés vezérlő, inverter a megoldás."

Azért döntő kérdés, hogy mennyit szán rá az ember, mert egy folyamatosan használt rendszert akar (lakóautó), vagy csak az esetleges áramszünetre egy működő vész-megoldást.
Ja,ja.
Vészvilágításra lekapom az 5 darab szolár reflektort, az utam mellől.😂
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

RatRace írta: 2021.11.19. 09:47 Ja,ja.
Vészvilágításra lekapom az 5 darab szolár reflektort, az utam mellől.😂
Vészvilágításra van otthon 1000+1 darab elemláma. ;-)
Szóval a nulladik kérdés, hogy MIT akarunk áramszünet esetén üzemeltetni.
Egy kritikus dolgot tudok: a fűtés keringetőszivattyú, akinél gázkazán van, esetleg a nagymama vastüdője, vagy a szennyvíz-átemelő szivattyú.
A többi nálam kényelmi fogyasztó: hűtő, TV, világítás, villanyborotva. Esetleg klíma jöhet még szóba, bár annak már lehet hogy nagyobb teljesítmény kell..

Mod: kíváncsiságból megnéztem, 1540 Wattos generátor van a kocsimban.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
tornas78
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 331
Csatlakozott: 2020.01.01. 11:15
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: tornas78 »

pepe00 írta: 2021.11.18. 10:24 Nagyon kemény lenne, sztem a rádöbbenés után első körben legyilkolná egymást a társadalom, a túlélők meg elgondolkoznának hogy hogyan tovább.
Ugyanis sokan vagyunk erre a kis földre, természetes módon ennyi ember nem tud túlélni, nincs terület, nincs élelem.
első megdöbbenés mikor alapvető dolgok (víz villany gáz bolt)nincsenek. utána megdöbben, hogy eszköze sincs ami áram nélkül működik. utána esetleg rájön, ha volna, akkor sem tudja használni.

Nekem le van zsírozva az amerikáner, a cigányfúró, a kézi kasza, sarló, stb.
Nem a sokaság a fő probléma, hanem a sokaság minősége. Nem olyan kicsi ez a bolygó (és ott a Hold is… :D ), de az emberi hülyeségekhez túl kicsi.
Mindenki vár valamit...
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: zora »

Mély sérülés után mennyi ideig, és mire kell figyelni a sebbel kapcsolatban? Miből derül ki először, hogy elfertőződött? Mit jelent az, hogy "megfázik" a seb?
Beleszabtam a favésőt a kezembe. A feleségem nem akar kiemgedni a hidegbe.
sama
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 361
Csatlakozott: 2018.06.02. 10:06

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: sama »

A fertőzés jele a piros gyulladt sebkörnyék.
Ha pár nap után feszül gennyesedik akkor valami idegen anyag vagy kosz van benne. A hideget nem tudom pontosan de a fagyás olyan mint az égés szövetroncsolódás elhalással jár. De lehet hogy rosszul tudom.
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: zora »

sama írta: 2021.11.26. 19:07 A fertőzés jele a piros gyulladt sebkörnyék.
Ha pár nap után feszül gennyesedik akkor valami idegen anyag vagy kosz van benne. A hideget nem tudom pontosan de a fagyás olyan mint az égés szövetroncsolódás elhalással jár. De lehet hogy rosszul tudom.
Mindig azzal jön, hogy mély sebbet ne érjen hideg, mert megfázik. Én ilyenről nem hallottam, de amúgy is nehéz az asszonnyal, erről pedig külön meg van győződve.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

zora írta: 2021.11.26. 18:19 Mély sérülés után mennyi ideig, és mire kell figyelni a sebbel kapcsolatban? Miből derül ki először, hogy elfertőződött? Mit jelent az, hogy "megfázik" a seb?
Beleszabtam a favésőt a kezembe. A feleségem nem akar kiemgedni a hidegbe.
Az ilyennel érdemes elmenni sebészetre. Primitív durva módszer, de házilag hidrogén peroxid jöhet szóba ilyenkor, de ha nincs vészhelyzet, akkor inkább szakemberre bíznám.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

zora írta: 2021.11.26. 19:14 Mindig azzal jön, hogy mély sebbet ne érjen hideg, mert megfázik. Én ilyenről nem hallottam, de amúgy is nehéz az asszonnyal, erről pedig külön meg van győződve.
Ilyet még nem hallottam.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Szia,

A mely es koszos sebbel az a sulyos veszely, hogy anaerob bacilusok elszaporodhatnak benne.

Ilyenbol persze nem csak 2 van, de a 2 legproblemasabb:

-tetanusz: abban az ertelemben jol kezelheto, hogy ez altala termelt nagyon durva idegmereg nem azonnal fejti ki a hatasat, hanem par nap alatt. Altalaban a nyirokerekben terjed, ha eler az agyig, akkor nagy aranyban ma is halalt okoz. Mivel jol lathatoan terjed a nyirokerekben ("piros csik"), ezert manapsag nagyon ritka, hogy a betegseg elerje az agyat. Passziv es aktiv oltas is van ellene, az utobbi kb. 5 evig ad megfelelo vedelmet, 5-10 ev kozott pedig kis foku vedelmet ad (a passziv par napig, viszont azonnal hatni kezd). Traumatologian rutinszeruen adjak az oltast es tisztitjak meg a sebet.

-gazgangrena: csak oxigenmentes kozegben szaporodik, de gyakori korokozo, es nagyon veszelyes. Eredetileg 1-2 nap alatt okozott olyan serulest, hogy csak amputacioval lehetett megmenteni az eletet, 2-4 nap utan mar azzal se. Antibiotikumokkal ez az idoszak megnyujthato egy kicsit, de az sem csodaszer. A sebben levo gazbuborekok sercego hangot adnak, "lo'szo"rtapintatu" a seb, de ezek a jelek eleg kesoiek, sokkal jobb megelozni a kialakulasat.

Mindket fertozes ellen kivalo a 3%-os hidrogen peroxid (amit a sebgyogyulast keslelteto hatasa miatt celszeru kimosni 1%-os betadin oldattal); de meg sokkal kivalobb dolog megmutatni egy orvosnak. En hatarozottan ezt javaslom!

A fenti ketton kivul persze barmilyen mas gennykelto bakterium is megtelepedhet benne, az is eleg problemas lehet, de altalaban az eleteros embereknel azok nem halalosak. Viszont joval kellemetlenebbek, mint egy orvosi sebtakaritas, ami nagyreszt megelozi ezeket.

Konkretan seb megfazasrol meg en sem hallottam, de ugy altalanossagban a hideg erosen gyengiti az immunrendszert, es logikus modon ez a fertozott sebek eseten is problema. Szoval ugyan meg nem hallottam rola, de nekem logikusan hangzik. Persze egy meleg kesztyu ezt a probelmat megoldja.

ui: Az a hatalmas szerencsenk, hogy jelenleg 2 fele bakteriumok vannak meg csak: egy reszuk a valo vilagban el, szaporodik, terjed, de korhazi (antibiotikumos) kezelessel konnyen elpusztul. A masik reszuk valahogy nem el meg a hetkoznapi kornyezetunkben, az egeszseges embereket nem fertozi meg; viszont a korhazakban vigan el, es korberohogi az antibiotikumokat. Erdekes, hogy ilyen fertozes eseten gyakran hazakuldik a beteget, ahol a beteg altal megszokott bakteriumok egyszeruen nem hagynak neki eletteret, es igy gyogyul meg. Mar persze azokat a betegeket, akiknek olyan alapbetegsege van, amit otthon tulel. :-(
Akkor leszunk igazan bajban, amikor (es ez biztosan bekovetkezik elobb-utobb) a fenti ket tulajdonsag keresztezodik, es kialakul olyan "szuperbakterium" ami egyszerre konnyen terjed a normal kornyezetben es rezisztens az antibiotikumokra es fertotleniszerekre is.

Bel
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Korábban írtam róla, hogy megvan az elméleti esélye a sars-cov19 és HIV vírusok "kereszteződésének". (Az RNS-t másoló polimeráz a másolás során többször RNS-t vált, így ha jelen van egy HIV RNS, akkor arról is másolhat.) (Szerencsére alapból más sejteket fertőznek.)
WildBear23 írta: 2020.05.03. 17:19 Ugyebár a HIV vírusnak nagyon sérülékeny a köpenye, ezért nem terjed tképp csak fertőzött sejttel (sejtben).
De ha létrejönne egy olyan HIV-Covid19 kiméra, ami az immunrendszer sejtjeit fertőzné (mint a HIV), magas mutációs rátája lenne (mint a HIV-nek, főleg a reverz transzkriptáz miatt), DE cseppfertőzéssel terjedne, mint a Covid19, az elég kellemetlen lenne.
Mindenesetre nem túl biztató, hogy az új dél-afrikai mutáns valószínűleg egy HIV+ beteg szervezetében alakult ki..
Screenshot_20211126-210627_Facebook.jpg
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5416
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

WildBear23 írta: 2021.11.28. 12:08 Korábban írtam róla, hogy megvan az elméleti esélye a sars-cov19 és HIV vírusok "kereszteződésének". (Az RNS-t másoló polimeráz a másolás során többször RNS-t vált, így ha jelen van egy HIV RNS, akkor arról is másolhat.) (Szerencsére alapból más sejteket fertőznek.)



Mindenesetre nem túl biztató, hogy az új dél-afrikai mutáns valószínűleg egy HIV+ beteg szervezetében alakult ki..Screenshot_20211126-210627_Facebook.jpg
Ugyanezen a FB Oldalon (Dobson Szabolcs) olvastam egy kommentben:

Közmondás régen: ami nem öl meg, az erősebbé tesz.
Közmondás 2021-ben: ami nem öl meg, az mutálódik és megpróbálja újra.
smith15
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 880
Csatlakozott: 2018.06.09. 12:03
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: smith15 »

Nagyon szépen kérem, hogy engedjük már el ezt a covid témát itt a fórumon. Ebből semmi jó nem fog kisülni. Sokminden más nézeteket megosztó, vitalapot adó témát se lehet itt, ez is az.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

smith15 írta: 2021.11.29. 07:52 Nagyon szépen kérem, hogy engedjük már el ezt a covid témát itt a fórumon. Ebből semmi jó nem fog kisülni. Sokminden más nézeteket megosztó, vitalapot adó témát se lehet itt, ez is az.
Szia!
Szerintem kulturált módon (!!) mindent meg lehet beszélni, miért ez lenne kivétel?
Egyszerűen be kell tartani az alapszabályt: "úgy kommunikálj, ahogy élőben tennéd".
Ráadásul ez kb. mindenki életére rányomja a bélyegét.
Én is épp oltóponton ülök. ;)
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
smith15
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 880
Csatlakozott: 2018.06.09. 12:03
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: smith15 »

WildBear23 írta: 2021.11.29. 09:33 Szia!
Szerintem kulturált módon (!!) mindent meg lehet beszélni, miért ez lenne kivétel?
Egyszerűen be kell tartani az alapszabályt: "úgy kommunikálj, ahogy élőben tennéd".
Ráadásul ez kb. mindenki életére rányomja a bélyegét.
Én is épp oltóponton ülök. ;)
Azért, amiért politizálni sem lehet, nem is tesszük, pedig az is mindennapos és az is mindenki életére kihat : )
A két tábor között itt sem lesz soha egyetértés. Max minden gond nélkül elvagyunk egymással és egymás mellett. Viszont a témafelhozás folyamatos feszkót és feszélyt fog szülni.
Próbáltunk már kommunikálni erről itt, nem sikerült.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

Szerintem sincs mirool beszelni, ha mar ket eve elengedtek a nagyok engedjuk el mi is :twisted:
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5416
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

OFF
Nekem elvi okokból kevésbé tetszik az önkorlátozás. Magunkra erőltetünk egyfajta politikai korrektséget, holott éppen ez a polkorrektség korunk kollektív idiotizmusa, ami egyre több problémát okoz manapság. Ne beszéljünk se erről se arról, diszkréten hallgassunk egyre több, kényesnek tartott témában - ennek a vége az, hogy a vélemények cseréjének és ütköztetésének hiányában élnek vélemény-buborékokban az emberek. Mindenki szentül meg van győződve az igazáról, és arról hogy a másik a hülye, kísérletet sem teszünk az ellenkező vélemények megismerésére és kulturált (!!!) megvitatására.Inkább a hallgatást választjuk, mint megoldást. Holott az valójában semmit nem fog megoldani.
ON

DE ha a többség így gondolja muszáj vagyok nekem is elfogadnom, bármennyire nem tetszik.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

smith15 írta: 2021.11.29. 09:49 Azért, amiért politizálni sem lehet, nem is tesszük, pedig az is mindennapos és az is mindenki életére kihat : )
A két tábor között itt sem lesz soha egyetértés.
Na, látod, a nulladik pont: nincs "két tábor", legalábbis én semmilyen "táborhoz" nem tartozom. :)
Emberek vannak, akik jól-rosszul próbálnak a média és közösségi média moslékjából tájékozódni.

Rengeteg tévhit jön szembe még ma is, én mondjuk örülök, ha újabb és újabb emberekkel sikerül tisztázni. :)

(Természetesen aki nem akar ebben eszmét cserélni, az nyugodtan skippelje a témát.)
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
smith15
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 880
Csatlakozott: 2018.06.09. 12:03
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: smith15 »

WildBear23 írta: 2021.11.29. 10:34 Na, látod, a nulladik pont: nincs "két tábor", legalábbis én semmilyen "táborhoz" nem tartozom. :)
Emberek vannak, akik jól-rosszul próbálnak a média és közösségi média moslékjából tájékozódni.

Rengeteg tévhit jön szembe még ma is, én mondjuk örülök, ha újabb és újabb emberekkel sikerül tisztázni. :)

(Természetesen aki nem akar ebben eszmét cserélni, az nyugodtan skippelje a témát.)
Ha nem látod a két fő tábort, akkor csukott szemmel élsz : ) Lehet élni "táborokon" kívül, vagy csak húzni valamelyik felé, de attól még vannak.
Ha marad a téma itt, akkor skippelem mostantól, mert múltkor is elég egyoldalú volt a dolog : )
Jó társalgást! :)
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

smith15 írta: 2021.11.29. 10:45 Ha nem látod a két fő tábort, akkor csukott szemmel élsz : )
Ha nem haragszol, a sértegetést nem tudnád mellőzni?
Rengeteg emberrel beszéltem erről a témáról, valszeg átfogóbb képpel rendelkezem róla.

Igen, vannak olyan emberek, akiknek az elején olyan infók jöttek szembe, amik alapján döntöttek egy álláspont mellett (pl. "nincs is vírus"), és ha megfertőződnek, akkor kognitív disszonanciát jelentene beismernük hogy tévedtek.

Szerinted milyen két tábor létezik?
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
smith15
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 880
Csatlakozott: 2018.06.09. 12:03
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: smith15 »

WildBear23 írta: 2021.11.29. 10:52 Ha nem haragszol, a sértegetést nem tudnád mellőzni?
Rengeteg emberrel beszéltem erről a témáról, valszeg átfogóbb képpel rendelkezem róla.

Igen, vannak olyan emberek, akiknek az elején olyan infók jöttek szembe, amik alapján döntöttek egy álláspont mellett (pl. "nincs is vírus"), és ha megfertőződnek, akkor kognitív disszonanciát jelentene beismernük hogy tévedtek.

Szerinted milyen két tábor létezik?
Kérdést nem hagyunk nyitottan, de kérlek, akkor a továbbiakban had mellőzzem ennek a kitárgyalását, én sem fogok kérdést feltenni ennek tekintetében.
Nem érzek ebben semmi sértőt, de persze más az ingerküszöbünk, ha megsértettelek, akkor elnézést!
A "vannak olyan emeberek" az mostmár egyre több és több ember.
De a két táboron nem tudom mit kell kifejteni, főleg mostanság, de kifejtem. Vannak a covid "ellenesek" és vannak a "mellette lévők". De ez nem egyenlő azzal, hogy aki az ellenesben van, az egy az egyben tagadja a vírus létezését is, laposföldhívő, 5G ellenes, gyíkemberes, stb. konteós hülye. Ahogy amásik oldalon sem csak olyan van, aki azonnal mindent elhisz, a kocsijában egyedül is maszkban ül, a kézfertőtlenítőt már lassan issza is, és szorgalmazza mindennek a lezárását és a kötelező azonnal oltást, különben bitófa. Ezek már nagyon szélsőségek. Egyik sem jó. Ezen belül van olyan, aki inkább csak abba az irányba húz, megkérdőjelez jópár dolgot, és megnézi mondjuk mindkét oldalt. Tehát "táborokon" belül is nagy a szórás, és táborokon belül is vannak viták. Látom mindkét oldalt.
Én büszkén felvállalom, hogy az ellenes oldalhoz tartozom, de nem szélsőségesen és nem fröcsögve, továbbá erről az oldalról sem hiszek el mindent, mert sok csak feszkókeltés. Nyugodtan lehet konteósnak, hülyének,bárminek tekinteni, engem nem zavar. Én nem próbálok meg senkit meggyőzni az én oldalamról, viszont ezt tisztelettel kölcsönösen szeretném kérni a másik oldalról. Ha ez megvan, akkor tök békében tudunk egymással elleni.
Viszont azt bármikor és bármeddig tartom, hogy mindegyik közül, a világ legnagyobb összeesküvés-elémele az, hogy ha azt hisszük, hogy a (mainstream) média igazat mond, a politikusok az emberek javait szolgálják, a gyógyszergyárak/kórházak/orvosok azt akarják, hogy egészségesek legyünk, a rendőrség megvéd mindenkit és az állam szolgál minket!
Avatar
nemtokregelni
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1384
Csatlakozott: 2018.06.10. 14:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: nemtokregelni »

smith15 írta: 2021.11.29. 11:20
+ 1 ahhoz, hogy hagyjuk itt ezt.

Túlságosan heterogén a társaság, a kérdéssel összefüggésben teljesen eltérő véleményű, képzettségű és hivatású emberek vannak egy helyen a fórumon.
A téma tárgyalása hamar szélsőségekbe fordulna és egyik oldalról laposföldes fészbuk idiótának, másik oldalról fasiszta birka oltásn@cinak lennének titulálva a fórumtársak. Tényleg nem kell, elég volt egyszer.
Sapienti sat.
pepe00
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2018.06.10. 17:06

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: pepe00 »

nemtokregelni írta: 2021.11.29. 12:05 + 1 ahhoz, hogy hagyjuk itt ezt.

Túlságosan heterogén a társaság, a kérdéssel összefüggésben teljesen eltérő véleményű, képzettségű és hivatású emberek vannak egy helyen a fórumon.
A téma tárgyalása hamar szélsőségekbe fordulna és egyik oldalról laposföldes fészbuk idiótának, másik oldalról fasiszta birka oltásn@cinak lennének titulálva a fórumtársak. Tényleg nem kell, elég volt egyszer.
Szerintem sem kell ezen a témán vitázni.
Ugyanis szerény véleményem szerint a felnőtt társadalom jelentős része cselekvőképes. Vagyis önállóan tud hozni döntéseket és tud felelősséget vállalni értük. Azaz a meglévő információi, egészségi állapota és félelmei alapján a legjobb döntést hozza meg saját magának. Nem baszogatom se az oltottat, sem az oltatlant.
Saját döntés és magánügy. Pont.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

smith15 írta: 2021.11.29. 11:20 De a két táboron nem tudom mit kell kifejteni, főleg mostanság, de kifejtem. Vannak a covid "ellenesek" és vannak a "mellette lévők".
Alapvető baj, hogy két táborra osztod az embereket: így aki nincs "velünk", azt automatikusan másik táborba sorolod, illetve saját magadat meg egy táborba rakod a szélsőséges járványtagadókkal.
Nem?
Én nem akarok egyik táborba sem tartozni.

Ahogy a látható spektrumban sem csak két szín van, az emberek járványhoz viszonyulása is olyan, mint a szivárvány összes szine + az átmenetek.
A spektrum egyik vége a konteós járvány/vírus/oltás tagadó, a másik vége a rettegő, és a kettő között rengeteg átmenet.
smith15 írta: 2021.11.29. 11:20 "a (mainstream) média igazat mond, a politikusok az emberek javait szolgálják, a gyógyszergyárak/kórházak/orvosok azt akarják, hogy egészségesek legyünk, a rendőrség megvéd mindenkit és az állam szolgál minket!"
Én meg nem hiszem el, hogy az elefántok tudnak repülni! :-)
Érzed a párhuzamot?
Olyan dolgokat írtál le (hogy nem hiszel bennük), amik nem igazak, és büszkén írod, hogy nem hiszed el őket.
Sorjában:

"a politikusok az emberek javait szolgálják" - miért szolgálnák az emberek javát??? A politikusoknak az a céljuk, hogy megválasszák őket. Ennyi. Eleve nem is szolgálhatnák en bloc "az emberek" javát, hiszem ami az egyiknek jó, az a másiknak rossz.

"a gyógyszergyárak/kórházak/orvosok azt akarják, hogy egészségesek legyünk" : miért akarná egy gyár, hogy egészséges legyél?? Teljesen hibás felvetés. Egy gyár el akarja adni a termékeit, függetlenül attól, hogy ez gyógyszer, cipő, vagy pisztoly.
A gyár ezt akarja, ebből van a profit.
(A gyógyszeripar messze szigorúbban van szabályozva, mint a többi iparág..)

Kórház, orvos: ezek nélkül kevesebb mint fele ennyien fórumoznánk.
Mindenki, aki császárral született, vakbélműtétje volt, vagy bármi súlyosabb, az nem élne.
A gyermekkori oltások nélkül szintén jóval kevesebben lennénk.
Ha bármilyen baleseted lesz, kipróbálnád, hogy orvos+kórház nélkül hogy éled túl..?
Ha nyilt törésed lesz, ahhoz kell az orvos (aki ért hozzá), a kórház (ahol megműtenek), és a gyógyszergyár (hogy ne halj bele a fertőzésbe). Ha bármelyik hiányzik, meghalsz. Ezen a tényen mit változtat az, hogy a gyógyszergyár "mit akart", amikor legyártotta az antibiotikumot, és a fájdalomcsillapítót..?
És a covidnál mit változtat?

Nagy divat manapság a túlegyszerűsítés, nyilván mert sok energiát kellene tenni a dolgok alapos vizsgálatába.
Viszont csak egy bizonyos fokig lehet a dolgokat egyszerűsíteni, azon túl egyszerűen elveszítik az értelműket.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
nemtokregelni
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1384
Csatlakozott: 2018.06.10. 14:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: nemtokregelni »

pepe00 írta: 2021.11.29. 13:23 Szerintem sem kell ezen a témán vitázni.
Ugyanis szerény véleményem szerint a felnőtt társadalom jelentős része cselekvőképes. Vagyis önállóan tud hozni döntéseket és tud felelősséget vállalni értük. Azaz a meglévő információi, egészségi állapota és félelmei alapján a legjobb döntést hozza meg saját magának. Nem baszogatom se az oltottat, sem az oltatlant.
Saját döntés és magánügy. Pont.
Már ezzel a hozzászólással is lehetne némiképpen vitatkozni társadalmi kontextusban, épp ezért hagyjuk.
Sapienti sat.
Avatar
nemtokregelni
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1384
Csatlakozott: 2018.06.10. 14:56

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: nemtokregelni »

WildBear23 írta: 2021.11.29. 13:28 Kórház, orvos: ezek nélkül kevesebb mint fele ennyien fórumoznánk.
Mondjuk az "az orvos nem azt akarja, hogy egészséges legyél" dolog nekem se frankó a kolléga részéről teljesen függetlenül a korona témától. Hagyjuk már az ilyen általánosító farokságokat.

Anyám, apám, nevelőapám orvos, plusz még két eü szakdolgozó van a rokonságban. Jó anyám 72 évesen a kórházban gályázik és fáj a nap végére a keze a sok beadott injekciótól. Mindezt teszi kedvesen, udvariasan, úgy, hogy őt soha egy beteg nem panaszolta be sehol és senki nem akarta a falra kenni, mert annyira empatikus és türelmes mindenkivel.
Sapienti sat.
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

pepe00 írta: 2021.11.29. 13:23 Saját döntés és magánügy. Pont.
Szia,

Autopalyan melyik oldalon kozlekedsz?

Bel
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5416
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

nemtokregelni írta: 2021.11.29. 14:05 Már ezzel a hozzászólással is lehetne némiképpen vitatkozni társadalmi kontextusban, épp ezért hagyjuk.
+1
A társadalom nagy részének felnőttsége nehezen értelmezhető, egy sor példát lehetne hozni az ész nélküli vásárlásoktól és meggondolatlan eladósodottságtól kezdve a magyar lakosság szabad szemmel jól látható részének alkoholizmusáig.
Az egyéni döntések szabadsága szintén vita tárgya lehetne, nem is kell behozzunk távoli témákat mint pl az adózást, hiszen akar a hóhér adózni de muszáj :D. Vagy a fegyvertartást, ahol majd a rendőrség mérlegeli és eldönti, hogy a fenyegetettségem szerintük szükségessé teszi-e az önvédelmi lőfegyver viselését?
A témánál maradva elég ha megnézzük hogy 5-6 védőoltás egyébként is kötelező gyermekkorban beadni, és annyira komolyan veszik hogy a beadásának elmulasztása állami gondozást von maga után. Lásd közelmúltbeli példák.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

nemtokregelni írta: 2021.11.29. 14:05 Már ezzel a hozzászólással is lehetne némiképpen vitatkozni társadalmi kontextusban, épp ezért hagyjuk.
Én először azt hittem, hogy poénból írta a fórumtárs, annyira szöges ellentéte az általam tapasztaltaknak.

"Ugyanis szerény véleményem szerint a felnőtt társadalom jelentős része cselekvőképes. Vagyis önállóan tud hozni döntéseket és tud felelősséget vállalni értük. Azaz a meglévő információi, egészségi állapota és félelmei alapján a legjobb döntést hozza meg saját magának."

Szerintem a felnőtt emberek tekintélyes része (nagyságrendileg fele) nem tud felelősen dönteni, se a döntései után felelőséget vállalni.
Nemcsak azt nem tudja, hogy hol lehetne alaposabban utánajárni a körülményeknek, fel sem merül benne, hogy ezt megtegye.

Oldalakon keresztül tudnám sorolni a példákat, de most csak egyet említek: egy dohányos, belvárosban lakó ismerősöm egyszer kifejtette, hogy szerinte a dohányzás bevonja a tüdőt, ezért kevésbé lesz rá káros rá az autók füstje.
Teljesen komolyan ezt hitte.
Azért őt említettem, mert múlt héten volt 5. éve, hogy meghalt. Tüdőrákban.

Még egy, más területről: egy ismerősöm régóta propagálja, hogy az Államnak ingyen kellene lakást adnia mindenkinek, mert "a lakhatás alapjog".
Véletlenül derült ki, hogy neki is volt lakása, PLUSZ örökölt is hozzá még egyet, de mindkettőt elb.szta amikor belekezdett egy olyan vállalkozásba, ami eleve bukásra volt ítélve.
Felelős gondolkodás..?
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára WildBear23 2021.11.29. 15:10-kor.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
pepe00
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2018.06.10. 17:06

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: pepe00 »

bel írta: 2021.11.29. 14:13 Szia,

Autopalyan melyik oldalon kozlekedsz?

Bel
Hali!

Szabály van rá és annak megfelelően.
pepe00
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2018.06.10. 17:06

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: pepe00 »

WildBear23 írta: 2021.11.29. 15:07 Én először azt hittem, hogy poénból írta a fórumtárs, annyira szöges ellentéte az általam tapasztaltaknak.

"Ugyanis szerény véleményem szerint a felnőtt társadalom jelentős része cselekvőképes. Vagyis önállóan tud hozni döntéseket és tud felelősséget vállalni értük. Azaz a meglévő információi, egészségi állapota és félelmei alapján a legjobb döntést hozza meg saját magának."

Szerintem a felnőtt emberek tekintélyes része (nagyságrendileg fele) nem tud felelősen dönteni, se a döntései után felelőséget vállalni.
Nemcsak azt nem tudja, hogy hol lehetne alaposabban utánajárni a körülményeknek, fel sem merül benne, hogy ezt megtegye.

Tudtam hogy lesz visszhangja, tudom hogy semmi nem egyszerűen fekete vagy fehér, de ez az alapállapot.
Lehet csak nekem ilyen egyszerű, de minek bonyolítani?
Oltás van? van. (már ahol és már amilyen)
Info van? van. (már ahol és már amilyen)
Védekezni lehet? lehet. (lehetőségek változóak)

Meg kellene hallgatni egy osztályos orvost, (akinek nincs megmondva mit mondhat) biztos mondana érdekességeket.
Esetleg kórházba egy forgatócsoportot beküldeni (nem lehet)
Ennyit a hiteles információról.
Ja és nem tudjuk mi a koncepciója az irányító egységeknek ott fent.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

pepe00 írta: 2021.11.29. 15:10 Hali!

Szabály van rá és annak megfelelően.
Látod, még egy ilyen egyszerű dologban ("nem haladok a forgalommal szemben") is szabályra, és büntetésre van szükség, hogy az emberek betartsák: pedig az elég világosan érthető, hogy autópályán 130-cal a forgalommal szembe menni veszélyes.

Hát akkor hogy várjuk, hogy az emberek felelős döntést hoznak majd járványügyben..?
Aki utoljára középiskolában tanult biológiát (aminek 90%-át elfelejtette), és elbizonytalanodna a kérdésen, hogy ő most vajon prokarióta vagy eukarióta-e, de magabiztosan osztja a hülyeséget, hogy "Járvány idején nem oltunk! SOTE Infektológia Tanszék tankönyve", de odáig már nem jut el, hogy a SOTÉn nincs, és soha nem is volt Infektológia Tanszék..
(Ez a konkrét példa többször szembejött már.)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára WildBear23 2021.11.29. 15:53-kor.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

pepe00 írta: 2021.11.29. 15:24 Meg kellene hallgatni egy osztályos orvost, (akinek nincs megmondva mit mondhat) biztos mondana érdekességeket.
Esetleg kórházba egy forgatócsoportot beküldeni (nem lehet)
Ennyit a hiteles információról.
Miről szeretnél hiteles információt?
Próbáltál utánanézni a PubMed-en?
Vagy mi a kérdésed?
Van osztályos, sőt osztályvezető főorvos barátom is, covid osztályról is, de szerintem semmi olyat nem tudnának elmondani, amit a szakoridalomból, és más ország publikus adataiból ne tudnál meg.
(Nyilván arra rá kell keresni, nem pottyan az ember kezébe..)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára WildBear23 2021.11.29. 15:52-kor.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
pepe00
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2018.06.10. 17:06

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: pepe00 »

WildBear23 írta: 2021.11.29. 15:35 Látod, még egy ilyen egyszerű dologban ("nem haladok a forgalommal szemben") is szabályra, és büntetésre van szükség, hogy az emberek betartsák: pedig az elég világosan érthető, hogy autópályán 130-cal szembe menni a többieknek veszélyes.

Hát akkor hogy várjuk, hogy az emberek felelős döntést hoznak majd járványügyben..?
Aki utoljára középiskolában tanult biológiát (aminek 90%-át elfelejtette), és elbizonytalanodna a kérdésen, hogy ő most vajon prokarióta vagy eukarióta-e, de magabiztosan osztja a hülyeséget, hogy "Járvány idején nem oltunk! SOTE Infektológia Tanszék tankönyve", de odáig már nem jut el, hogy a SOTÉn nincs, és soha nem is volt Infektológia Tanszék..
(Ez a konkrét példa többször szembejött már.)
Ugye milyen bonyolulttá lehet tenni?
Hamis info. És honnan tudod mi a hamis? Már itt bebukott az általam egyszerűnek vélt dolog, mert valós infót csak keveseknek adatik meg szerezni. És jön a hitelesség kérdése, egy idő után az emberek az igazat is hamisnak itélik. Ez benne a csavar.
pepe00
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2018.06.10. 17:06

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: pepe00 »

WildBear23 írta: 2021.11.29. 15:37 Miről szeretnél hiteles információt?
Próbáltál utánanézni a PubMed-en?
Vagy mi a kérdésed?
Van osztályos, sőt osztályvezető főorvos barátom is, covid osztályról is.
Ezt arra irtam, hogy sok ember nem hisz a médiának, hisz az innen-onnan szerzett infónak és az alapján cselekszik, de lehet ha tényleg első kézből hallaná a valós adatokat teljesen megfordítaná a döntését.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

pepe00 írta: 2021.11.29. 15:45 Ugye milyen bonyolulttá lehet tenni?
Hamis info. És honnan tudod mi a hamis? Már itt bebukott az általam egyszerűnek vélt dolog, mert valós infót csak keveseknek adatik meg szerezni. És jön a hitelesség kérdése, egy idő után az emberek az igazat is hamisnak itélik. Ez benne a csavar.
Erre két megoldás van:
1. Vagy utánajársz magad. Ez rengeteg idő, energia, és alap szaktudás nélkül nem fog menni. A legtöbb ember azt sem tudja hogy merre induljon. Ezt használja ki a tudásfája, a titkokszigete, és hasonló kamu oldalak.
2. Keresel valakit aki ért hozzá, és elhiszed neki. Ez sem egyszerű, merthogy kinek higgyen az ember..? A műkörmösnek, a fodrásznak, vagy XYZ nicknek..?

De ez másban is így van, pl. otthonvédelmi eszköz.
Pedig "a fegyvergyártók nem a békében érdekeltek", ugye. :-) Ahogy a gyógyszergyárak sem a gyógyulásban, a pékek sem a jóllakásban, a tűzoltók sem a tűz eloltásában, s.i.t. az ostoba általánosítások..
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

pepe00 írta: 2021.11.29. 15:47 Ezt arra irtam, hogy sok ember nem hisz a médiának, hisz az innen-onnan szerzett infónak és az alapján cselekszik, de lehet ha tényleg első kézből hallaná a valós adatokat teljesen megfordítaná a döntését.
Az internet tele tanulmányokkal, statisztikákkal, szerintem sem a híradóból kell tájékozódni. Ehhez persze kell egészséges forráskritika, meg nyelvtudás, ha külföldi forrásokat akarunk feldolgozni. Sajnos a forráskritika terén nagyon rossz a helyzet, az általános nyelvtudás úgy érzem szubjektíven, erősen javul, de bőven van hova fejlődni.

Sajnos nem fotóztam le, de érdekes volt kórházban azt a papírt kiragasztva látni (amúgy pont covid osztály mellett), ami arra figyelmeztetett, hogy ha lefotózok alapvető hiányosságokat, majd közzéteszem, fel leszek jelentve. Az orvosok, nővérek, mentősök minimális fizetésért dolgoznak, sokszor balkáni körülmények közt, nem hiszem, hogy mindezt azért teszik, hogy nekünk rossz legyen. Úgy általában, aztán ők is ugyanolyan emberek, vannak dilettáns senkik, meg gyökerek. Személy szerint főleg a mentősöket tisztelem, mert nulla pénzért, nekik kell ott lenni először, nem egyszerű helyzeteket megoldani. És akkor nem is beszéltünk a mentőautók kirablásáról, taxinak használásáról...
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

pepe00 írta: 2021.11.29. 15:24 Meg kellene hallgatni egy osztályos orvost, (akinek nincs megmondva mit mondhat) biztos mondana érdekességeket.
Esetleg kórházba egy forgatócsoportot beküldeni (nem lehet)
Ennyit a hiteles információról.
...
sok ember nem hisz a médiának, hisz az innen-onnan szerzett infónak és az alapján cselekszik, de lehet ha tényleg első kézből hallaná a valós adatokat teljesen megfordítaná a döntését.
Szia,

A totalis cenzurat (forgatocsoportok kitiltasat) felhaboritonak tartom en is, es az utolso bekezdeseddel teljesen egyetertek.

Orulok neki, hogy abban is egyetertunk, hogy vannak helyzetek, amikor masok veszelyeztetese nem "Saját döntés és magánügy. Pont. "

Bel
sodoma
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1022
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:14

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: sodoma »

bel írta: 2021.11.29. 17:46 Szia,

A totalis cenzurat (forgatocsoportok kitiltasat) felhaboritonak tartom en is, es az utolso bekezdeseddel teljesen egyetertek.



Bel
Beengedték őket


https://www.origo.hu/itthon/20210410-co ... tabja.html
Amúgy,sem hiszik el a szkeptikusok hogy mennyire durva.
De főleg h a többi beteg meg copik a kapacitáshiany miatt-műtétek, kezelések, diagnosztika marad el.
Sok volt kollégám dolgozik intenziven-orvos, ápoló, anesztes akikkel sok "háborút megvívtunk anno-már nem is szeretnék beszélni arról ami ott van. pláne nem győzködni. Az egyik mindig azt mondja ha kérdezem: Mint a legyek, hullanak...
És ebben benne van minden
Avatar
TotoHU
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5416
Csatlakozott: 2018.06.01. 17:37
Tartózkodási hely: Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: TotoHU »

WildBear23 írta: 2021.11.29. 15:56 Erre két megoldás van:
1. Vagy utánajársz magad. Ez rengeteg idő, energia, és alap szaktudás nélkül nem fog menni. A legtöbb ember azt sem tudja hogy merre induljon. Ezt használja ki a tudásfája, a titkokszigete, és hasonló kamu oldalak.
2. Keresel valakit aki ért hozzá, és elhiszed neki. Ez sem egyszerű, merthogy kinek higgyen az ember..? A műkörmösnek, a fodrásznak, vagy XYZ nicknek..?

De ez másban is így van, pl. otthonvédelmi eszköz.
Pedig "a fegyvergyártók nem a békében érdekeltek", ugye. :-) Ahogy a gyógyszergyárak sem a gyógyulásban, a pékek sem a jóllakásban, a tűzoltók sem a tűz eloltásában, s.i.t. az ostoba általánosítások..
Ezek gyakran konspirációs teóriák, amik gyakorlatilag modern mítoszok. A mítoszok fő funkciója a régi korokban a szórakoztatás (faluról falura járó énekmondók, bárdok, stb), szabályok magyarázása, vagy egy közösség önazonosságának megteremtése (eredetmítoszok) mellett pedig mindig is az volt, hogy a teljes valóságában nehezen érthető és átlátható valóságot egyszerűbb történetek formájában magyarázzák, érthetőbbé tegyék az adott kor emberei számára. (Villám és vihar = Zeusz haragja, fegyvere) A mesékkel szemben, amiről mindenki tudta hogy kitalált történetek, a mítoszokat valóságként fogadták el, sőt a megsértésük vagy tagadásuk általában komoly tabunak számított.
A "ki akarják irtani az emberiséget", "gyógyszergyárak nem gyógyítani akarnak hanem betegnek megtartani" vagy "chipet akarnak ültetni belénk hogy irányítsák az emberiséget" ugyan olyan mitologikus gondolkodási minták, csak ma sokan ezt fogadják el valóságként, mert a valódi okokat átlátni és megérteni sokkal de sokkal nehezebb.

Mod: arra, hogy ma, modern korban miért nem hisznek sokan a tudománynak, és azoknak életük nagy részét egy tudományterület megismerésére és kutatására fordították, és ehelyett miért egyéb alternatív történetekkel, modern mítoszokkal akarják magyarázni a valóságot, arról itt egy jó publikáció a modern mítoszokról.

http://real.mtak.hu/17583/14/modern_mitologiak.pdf
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára TotoHU 2021.11.29. 18:39-kor.
Sjani86
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 395
Csatlakozott: 2018.06.04. 09:52

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Sjani86 »

Szerintem is hagyni kéne ezt az egész covid dolgot itt a fenébe, úgysem fogunk egyet érteni sosem. Ez az egész rosszabb mint a politika meg a vallás összeszorozva és utána köbre emelve. Szűkebb ismerettségi körben is mentek tönkre barátságok, családon belüli harag van emiatt az egész miatt, szerintem pont nem kell ez ide.

Ha marad a téma, akkor marad, nekem ez volt az egésszel kapcsolatban az utolsó hozzászólásom, ha mégse így lenne, akkor mindenki a vendégem egy rekesz sörre itt a fórumról. (vagy 1000 % gyümölcstartalmú Sonkoly&Sonkoly Körtezeneca vakcinára, bár abból sajnos korlátozott mennyiség áll csak rendelkezésre)
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

TotoHU írta: 2021.11.29. 18:10 A "ki akarják irtani az emberiséget", "gyógyszergyárak nem gyógyítani akarnak hanem betegnek megtartani" vagy "chipet akarnak ültetni belénk hogy irányítsák az emberiséget" ugyan olyan mitologikus gondolkodási minták, csak ma sokan ezt fogadják el valóságként, mert a valódi okokat átlátni és megérteni sokkal de sokkal nehezebb.
Pontosan.

Nagyon sok idő/energia utánajárni a tényeknek, sokkal egyszerűbb valamilyen sommás véleményt mondani: "Minden oltás méreg!".
Erre visszakérdezhetsz, hogy oké, de MINDEN oltás? A gyerekkoriak is? Akkor miért nem haltunk mind meg? Vagy csak a sars-cov19 elleniek? De azok más-más elven működnek?
Sjani86 írta: 2021.11.29. 18:25 Szerintem is hagyni kéne ezt az egész covid dolgot itt a fenébe, úgysem fogunk egyet érteni sosem. Ez az egész rosszabb mint a politika meg a vallás összeszorozva és utána köbre emelve.
Pedig ez nem kellene hogy így legyen. :-)
Mert ez - a vallástól eltérően - egy egzakt módon eldönthető dolog.
Annyi eltérés lehet, hogy mindenki a saját érdeke szerint súlyozza az áldozatot: én vendéglátós vagyok, és tönkremegyek a lockdownnál, én meg cukorbeteg, és belehalok a fertőzésbe.
De az egzakt része: vírus - betegség - oltás ugyanaz.

Sok emberből hiányzik a vitakészség, nem tudnak egy állítást megfogalmazni, érvekkel alátámasztva, illetve a másik állítását cáfolni, vagy elfogadni.
És persze az érvelési hibák teljes tárháza:
https://hu.wikipedia.org/wiki/%C3%89rvel%C3%A9si_hiba
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Mi jobb program lenne ilyenkor.
IMG_20211229_125510.jpg
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

Fortitu írta: 2021.12.29. 13:03 Mi jobb program lenne ilyenkor.
IMG_20211229_125510.jpg
Helyes, követendő példa! csak eső ne legyen. És persze egy kés = nem kés, szimpatikus a probléma megközelítésre :lol:

A helykiválasztással kapcsolatban érdeklődnék, hogy magánterület, vagy közterület? Más számára is elérhető?
(Még) ;) nincs erdőm, és a vadkempingnél jobb megoldást sajnos nem találtam. Egyedül ez még OK, mert kihívás, de gyerekekkel azért valami szabsértés mentes megoldás lenne az ideális…
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

Petya357 írta: 2021.12.30. 11:23 Helyes, követendő példa! csak eső ne legyen. És persze egy kés = nem kés, szimpatikus a probléma megközelítésre :lol:

A helykiválasztással kapcsolatban érdeklődnék, hogy magánterület, vagy közterület? Más számára is elérhető?
(Még) ;) nincs erdőm, és a vadkempingnél jobb megoldást sajnos nem találtam. Egyedül ez még OK, mert kihívás, de gyerekekkel azért valami szabsértés mentes megoldás lenne az ideális…
Lajosmizsén van erdőm, ha úgy gondolod (fenyves, de a szélein előfordul nyárfa, akác is).
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: zora »

Petya357 írta: 2021.12.30. 11:23 Helyes, követendő példa! csak eső ne legyen. És persze egy kés = nem kés, szimpatikus a probléma megközelítésre :lol:

A helykiválasztással kapcsolatban érdeklődnék, hogy magánterület, vagy közterület? Más számára is elérhető?
(Még) ;) nincs erdőm, és a vadkempingnél jobb megoldást sajnos nem találtam. Egyedül ez még OK, mert kihívás, de gyerekekkel azért valami szabsértés mentes megoldás lenne az ideális…
Tudtommal megfelelő helyen, 24 óránál rövidebb ideig táborozni nem szabálysértés, és az erdőgazdálkodástól engedélyt kérve talán hosszabb ideig is lehet.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: qqriq »

Ma en is voltam erdoben, kiszaladtam egy kis gallyfat gyujteni :geek:
20211230_153808.jpg
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

zora írta: 2021.12.30. 11:49 Tudtommal megfelelő helyen, 24 óránál rövidebb ideig táborozni nem szabálysértés, és az erdőgazdálkodástól engedélyt kérve talán hosszabb ideig is lehet.
Én is így tudom.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

swordmanus írta: 2021.12.30. 11:42 Lajosmizsén van erdőm, ha úgy gondolod (fenyves, de a szélein előfordul nyárfa, akác is).
Sword, köszönöm szépen a felajánlást! Megbeszélem a családdal, és jelentkezem, ha aktuális lesz 8-)

Zora, Fortitu,
Köszönöm az infót!

Qqriq:
Jó dolog az akácos, és a láncfűrész sem kutya :twisted:
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Sziasztok,

Ezt talaltam:
009. évi XXXVII. törvény [ Evt. (új)
Az erdő látogatása

91. § (1) * Az erdőben - annak rendeltetésétől függetlenül - pihenés, üdülés, sportolás és kirándulás céljából gyalogosan, emberi erővel hajtott kerékpárral, lóval, valamint az erdészeti feltáróhálózat részét képező erdei úton sport vagy turisztikai célú, lóval vontatott járművel bárki saját felelősségére közlekedhet, illetve ott tartózkodhat, amit az erdőgazdálkodó tűrni köteles, kivéve, ha
a) más jogszabály azt korlátozza, vagy
b) az arra jogosult a látogatás korlátozását az e törvényben foglaltak alapján elrendelte.
...
93. § (1) Az erdőgazdálkodó hozzájárulásával szabad az erdőben:
a) huszonnégy órát meghaladóan üdülési, illetőleg sportolási célból tartózkodni, táborozni, továbbá sátrat felverni;
...
94. § (1) Az erdőgazdálkodó átmenetileg korlátozhatja és feltételhez kötheti az erdő egyes részeinek látogatását, amennyiben az ott-tartózkodás ...
96. § Az erdő látogatásának korlátozását a helyben szokásos módon kell kihirdetni, valamint figyelmeztető táblák kihelyezésével gondoskodni kell a megfelelő tájékoztatásról."

Bel
brh562
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 508
Csatlakozott: 2018.06.09. 11:06

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: brh562 »

Tudtad, hogy ha behintesz egy sebet cukorral, az megakadályozza a baktériumok szaporodását? A baktériumok nem élik túl magas cukortartalomban. Fedd le, amíg komolyabb elsősegély nem nyújtható.

ez igaz lehet ?
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

brh562 írta: 2022.01.27. 10:39 Tudtad, hogy ha behintesz egy sebet cukorral, az megakadályozza a baktériumok szaporodását? A baktériumok nem élik túl magas cukortartalomban. Fedd le, amíg komolyabb elsősegély nem nyújtható.

ez igaz lehet ?
Sót meg mézet már hallottam, ezt még nem. Nem tudom, de én maradok a Betadinenál, ha csak lehet.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

Fortitu írta: 2022.01.27. 10:45 Sót meg mézet már hallottam, ezt még nem. Nem tudom, de én maradok a Betadinenál, ha csak lehet.
A sót pls nagyon gyorsan felejtsük el. Nem csak a bacikat pusztítja (ez igaz), de veszettül fáj, és irritálja a sebet!

A méz már évszázadokon keresztül bizonyított, alapvetően működik sebgyógyításnál, és nem csíp ;) a cukrot csak a befőttekben, lekvárokban használtam, baktérium szaporodás gátlónak :) Mindkettő vonzza a rovarokat - ez nem előny... Továbbá a cukor nem fertőtlenít, a méz is csak nagyon mérsékelten!

Egyik édességet sem használnám, ha van kéznél professzionálisabb megoldás. Szinte mindig van.. Betadin rúlz konkrétan a fertőtlenítésre. Sebgondozás teljesen más tészta - attól függ, hogy milyen a seb.
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Petya357 írta: 2022.01.27. 12:22 Egyik édességet sem használnám, ha van kéznél professzionálisabb megoldás. Szinte mindig van.. Betadin rúlz konkrétan a fertőtlenítésre. Sebgondozás teljesen más tészta - attól függ, hogy milyen a seb.
+1

Ha van jobb, akkor hasznaljunk jobbat!

Egyebkent igen, en mar szakembertol is hallottam, hogy a cukor mukodik.
Es logikus is: 5% koruli cukortartalom az nagyon "baratsagos" az elolenyek szamara. 10% mar tul sok, pl. ilyen cukortartalmu infuzio beadasanal figyelni kell arra, hogy a venaban legyen boven ver, ami higitja ezt (vagyis az adott venaban tobb ver keringjen a branul mellett, mint amennyi infuzio beadasra kerul). 20% cukortartalom eseten mar egeszen sok ver kell melle, vagyis ezt csak a kulonlegesen vastag venakba szabad bekotni, kulonben az erfalat tonkreteszi a magas cukortartalom.

Ha a sebbe szort tomeny cukor/mez kialakit 60-80% koruli cukortartalmat, az logikus, hogy (szinte) minden bakteriumot elpusztit, ami bele kerul ebbe a koncentralt cukoroldatba.

Bel
Avatar
Shunteros
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2021.09.25. 11:18
Tartózkodási hely: Gyál

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Shunteros »

Fortitu írta: 2022.01.27. 10:45 Sót meg mézet már hallottam, ezt még nem. Nem tudom, de én maradok a Betadinenál, ha csak lehet.
Én a nagyanyámtól tanultam, hogy sót kisebb sebek vérzéscsillapítására és a vérzés megszüntetésére ajánlott használni.
Csíp, mint az állat, de tényleg gyorsan megszünteti a vérzést. Gyerekkoromban gyakran voltam részese, ha nagyanyámnál dekkoltam.
Ha jól tudom, valamikor régen, amikor a fodrászatban még borotváltak is, valamilyen sóból készült tömbbel állították el az apróbb sebek vérzéseit.
Van is ilyen az ereklyéim között, amit a család idősebbjeitől gyűjtöttem be.
Avatar
Shunteros
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2021.09.25. 11:18
Tartózkodási hely: Gyál

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Shunteros »

bel írta: 2022.01.27. 12:53 +1

Ha van jobb, akkor hasznaljunk jobbat!

Egyebkent igen, en mar szakembertol is hallottam, hogy a cukor mukodik.
Es logikus is: 5% koruli cukortartalom az nagyon "baratsagos" az elolenyek szamara. 10% mar tul sok, pl. ilyen cukortartalmu infuzio beadasanal figyelni kell arra, hogy a venaban legyen boven ver, ami higitja ezt (vagyis az adott venaban tobb ver keringjen a branul mellett, mint amennyi infuzio beadasra kerul). 20% cukortartalom eseten mar egeszen sok ver kell melle, vagyis ezt csak a kulonlegesen vastag venakba szabad bekotni, kulonben az erfalat tonkreteszi a magas cukortartalom.

Ha a sebbe szort tomeny cukor/mez kialakit 60-80% koruli cukortartalmat, az logikus, hogy (szinte) minden bakteriumot elpusztit, ami bele kerul ebbe a koncentralt cukoroldatba.

Bel
Köszönöm a leírást.
Az ember fia azt hinné, hogy a méz, meg a cukor kiváló táplálék a baktériumoknak, ugyanúgy, mint a legyeknek és rovaroknak. Eszembe nem jutott volna az, amit leírtál.
Kontrolle13
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 481
Csatlakozott: 2021.07.15. 20:21

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Kontrolle13 »

Shunteros írta: 2022.01.27. 15:10 Én a nagyanyámtól tanultam, hogy sót kisebb sebek vérzéscsillapítására és a vérzés megszüntetésére ajánlott használni.
Csíp, mint az állat, de tényleg gyorsan megszünteti a vérzést. Gyerekkoromban gyakran voltam részese, ha nagyanyámnál dekkoltam.
Ha jól tudom, valamikor régen, amikor a fodrászatban még borotváltak is, valamilyen sóból készült tömbbel állították el az apróbb sebek vérzéseit.
Van is ilyen az ereklyéim között, amit a család idősebbjeitől gyűjtöttem be.
Nálunk az ecet, arcszesz, később pálinka kivül belül :lol: is játszott sebek fertőtlenítésére, ill még a sebhintőpor is....
Ma már inkább a betadin a befutó...
Inkább harcos a kertben, mint kertész a harcban
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

Shunteros írta: 2022.01.27. 15:10 Én a nagyanyámtól tanultam, hogy sót kisebb sebek vérzéscsillapítására és a vérzés megszüntetésére ajánlott használni.
Csíp, mint az állat, de tényleg gyorsan megszünteti a vérzést. Gyerekkoromban gyakran voltam részese, ha nagyanyámnál dekkoltam.
Ha jól tudom, valamikor régen, amikor a fodrászatban még borotváltak is, valamilyen sóból készült tömbbel állították el az apróbb sebek vérzéseit.
Van is ilyen az ereklyéim között, amit a család idősebbjeitől gyűjtöttem be.
ühüm.. szerintem feleslegesen szívatott a nagyid ;) sok ilyen városi (falusi? :lol: ) legenda van.

Borotválkozás: azért nem mindegy milyen só.. ;) Timsó lesz az. Kálium-Alumínium szulfát. https://hu.wikipedia.org/wiki/Tims%C3%B3

Most is lehet kapni:
https://www.gentlemanstore.hu/borotvalk ... 6HEALw_wcB

Hatásmechanizmusa kettős: egyrészt felitatja a vért, másrészt ér összehúzó hatású. Nyilván ez csak kis sebeknél működik, kapilláris vérzésnél. Komoly vérzés csillapításra alkalmatlan - de kisebb vágásoknak, horzsolásoknál praktikus. Nem jó ötlet megosztani több családtag között - szigorúan egyszemélyes mutatvány.
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Shunteros írta: 2022.01.27. 15:12 Köszönöm a leírást.
Az ember fia azt hinné, hogy a méz, meg a cukor kiváló táplálék a baktériumoknak, ugyanúgy, mint a legyeknek és rovaroknak. Eszembe nem jutott volna az, amit leírtál.
Szia,

Igen, az ember nem gondol bele, hogy ha a legyre raontunk annyi cukorszirupot, ami ellepi, akkor belepusztul, es a bakterium is igy van ezzel (hiszen ezek olyan mikroszkopikus meretuek, hogy egyetlen csepp is hatalmas hozzajuk kepest).

Bel
Avatar
Shunteros
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2021.09.25. 11:18
Tartózkodási hely: Gyál

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Shunteros »

bel írta: 2022.01.27. 15:50 Szia,

Igen, az ember nem gondol bele, hogy ha a legyre raontunk annyi cukorszirupot, ami ellepi, akkor belepusztul, es a bakterium is igy van ezzel (hiszen ezek olyan mikroszkopikus meretuek, hogy egyetlen csepp is hatalmas hozzajuk kepest).

Bel
Gyerekkorunkban játszottunk olyat, hogy elfogott élő legyet belefullasztottunk a vízbe.
Majd az élettelen legyet beszórtuk sóval és hagytuk pár percig alatta. Pár perc múlva, lesöpörve róla a sót a légy életre kelt és rövid szárítkozás után elszállt.
Avatar
Shunteros
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2021.09.25. 11:18
Tartózkodási hely: Gyál

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Shunteros »

Petya357 írta: 2022.01.27. 15:44 ühüm.. szerintem feleslegesen szívatott a nagyid ;) sok ilyen városi (falusi? :lol: ) legenda van.

Borotválkozás: azért nem mindegy milyen só.. ;) Timsó lesz az. Kálium-Alumínium szulfát. https://hu.wikipedia.org/wiki/Tims%C3%B3

Most is lehet kapni:
https://www.gentlemanstore.hu/borotvalk ... 6HEALw_wcB

Hatásmechanizmusa kettős: egyrészt felitatja a vért, másrészt ér összehúzó hatású. Nyilván ez csak kis sebeknél működik, kapilláris vérzésnél. Komoly vérzés csillapításra alkalmatlan - de kisebb vágásoknak, horzsolásoknál praktikus. Nem jó ötlet megosztani több családtag között - szigorúan egyszemélyes mutatvány.
Nem szívatott feleslegesen, mert a besózott seb vérzése pillanatok alatt megszűnt. Igaz, hogy csípett, meg fájt és később, ha valamiért megbolygatódott újra vérzett, de akkor sitty-sutty elált a vérzés. Emlékeim szerint a frissen herélt kölyök kandisznóknál is sóval szórta be az állatorvos a herezacskón megnyitott vágást, amit össze sem vart. Soha nem volt ez miatt vesztesége (elhullás) az állományban egyik vidéki hobbi malacnevelőnek sem. A heréket az állatorvos gondosan begyűjtötte és elvitte, gondolom később elfogyassztotta valamilyen csemegének elkészítve. Annak idelyén a 8-as úton volt egy Dabróka nevezetű csárda (ha jól emlékszem a nevére), ami arról volt nevezetes, hogy különböző here-pörkölteket lehetett náluk fogyasztani. Bármely időszakban parkoltunk le náluk, szinte mindig teltház volt.
Salmo
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 79
Csatlakozott: 2018.06.04. 16:58

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Salmo »

Petya357 írta: 2022.01.27. 12:22 Továbbá a cukor nem fertőtlenít, a méz is csak nagyon mérsékelten!
Neked jól megy az angol, keress rá a sugar for wound kifejezésre. Nagyon sok ( szinte csak állatgyógyaszati!) leírást, cikket találni,
de ha egy kutyánál működik, akkor ( és fontos amit írtál, ha nincs jobb megoldás) valszeg az embernél is
Csak akkor megyek lőtérre ha úgy van. De általában úgy van
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

Salmo írta: 2022.01.27. 21:06 Neked jól megy az angol, keress rá a sugar for wound kifejezésre. Nagyon sok ( szinte csak állatgyógyaszati!) leírást, cikket találni,
de ha egy kutyánál működik, akkor ( és fontos amit írtál, ha nincs jobb megoldás) valszeg az embernél is
Köszönöm Salmo - mindig tanul az ember.

A hatásmechanizmus legfontosabb eleme: felitatja a nedveket. :o Kb mint a timsó. Illetve a Bel által leírt tömény cukor oldat nem kedvez a baktériumoknak.

Egy brit kutató embereken is próbálta, akiket évekig nem gyógyuló fekélyek gyötörtek - bíztató eredményekkel. Nem vár mellékhatás, hogy az undorító szagokat is mérsékelte.
https://ichgcp.net/amp/clinical-trials- ... CT01716273

https://www.bbc.com/future/article/2018 ... eal-wounds

Pilot tanulmányig, és limited clinical trialig jutott el. Ezután semmi. Indoklás:
Rohadt drága egy dupla vaktesztes randomizált tanulmány (ez igaz), és senkinek sem érdeke mert a cukor olcsó, és nem lehet érte pénzt kérni (ebben is van igazság, de már kicsit konteó szaga van.)

A lényeg: valóban létező módszer. Naponta friss vízzel átmosni, 30 gramm cukrot rászórni, fedőkötéssel rögzíteni. Átlagos gyógyulási idő 11 nap. Kis vágásra nem ezt használnám. Naggyal pedig pedig orvoshoz mennék. Hm. De akkor is jó tudni.
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Tomi10101
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 126
Csatlakozott: 2018.06.15. 21:36
Tartózkodási hely: Langerhans-szigetek

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Tomi10101 »

brh562 írta: 2022.01.27. 10:39 Tudtad, hogy ha behintesz egy sebet cukorral, az megakadályozza a baktériumok szaporodását? A baktériumok nem élik túl magas cukortartalomban. Fedd le, amíg komolyabb elsősegély nem nyújtható.

ez igaz lehet ?
Sziasztok,
személy szerint kicsit több, mint 15 évet foglalkoztam a sebellátással.
Mind a négy anyagban van igazság a sebellátás történelme és a sebgyógyulás tekintetében is. Használták a sót, a timsót, a cukrot és a mézet is. Egyik sem jött be igazán. Ezen szerek használata többet árt, mint használ, de működnek. Ezek használatát nem igazán ajánlom. Van csíraölő hatásuk, vérzéscsillapító a sónak és a timsónak. A timsót sokáig használták is borbélyok, mészárosok stb.
Azt tudtátok, hogy volt idő, mikor a sebészek munkáját borbélyok végezték? Borbélysebész néven illették őket, ha jól emlékszem a XVI. században.
Manapság rengeteg fertőtlenítőszer áll rendelkezésre, ilyen a povidon-jód (Betadine, Braunol), vagy octeidin (Octenisept). Preferálom az Octeniseptet, jobban tolerálható, színtelen.
Ha egyszer sikerül egy eü oktatást összehozni, akkor erről is beszélhetnénk.
Tomi
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

Tomi10101 írta: 2022.01.27. 21:57 Sziasztok,
személy szerint kicsit több, mint 15 évet foglalkoztam a sebellátással.
Mind a négy anyagban van igazság a sebellátás történelme és a sebgyógyulás tekintetében is. Használták a sót, a timsót, a cukrot és a mézet is. Egyik sem jött be igazán. Ezen szerek használata többet árt, mint használ, de működnek. Ezek használatát nem igazán ajánlom. Van csíraölő hatásuk, vérzéscsillapító a sónak és a timsónak. A timsót sokáig használták is borbélyok, mészárosok stb.
Azt tudtátok, hogy volt idő, mikor a sebészek munkáját borbélyok végezték? Borbélysebész néven illették őket, ha jól emlékszem a XVI. században.
Manapság rengeteg fertőtlenítőszer áll rendelkezésre, ilyen a povidon-jód (Betadine, Braunol), vagy octeidin (Octenisept). Preferálom az Octeniseptet, jobban tolerálható, színtelen.
Ha egyszer sikerül egy eü oktatást összehozni, akkor erről is beszélhetnénk.
Tomi
Én nyáron nagyon rá szeretnék érni, a hely adott.
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Poresz »

Tomi10101 írta: 2022.01.27. 21:57 Azt tudtátok, hogy volt idő, mikor a sebészek munkáját borbélyok végezték? Borbélysebész néven illették őket, ha jól emlékszem a XVI. században.
Kirurgus?

OFF: örülök, hogy felbukkantál!

FélOFF
Shunteros írta: 2022.01.27. 15:12 Köszönöm a leírást.
Az ember fia azt hinné, hogy a méz, meg a cukor kiváló táplálék a baktériumoknak, ugyanúgy, mint a legyeknek és rovaroknak. Eszembe nem jutott volna az, amit leírtál.
Szesz erjesztésénél pont ezért nem mindegy, mennyi cukor van a cefrében.

Egyébként az Orvlövész című filmben került elő a cukros sebkezelés.
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2355
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Tomi10101 írta: 2022.01.27. 21:57 Sziasztok,
személy szerint kicsit több, mint 15 évet foglalkoztam a sebellátással.
Mind a négy anyagban van igazság a sebellátás történelme és a sebgyógyulás tekintetében is. Használták a sót, a timsót, a cukrot és a mézet is. Egyik sem jött be igazán. Ezen szerek használata többet árt, mint használ, de működnek. Ezek használatát nem igazán ajánlom. Van csíraölő hatásuk, vérzéscsillapító a sónak és a timsónak. A timsót sokáig használták is borbélyok, mészárosok stb.
Azt tudtátok, hogy volt idő, mikor a sebészek munkáját borbélyok végezték? Borbélysebész néven illették őket, ha jól emlékszem a XVI. században.
Manapság rengeteg fertőtlenítőszer áll rendelkezésre, ilyen a povidon-jód (Betadine, Braunol), vagy octeidin (Octenisept). Preferálom az Octeniseptet, jobban tolerálható, színtelen.
Ha egyszer sikerül egy eü oktatást összehozni, akkor erről is beszélhetnénk.
Tomi
Úúú. Az nagyon jó lenne
Fiam mai napig emleget Téged,,Fortit, Swordot, Belt.
Ha lehetőség nyílik rá, mennénk.😄
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
szöged
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1002
Csatlakozott: 2018.06.07. 17:53

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: szöged »

nem vagyok fertőzéstelenítésológus, de nekem az ozmózis ugrik be, mint lehetséges magyarázat
Tomi10101
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 126
Csatlakozott: 2018.06.15. 21:36
Tartózkodási hely: Langerhans-szigetek

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Tomi10101 »

szöged írta: 2022.01.28. 07:02 nem vagyok fertőzéstelenítésológus, de nekem az ozmózis ugrik be, mint lehetséges magyarázat
Igen
Tomi10101
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 126
Csatlakozott: 2018.06.15. 21:36
Tartózkodási hely: Langerhans-szigetek

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Tomi10101 »

swordmanus írta: 2022.01.27. 22:06 Én nyáron nagyon rá szeretnék érni, a hely adott.
Én is, akkor már ketten vagyunk ;)
Tomi10101
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 126
Csatlakozott: 2018.06.15. 21:36
Tartózkodási hely: Langerhans-szigetek

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Tomi10101 »

Poresz írta: 2022.01.27. 22:52 Kirurgus?

OFF: örülök, hogy felbukkantál!

FélOFF



Szesz erjesztésénél pont ezért nem mindegy, mennyi cukor van a cefrében.

Egyébként az Orvlövész című filmben került elő a cukros sebkezelés.
Köszi!
Azaz, kirurgus.
Jó lenne összefutni Kolumbiában, hozzunk össze nyárra egy talit
Tomi10101
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 126
Csatlakozott: 2018.06.15. 21:36
Tartózkodási hely: Langerhans-szigetek

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Tomi10101 »

RatRace írta: 2022.01.28. 04:28 Úúú. Az nagyon jó lenne
Fiam mai napig emleget Téged,,Fortit, Swordot, Belt.
Ha lehetőség nyílik rá, mennénk.😄
Köszi,
Szervezzük le nyárra, szerintem többen szeretnénk "nosztalgiázni"
Üdv a Srácoknak!
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

Tomi10101 írta: 2022.01.29. 16:35 Köszi,
Szervezzük le nyárra, szerintem többen szeretnénk "nosztalgiázni"
Üdv a Srácoknak!
OK, felvesszük napirendre, ha körvonalazódik a nyaram, akkor elkezdjük konkrétan tervezni.
Avatar
gaijin
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 153
Csatlakozott: 2018.06.09. 20:32
Tartózkodási hely: nand
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: gaijin »

Tomi10101 írta: 2022.01.27. 21:57 Azt tudtátok, hogy volt idő, mikor a sebészek munkáját borbélyok végezték? Borbélysebész néven illették őket, ha jól emlékszem a XVI. században.
jóval később is még. egy 1855-ben született, ír-angol, de Dél Afrikában kalandozó feljegyzései szerint az orvost nélkülöző vidékeken előfordultak még a sebész-borbély-sátorkészítő szakmát űző mesteremberek egy személyben.
https://books.google.hu/books?id=ZQfDDw ... er&f=false
gaijin (gaidzsin) - JKL
sodoma
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1022
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:14

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: sodoma »

[quote=Tomi10101 post_id=62297 tb.
Azt tudtátok, hogy volt idő, mikor a sebészek munkáját borbélyok végezték? Borbélysebész néven illették őket, ha jól emlékszem a XVI. században.

lsd. Egri csillagok
[/quote]
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

Tomi10101 írta: 2022.01.29. 16:25 Én is, akkor már ketten vagyunk ;)
Hárman :D
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
swordmanus
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1719
Csatlakozott: 2018.06.01. 20:30
Tartózkodási hely: Lajosmizse
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: swordmanus »

Petya357 írta: 2022.01.29. 21:36Hárman :D
Lehet be kell durrantani a gulyáságyút? :-)
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2355
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

swordmanus írta: 2022.01.29. 21:59 Lehet be kell durrantani a gulyáságyút? :-)
Vagy kell még a végén még 1.🤭
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

swordmanus írta: 2022.01.29. 21:59 Lehet be kell durrantani a gulyáságyút? :-)
… de minimum szezonálisan karbantartani :lol:

Reggelire császárszalonnás hagymás rántotta a specialitásom - tavaly Bel e.ü. tanfolyamán konkrétan volt olyan résztvevő, aki emiatt jött be korábban, és inkább nem otthon reggelizett ;)

Hogy azért on topic is legyen : nagyon jó tapasztalataim vannak a Primus Omnifuel égővel. A 3 cserefuvóka, és az opcionális pumpás üzemanyag palack miatt mindennel IS műkődik(dízel, kerozin, benzin, gáz). Szinte csak PBvel használom, mert az a legtisztábban égő - de jó tudni, hogy van alternatíva. Olyan alacsonyra is le lehet szabályozni a lángot, hogy konkrétan tudok vele tejet forralni - a max teljesítményen pedig elbír egy húszszemélyes bográccsal. Nem volt olcsó, viszont örök élet + 1 nap, csak ajánlani tudom.

De nem kell feltétlenül “márkás”, pláne ha úgyis csak PBvel használjuk. Még a leggagyibb kínai “pók” alakú égővel is sokkal jobbak a tapasztalataim, mint a palack tetejére csavarható égőkkel - borulékonyságuk miatt azok tiltólistásak nálunk.

Ez a teljes, zombi apokalipszis biztos szett:
AF877B03-2379-4B21-8E0C-61CEE56A4F05.jpeg
Ez pedig a hétköznapi összeállítás, ha csak PB, (pontosabban - Propán-Izobután) palackkal szándékozom használni. A PB jó nyáron, de télen sokkal jobb a PowerGas, amiben a bután kicserélték izobutánra.
BE128D87-734A-42D2-AE9D-AFABCC6EE10E.jpeg
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

gaijin írta: 2022.01.29. 20:09 jóval később is még. egy 1855-ben született, ír-angol, de Dél Afrikában kalandozó feljegyzései szerint az orvost nélkülöző vidékeken előfordultak még a sebész-borbély-sátorkészítő szakmát űző mesteremberek egy személyben.
Szia,

Persze, sokaig megmaradt a "vegeken", de az a szomoru, hogy egesz Europara ez volt jellemzo a sotet kozepkorban (pl. 1000 korul) az okorban viragzo orvostudomany jelentos reszet felszamolta a kereszteny egyhaz: a gyogyito papok fo feladatuknak azt tekintettek, hogy a beteg elfogadja a halalat, es nem azt, hogy meggyogyitsak a beteget. Ennek megfeleloen "sebesz"-kent egyaltalan nem voltak hajlandoak gyogyitani, csak "belgyogyaszkent" (azon belul is inkabb imaval, mint gyogyszerrel). Az anatomiat kifejezetten uldoztek, a "konkurencia"-t maglyara kuldtek. Egyedul a borbelyoktol turtek el, hogy gyogyitsanak.

Szerencsere a muzulmanok joval nyitottabbak voltak, sok okori orvoslassal kapcsolatos konyv arab forditasban maradt fenn, es kerult vissza kesobb Europaba ez a tudas.

A fentiektol fuggetlenul, egeszen az 1800-as evek kozepeig hianyzott 2 olyan kiegeszito tudas, amik hianya szinte lehetetlenne tette a sebeszet mukodeset: fajdalomcsillapitas es fertotlenites/sterilizalas.

A fadjalomcsillapitas hianya miatt szinte senki se ment onkent kes ala, hiszen az egeszen elkepeszto fajdalmat okoz, ha az ember belso szerveit vagdossak. Ezen 1846 korul tortent jelentos valtozas, amikor megjelent az altatas (erdekes, hogy a N20-t hasznaltak eloszor kiserleti fajdalomcsillapitasra, de a legelso nyilvanos kiserleten egy alkoholista volt az alany, akire a normal mennyiseg nem hatott, ezert csalasnak tekintettek az egeszet, es utana nagyon sok evig nem hasznaltak ezt a modszert, mikozben pl. a mai napig ez a mentoapolok altal adhato legerosebb fajdalomcsillapito).

A fertotlenites hianya miatt lenyegeben minden seb elfertozodott, hatalmas ara'nyu halalozassal.
Kozismert pelda Semmelweis Ignac esete, aki felismerte, hogy klormeszes kezmosassal 10%-rol 1%-ra lehet vinni a halalozas aranyat a korhazban szulo noknel.
Az talan kevesbe kozismert, hogy amig szolidan mondogatta ezt az orvostarsainak, addig nem torodtek vele, amikor hatarozottabban, akkor mar igen: elmegyogyintezetbe zartak, ahol agyonvertek (nagyon precizen fogalmazva: ugy osszevertek, hogy az elfertozott sebeibe belehalt). :-(

Semmelweis halala utan Pasteur/Lister/Koch -nak mar elhittek a fertotlenites/sterilizalas fontossagat, ekkor drasztikusan csokkent a sebeszeti szovodmenyek halalozasa.

Bel
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Petya357 írta: 2022.01.29. 21:36Hárman :D
Negyen. :-)

Bel
Tomi10101
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 126
Csatlakozott: 2018.06.15. 21:36
Tartózkodási hely: Langerhans-szigetek

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Tomi10101 »

bel írta: 2022.01.30. 12:32 Negyen. :-)

Bel
Öten, 42 nélkül el sem kezdjük ;)
Már kész tömeg verődött össze! :lol:
Tomi10101
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 126
Csatlakozott: 2018.06.15. 21:36
Tartózkodási hely: Langerhans-szigetek

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Tomi10101 »

RatRace írta: 2022.01.30. 08:22 Vagy kell még a végén még 1.🤭
Ahhoz Ti is kell, hogy gyertek! ;)
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2355
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

Tomi10101 írta: 2022.01.30. 19:14 Öten, 42 nélkül el sem kezdjük ;)
Már kész tömeg verődött össze! :lol:
+ 2 fő, ha pont szabadnapos vagyok.
Legrosszabb esetben beteget jelentek.
Hopsz, most lebuktam.
:lol:
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

RatRace írta: 2022.01.30. 19:31 + 2 fő, ha pont szabadnapos vagyok.
Legrosszabb esetben beteget jelentek.
Hopsz, most lebuktam.
:lol:
Sword, vátsunk témát.
Nincs véletlenül a környéketeken egy méhészet? Nem mintha viszketne a kezem kipróbálni egy epinefrin injekció beadását combba - csak úgy általában kérdezem, egy ismerős számára..
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Petya357 írta: 2022.01.30. 21:06 Sword, vátsunk témát.
Nincs véletlenül a környéketeken egy méhészet? Nem mintha viszketne a kezem kipróbálni egy epinefrin injekció beadását combba - csak úgy általában kérdezem, egy ismerős számára..
A méhészeten nőgyógyászatot értesz, vagy a repülő kis csíkos állatkákat? ;)
A kollégám méhészkedik, ha kell ilyen irányú segítség.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

WildBear23 írta: 2022.01.30. 21:39 A méhészeten nőgyógyászatot értesz, vagy a repülő kis csíkos állatkákat? ;)
A kollégám méhészkedik, ha kell ilyen irányú segítség.
Igen, az ökoszisztéma számára elengedhetetlen, repülő, abszolút monarchia államformában élő, csíkos rovarokat szoktunk népiesen méh-nek becézni ;) . Csípésük meglepően sok embernél allergiás tüneteket okozhat - ami remek gyakorlási lehetőséget biztosíthat viszketeg kezű, aspiráns elsősegély nyújtóknak.

az anafilaxiás sokk ellen hatásos adrenalint izomba adják, hogy fokozatosan szívódjon fel. Vénába, artériába adva sokkal kisebb adaggal kellene számolni, a túladagolás pedig végzetes lehet - ezért szokták a combot választani - mert nehéz mellészúrni... Na itt jön képbe a gyakorlás fontossága - rákra érzékeny ismerőssel tengerparti étterembe, mogyoróra érzékeny baráttal amerikai kocsmába érdemes járni :lol:

Nem összetévesztendő a popkultúrából ismert újraélesztési "megoldással": :twisted:
https://thumbs.gfycat.com/IllustriousGl ... mobile.mp4
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Sziasztok,

Petyanak mar mutattam, hogy van gyakorlo Epipenem.
Nem egy agysebeszet hasznalni, de nem art, ha az ember nyugodt korulmenyek kozott ki tudja probalni (ertelem szeruen nem csak adrenalin, de tu sincs benne :-)).

Termeszetesen ha megyunk, viszem.

Bel
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2355
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: RatRace »

bel írta: 2022.01.31. 10:03 Sziasztok,

Petyanak mar mutattam, hogy van gyakorlo Epipenem.
Nem egy agysebeszet hasznalni, de nem art, ha az ember nyugodt korulmenyek kozott ki tudja probalni (ertelem szeruen nem csak adrenalin, de tu sincs benne :-)).

Termeszetesen ha megyunk, viszem.

Bel
A paranoiás prepperek a Tonogen-re esküsznek
Vigyek?
:lol:
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Poresz »

Tomi10101 írta: 2022.01.30. 19:14 Öten, 42 nélkül el sem kezdjük ;)
Már kész tömeg verődött össze! :lol:
Hatan.
Azért mert néhányat ki kellett hagynom, ne feledkezzetek meg rólam.
…főleg, hogy - ami a gulyáságyút illeti - főzni is tudok. :-)
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

RatRace írta: 2022.01.31. 10:44 A paranoiás prepperek a Tonogen-re esküsznek
Vigyek?
:lol:
Richter termèk - csak hazait! :lol:
FB60D161-F6E7-4389-9DB1-183D018702D9.jpeg
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4241
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

Poresz írta: 2022.01.31. 17:07 …főleg, hogy - ami a gulyáságyút illeti - főzni is tudok. :-)
még szép - milyen túlélő az, aki még főzni sem tud? Mondjuk Te sört is tudsz, méghozzá finomat - azt valóban nem mindenki tud... ;)

De tényleg, személyes tapasztalat - ismerek olyan "preppert", akinek van -20 fokos hálózsákja, fegyvere, 1000 lumenes lámpája, különleges túlélőkajája, titán kanálgépe, vízfertőtlenítő tablettája, menő taktikális zöld ruhája, stb - de egy rakott krumpli már megoldhatatlan kihívás elé állítaná.

Mert a főzés az szerinte nem sexy (pedig dehogynem) :twisted:

Fuvar természetesen OK.
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
Poresz
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2436
Csatlakozott: 2018.06.05. 09:03

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: Poresz »

Petya357 írta: 2022.01.31. 22:06 még szép - milyen túlélő az, aki még főzni sem tud?
Éhes.

OFF: dicsekvés. Édesanyám már annyi receptemet elkérte, hogy Google Drive-val kell naprakészen tartanom a "receptesfüzetem". :-)
Petya357 írta: 2022.01.31. 22:06 De tényleg, személyes tapasztalat - ismerek olyan "preppert", akinek van -20 fokos hálózsákja, fegyvere, 1000 lumenes lámpája, különleges túlélőkajája, titán kanálgépe, vízfertőtlenítő tablettája, menő taktikális zöld ruhája, stb - de egy rakott krumpli már megoldhatatlan kihívás elé állítaná.
FélOFF: színtiszta pletykálkodás.

Volt-"apósom" őrnagyként szerelt le, miután agrármérnök diploma után katonáskodáshoz jött meg a kedve: néztem hülyén, hogy egy katona nem tud főzni, amikor akkori barátnőm mondta, hogy szendvicsnél bonyolultabbat ne kérjek tőle. Végülis a laktanyában főztek rá egészen a nyugdíjig.


FélON: gondolatébresztés.

Nagyon sok szó esik az eszközökről, nagyon kevés a technikákról.

Akár a lövészetet, túlélést, vadászatot, horgászatot, fényképezést, barkácsolást tekintem, a minta ismétlődik: kvázi mindenki a jobb felszereléstől várja az eredményt. Kvázi mindenki meg akarja vásárolni a jobb képességeket, mint valami szerep- vagy videójátékban. Elenyésző számú ember próbál a háttérismeretek bővítésével, a mesterségbeli ügyesség fejlesztésével boldogulni.
Mit szokott ismételgetni gvass1? A tuningcuccok árát inkább költsük lőszerre és gyakoroljunk!

Nem bírom elmagyarázni az embereknek, hogyan kell a binokuláron beállítani a két szemük közötti dioptria-különbséget. Tiltakozik az elméjük, hogy nekik bármit tudniuk kelljen csinálni azon kívül, hogy a tokból ki vagy a kezemből átveszik a távcsövet.
Késélezés: most tanulom. Rengeteget olvastam, hogy milyen kővel, csiszolópapírral, fenőacéllal, fenőszíjjal kell dolgozni. De igencsak mélyre kellett ásnom és rengeteg meddőt kellett megmozgatnom, hogy végre rátaláljak annak magyarázatára, például hogyan tudom megállapítani, hogy keletkezett-e élsorja. (De legalább van egy vázlatom.)

Tizenegy évesen kaptam Len Cacutt Túlélés című könyvét. Mit ír? "Túlélőkészleted legértékesebb darabja az emberi agy."
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

Poresz írta: 2022.01.31. 22:50 Nagyon sok szó esik az eszközökről, nagyon kevés a technikákról.
...
"Túlélőkészleted legértékesebb darabja az emberi agy."
Szia,

Igen, en mindig azt szoktam mondani, hogy a legfontosabb a hozzaallas, masodik a tudas, harmadik csak a felszereles.

Jobban atgondolva egyebkent a 2. nem teljesen igaz, mivel nem a szuk ertelemben vett tudas, hanem inkabb a kepesseg (alkalmazhato tudas) es a keszseg (koncentracio nelkul alkalmazhato tudas) a fontos, de szerintem az emberek tobbsege eleve igy erti.

Bel
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6101
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

bel írta: 2022.02.01. 11:01 Szia,

A hatoanyag azonos az Tonogenben es az Epipenben.
A legfontosabb kulonbseg kozottuk az, hogy az Epipen (jo ertelemben vett) amator cucc, a Tonogen pedig (rossz ertelemben IS) profi.
Szia Bel!
Az Epipen-nel a comb külső részébe kell a hatóanyagot beadni, a Tonogen-t lehet intravénásan, izomba, vagy bőr alá.
Én mondjuk iv beadásra nem biztatnék senkit, de az izomba és a bőr alá az a hatás szempontjából egyező lehet?
Szav.idő: nem biztatnék senkit lejárt szav.idős gyógyszerre, de az adrenalinnak a fény és a levegő a nagy ellensége, ekkor elszineződik, és adenokróm keletkezik. Ha szintelen az oldat, én bátran használnám szav.időn túl is.
Üdv
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

WildBear23 írta: 2022.02.01. 11:30 Szia Bel!
Az Epipen-nel a comb külső részébe kell a hatóanyagot beadni, a Tonogen-t lehet intravénásan, izomba, vagy bőr alá.
Én mondjuk iv beadásra nem biztatnék senkit, de az izomba és a bőr alá az a hatás szempontjából egyező lehet?
Szav.idő: nem biztatnék senkit lejárt szav.idős gyógyszerre, de az adrenalinnak a fény és a levegő a nagy ellensége, ekkor elszineződik, és adenokróm keletkezik. Ha szintelen az oldat, én bátran használnám szav.időn túl is.
Üdv
Szia,

Bor alatt minden lassabban szivodik fel, mint izomba adva, ez nem csak altalanossagban van igy, hanem a Tonogen eseten is. Sot, itt meg erosebben jelentkezik ez, mint altalaban, mert lokalisan ossze huzza az ereket, ezzel csokkenti a veraramlast, ezzel csokken az adott teruletrol a "kimosodasa" a hatoanyagnak, igy novekszek a felszivodasi ido (a lidocainba pontosan ez a hatasa miatt teszik az adrenalint egyebkent).

Az altalam ismert legreszletesebb leiras (alkalamzasi eloiras) nem emliti a bor alatti alkalmazast! (Igaz, szamomra meglepo modon a belelegezteteses alkalmazast sem emliti, csak a "5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok/Anafilaxia-nal, mikozben sulyos Krup roham eseten igy kell adni.)

Nem veletlen, hogy (gyogyszerkompetenciaval rendelkezo) mentoapolo sem adhat iv Tonogent, csak izomba; valoban messze veszelyesebb. Mentotisztek eseten is az izom az elsonek valasztando beadasi mod anafilaxia eseten, szoval semmi hatranya sincs az izomba adasnak.

Koszi a szavatossaggal kapcsolatos megjegyzest, ez uj info volt nekem!

Bel
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Túlélés

Hozzászólás Szerző: bel »

RatRace írta: 2022.01.31. 10:44 A paranoiás prepperek a Tonogen-re esküsznek
Vigyek?
:lol:
Szia,

A hatoanyag azonos az Tonogenben es az Epipenben.
A legfontosabb kulonbseg kozottuk az, hogy az Epipen (jo ertelemben vett) amator cucc, a Tonogen pedig (rossz ertelemben IS) profi.

Epipen jellemzo:
+percek alatt megtanulhato a hasznalata
+idegesen, remego kezzel teljesen jol hasznalhato (nem igenyel finommotoros kepessegeket - ez azert fontos, mert a stressz hatasara ez az elso, ami elmulik)
+a kialakitasa miatt kevesbe pszihesen megterhelo a hasznalata (nem ugy nez ki, mint amit orvosok/apolok kezeben lat az ember)
+1 eszkoz, nem lehet a felet elhagyni (Tonogen: ampulla+ fecskendo+2 injekcios tu+borfertotlenito)
+hivatalos hasznalati modja gyorsabb (nincs se fertotlenites, se ampulla felszivas)
-hivatalos hasznalati modja valoszinuleg fertozest okoz (mert nincs borfertotlenites, de ez nem veszelyesebb, mint egy nagyobb szalka)
+valoszinuleg kicsit kevesebb a mellekhatasa, mert kisebb adag, mint amit a mento eljarasrend eloir Magyarorszagon, de ez amugy is extrem ritka.
-valoszinuleg kicsit kevesebb a hatasa, mert kisebb adag, mint amit a mento eljarasrend eloir Magyarorszagon (nagyobb az esely, hogy 2 adag kell belole)
-rovidebb a szavatossaga
-hasonlo aron lehet venni belole 1 adagot, mint Tonogenbol 5 db dupla/tripla adagot
-emelt szintu ujraeleszteshez es krupp rohamban a kiszerelese miatt nem alkalmazhato (mondjuk ez mersekelt problema, mert igeny se nagyon van ra).

Ertelem szeruen a Tonogenre mindezeknek az ellenkezoje igaz.

ui. es egy fontos dolog, ami az elmult egy-ket hetre jellemzo "Epipent mindenhova" mozgalom nem szokott hangsulyozni: az Epipen es a Tonogen egyarant venykoteles gyogyszer, vegszukseget kell bizonyitani ahhoz, hogy nem buntetendo modon adhato legyen laikus altal (ide NEM ertve azt az esetet, amikor valaki a beteg Epipenjet segit beadni, mert ebben az esetben alapvetoen az adja az Epipent, aki alairta a venyt, ami alapjan kivaltotta a beteg, es nem az, akinek a kezeben van az eszkoz).
Es meg az is fontos, hogy minden esetben korhazba vigyek a beteget, mert gyakran 8-10 oran belul ismetelt reakcio jelenik meg.

Bel
Válasz küldése