OFF topik

A magyar fegyvertartók fóruma

Moderátorok: Chuck Norris, Judge Dredd, Harry Callahan

Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

qqriq írta: 2023.03.20. 09:17 Szerintem meg nem kellene ilyen feltetelekhez kotni...
Szerintem meg feltételekre szükség van.
Amit én fontosnak tartok:
1. Tudjon lőni. Bocsika, én nem pártolom azt, hogy úgy hordjanak önv.fegyvert, mint a régi rendszer csókosai, akik évente 1x lőttek vele (jó esetben).
2. Kell jogi szűrő is, büntetlen előélet, stb.
3. Pszicho vizsga is. Pantin Károly félék ne hordjanak fegyvert.

De egyszerűbb egy jól működő rendszert egyben átvenni.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13485
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

WildBear23 írta: 2023.03.20. 10:51 Szerintem meg feltételekre szükség van.
Amit én fontosnak tartok:
1. Tudjon lőni. Bocsika, én nem pártolom azt, hogy úgy hordjanak önv.fegyvert, mint a régi rendszer csókosai, akik évente 1x lőttek vele (jó esetben).
2. Kell jogi szűrő is, büntetlen előélet, stb.
3. Pszicho vizsga is. Pantin Károly félék ne hordjanak fegyvert.

De egyszerűbb egy jól működő rendszert egyben átvenni.
= cseh jog. Kopipészt. Kész.
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

gvass1 írta: 2023.03.20. 10:58 = cseh jog. Kopipészt. Kész.
Csináltatok ti már egyszer egy komplett javaslatot, van kész terv ami mögé be lehet állni. Az önvédelmit mondjuk nem emlékszem pontosan hogyan szabályoztátok volna. De amúgy igen, ha van egy jó minta, azt nem szégyen átvenni.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
aksurv
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3434
Csatlakozott: 2018.06.08. 16:12

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: aksurv »

gvass1 írta: 2023.03.20. 10:58 = cseh jog. Kopipészt. Kész.
Érdekes lenne a többi cseh jogszabályra esetleg alkotmányra hivatkozni, mint Magyarországon hatályos joganyagra.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: qqriq »

persze, tipikus nekem mar van masnak ne legyen...

mi a f@szer bohockodjon valaki evekig gazgezaval es jarjon sportversenyekre minositest loni ha onvedelmi fegyvert akar?

WildBear23 írta: 2023.03.20. 10:51 Szerintem meg feltételekre szükség van.
Amit én fontosnak tartok:
1. Tudjon lőni. Bocsika, én nem pártolom azt, hogy úgy hordjanak önv.fegyvert, mint a régi rendszer csókosai, akik évente 1x lőttek vele (jó esetben).
2. Kell jogi szűrő is, büntetlen előélet, stb.
3. Pszicho vizsga is. Pantin Károly félék ne hordjanak fegyvert.

De egyszerűbb egy jól működő rendszert egyben átvenni.
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

qqriq írta: 2023.03.20. 11:10 persze, tipikus nekem mar van masnak ne legyen...

mi a f@szer bohockodjon valaki evekig gazgezaval es jarjon sportversenyekre minositest loni ha onvedelmi fegyvert akar?
Már leírtam egyszer, de szívesen leírom még egyszer: azért, hogy legyen jártassága a fegyverkezelésben, és tudjon lőni.

Taxisnak is akkor mehetsz, ha már van legalább 2 éve jogsid.

"persze, tipikus nekem mar van masnak ne legyen..."

Ezt a "kocsmai frázisok gyűjteménye" könyvedet csukd már be! (*)
Nem megugorhatatlan akadály egy gázriasztóra viselési, konkrétan 2000 Ft kell hozzá!
-------------------------------
(*) Becsukás helyett jobb lenne, ha kidobnád a "P"-ba.
Az előbbi "ezért tart itt az ország" kesergésed is tipikusan a külvárosi kocsmákban (+ esetleg a Moszkva téri Kétlyukúban) szokott előjönni.
Sok minden miatt "tart itt az ország", de az önvédelmi fegyverek speciel pont nem játszanak szerepet ebben.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13485
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

WildBear23 írta: 2023.03.20. 11:23 Már leírtam egyszer, de szívesen leírom még egyszer: azért, hogy legyen jártassága a fegyverkezelésben, és tudjon lőni.

Taxisnak is akkor mehetsz, ha már van legalább 2 éve jogsid.
Csak erre nem ez a jó módszer.

Miért legyen pl. X évig "sportlövő", aki mondjuk az itthon legveszélyesebb szakmát űzi (dohánybolti eladó)? Komikus.
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

gvass1 írta: 2023.03.20. 11:30 Csak erre nem ez a jó módszer.

Miért legyen pl. X évig "sportlövő", aki mondjuk az itthon legveszélyesebb szakmát űzi (dohánybolti eladó)? Komikus.
Én a dohánybolti eladónak sem adnék automatikusan éles fegyvert.
BTW dohányboltban jelenleg is tarthatnak olyan önvédelmi eszközt, ami stophatása vetekszik egy éles fegyverével.
(Pl. a Keserű Művek mellkashorpasztó brutális gumisai...)
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: qqriq »

errol beszelek, ezert tart itt ez az orszag...
miert te dontod hogy a dohanybolti elado tarthasson-e fegyvert vagy csak egy keseru szarral hadonasszon?
alanyi jogon jarjon, ha a szukseges esszeru felteteleket teljesiti kapja is meg. ennyi...

WildBear23 írta: 2023.03.20. 11:36 Én a dohánybolti eladónak sem adnék automatikusan éles fegyvert.
BTW dohányboltban jelenleg is tarthatnak olyan önvédelmi eszközt, ami stophatása vetekszik egy éles fegyverével.
(Pl. a Keserű Művek mellkashorpasztó brutális gumisai...)
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: qqriq »

toled kertek mikor jogsit csinaltal hogy elotte ket evig gokartozz es a vizsgan menj 2:00:00 alatti koridot a hungaroringen?
WildBear23 írta: 2023.03.20. 11:23 Nem megugorhatatlan akadály egy gázriasztóra viselési, konkrétan 2000 Ft kell hozzá!
ingyom bingyom tálib-e?
aksurv
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3434
Csatlakozott: 2018.06.08. 16:12

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: aksurv »

WildBear23 írta: 2023.03.20. 11:23 Már leírtam egyszer, de szívesen leírom még egyszer: azért, hogy legyen jártassága a fegyverkezelésben, és tudjon lőni.

Taxisnak is akkor mehetsz, ha már van legalább 2 éve jogsid.

"persze, tipikus nekem mar van masnak ne legyen..."

Ezt a "kocsmai frázisok gyűjteménye" könyvedet csukd már be! (*)
Nem megugorhatatlan akadály egy gázriasztóra viselési, konkrétan 2000 Ft kell hozzá!
-------------------------------
(*) Becsukás helyett jobb lenne, ha kidobnád a "P"-ba.
Az előbbi "ezért tart itt az ország" kesergésed is tipikusan a külvárosi kocsmákban (+ esetleg a Moszkva téri Kétlyukúban) szokott előjönni.
Sok minden miatt "tart itt az ország", de az önvédelmi fegyverek speciel pont nem játszanak szerepet ebben.
Mi abban bonyolult hogy attól hogy gázriasztot v. vele egyenértékű gázsprayt viselsz a világon semmilyen következtetést nem lehet arra levonni, hogy alkalmas vagy-e az éles lőfegyver viselésére? Főleg egy online viselesivel.
Ennél messze több köze van sportfegyver tartásnak hozzá ugyanis a megszerzése után attól kizárólag csak szállítási feltételekben tér el.
De pl. sportfegyvert minden további nélkül lehet értékesíteni is önvédelmi tartási céllal rendelkezőnek.
Ugyanezt gazriogató viselésivel nem lehet eljatszani.
Nem a sport a lényeg hanem az hogy gazriaszto teljesen alkalmatlan az éles fegyverhez bármilyen tapasztalatszerzesre v. felmérésre.
Mintha azért mert van egy pedálos autód szgkt akarnál vezetni a forgalomban.
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: zora »

aksurv írta: 2023.03.20. 08:59 Mondjuk nem.
A lengyeleknél az önvédelmi megszerzése meg szigorúbb, mint itthon. 1.2 fegyver/100
Nyilván egy miniszternek ez pont annyira probléma, mint itthon.
Ott az új kiskapu a sport, mert az egyben lehetővé teszi a viselést is.
https://zbrojnice.com/2019/04/02/interv ... need-guns/
Mondjuk a miniszter pont a sport és rekreációs célú fegyvertartásról beszélt amikor számonkérték.
aksurv
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3434
Csatlakozott: 2018.06.08. 16:12

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: aksurv »

zora írta: 2023.03.20. 12:18 Mondjuk a miniszter pont a sport és rekreációs célú fegyvertartásról beszélt amikor számonkérték.
Olvasd el amit linkeltem.
Ott a sport rendkívül hasonló a magyar szabályozáshoz csak 2014 től, amikor ha jól tudom versenyről akartak fegyvert szerezni zsiványok, bevezették a viselés lehetőségét némi idiótasaggal, mert tömegkozlekedesi eszközök csak a szokásos szállítás lehet.
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: zora »

aksurv írta: 2023.03.20. 12:25 Olvasd el amit linkeltem.
Ott a sport rendkívül hasonló a magyar szabályozáshoz csak 2014 től, amikor ha jól tudom versenyről akartak fegyvert szerezni zsiványok, bevezették a viselés lehetőségét némi idiótasaggal, mert tömegkozlekedesi eszközök csak a szokásos szállítás lehet.
Én abból indultam ki, hogy a sportfegyverét viselte legálisan. Ami nálunk scifi kategória. Erre próbáltam felhívni a figyelmet. Ennyi.
aksurv
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3434
Csatlakozott: 2018.06.08. 16:12

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: aksurv »

zora írta: 2023.03.20. 12:28 Én abból indultam ki, hogy a sportfegyverét viselte legálisan. Ami nálunk scifi kategória. Erre próbáltam felhívni a figyelmet. Ennyi.
Három szóval kellene az aktuális kormányrendeletet módosítani.
Én láttok némi reményt.
Jelenleg gyakorlatilag nincs toborzás, az összes fegyveres testület és a sereg létszámhiánnyal küzd.
Hiába költenek új fegyverekre, ha nem lesz ember hozzá.
Innentől ket verzió van, vagy sorallomany ami persze jobban bejönne nekik, de rendkívül népszerűtlen v. olyan fegyveres lehetőségek pl. lőtér program ami megteremt valamilyen toborzási bázist.
A jelenlegi sport és tartalékos rendszer erre teljesen alkalmatlan.
Ellenben ha ezt fegyvertartashoz v. viseléshez kapcsolnak akkor pl. a kb. 50 ezres gp. tartó kör atnyergelne és megnyilna erre a célra.
Pl. tartalékosoknak simán engedélyezhető lenne a sporthoz hasonlóan otthoni tartás pl. pszicho után.
Ez az egész nyilván csak egy fikció, de valamit mindenképpen kell tenniük.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

qqriq írta: 2023.03.20. 11:54 errol beszelek, ezert tart itt ez az orszag...
miert te dontod hogy a dohanybolti elado tarthasson-e fegyvert vagy csak egy keseru szarral hadonasszon?
alanyi jogon jarjon, ha a szukseges esszeru felteteleket teljesiti kapja is meg. ennyi...
Miért, én döntöm el..? Tényleg? Mióta..? :-o
Én nem is tudtam róla..!

Arról beszélgetünk, hogy ki hogyan tartaná jónak az önvédelmi fegyvertartást.
Leírtam, hogy szerintem milyen feltételek szükségesek az önvédelmi fegyver tartáshoz, univerzálisan, mindenkinek, a dohánybolti eladót is beleértve.
---
Amit Te "keseru szar" -nak nevezel, az (pl. HD21M) az itthon kapható leghatékonyabb önvédelmi eszköz - ha trafikban dolgoznék, én olyant (vagy valami rövidebb gumist) vennék.
qqriq írta: 2023.03.20. 11:56 toled kertek mikor jogsit csinaltal hogy elotte ket evig gokartozz es a vizsgan menj 2:00:00 alatti koridot a hungaroringen?
Igen, a jogsihoz is teljesíteni kell elméleti és gyakorlati vizsgát, továbbá a tanuló 30 óra (29+1 vizsga) és 580 levezetett kilométer után bocsájtható forgalmi vizsgára.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
G.D
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2091
Csatlakozott: 2018.06.02. 22:07

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: G.D »

WildBear23 írta: 2023.03.20. 12:44 Igen, a jogsihoz is teljesíteni kell elméleti és gyakorlati vizsgát, továbbá a tanuló 30 óra (29+1 vizsga) és 580 levezetett kilométer után bocsájtható forgalmi vizsgára.
Ennyi vezetés fegyverkezelési gyakorlat/lőni tudás tekintetében szvsz. kb. 50-100 lövés leadásának felel meg, nem többévi aktív versenyzésnek, pláne nem dinamikus lövészsportokban történő minősülésnek...
"Nem a bugyi a legjobb dolog a világon - de nagyon közel van hozzá."
Avatar
mlaca
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 557
Csatlakozott: 2018.06.02. 20:00
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: mlaca »

Fortitu írta: 2023.03.20. 10:06 Én máshogy fogalmaznám meg. Teljesen más szemszögből kell vizsgálni az önv. célt. A fegyverkezelést igenis sokkal szigorúbban kell megkövetelni, meg még vannak fontos pontok. Más főleg bürokratikus hülyeségeket meg el kellene felejteni.
Szerintem úgy általában egy teljesen másféle, szigorú fegyverviszsga kellene, sportra is, vadászatra is, hobbilövészethez is. A szigorút úgy értem, mint a mostani lőszertöltő vizsga. Nem farokságot bemagoltatni, mint a hatótávok, meg egyéb elavult, hibás műszaki fogalmak, hanem értelmes tudást objektíven vizsgálni, tesztelni.
állíts össze egy vizsgaanyagot, szívesen olvasnám! nem ironizálok, komolyan érdekelne, ki mit képzelne el egy ilyen anyagban.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

G.D írta: 2023.03.20. 13:04 Ennyi vezetés fegyverkezelési gyakorlat/lőni tudás tekintetében szvsz. kb. 50-100 lövés leadásának felel meg, nem többévi aktív versenyzésnek, pláne nem dinamikus lövészsportokban történő minősülésnek...
Senki nem írta, hogy aktívan kellene versenyezni, ez jelenleg sem feltétele a sportfegyver tartásának, hanem csak annyi, hogy évente egyszer meglődd a legalább negyedosztályú minősítést (MSSz).

Én ennyit elvárhatónak tartok olyantól, aki lőfegyvert akar hordani önvédelemre - mivel az önvédelem is dinamikus lövészet.

(+1 saját vélemény: aki a 4. osztályt nem tudja meglőni, az ne viselhessen önvédelmi fegyvert...
(Kieg.: ... mert az ön-, és közveszélyes lesz.)
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

mlaca írta: 2023.03.20. 13:08 állíts össze egy vizsgaanyagot, szívesen olvasnám! nem ironizálok, komolyan érdekelne, ki mit képzelne el egy ilyen anyagban.
Ha nagyon ráérek egyszer talán csinálok egy ilyet, de nem szívesen ölök bele órákat feleslegesen. Ha értelme van, akkor ingyen is szívesen.
Címszavakban össze tudom szedni esetleg ha lesz egy kicsit több időm.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: qqriq »

WildBear23 írta: 2023.03.20. 12:44 Miért, én döntöm el..? Tényleg? Mióta..? :-o
Én nem is tudtam róla..!
WildBear23 írta: 2023.03.20. 11:36 Én a dohánybolti eladónak sem adnék automatikusan éles fegyvert.
BTW dohányboltban jelenleg is tarthatnak olyan önvédelmi eszközt, ami stophatása vetekszik egy éles fegyverével.
(Pl. a Keserű Művek mellkashorpasztó brutális gumisai...)
WildBear23 írta: 2023.03.20. 12:44 Igen, a jogsihoz is teljesíteni kell elméleti és gyakorlati vizsgát, továbbá a tanuló 30 óra (29+1 vizsga) és 580 levezetett kilométer után bocsájtható forgalmi vizsgára.
en anno ezt egy honap alatt megcsinaltam.
WildBear23 írta: 2023.03.20. 09:01 Y évig tartásija élesre, meg esetleg meg tud lőni Z minősítést SAS/IPSC/IDPA vonalon, az kaphasson élesre viselésit.
ez meg also hangon fel ev, sok elb@szott penz es ido...
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: qqriq »

es melyik versenyszamban kelljen minosulni?
es ha abban akkor miert pont abban?
WildBear23 írta: 2023.03.20. 13:09 Senki nem írta, hogy aktívan kellene versenyezni, ez jelenleg sem feltétele a sportfegyver tartásának, hanem csak annyi, hogy évente egyszer meglődd a legalább negyedosztályú minősítést (MSSz).

Én ennyit elvárhatónak tartok olyantól, aki lőfegyvert akar hordani önvédelemre - mivel az önvédelem is dinamikus lövészet.

(+1 saját vélemény: aki a 4. osztályt nem tudja meglőni, az ne viselhessen önvédelmi fegyvert...
(Kieg.: ... mert az ön-, és közveszélyes lesz.)
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

qqriq írta: 2023.03.20. 13:21 ez meg also hangon fel ev, sok elb@szott penz es ido...
Zágson, töltött lőfegyvert hordani önvédelemre felelőséggel is jár, megkövetelhető néhány kritérium!
qqriq írta: 2023.03.20. 13:23 es melyik versenyszamban kelljen minosulni?
Én választhatóvá tenném, az alap az legalább a Rapid Shooting.
qqriq írta: 2023.03.20. 13:23 es ha abban akkor miert pont abban?
A jogsihoz 30 levezetett óra kell, ott is kérdezheted hogy miért pont annyi - azért pont annyi, mert annyi kb. reális.
3 óra kevés lenne, 300 óra sok.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: qqriq »

csak azt tudom mondani hogy
WildBear23 írta: 2023.01.22. 20:24 Van, akit nem zavar a felesleges sz.opatás, és van, akit igen. ;)

WildBear23 írta: 2023.03.20. 13:36 Zágson, töltött lőfegyvert hordani önvédelemre felelőséggel is jár, megkövetelhető néhány kritérium!
Én választhatóvá tenném, az alap az legalább a Rapid Shooting.
A jogsihoz 30 levezetett óra kell, ott is kérdezheted hogy miért pont annyi - azért pont annyi, mert annyi kb. reális.
3 óra kevés lenne, 300 óra sok.
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
RatRace
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 2354
Csatlakozott: 2018.10.04. 12:42
Tartózkodási hely: Itt-Ott

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: RatRace »

WildBear23 írta: 2023.03.20. 11:23 Már leírtam egyszer, de szívesen leírom még egyszer: azért, hogy legyen jártassága a fegyverkezelésben, és tudjon lőni.

Taxisnak is akkor mehetsz, ha már van legalább 2 éve jogsid.

"persze, tipikus nekem mar van masnak ne legyen..."

Ezt a "kocsmai frázisok gyűjteménye" könyvedet csukd már be! (*)
Nem megugorhatatlan akadály egy gázriasztóra viselési, konkrétan 2000 Ft kell hozzá!
-------------------------------
(*) Becsukás helyett jobb lenne, ha kidobnád a "P"-ba.
Az előbbi "ezért tart itt az ország" kesergésed is tipikusan a külvárosi kocsmákban (+ esetleg a Moszkva téri Kétlyukúban) szokott előjönni.
Sok minden miatt "tart itt az ország", de az önvédelmi fegyverek speciel pont nem játszanak szerepet ebben.
Látod, látod.
Az hogy VAN 2 éve jogsid, az q.vára nem azt jelenti, hogy vezettél, vagy neadj isten tudsz is.
Tehát, ez csak BÜROKRÁCIA, amiket feltételnek írtál.
Fizetett bér-Troll.
Beépített falazóelem, a legtitkosabb titkosügynök.
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: zora »

Bármilyen kritériumrendszer volna is, azt a magyar sporthatóságszövetségesditől biztosan elkülöníteném.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

qqriq írta: 2023.03.20. 13:45 csak azt tudom mondani hogy
... én meg szigorúbb feltételeket szabnék annak, aki viselni akar önvédelemre lőfegyvert, mint aki csak sportra szeretne tartani.
RatRace írta: 2023.03.20. 13:49 Látod, látod.
Az hogy VAN 2 éve jogsid, az q.vára nem azt jelenti, hogy vezettél, vagy neadj isten tudsz is.
Tehát, ez csak BÜROKRÁCIA, amiket feltételnek írtál.
Ha így gondolod, írd meg annak a hatóságnak, amelyik a taxisoknak megköveteli a min. 2 éves jogsit!
Biztosan a fejükhöz kapnak, hogy nahát, erre nem gondoltunk..!
(Amúgy de igen, a jogsi pont azt bizonyítja hogy a vizsgákon megfeleltél, és tudsz önállóan vezetni. Nyilván erre lehet írni, hogy "höhöhö, rengeteg jogsis van az utakon aki nem tud vezetni, 60-al döcögnek a 40-es táblánál, vagy épp 60-al száguldanak a 40-es táblánál : aki lassabban megy mint én = döcög, vánszorog, aki gyorsabban megy = felelőtlenül száguld.. Csak hogy megelőzzük a felesleges további köröket..)

Ugyanez pepitában: Magyarországon 18 (gyámhatósági engedéllyel 16) éves kortól lehet házasodni.
RatRace: "Az hogy VAN 2 éve jogsid elmúltál 18 (16) éves, az q.vára nem azt jelenti, hogy vezettélfelelős gondolkodású vagy, vagy neadj isten tudsz is felelősen gondolkodni.

IGEN, nyilván van aki már 15 évesen házasságra kész, érett gondolkodású, és van aki még 75 évesen SEM az; de valahol meg kellett húzni a határt, ez lett 18 (16).

Valszeg ezért kérnek minimum 2 éves jogsit, ami mégis több mint a friss jogsi, és mégsem 20 évet kérnek.

Fegyverekre visszatérve: én leírtam a saját véleményemet: engedélyezném az önvédelmi fegyverek viselését, de kritériumok teljesítése után.
Ezek közül az egyik a lőkészség bizonyítása legalább alap szinten, azaz ha nálad van a lőfegyver, akkor tudd is használni.

Nyilván van, akinek ez nem tetszik ("miért te döntöd el" - azért b+, mert a saját véleményemet írtam le!), van aki szerint ez túl sok,
nyilván lesz, akinek meg túl kevés (csak még nem ért ma géphez megírni), "ha valamelyik, akkor miért pont az" - mert valahol meg kell húzni a határt, stb.
zora írta: 2023.03.20. 13:54 Bármilyen kritériumrendszer volna is, azt a magyar sporthatóságszövetségesditől biztosan elkülöníteném.
Egyetértek, elsőnek a saját házunk táján lehetne (kellene) rendet tenni, de ez együtt már túl nagy műtét lenne egy egyben.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: qqriq »

ezert tart itt ez az orszag, ezert nem lesz soha semmi belole...
WildBear23 írta: 2023.03.20. 14:22 ... én meg szigorúbb feltételeket szabnék annak, aki viselni akar önvédelemre lőfegyvert, mint aki csak sportra szeretne tartani.
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

qqriq írta: 2023.03.20. 14:26 ezert tart itt ez az orszag, ezert nem lesz soha semmi belole...
Nekem pedig meggyőződésem, hogy éles lőfegyver viseléséhez szigorúbb feltételeket kell teljesíteni, mint a sportcélú tartáshoz.

----------------------
Az "ezért tart itt az ország" egyik oka pl. Te gondolkodásmódod: nem vagy képes értelmesen leírni hogy mit szeretnél, csak fikázni tudsz.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: bel »

aksurv írta: 2023.03.20. 12:01 Mintha azért mert van egy pedálos autód szgkt akarnál vezetni a forgalomban.
Szia,

Ugye tudod, hogy motor jogsira (A) pont ez a feltetel a 20-23 evesek szamara. :-)

Bel
Avatar
nemtokregelni
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1384
Csatlakozott: 2018.06.10. 14:56

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: nemtokregelni »

zora írta: 2023.03.20. 13:54 Bármilyen kritériumrendszer volna is, azt a magyar sporthatóságszövetségesditől biztosan elkülöníteném.
nagy +1
Sapienti sat.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: qqriq »

ize, nem fikazok. mar leirtam mit szeretnek. alanyi jogon jaro onvedelmi fegyvert mint csehszlovakiaban. nem olvasok csehszlovak ujsagot de ha ott halomra lonek egymast akkor biztos tele lenne vele a magyar kiralyi teve.
ja, nem nezek tevet, segitsen mar valaki, halomra lovik egymast a csehszlovakok?

ezert tart itt ez az orszag...
tudom, el lehet menni, de nem beszelek nyelveket es nem vagyok mernok, kulfoldieknek nem kellek, kenytelen vagyok itt elni...

WildBear23 írta: 2023.03.20. 14:35 Nekem pedig meggyőződésem, hogy éles lőfegyver viseléséhez szigorúbb feltételeket kell teljesíteni, mint a sportcélú tartáshoz.

----------------------
Az "ezért tart itt az ország" egyik oka pl. Te gondolkodásmódod: nem vagy képes értelmesen leírni hogy mit szeretnél, csak fikázni tudsz.
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
nemtokregelni
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1384
Csatlakozott: 2018.06.10. 14:56

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: nemtokregelni »

WildBear23 írta: 2023.03.20. 14:35 Nekem pedig meggyőződésem, hogy éles lőfegyver viseléséhez szigorúbb feltételeket kell teljesíteni, mint a sportcélú tartáshoz.

----------------------
Az "ezért tart itt az ország" egyik oka pl. Te gondolkodásmódod: nem vagy képes értelmesen leírni hogy mit szeretnél, csak fikázni tudsz.
Én le tudom írni pl. objektív ellenőrzés/képzés: feddhetetlenség, pszicho, iskolai végzettség, egzisztencia, KT, alapvető lőkészség és használható ismeretek jogi/taktikai oldalról is (jogos védelem, deeszkaláció, higgadtság, helyzeti tudatosság, etc.)

Biztosan nem mosnám össze a sportteljesítménnyel/sportlövészettel.
Sapienti sat.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

nemtokregelni írta: 2023.03.20. 14:49 Én le tudom írni pl. objektív ellenőrzés/képzés: feddhetetlenség, pszicho, iskolai végzettség, egzisztencia, KT, alapvető lőkészség és használható ismeretek jogi/taktikai oldalról is (jogos védelem, deeszkaláció, higgadtság, helyzeti tudatosság, etc.)
Az iskolai végzettség és egzisztencia alatt miket értesz?
nemtokregelni írta: 2023.03.20. 14:49 Biztosan nem mosnám össze a sportteljesítménnyel/sportlövészettel.
5 méterről eltalálni egy A3-as papírt az egy elvárt minimális lövészeti képesség, nem nevezném sportteljesítménynek.
Aki erre nem képes, az ne hordjon éles fegyvert, mert csak közveszélyes lesz vele.
Vagy Te ezt hogy látod?
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

qqriq írta: 2023.03.20. 14:45 ize, nem fikazok. mar leirtam mit szeretnek. alanyi jogon jaro onvedelmi fegyvert mint csehszlovakiaban. nem olvasok csehszlovak ujsagot de ha ott halomra lonek egymast akkor biztos tele lenne vele a magyar kiralyi teve.
ja, nem nezek tevet, segitsen mar valaki, halomra lovik egymast a csehszlovakok?

ezert tart itt ez az orszag...
tudom, el lehet menni, de nem beszelek nyelveket es nem vagyok mernok, kulfoldieknek nem kellek, kenytelen vagyok itt elni...
Qqriq, nem az a gond, hogy nem vagy mérnök. 5 év alatt az lehetsz.
Nem is az a gond, hogy nem beszélsz nyelveket. Nyelvtudás nélkül is lehet külföldön mosogatni.
(Csak vicceltem - ahogy te is).

Amivel gond van, az a balfasz gondolkodásmódod.
Az ég világon senki nem írta, hogy halomra lőnék egymást a csehek.
Akkor mi a halál retkes f....ának írsz ilyet?
Előrevisz a vitában?
Nem.
Értelme van?
Nincs.
Ugyanezzel lehet érvelni az önvédelmi fegyverek ellen is: "nem látom azt, hogy a magyarok halomra késelnék egymást", ergo önvédelmi fegyverre sincs szükség!
Na, így a másik irányba fordítva milyen??
Pont ugyanolyan értelmetlen, mint ahogy eredetileg leírtad.

Mi a retekért írsz ilyen értelmetlen dolgokat, hogy "ja, nem nezek tevet, segitsen mar valaki, halomra lovik egymast a csehszlovakok?"

Milyen választ vársz, hogy jaj, qqriq, igazad van, hát tényleg nem lövik egymást halomra a csehszlovákok, jaj, tényleg, akkor ez érv a magyar fegyvertartás mellett.. Vagy mit vársz, amikor ilyen értelmetlen dolgokat írsz?
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
nemtokregelni
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1384
Csatlakozott: 2018.06.10. 14:56

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: nemtokregelni »

WildBear23 írta: 2023.03.20. 15:26 Az iskolai végzettség és egzisztencia alatt miket értesz?



5 méterről eltalálni egy A3-as papírt az egy elvárt minimális lövészeti képesség, nem nevezném sportteljesítménynek.
Aki erre nem képes, az ne hordjon éles fegyvert, mert csak közveszélyes lesz vele.
Vagy Te ezt hogy látod?
Azt, hogy minimum középiskolai végzettség és legális jövedelem / egzisztencia. Az alapvető lövészeti képesség valóban kell, de ahogy valaki más is írta, én ezt távol tartanám a sportszövetségesditől, semmi mást nem állítottam.
Sapienti sat.
aksurv
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3434
Csatlakozott: 2018.06.08. 16:12

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: aksurv »

bel írta: 2023.03.20. 14:38 Szia,

Ugye tudod, hogy motor jogsira (A) pont ez a feltetel a 20-23 evesek szamara. :-)

Bel
A pedálos autó?
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: qqriq »

bocsi WildBear23, te kezdtel el komolytalankodni es hulyesegeket irni :roll:
WildBear23 írta: 2023.03.20. 15:38 Vagy mit vársz, amikor ilyen értelmetlen dolgokat írsz?
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

qqriq írta: 2023.03.20. 15:52 bocsi WildBear23, te kezdtel el komolytalankodni es hulyesegeket irni :roll:
Nem, én leírtam hogy szerintem mi lenne reálisan szükséges kritériuma az önvédelmi lőfegyver viselésének.
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: bel »

aksurv írta: 2023.03.20. 15:52 A pedálos autó?
Szia,

Nem, az A kategorias motorvezetoi tanfolyamnak 23 evesen nem elofeltetele semmilyen autovezetesi gyakorlat, pedalos sem.

2 eves pedalos motoros jogositvany kell, ahol a pedalt ugy hivjak, hogy "maximum 35 kW teljesítményű lehet a jármű, teljesítmény/tömeg aránya pedig nem haladhatja meg a 0,2 kW/kg-ot".

Bel
aksurv
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3434
Csatlakozott: 2018.06.08. 16:12

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: aksurv »

bel írta: 2023.03.20. 16:18 Szia,

Nem, az A kategorias motorvezetoi tanfolyamnak 23 evesen nem elofeltetele semmilyen autovezetesi gyakorlat, pedalos sem.

2 eves pedalos motoros jogositvany kell, ahol a pedalt ugy hivjak, hogy "maximum 35 kW teljesítményű lehet a jármű, teljesítmény/tömeg aránya pedig nem haladhatja meg a 0,2 kW/kg-ot".

Bel
Röviden kismotor.
De az nem pedálos autó.
https://www.automotor.hu/extra/orok-sla ... moszkvics/
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: qqriq »

pont akkor toroltek el a motoros pav-ot mikor en csinaltam es beestem ket szek koze a foldre :/
nem volt lehetoseg egybol A-ra vizsgazni, harom honapig motoroztam illegalba A korlatozottal mire kitalaltak hogy x ev folott lehet menni A-ra :?
bel írta: 2023.03.20. 16:18 Szia,

Nem, az A kategorias motorvezetoi tanfolyamnak 23 evesen nem elofeltetele semmilyen autovezetesi gyakorlat, pedalos sem.

2 eves pedalos motoros jogositvany kell, ahol a pedalt ugy hivjak, hogy "maximum 35 kW teljesítményű lehet a jármű, teljesítmény/tömeg aránya pedig nem haladhatja meg a 0,2 kW/kg-ot".

Bel
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: bel »

aksurv írta: 2023.03.20. 17:39 Röviden kismotor.
De az nem pedálos autó.
Szia,

Nem ertem a hasonlatodat: a pedalos auto milyen tavolsagon gyorsul le egy szemelygepkocsit?

Mert ugye az neked is egyertelmu, hogy 2 m tavolsagon belul _sokkal_ nagyobb a megallitoereje egy gazpisztolynak, mint egy .22-es pisztolynak?

2-3 m kozott mar csak nagyobb a megallitoereje a gazpisztolynak.

3 m folott meg nincs semmi megallitoereje a gazpisztolynak, a .22-esnek meg van egy nagyon pici.

Onvedelem eseten a legfontosabb tav az a 3 meteren beluli tav.

Motorra vetitve ez kb olyan, mint a varoson beluli kozlekedes.

Amit en hoztam fel peldat, az jo analogia: egy kicsi-konnyu 46 loeros motor varosban legyorsulhat egy 50 loeros nagy bohom motort, de autopalyan erre eselye sincs. Pont, mint a gazpisztoly, eles pisztoly parhuzam: van olyan eles pisztoly (a .22-esek), amiknel jobb 3 meteren belul, es van, amiknel nem jobb 3 m-en belul; mikozben 3 m-en tul egyertelmuen mar mindig az eles a jobb.

Bel
Avatar
mlaca
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 557
Csatlakozott: 2018.06.02. 20:00
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: mlaca »

hú, emberek, a fentiekből az alábbiakat vonom le:

1) kár volt felhozni az ötletet,
2) tipikus hozzáállás-mintákat látok, amik
a) azonnal az ilyen és olyan korlátozásokban merülnek ki,
b) azonnal az a) pontban leírtak ellen ugranak
3) nincs semmiféle konszenzus.

pedig a jogalap egyszerű lenne:

- 18 éves kort betöltötte,
- büntetlen előéletű (erőszakos bűncselekményre gondoljunk),
- van fegyvervizsgája
- van egy pszichológiai vizsgálata
- évente egyszer megjelenik lőtéren és lead 12 célzott lövést egy szabványos lőlapra 10 méteres távolságra

Ennyi untig elég. Hogy jön ide iskolai végzettség meg egyéb búbánat? Van olyan szakmunkás ismerősöm, aki intelligensebb és okosabb, mint a másik többdiplomás haverom, van olyan 20 éves ismerősöm, aki komolyabb, megfontoltabb, mint némelyik 50 plusszos. Ezeket el kell felejteni, a jog nem ismer ilyen és olyan 18+ éves, cselekvőképes felnőtt embert.
tvsmaci
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 414
Csatlakozott: 2020.11.11. 19:12

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: tvsmaci »

mlaca írta: 2023.03.20. 18:31
- évente egyszer megjelenik lőtéren és lead 12 célzott lövést egy szabványos lőlapra 10 méteres távolságra
Szerintem ez édes kevés..
Még a sportfegyvered megtartásához is több kell.

Aki utcán fegyvert akar hordani, az igenis tudjon lőni, különben minek neki fegyver :?:
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: qqriq »

a vezetok ~10 szazaleka on es kozveszelyes megis van jogsijuk...
tvsmaci írta: 2023.03.20. 18:46 Szerintem ez édes kevés..
Még a sportfegyvered megtartásához is több kell.

Aki utcán fegyvert akar hordani, az igenis tudjon lőni, különben minek neki fegyver :?:
ingyom bingyom tálib-e?
tvsmaci
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 414
Csatlakozott: 2020.11.11. 19:12

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: tvsmaci »

qqriq írta: 2023.03.20. 18:50 a vezetok ~10 szazaleka on es kozveszelyes megis van jogsijuk...
Így van, azzal sem értek egyet.
Nem azt mondom, hogy mindenkinek amatőr szlalom bajnokságot kellene abszolválni, de egy egynapos vezetéstechnikai tréningnek kötelezőnek kellene lennie szerintem. :roll:
aksurv
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3434
Csatlakozott: 2018.06.08. 16:12

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: aksurv »

bel írta: 2023.03.20. 18:23 Szia,

Nem ertem a hasonlatodat: a pedalos auto milyen tavolsagon gyorsul le egy szemelygepkocsit?

Mert ugye az neked is egyertelmu, hogy 2 m tavolsagon belul _sokkal_ nagyobb a megallitoereje egy gazpisztolynak, mint egy .22-es pisztolynak?

2-3 m kozott mar csak nagyobb a megallitoereje a gazpisztolynak.

3 m folott meg nincs semmi megallitoereje a gazpisztolynak, a .22-esnek meg van egy nagyon pici.

Onvedelem eseten a legfontosabb tav az a 3 meteren beluli tav.

Motorra vetitve ez kb olyan, mint a varoson beluli kozlekedes.

Amit en hoztam fel peldat, az jo analogia: egy kicsi-konnyu 46 loeros motor varosban legyorsulhat egy 50 loeros nagy bohom motort, de autopalyan erre eselye sincs. Pont, mint a gazpisztoly, eles pisztoly parhuzam: van olyan eles pisztoly (a .22-esek), amiknel jobb 3 meteren belul, es van, amiknel nem jobb 3 m-en belul; mikozben 3 m-en tul egyertelmuen mar mindig az eles a jobb.

Bel
A gázpisztollyal nem ölöd meg, a 0.22sel viszont igen.
És ezt tudod az eszközről ezért egészen más az alkalmazás küszöbe stb. Arról nem is beszélve, hogy gázpisztoly nem öl meg senkit 200 méterrel arrébb szemben a lenezett 0.22 pisztollyal.
Nem én találtam ki, jó pár éve valamelyik kaliberinfo hírben mondta az ukrán IPSC szövetség vezetője. A cikkben kifejezetten rossz ötletnek tartotta a gumis gáz eszközöket az éleshez küszöb eszköznek.
Ha a gázpisztolyhoz akarsz párhuzamot keresni akkor ezt gázspray, folyadékkilövő pepperball vonalon lehet találni. Az éles más világ..
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára aksurv 2023.03.20. 19:48-kor.
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: bel »

mlaca írta: 2023.03.20. 18:31 Hogy jön ide iskolai végzettség ... van olyan 20 éves ismerősöm, aki komolyabb, megfontoltabb, mint némelyik 50 plusszos.
Szia,

Huh, a valaszom egy kicsit szeles: szerintem a "cselekvokepes" es a "korlatozottan cselekvokepes" koze be kellene tenni egy 3. kategoriat, pl. azon a neven, hogy "reszlegesen cselekvokepes" azzal a szaballyal, hogy a korabbi torvenyekbol a "cselekvokepes" kotelessegei es a "korlatozottan cselekvokepes" jogai illetik meg. Es persze egybol hozni egy csomo veluk kapcsolatos szabalyt, hogy pl. a kulonbozo "fehergalleros" buncselekmenyek elkovetese eseten jelentos enyhito korulmeny legyen ez, es gazsprayt hordhatnak maguknal.

18 eves kor folott, de az alabbiak egyike eseten ide kerulnenek az emberek: 8 altalanos vegzettseg alatt, 70-es IQ alatt, funkcionalis iras/olvasas kepessege nelkul (nyilvan az utobbi 2-t vizsgalva, ha van ra ok; az elsot csak megallapitva rutinszeruen).

Es igen, jol latjatok, hogy a (nem segedmotor) jogositvany, fegyvertartas, cegalapitas, szavazas az bizony mind kimarad ebbol a felsorolasbol, sot a nagy ertekre kotott szerzodeseiket a birosag ervenytelenithetne az erdekeben (pelda: az orokolt hazat ha eladja 1 kg csokiert, akkor a hajlektalan gondozo bejelentesere a birosag visszaadja a lakasat, az "uzletfele" meg megkapja az 1 kg csokijat).

Ezzel szemben, ha egy fiatal es a szuloje kervenyezi, hogy a 18 eves korra vetitett 100-as IQ-ra tekintettel legyen "cselekvokepes" az illeto, es ezt megerositi egy 2. pszihologus, akkor nyilvanitsa annak a birosag, fuggetlenul az eletkoratol (nyilvan ez utan a buntethetosege is azonos a tobbi cselekvokepessel, nem csak az, hogy vehet nagykal lofegyvert). Marmint 18 eves kor alatt az IQ-t mindig az eletkorhoz igazitjak, es elvileg ez linearisan valtozik, tehat akinek 9 eves koraban 200-as IQ-t mondanak, az pont ugyanugy szerepel a teszteken, mint akinek 18 eves korban 100-t mondanak, vagy realisabb peldanal maradva 120-as IQ 15 eves korban ugyanazt a teljesitmenyt igenyli, mint a 100-as 18 eves korban.

Tehat en nem a fegyvertorvenyben irnam elo a 8 altalanos vegzettseget, hanem sokkal altalanosabban, aminek csak egy kicsi szelete lenne, hogy erre is hatna.

De szerintem a 8 altalanos vegzettseg az tenyleg "altalanos", aki ezt nem eri el, az az altalanos jogokkal se rendelkezzen, cserebe kapjon a tarsadalomtol egy kis plusz vedelmet.

Bel
tvsmaci
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 414
Csatlakozott: 2020.11.11. 19:12

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: tvsmaci »

bel írta: 2023.03.20. 19:47
De szerintem a 8 altalanos vegzettseg az tenyleg "altalanos", aki ezt nem eri el, az az altalanos jogokkal se rendelkezzen, cserebe kapjon a tarsadalomtol egy kis plusz vedelmet.

Bel
Abszolút egyetértek.

Valakik kampányoltak is ilyennel, hogy az írástudatlanok ne szavazhassanak.
Pártpolitikától függetlenül, aki írni, olvasni sem tud az mégis mi a pékről akar szavazni? :?
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: bel »

aksurv írta: 2023.03.20. 19:45 A gázpisztollyal nem ölöd meg, a 0.22sel viszont igen.
Szia,

Az a kerdes, hogy valaki olni akar, vagy onvedekezni?

Mert ha onvedelkezni, akkor az szamit, hogy arra mennyire alkalmas az eszkoz. Ennek megfeleloen igenis lehet talalni olyan tavolsagot, ahol a gazpisztoly a hatasosabb, es olyat is, ahol a .22.

Figyelembe veve azt a tenyt, hogy a hatosag tudomasara jutott sikeres gazpisztolyhasznalat sulyos testi sertes kiserlete buntett, ami 3 ev szabadsagvesztessel buntetheto. A 3 ev es a 15 ev kozott csak mennyisegi kulonbseg van; a minosegi kulonbseg a borton buntetes es buntetlenseg kozott van.

Ennek megfeleloen az alkalmazasi kuszob mas, de nem extrem modon mas. Igy a gazpisztolyos viselkedesbol erdemi informacio vonhato le arra a helyzetre vonatkozoan, hogy eles fegyverrel megfontoltan viselkedne-e; mikozben a "teszt" kockazata alacsony.

ui. kozben eszembe jutott egy egeszen jo erv: ugye azt tudod, hogy a pszihologusnal az emberek BESZELNEK. Es a beszeddel nem olod meg. Megis, ez a beszed alapjan dontik el, hogy kinek lehet fegyvere, es kinek nem.

Bel
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

qqriq írta: 2023.03.20. 18:50 a vezetok ~10 szazaleka on es kozveszelyes megis van jogsijuk...
És azt hová sorolnád, aki jogsi nélkül motorozik 3 hónapig?
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
aksurv
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3434
Csatlakozott: 2018.06.08. 16:12

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: aksurv »

bel írta: 2023.03.20. 20:09 Szia,

Az a kerdes, hogy valaki olni akar, vagy onvedekezni?

Mert ha onvedelkezni, akkor az szamit, hogy arra mennyire alkalmas az eszkoz. Ennek megfeleloen igenis lehet talalni olyan tavolsagot, ahol a gazpisztoly a hatasosabb, es olyat is, ahol a .22.

Figyelembe veve azt a tenyt, hogy a hatosag tudomasara jutott sikeres gazpisztolyhasznalat sulyos testi sertes kiserlete buntett, ami 3 ev szabadsagvesztessel buntetheto. A 3 ev es a 15 ev kozott csak mennyisegi kulonbseg van; a minosegi kulonbseg a borton buntetes es buntetlenseg kozott van.

Ennek megfeleloen az alkalmazasi kuszob mas, de nem extrem modon mas. Igy a gazpisztolyos viselkedesbol erdemi informacio vonhato le arra a helyzetre vonatkozoan, hogy eles fegyverrel megfontoltan viselkedne-e; mikozben a "teszt" kockazata alacsony.

ui. kozben eszembe jutott egy egeszen jo erv: ugye azt tudod, hogy a pszihologusnal az emberek BESZELNEK. Es a beszeddel nem olod meg. Megis, ez a beszed alapjan dontik el, hogy kinek lehet fegyvere, es kinek nem.

Bel
Nem érted. Pedig kellene. Hogy érthető legyen a 20 kg Népszavának még nagyobb megállitóereje van, még se kevered az éles lőfegyverrel. A gázpisztoly pontosan annyira különbözik. az éles fegyvertől, mint amennyire kőtörő kalapács.
Két különböző világ.
A pofán lövöm kifejezés egészen mást jelent gázzal, mint elessel. Pontosan akkora különbség a kettő között mint a matematikában a 3 év és a fekvő nyolcas között van.
Erre celzott az ukrán IPSC vezető.
tvsmaci
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 414
Csatlakozott: 2020.11.11. 19:12

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: tvsmaci »

WildBear23 írta: 2023.03.20. 20:28 És azt hová sorolnád, aki jogsi nélkül motorozik 3 hónapig?
Motorosok közt kevés az, aki nem tud motorozni ott a 30 levezetett órának 0 a hozzáadott értéke.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: qqriq »

ketszer allitottak meg motoros rendorok, mindket alkalommal tok jol elbeszelgettunk
volt A korlatozott es B jogsim, megbeszeltuk hogy az alattam levo motor csak 35kw-os es az idiota jogalkotok tehetnek egy szivesseget.
valamint akkor mar ~10 eve motoroztam
WildBear23 írta: 2023.03.20. 20:28 És azt hová sorolnád, aki jogsi nélkül motorozik 3 hónapig?
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: qqriq »

kb igen, mikor elkezdodott a gyakorlati oktatas a csavo megkerdezte az iskola gs-evel akarunk menni vagy hozzuk a sajat lovat.
tvsmaci írta: 2023.03.20. 20:37 Motorosok közt kevés az, aki nem tud motorozni ott a 30 levezetett órának 0 a hozzáadott értéke.
ingyom bingyom tálib-e?
tvsmaci
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 414
Csatlakozott: 2020.11.11. 19:12

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: tvsmaci »

qqriq írta: 2023.03.20. 20:43 kb igen, mikor elkezdodott a gyakorlati oktatas a csavo megkerdezte az iskola gs-evel akarunk menni vagy hozzuk a sajat lovat.
Azért a GS-el mentem volna egy kört, még nem volt hozzá szerencsém. (de gondolom nem bmw, hanem suzuki volt :) )
Motorosok ilyen szempontból más tészta, nekik ez a saját érdekük, hogy tudjanak motorozni.
Továbbá ez inkább hobbi/sport, mint közlekedési forma a legtöbbnek.
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: AndyA »

tvsmaci írta: 2023.03.20. 20:37 Motorosok közt kevés az, aki nem tud motorozni ott a 30 levezetett órának 0 a hozzáadott értéke.
Úgy tettem le 2006-ban, 38 évesen a nagy A-t, hogy előtte életemben egyszer vezettem egy mopedet. Akkor törölték el a PÁV-ot, 2 év A Rh negatívot, mint feltételt stb. A vizsgát pedig pont egy olyan motorral csináltam végig (amúgy hibátlanul), amin akkor ültem először, mert a másik vizsgázó elkérte azt a motort, amivel mindig gyakoroltam. :D
jó ha van
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 2103
Csatlakozott: 2018.12.11. 12:16

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: jó ha van »

Fortitu írta: 2023.03.20. 10:06 Én máshogy fogalmaznám meg. Teljesen más szemszögből kell vizsgálni az önv. célt. A fegyverkezelést igenis sokkal szigorúbban kell megkövetelni, meg még vannak fontos pontok. Más főleg bürokratikus hülyeségeket meg el kellene felejteni.
Szerintem úgy általában egy teljesen másféle, szigorú fegyverviszsga kellene, sportra is, vadászatra is, hobbilövészethez is. A szigorút úgy értem, mint a mostani lőszertöltő vizsga. Nem farokságot bemagoltatni, mint a hatótávok, meg egyéb elavult, hibás műszaki fogalmak, hanem értelmes tudást objektíven vizsgálni, tesztelni.
A sz@rt!
Biztonságos tárolás, tudatos, magabiztos és biztonságos kezelés/használat, legalább 60% lőeredmény. Legalapvetőbb fv tartási szabályok ismerete, büntetlen előélet, 5 évente eü 1. kategória. Slussz. Sportlövőnek, vadásznak 3 év után, rendőrnek, fbő-nek, katonának azonnal alapból.
"Ha lőni akarsz, akkor lőj! Ne a szádat járasd!" Tuco Benedicto Pacífico Juan María Ramírez
aksurv
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3434
Csatlakozott: 2018.06.08. 16:12

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: aksurv »

jó ha van írta: 2023.03.20. 22:12 A sz@rt!
Biztonságos tárolás, tudatos, magabiztos és biztonságos kezelés/használat, legalább 60% lőeredmény. Legalapvetőbb fv tartási szabályok ismerete, büntetlen előélet, 5 évente eü 1. kategória. Slussz. Sportlövőnek, vadásznak 3 év után, rendőrnek, fbő-nek, katonának azonnal alapból.
Elég komolytalan dolog felsorolni egy komoly követelményrendszert, majd a sportlövőnek akinek a legnagyobb esélye van megfelelni neki 3 év várakozási időt adni a rendőrnek fbőnek meg azonnalost. .
Biztosagos tárolás.
Az legfeljebb a Nemzeti Bankban van.
Otthon annyi, hogy gyerek ne férjen hozzá.
Milyen 60% lőeredmény?
Kinek a 60% a mert ha pl. a Zolinak akkor a mostani rendszer lazább..
a büntetlen előélet az nyilván nem kérdés.
Egy pszicho kell mert az ha másra nem de arra jó hogy jó eséllyel a konkrét betegeket kiszűrje.
jogszabály ismeret. A cseheknel ez a legerősebb szűrő ugyanis 400 kérdéses teszt van. 4 ből 1 a sikeres vizsgázók aránya , így kb. IQ teszt is.
Fegyverismeret. Bőven elég a biztonságos fegyverkezelés, nem kell mesterszint, ahhoz se keveset kell lőni, hogy tényleg menjen.
Az összes többi felesleges biztosítás abból félelemből, hogy nehogy elvegyek újra ha egyszer ilyen rendszer lesz. . A vadászvizsgas gyilkos bizonyította nem működik a szigor egy igazán elszánt gyilkossal szemben.
A lengyel és cseh rendszer egyaránt bizonyított, méghozzá több százezres engedélyessel, felesleges a melegvízet újra feltalálni.
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13485
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

jó ha van írta: 2023.03.20. 22:12 A sz@rt!
Biztonságos tárolás, tudatos, magabiztos és biztonságos kezelés/használat, legalább 60% lőeredmény. Legalapvetőbb fv tartási szabályok ismerete, büntetlen előélet, 5 évente eü 1. kategória. Slussz. Sportlövőnek, vadásznak 3 év után, rendőrnek, fbő-nek, katonának azonnal alapból.

Azér' ez a 3 év ez hogyan jött ki? És ezt miből számolta ki? Matematikus ön, vagy miből számolta ki? (klasszikussal élve)


Nem lehet, hogy pont úgy jött ki, hogy a posztolónak már MEGVAN?:-)))) (Vagy valami ködös párt ködösen hülye ígéretét szajkózza?)

---

És milyen logika lenne benne? Ha valaki pont hirtelen veszélybe kerül és KELL neki a fegyver, akkor várjon 3 évet? LOL
VAGY nem okosabb, ha elmegy egy intenzív önvédelmi fegyverhasználatot célzó tanfolyamra, és utána meglövi az ehhez tartozó hivatalos vizsgakövetelményt?

Tényleg, olyan Stockholm-szindrómát tetszenek nyomni, hogy az ijesztő.

Nem mintha lenne ebben bármi értelmes változás (esélytelen), de tényleg minek a saját dolgunkat bonyolítani, ahelyett, hogy egyszerűen a cseh joggyakorlatot kell átültetni és kész.
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13485
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

aksurv írta: 2023.03.20. 23:06
jogszabály ismeret. A cseheknel ez a legerősebb szűrő ugyanis 400 kérdéses teszt van. 4 ből 1 a sikeres vizsgázók aránya ,
Ez így pontatlan.

A cseh jogszabály melléklete tartalmaz 487 tesztkérdést, melyből random 30 db kerül rá a vizsga során a tesztre (kategóriától függően, és ebből kell bizonyos mennyiségű hibapont alatt lenni.)

A 4-ből 1 sikeresre én nemt aláltam forrást, linkelnéd?
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
aksurv
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3434
Csatlakozott: 2018.06.08. 16:12

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: aksurv »

gvass1 írta: 2023.03.21. 06:51 Ez így pontatlan.

A cseh jogszabály melléklete tartalmaz 487 tesztkérdést, melyből random 30 db kerül rá a vizsga során a tesztre (kategóriától függően, és ebből kell bizonyos mennyiségű hibapont alatt lenni.)

A 4-ből 1 sikeresre én nemt aláltam forrást, linkelnéd?
Az egyik cseh oldalon volt, jó rég olvastam.
Azt tudom hogy egyszer olvastam egy ott élő vietnámi megcsinálta és ez hatalmas respectet váltott ki a cseh hozzászólók között.
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13485
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

aksurv írta: 2023.03.21. 07:19 Az egyik cseh oldalon volt, jó rég olvastam.
Azt tudom hogy egyszer olvastam egy ott élő vietnámi megcsinálta és ez hatalmas respectet váltott ki a cseh hozzászólók között.
Tehát szóbeszéd, nincs stabil forrás az állítás mögött. Kösz.
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
TurboP
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1128
Csatlakozott: 2018.06.01. 22:15

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: TurboP »

Jah némelyek (most nem pont Jó ha van), olyan feltételeket teremtenének, mintha abból indulnának ki, hogy nekik is milyen nehéz volt megszerezni legalább a sportra is, nehogy már olyan könnyü legyen másnak se.
Mintha csak magunkat tartanánk alkalmasnak fegyvertartásra, mindenki más biztos hogy alkalmatlan és bizonyítsa be, hogy képes lenne felelősen bánni vele.

Szerintem sokan attól félnek, hogy egy cseh jogszabály alkalmazása után armageddon kezdődne, ha nem lenne elég erős szűrő. Pedig ott a példa, hogy ott se lett.

gvass1 írta: 2023.03.21. 06:45
Azér' ez a 3 év ez hogyan jött ki? És ezt miből számolta ki? Matematikus ön, vagy miből számolta ki? (klasszikussal élve)


Nem lehet, hogy pont úgy jött ki, hogy a posztolónak már MEGVAN?:-)))) (Vagy valami ködös párt ködösen hülye ígéretét szajkózza?)

---

És milyen logika lenne benne? Ha valaki pont hirtelen veszélybe kerül és KELL neki a fegyver, akkor várjon 3 évet? LOL
VAGY nem okosabb, ha elmegy egy intenzív önvédelmi fegyverhasználatot célzó tanfolyamra, és utána meglövi az ehhez tartozó hivatalos vizsgakövetelményt?

Tényleg, olyan Stockholm-szindrómát tetszenek nyomni, hogy az ijesztő.

Nem mintha lenne ebben bármi értelmes változás (esélytelen), de tényleg minek a saját dolgunkat bonyolítani, ahelyett, hogy egyszerűen a cseh joggyakorlatot kell átültetni és kész.
"..."
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

TurboP írta: 2023.03.21. 09:09 Jah némelyek (most nem pont Jó ha van), olyan feltételeket teremtenének, mintha abból indulnának ki, hogy nekik is milyen nehéz volt megszerezni legalább a sportra is, nehogy már olyan könnyü legyen másnak se.
Mintha csak magunkat tartanánk alkalmasnak fegyvertartásra, mindenki más biztos hogy alkalmatlan és bizonyítsa be, hogy képes lenne felelősen bánni vele.

Szerintem sokan attól félnek, hogy egy cseh jogszabály alkalmazása után armageddon kezdődne, ha nem lenne elég erős szűrő. Pedig ott a példa, hogy ott se lett.
Senki sem tart attól, hogy a cseh szabályok bevezetése után itt armageddon lenne.
Te próbálod úgy beállítani, hogy aki nem ért egyet veled, az az az armageddontól tart.
Ez egy régi érveléstechnikai trükk, még akkor is, ha nem tudatosan alkalmazod.

Én nem hiszem, hogy a cseh szabályokat 1:1-ben át lehetne venni (Magyarország =/= Csehország), de mivel úgyis irreális a cseh szabályozás átvétele, ezért vedd úgy hogy megsimogattam a fejedet és azt mondtam: Igen kedves TurboP, a cseh szabályokat kellene átvenni!
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: qqriq »

akkor miert akarjak egyesek x ev gazpisztoly viseleshez, sportloveszeti minositeshez, iskolai vegzettseghez, egzisztenciahoz, 3 ev turelmi idohoz kotni az eles onvedelmi fegyver tartasat?

ezert tart itt ez az orszag...
WildBear23 írta: 2023.03.21. 09:45 Senki sem tart attól, hogy a cseh szabályok bevezetése után itt armageddon lenne.
Te próbálod úgy beállítani, hogy aki nem ért egyet veled, az az az armageddontól tart.
Ez egy régi érveléstechnikai trükk, még akkor is, ha nem tudatosan alkalmazod.
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

qqriq írta: 2023.03.21. 10:05 akkor miert akarjak egyesek x ev gazpisztoly viseleshez, sportloveszeti minositeshez, iskolai vegzettseghez, egzisztenciahoz, 3 ev turelmi idohoz kotni az eles onvedelmi fegyver tartasat?

ezert tart itt ez az orszag...
Ha jól értem (legalábbis nagyon remélem) ez egy normál út melletti alternatíva lenne?
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

bel írta: 2023.03.20. 19:47 Szia,

Huh, a valaszom egy kicsit szeles: szerintem a "cselekvokepes" es a "korlatozottan cselekvokepes" koze be kellene tenni egy 3. kategoriat, pl. azon a neven, hogy "reszlegesen cselekvokepes" azzal a szaballyal, hogy a korabbi torvenyekbol a "cselekvokepes" kotelessegei es a "korlatozottan cselekvokepes" jogai illetik meg. Es persze egybol hozni egy csomo veluk kapcsolatos szabalyt, hogy pl. a kulonbozo "fehergalleros" buncselekmenyek elkovetese eseten jelentos enyhito korulmeny legyen ez, es gazsprayt hordhatnak maguknal.

18 eves kor folott, de az alabbiak egyike eseten ide kerulnenek az emberek: 8 altalanos vegzettseg alatt, 70-es IQ alatt, funkcionalis iras/olvasas kepessege nelkul (nyilvan az utobbi 2-t vizsgalva, ha van ra ok; az elsot csak megallapitva rutinszeruen).

Es igen, jol latjatok, hogy a (nem segedmotor) jogositvany, fegyvertartas, cegalapitas, szavazas az bizony mind kimarad ebbol a felsorolasbol, sot a nagy ertekre kotott szerzodeseiket a birosag ervenytelenithetne az erdekeben (pelda: az orokolt hazat ha eladja 1 kg csokiert, akkor a hajlektalan gondozo bejelentesere a birosag visszaadja a lakasat, az "uzletfele" meg megkapja az 1 kg csokijat).

Ezzel szemben, ha egy fiatal es a szuloje kervenyezi, hogy a 18 eves korra vetitett 100-as IQ-ra tekintettel legyen "cselekvokepes" az illeto, es ezt megerositi egy 2. pszihologus, akkor nyilvanitsa annak a birosag, fuggetlenul az eletkoratol (nyilvan ez utan a buntethetosege is azonos a tobbi cselekvokepessel, nem csak az, hogy vehet nagykal lofegyvert). Marmint 18 eves kor alatt az IQ-t mindig az eletkorhoz igazitjak, es elvileg ez linearisan valtozik, tehat akinek 9 eves koraban 200-as IQ-t mondanak, az pont ugyanugy szerepel a teszteken, mint akinek 18 eves korban 100-t mondanak, vagy realisabb peldanal maradva 120-as IQ 15 eves korban ugyanazt a teljesitmenyt igenyli, mint a 100-as 18 eves korban.

Tehat en nem a fegyvertorvenyben irnam elo a 8 altalanos vegzettseget, hanem sokkal altalanosabban, aminek csak egy kicsi szelete lenne, hogy erre is hatna.

De szerintem a 8 altalanos vegzettseg az tenyleg "altalanos", aki ezt nem eri el, az az altalanos jogokkal se rendelkezzen, cserebe kapjon a tarsadalomtol egy kis plusz vedelmet.

Bel
Szia Bel!
Egyetértek, bár szvsz ez még kevésbé megvalósítható, mint a cseh szabályozás átvétele.
Úgy szoktam feltenni a kérdést, hogy "mennyire lehet megvédeni az embereket saját maguktól..?"

A leszakadó térségekben (Ld. L.Ritók Nóra Nyomorszéle blogját) az emberek 95%-a mellé gondnokot kellene kinevezni, aki a kezére csap ha 0 jövedelemre hitelt akar felvenni (Provident és tsi), kanna borért cég ügyvezetője lenni, netán 15 évesen gumi nélkül szexelni.

Ilyen nincs, hiszen joga van "vállalkozni" (bedőlő céget strómanként átvenni), 15 évesen gyereket"vállalni", és a saját életét visszavonhatatlanul tönkretenni.
(Majd a szavazati jogát egy zsák krumpliért eladni..)

(Konkrétan mi fel akartunk venni egy ex-hajléktalant napi 4 óra bejelentett munkára, de végül nem ment bele, mert sokmilliós tartozás volt a nevén, és azt 200 évig vonták volna a fizetéséből. Kocsmában anno egy kanna borért vett át egy komoly köztartozással rendelkező céget.)
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

qqriq írta: 2023.03.21. 10:05 akkor miert akarjak egyesek x ev gazpisztoly viseleshez, sportloveszeti minositeshez, iskolai vegzettseghez, egzisztenciahoz, 3 ev turelmi idohoz kotni az eles onvedelmi fegyver tartasat?
Val.szeg mert ők így tartják jónak.
qqriq írta: 2023.03.21. 10:05 ezert tart itt ez az orszag...
Hát igen, ezért.. :D
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
aksurv
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3434
Csatlakozott: 2018.06.08. 16:12

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: aksurv »

WildBear23 írta: 2023.03.21. 10:15 Szia Bel!
Egyetértek, bár szvsz ez még kevésbé megvalósítható, mint a cseh szabályozás átvétele.
Úgy szoktam feltenni a kérdést, hogy "mennyire lehet megvédeni az embereket saját maguktól..?"

A leszakadó térségekben (Ld. L.Ritók Nóra Nyomorszéle blogját) az emberek 95%-a mellé gondnokot kellene kinevezni, aki a kezére csap ha 0 jövedelemre hitelt akar felvenni (Provident és tsi), kanna borért cég ügyvezetője lenni, netán 15 évesen gumi nélkül szexelni.

Ilyen nincs, hiszen joga van "vállalkozni" (bedőlő céget strómanként átvenni), 15 évesen gyereket"vállalni", és a saját életét visszavonhatatlanul tönkretenni.
(Majd a szavazati jogát egy zsák krumpliért eladni..)

(Konkrétan mi fel akartunk venni egy ex-hajléktalant napi 4 óra bejelentett munkára, de végül nem ment bele, mert sokmilliós tartozás volt a nevén, és azt 200 évig vonták volna a fizetéséből. Kocsmában anno egy kanna borért vett át egy komoly köztartozással rendelkező céget.)
Ezt hívják diktatúranak és a nácik illetve komcsik gondolkodtak ilyeneken.
A cselekvőképesség azaz a döntés magunkról legalapvetőbb legerősebb emberi jog még az élethez való jognál is erősebb lásd eutanázia. . Ez a jog tesz különbséget az ember és minden más élőlény között, mert döntéshez való joga kizárólag az embernek van.
Ez jog pedig magában foglalja a rossz döntéshez való jogot is.
A cselekvőkepesseg korlátozása ezért kizárólag egyedi bírói döntéssel lehetséges valamint ennek a jognak bármilyen jogszabályban való szűkítése egyszerűen szembe megy az alkotmányos jogokkal.
Minden ilyen szabályozas amiről bel beszélt baromi közel van a náci eutanáziahoz vagy a svéd eugenetikahoz.
Ilyet jogállamban nem hoznak.
Ne akarjátok az embereket maguktól törvényekkel megvedeni, mert azt úgyis csak kizárólag rossz dolgokra fogják hasznalni. Lásd szovjet ellenzekiek elmegyogyintezetbe való küldése.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára aksurv 2023.03.21. 10:35-kor.
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: zora »

Tök jó, arról megy a vita a kocsmaasztalnál, hogy ki hogyan hívná el randira Gal Dadot művésznőt, és aztán mit csinálna vele konszenzusos alapon. A baj csak az, hogy nincs meg a száma.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

aksurv írta: 2023.03.21. 10:29 Ezt hívják diktatúranak és a nácik illetve komcsik gondolkodtak ilyeneken.
A cselekvőképesség azaz a döntés magunkról legalapvetőbb emberi jog. Ez a jog tesz különbséget az ember és minden más élőlény között, mert döntéshez való joga kizárólag az embernek van.
Ez jog pedig magában foglalja a rossz döntéshez való jogot is.
A cselekvőkepesseg korlátozása ezért kizárólag egyedi bírói döntéssel lehetséges.
Minden ilyen szabályozas amiről bel beszélt baromi közel van a náci eutanáziahoz vagy a svéd eugenetikahoz.
Ilyet jogállamban nem hoznak.
Ne akarjátok az embereket maguktól törvényekkel megvedeni, mert azt úgyis csak kizárólag rossz dolgokra fogják hasznalni. Lásd szovjet ellenzekiek elmegyogyintezetbe való küldése.
Mindenkinek joga van úgy elbaszni az életét ahogy szeretné. Ezzel maximálisan egyetértek, Darwin dolgozzon csak. Nem kell megmenteni aki nem akarja / akit nem lehet, segíteni azon kell, akin lehet is, igénye van rá. Az érdekesebb kérdések akkor bukkannak fel, amikor más életére is hatással vannak ezek (lásd megvásárolt szavazat, vagy az előbb említett cégektől megszabadulás, stb)...
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

zora írta: 2023.03.21. 10:35 Tök jó, arról megy a vita a kocsmaasztalnál, hogy ki hogyan hívná el randira Gal Dadot művésznőt, és aztán mit csinálna vele konszenzusos alapon. A baj csak az, hogy nincs meg a száma.
Egy kis role play :p
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
aksurv
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3434
Csatlakozott: 2018.06.08. 16:12

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: aksurv »

Fortitu írta: 2023.03.21. 10:37 Mindenkinek joga van úgy elbaszni az életét ahogy szeretné. Ezzel maximálisan egyetértek, Darwin dolgozzon csak. Nem kell megmenteni aki nem akarja / akit nem lehet, segíteni azon kell, akin lehet is, igénye van rá. Az érdekesebb kérdések akkor bukkannak fel, amikor más életére is hatással vannak ezek (lásd megvásárolt szavazat, vagy az előbb említett cégektől megszabadulás, stb)...
Erre. más jogszabályok valók és könnyedén lehetne megfogni az ilyesmit, ha erre valóban lenne politikai akarat de valahogy soha, oldaltól függetlenül, nem volt rá az elmúlt 30 évben.
A választás befolyásolásara pedig nem a szavazók hanem a politikusok megvasarlasa a nagyobb veszély.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: qqriq »

rosszul latod, wonder woman gerincre vagasa eselyesebb :roll:
zora írta: 2023.03.21. 10:35 Tök jó, arról megy a vita a kocsmaasztalnál, hogy ki hogyan hívná el randira Gal Dadot művésznőt, és aztán mit csinálna vele konszenzusos alapon. A baj csak az, hogy nincs meg a száma.
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13485
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

qqriq írta: 2023.03.21. 11:13 rosszul latod, wonder woman gerincre vagasa eselyesebb :roll:
+1
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: zora »

qqriq írta: 2023.03.21. 11:13 rosszul latod, wonder woman gerincre vagasa eselyesebb :roll:
A feleségem szerint nem.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

zora írta: 2023.03.21. 11:37 A feleségem szerint nem.
Javasolj neki egy Henry Cavillt, hátha belemegy.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2663
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: bel »

aksurv írta: 2023.03.21. 10:29 A cselekvőképesség azaz a döntés magunkról legalapvetőbb legerősebb emberi jog még az élethez való jognál is erősebb lásd eutanázia. . Ez a jog tesz különbséget az ember és minden más élőlény között, mert döntéshez való joga kizárólag az embernek van.
Szia,

Mi voltal 18 eves korodig?
En ember. :-)

ui. ugye tudod, hogy aki gondnoksag alatt van, az sokkal-sokkal durvabb jogfosztas alatt van, mint amit en irtam, mert nekik egyaltalan nincsenek meg a "korlatozottan cselekvokepes"-ek jogai, mig en annal valamivel tobb jogot javasoltam nekik.

Igy aztan nem is ertem, hogy ha az allam nagyon vissza tud elni (a gondnoksaggal), akkor miert akarna kicsit visszaelni.

Bel
aksurv
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3434
Csatlakozott: 2018.06.08. 16:12

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: aksurv »

bel írta: 2023.03.21. 12:45 Szia,

Mi voltal 18 eves korodig?
En ember. :-)

ui. ugye tudod, hogy aki gondnoksag alatt van, az sokkal-sokkal durvabb jogfosztas alatt van, mint amit en irtam, mert nekik egyaltalan nincsenek meg a "korlatozottan cselekvokepes"-ek jogai, mig en annal valamivel tobb jogot javasoltam nekik.

Igy aztan nem is ertem, hogy ha az allam nagyon vissza tud elni (a gondnoksaggal), akkor miert akarna kicsit visszaelni.

Bel
A gondnoksag alá vonás egy bírói döntés, aminek nagyon komoly útja van. Nem véletlenül.
Szerintem ne ebben a körben akard a világot megváltani.
Ha nem bírod nézni azt amit az emberek tesznek magukkal, akkor nem szabad azt a tevékenységet csinálnod, mert magadnak artasz vele. Ezen mindenki atesik aki bajban lévő emberekkel kerul kapcsolatba.
Meg kell tanulni egyet hátra lépni még ha nehéz is, mert a terápia nem okozhat tobb bajt, mint maga a betegség.
Avatar
nemtokregelni
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1384
Csatlakozott: 2018.06.10. 14:56

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: nemtokregelni »

mlaca írta: 2023.03.20. 18:31 Ennyi untig elég. Hogy jön ide iskolai végzettség meg egyéb búbánat? Van olyan szakmunkás ismerősöm, aki intelligensebb és okosabb, mint a másik többdiplomás haverom, van olyan 20 éves ismerősöm, aki komolyabb, megfontoltabb, mint némelyik 50 plusszos. Ezeket el kell felejteni, a jog nem ismer ilyen és olyan 18+ éves, cselekvőképes felnőtt embert.
Amm, a szakmunkás ismerősödnek is van középiskolai végzettsége, mert a befejezett szakiskola is az. És alatta nekem kétségeim vannak, hogy tudja megfelelően értelmezni, követni a rá vonatkozó jogszabályokat és más lényeges tudnivalókat. Persze biztosan vannak zsenik 8 általánossal, de azért a jellemző nem ez.

A jogban pedig nem példátlan az ilyen megkötés egyes tevékenységeknél. Kereskedelmi pilóta sem lehetsz, ha nincs valamilyen diplomád - és ez nem a pilótaképzés.
Sapienti sat.
Avatar
mlaca
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 557
Csatlakozott: 2018.06.02. 20:00
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: mlaca »

nemtokregelni írta: 2023.03.21. 13:23 Amm, a szakmunkás ismerősödnek is van középiskolai végzettsége, mert a befejezett szakiskola is az. És alatta nekem kétségeim vannak, hogy tudja megfelelően értelmezni, követni a rá vonatkozó jogszabályokat és más lényeges tudnivalókat. Persze biztosan vannak zsenik 8 általánossal, de azért a jellemző nem ez.

A jogban pedig nem példátlan az ilyen megkötés egyes tevékenységeknél. Kereskedelmi pilóta sem lehetsz, ha nincs valamilyen diplomád - és ez nem a pilótaképzés.
önvédekezni mindenkinek joga van, ha teljesíti a kritériumokat, amiket már megírtam. miért gondolod, hogy egy 8 általánost végezettnek nem lehet joga fegvyert tartani, ha van fegyvervizsgája, ha van pszichoja, ha büntetlen előéletű, ha cselekvőképes 18+ éves? miért kell már megint - egy fikciós - tervet is egyből szarrákorlátozni? miért ez a tipikus hozzáállás? ki vagy te, hogy eldöntsd más emberek sorsát?
Avatar
nemtokregelni
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1384
Csatlakozott: 2018.06.10. 14:56

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: nemtokregelni »

aksurv írta: 2023.03.21. 10:29 Ezt hívják diktatúranak és a nácik illetve komcsik gondolkodtak ilyeneken.
A cselekvőképesség azaz a döntés magunkról legalapvetőbb legerősebb emberi jog még az élethez való jognál is erősebb lásd eutanázia. . Ez a jog tesz különbséget az ember és minden más élőlény között, mert döntéshez való joga kizárólag az embernek van.
Ez jog pedig magában foglalja a rossz döntéshez való jogot is.
A cselekvőkepesseg korlátozása ezért kizárólag egyedi bírói döntéssel lehetséges valamint ennek a jognak bármilyen jogszabályban való szűkítése egyszerűen szembe megy az alkotmányos jogokkal.
Minden ilyen szabályozas amiről bel beszélt baromi közel van a náci eutanáziahoz vagy a svéd eugenetikahoz.
Ilyet jogállamban nem hoznak.
Ne akarjátok az embereket maguktól törvényekkel megvedeni, mert azt úgyis csak kizárólag rossz dolgokra fogják hasznalni. Lásd szovjet ellenzekiek elmegyogyintezetbe való küldése.
Függetlenül attól, amit mondani akarsz, nem erősebb semmi az élethez és emberi méltósághoz való jognál, mert azt nem lehet korlátozni még a bíróságnak sem.
Sapienti sat.
Avatar
nemtokregelni
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1384
Csatlakozott: 2018.06.10. 14:56

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: nemtokregelni »

mlaca írta: 2023.03.21. 13:38 önvédekezni mindenkinek joga van, ha teljesíti a kritériumokat, amiket már megírtam. miért gondolod, hogy egy 8 általánost végezettnek nem lehet joga fegvyert tartani, ha van fegyvervizsgája, ha van pszichoja, ha büntetlen előéletű, ha cselekvőképes 18+ éves? miért kell már megint - egy fikciós - tervet is egyből szarrákorlátozni? miért ez a tipikus hozzáállás? ki vagy te, hogy eldöntsd más emberek sorsát?
Nyugodj meg, én semmit nem döntök el, ötletelünk, dönteni ilyen kérdésekben az országgyűlés szokott törvényben. Bizonyos tevékenységekhez - amelyek veszélyesebbek vagy igényelnek némi tudást - előfordulnak ilyen feltételek.

Azért gondolom, mert bizonyos szint alatt / végzettség nélkül felülreprezentáltak a deviáns magatartások a társadalom többi tagjához képest (ennek sok oka van, ha akarod, kibontom neked), illetve hiányozhatnak olyan készségek, tudás megszerzésének igénye vagy képessége, amelyek elvárhatók egy más emberek között lőfegyverrel mozgó embertől. De pl. a 8 általánost is el tudnám fogadni, pusztán nekem a befejezett középiskola jobban tetszene.
Sapienti sat.
aksurv
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3434
Csatlakozott: 2018.06.08. 16:12

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: aksurv »

nemtokregelni írta: 2023.03.21. 13:49 Függetlenül attól, amit mondani akarsz, nem erősebb semmi az élethez és emberi méltósághoz való jognál, mert azt nem lehet korlátozni még a bíróságnak sem.
De az.
Az abortusz és az eutanázia jogi alapja az, hogy az önrendelkezési jog erősebb az élethez való jognál, sőt az abortusznal meg másnak azaz a magzatnak az élethez való jogánal is. Pedig a magzat a fogantatás pillanatától jogképes.
De a témánál maradva a jogos védelem is nagyjából erről szol, hogy dönthetsz más életéről annyira, hogy van olyan jogelmelet ami azért zárja ki, mert azt mondja nincs jogod a támadó életét elvenni, még a saját életed védelmében sem.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára aksurv 2023.03.21. 14:05-kor.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: qqriq »

a "regi" szakmunkaskepzo is kozepfoku vegzettseg?
nemtokregelni írta: 2023.03.21. 13:23 Amm, a szakmunkás ismerősödnek is van középiskolai végzettsége, mert a befejezett szakiskola is az. És alatta nekem kétségeim vannak, hogy tudja megfelelően értelmezni, követni a rá vonatkozó jogszabályokat és más lényeges tudnivalókat. Persze biztosan vannak zsenik 8 általánossal, de azért a jellemző nem ez.

A jogban pedig nem példátlan az ilyen megkötés egyes tevékenységeknél. Kereskedelmi pilóta sem lehetsz, ha nincs valamilyen diplomád - és ez nem a pilótaképzés.
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
nemtokregelni
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1384
Csatlakozott: 2018.06.10. 14:56

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: nemtokregelni »

aksurv írta: 2023.03.21. 14:03 De az.
Az abortusz és az eutanázia jogi alapja az, hogy az önrendelkezési jog erősebb az élethez való jognál, sőt az abortusznal meg másnak azaz a magzatnak az élethez való jogánal is. Pedig a magzat a fogantatás pillanatától jogképes.
De a témánál maradva a jogos védelem is nagyjából erről szol, hogy dönthetsz más életéről annyira, hogy van olyan jogelmelet ami azért zárja ki, mert azt mondja nincs jogod a támadó életét elvenni, még a saját életed védelmében sem.
Az önrendelkezési jog korlátozható, az élethez és emberi méltósághoz való nem korlátozható, abszolút jog. A magzat jogképes akkor lesz a fogantatástól, ha élve meg is születik. MO-n nincs eutanázia, legfeljebb az ellátás visszautasítása.
Sapienti sat.
Avatar
nemtokregelni
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1384
Csatlakozott: 2018.06.10. 14:56

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: nemtokregelni »

qqriq írta: 2023.03.21. 14:04 a "regi" szakmunkaskepzo is kozepfoku vegzettseg?
Az én olvasatomban középiskolai végzettség, mert középfokú oktatási intézményben szerezted. De aztán lehet, hogy a mai szakiskolás rendszerben már máshogy határozzák meg.
Sapienti sat.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

nemtokregelni írta: 2023.03.21. 14:37 Az én olvasatomban középiskolai végzettség, mert középfokú oktatási intézményben szerezted. De aztán lehet, hogy a mai szakiskolás rendszerben már máshogy határozzák meg.
Szerintem az mindig is középfokúnak számított, vagy nem?
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
mlaca
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 557
Csatlakozott: 2018.06.02. 20:00
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: mlaca »

nemtokregelni írta: 2023.03.21. 13:57 Nyugodj meg, én semmit nem döntök el, ötletelünk, dönteni ilyen kérdésekben az országgyűlés szokott törvényben. Bizonyos tevékenységekhez - amelyek veszélyesebbek vagy igényelnek némi tudást - előfordulnak ilyen feltételek.

Azért gondolom, mert bizonyos szint alatt / végzettség nélkül felülreprezentáltak a deviáns magatartások a társadalom többi tagjához képest (ennek sok oka van, ha akarod, kibontom neked), illetve hiányozhatnak olyan készségek, tudás megszerzésének igénye vagy képessége, amelyek elvárhatók egy más emberek között lőfegyverrel mozgó embertől. De pl. a 8 általánost is el tudnám fogadni, pusztán nekem a befejezett középiskola jobban tetszene.
mint írtam: "[...]ha van fegyvervizsgája, ha van pszichoja, ha büntetlen előéletű, ha cselekvőképes 18+ éves?[...]" - ez miért nem egyértelmű, s elegendő szint? kétlábon járó lexikon az biztonságosabban kezeli a fegyvert? a jog abszolut értékben gondolkodik, nincsen olyan, hogy gáz géza a 8 diplomájával jobban és biztonságosabban kezel (agyilag és fizikailag) egy fegyvert, mint gipsz jakab, akinek bár csak 8 általánosa van, de józan paraszti esze, értékítélőképessége köröket ver "művelt" kollégánkra.
aksurv
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3434
Csatlakozott: 2018.06.08. 16:12

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: aksurv »

nemtokregelni írta: 2023.03.21. 14:36 Az önrendelkezési jog korlátozható, az élethez és emberi méltósághoz való nem korlátozható, abszolút jog. A magzat jogképes akkor lesz a fogantatástól, ha élve meg is születik. MO-n nincs eutanázia, legfeljebb az ellátás visszautasítása.
Így van.
A jogképesség a fogantatástol a halálig tart. A magzatnak függőben van, de van. Nem véletlenül védi az alaptörveny, és más jogszabályok is.
"Az emberi méltóság sérthetetlen. Minden embernek joga van az élethez és az emberi méltósághoz, a magzat életét a fogantatástól kezdve védelem illeti meg."
https://erthetojog.hu/egyeb-polgari-jog ... k-jogokat/
A méltósághoz való jog egyetemleges alapjog aminek részjoga az önrendelkezési jog is.
https://ijoten.hu/szocikk/az-emberi-mel ... z-valo-jog
Még az együtt említett élethez és méltósághoz való jog is ütközhetnek egymással hisz akár az aktív akár a passzív eutanázia a méltósághoz való jogon alapszik és az élethez való joggal szemben gyakorolják. A méltósághoz való jog gyakorlását ebben az esetben önrendelkezés teszi lehetővé. Ami egyébként külön vizsgálat tárgya is ebben az esetben hisz eutanázia kizárólag teljes szellemi képességek birtokában lehet döntés tárgya.
Tehát nem nagyon választható szét az egész.
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3548
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: AndyA »

nemtokregelni írta: 2023.03.21. 14:36 Az önrendelkezési jog korlátozható, az élethez és emberi méltósághoz való nem korlátozható, abszolút jog. A magzat jogképes akkor lesz a fogantatástól, ha élve meg is születik. MO-n nincs eutanázia, legfeljebb az ellátás visszautasítása.
...ami addig működik, amíg eszméletén van az ember, mert utána a cselekvőképessége híján ez a döntési jog a hozzátartozóira száll, akik éppen mondhatják, hogy akkor tessék nekilátni, doktor úr. Vagy ha azok nincsenek, akkor az orvosnak kell az orvosi eskü szellemében ellátnia, hiszen "nem utasítja vissza" a kezelést, lévén eszméletlen, öntudatlan a beteg.
Avatar
nemtokregelni
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1384
Csatlakozott: 2018.06.10. 14:56

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: nemtokregelni »

aksurv írta: 2023.03.21. 16:17 Így van.
A jogképesség a fogantatástol a halálig tart. A magzatnak függőben van, de van. Nem véletlenül védi az alaptörveny, és más jogszabályok is.
"Az emberi méltóság sérthetetlen. Minden embernek joga van az élethez és az emberi méltósághoz, a magzat életét a fogantatástól kezdve védelem illeti meg."
https://erthetojog.hu/egyeb-polgari-jog ... k-jogokat/
A méltósághoz való jog egyetemleges alapjog aminek részjoga az önrendelkezési jog is.
https://ijoten.hu/szocikk/az-emberi-mel ... z-valo-jog
Még az együtt említett élethez és méltósághoz való jog is ütközhetnek egymással hisz akár az aktív akár a passzív eutanázia a méltósághoz való jogon alapszik és az élethez való joggal szemben gyakorolják. A méltósághoz való jog gyakorlását ebben az esetben önrendelkezés teszi lehetővé. Ami egyébként külön vizsgálat tárgya is ebben az esetben hisz eutanázia kizárólag teljes szellemi képességek birtokában lehet döntés tárgya.
Tehát nem nagyon választható szét az egész.
Most támasztottad alá, hogy hülyeséget írtál, amikor az önrendelkezést nevezted "erősebb" jognak hiszen az emberi méltóság az anyajoga, abból levezetett... :D Én pedig csak ezt vitattam, úgyhogy a többi alkotmányjog óra felesleges.
Sapienti sat.
Avatar
nemtokregelni
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1384
Csatlakozott: 2018.06.10. 14:56

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: nemtokregelni »

mlaca írta: 2023.03.21. 14:43 mint írtam: "[...]ha van fegyvervizsgája, ha van pszichoja, ha büntetlen előéletű, ha cselekvőképes 18+ éves?[...]" - ez miért nem egyértelmű, s elegendő szint? kétlábon járó lexikon az biztonságosabban kezeli a fegyvert? a jog abszolut értékben gondolkodik, nincsen olyan, hogy gáz géza a 8 diplomájával jobban és biztonságosabban kezel (agyilag és fizikailag) egy fegyvert, mint gipsz jakab, akinek bár csak 8 általánosa van, de józan paraszti esze, értékítélőképessége köröket ver "művelt" kollégánkra.
Mit pörögsz még, csak azt írtam, hogy legalább egy szakmunkása legyen, de akár a befejezett 8 általánost is el tudom fogadni. A többit te találod fel.

(azt mondjuk tök felesleges vitatni, hogy minél alacsonyabb a végzettség, annál alacsonyabb az életszínvonal, több az egészségtelen szokás, deviancia, bűnözés - az összes bűnöző 60%-a rendelkezik max. ált iskolai végzettséggel, míg a diplomások aránya 10% alatti)
Sapienti sat.
Avatar
mlaca
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 557
Csatlakozott: 2018.06.02. 20:00
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: mlaca »

nemtokregelni írta: 2023.03.21. 16:46 Mit pörögsz még, csak azt írtam, hogy legalább egy szakmunkása legyen, de akár a befejezett 8 általánost is el tudom fogadni. A többit te találod fel.

(azt mondjuk tök felesleges vitatni, hogy minél alacsonyabb a végzettség, annál alacsonyabb az életszínvonal, több az egészségtelen szokás, deviancia, bűnözés - az összes bűnöző 60%-a rendelkezik max. ált iskolai végzettséggel, míg a diplomások aránya 10% alatti)
úgy tűnik, nem tudom érthetően leírni, ez van, ez az én nyomorom..
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6100
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Lőfegyvert viselni önvédelemre nem alapvető jog, sem itthon, sem Európa zömében.
Lehet sóvárogni a cseh szabályozás után, de kizárt, hogy itthon belátható időn belül ilyen lesz.

Ami racionálisan, talán elérhető az az amit leírtam, azaz hogy aki már X éven keresztül tartott fegyvert, bizonyítottan tud vele bánni, az hordhassa is.

Ahogy azt egy parlamenti párt alelnöke nyilatkozta:

"Fegyverviselési jogot adna a fegyveres testületek szolgálaton kívüli tagjainak, a sportlövőknek és a vadászoknak a Mi Hazánk. Novák Előd, a párt alelnöke, honvédelmi kabinetének elnöke vasárnapi, budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta: az önvédelemhez nemcsak jogot, hanem eszközt is nyújtanának.
(...)
A párt a sportlövők fegyverviselési jogát is megteremtené. Ez a sportolói közösség a legtörvénytisztelőbb réteg
– közölte Novák Előd, aki a fegyverviselési jogot a minősítés megléte mellett legalább hároméves sportolói tagsághoz és évente minimum tíz igazolt versenyrészvételhez kötné.
"

Én racionálisan elérhető célokban gondolkodom (a szignóm is: *** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***), de teljesen megértem, hogy akinek más a hitvallása (ingyom-bingyom, sz.aros tyúklétra), az máshogy gondolja.
Csak az a gondolkodásmód inkább elriasztja az átlagpolgárt...
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3322
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: zora »

Fortitu írta: 2023.03.21. 11:38 Javasolj neki egy Henry Cavillt, hátha belemegy.
Tudsz valamit. Kikértem a véleményét, és így jöhet a müvésznő.
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13847
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: qqriq »

jol beszelsz, en meg azt is eloirnam hogy csak az kaphasson eles onvedelmi fegyvert aki ellen legalabb ketto sikeres gyilkossagi kiserlet tortent...

mod:
az idezett uriembernek koszonhetoen a jovoben nyilvanosan fogjak kivegezni azt a kormanyparti politikus aki felveti/tamogatja a temat.

WildBear23 írta: 2023.03.21. 19:10 Lőfegyvert viselni önvédelemre nem alapvető jog, sem itthon, sem Európa zömében.
Lehet sóvárogni a cseh szabályozás után, de kizárt, hogy itthon belátható időn belül ilyen lesz.

Ami racionálisan, talán elérhető az az amit leírtam, azaz hogy aki már X éven keresztül tartott fegyvert, bizonyítottan tud vele bánni, az hordhassa is.

Ahogy azt egy parlamenti párt alelnöke nyilatkozta:

"Fegyverviselési jogot adna a fegyveres testületek szolgálaton kívüli tagjainak, a sportlövőknek és a vadászoknak a Mi Hazánk. Novák Előd, a párt alelnöke, honvédelmi kabinetének elnöke vasárnapi, budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta: az önvédelemhez nemcsak jogot, hanem eszközt is nyújtanának.
(...)
A párt a sportlövők fegyverviselési jogát is megteremtené. Ez a sportolói közösség a legtörvénytisztelőbb réteg
– közölte Novák Előd, aki a fegyverviselési jogot a minősítés megléte mellett legalább hároméves sportolói tagsághoz és évente minimum tíz igazolt versenyrészvételhez kötné.
"

Én racionálisan elérhető célokban gondolkodom (a szignóm is: *** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***), de teljesen megértem, hogy akinek más a hitvallása (ingyom-bingyom, sz.aros tyúklétra), az máshogy gondolja.
Csak az a gondolkodásmód inkább elriasztja az átlagpolgárt...
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára qqriq 2023.03.21. 19:25-kor.
ingyom bingyom tálib-e?
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5788
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: OFF topik

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

zora írta: 2023.03.21. 19:19 Tudsz valamit. Kikértem a véleményét, és így jöhet a müvésznő.
Szívesen ;)
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Válasz küldése