Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

A magyar fegyvertartók fóruma

Moderátorok: Chuck Norris, Judge Dredd, Harry Callahan

Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13625
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Cajga
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 358
Csatlakozott: 2018.08.11. 21:28

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Cajga »

Petya357 írta: 2024.04.02. 23:39 De pont úgy elavult megoldásnak mondható, mint az alsókulcsos puska, meg a TT pisztoly. Éttől függetlenül szeretjük mindet
+1 :lol:

Jelenleg a történelmi pontlövész "Frommer" ( 1945 elötti öntöltő hadipisztoly, valamennyi eredeti gyártmány ) versenyszám megszokott dobogós résztvevői:
Colt 1911 .45cal
Walther P08 9x19
Tokarev TT33 7.62x25
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13625
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

Cajga írta: 2024.04.03. 16:16 +1 :lol:

Jelenleg a történelmi pontlövész "Frommer" ( 1945 elötti öntöltő hadipisztoly, valamennyi eredeti gyártmány ) versenyszám megszokott dobogós résztvevői:
Colt 1911 .45cal
Walther P08 9x19
Tokarev TT33 7.62x25
Walther pénullanyóc?

nem P38?
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
jó ha van
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 2145
Csatlakozott: 2018.12.11. 12:16

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: jó ha van »

Petya357 írta: 2024.04.02. 23:39 Azt egy szóval sem mondtam, hogy nem kéne 8-)
De pont úgy elavult megoldásnak mondható, mint az alsókulcsos puska, meg a TT pisztoly. Éttől függetlenül szeretjük mindet
Na. Ez az, ami viccnek is rossz! A TT oké, de az alsókulcsonál jobbat ma sem tudsz mutatni néhány területen!
Nem csak a CAS-ra gondolok.
"Ha lőni akarsz, akkor lőj! Ne a szádat járasd!" Tuco Benedicto Pacífico Juan María Ramírez
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5906
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

jó ha van írta: 2024.04.03. 22:00 Na. Ez az, ami viccnek is rossz! A TT oké, de az alsókulcsonál jobbat ma sem tudsz mutatni néhány területen!
Nem csak a CAS-ra gondolok.
Mely területek ezek?
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
aksurv
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3467
Csatlakozott: 2018.06.08. 16:12

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: aksurv »

Fortitu írta: 2024.04.03. 22:25 Mely területek ezek?
Pl. Utánkeresés.
A browning BLR pedig ötvözte a doboztárat és a hegyes lőszert a gyors ismétléssel.
https://www.browning.com/products/firea ... rview.html
Ha megunnam a bohockodast a sporttal akkor alsokaros 0.357 t, 0.22t és valami pumpás shotit vennék vadászatra beiratva.
Az acélnál senki nem keményebb, az ólomnál senki nem gyorsabb...
Avatar
szöged
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1023
Csatlakozott: 2018.06.07. 17:53

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: szöged »

Miért terjedt el sörényes vonalon inkább a recskázós, golyós vonalon meg inkább az alsókulcsos irányzat (ha kizárólag ezt a vonulatot nézzük)?
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13625
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

szöged írta: 2024.04.04. 05:19 Miért terjedt el sörényes vonalon inkább a recskázós, golyós vonalon meg inkább az alsókulcsos irányzat (ha kizárólag ezt a vonulatot nézzük)?
Lőszervastagság, hüvelyhossz (kinyitva), gáznyomás (szükséges reteszelés szilárdsága) nagyban különbözik.

Persze elvétve mindkettőre van példa mindkét fajta lőszernél. Csak nem nagyon működnek, nem nagyon kényelmesek, nem lettek sikeresek.

Golyós Remington pump-action modellek:

Kép

És persze sörétes lever action:

Kép
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4416
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

szöged írta: 2024.04.04. 05:19 Miért terjedt el sörényes vonalon inkább a recskázós, golyós vonalon meg inkább az alsókulcsos irányzat (ha kizárólag ezt a vonulatot nézzük)?
Az előagy mozgatása kényelmes, nagyon gyors!, mechanikailag sem bonyolult, de elb.ssza a célzást - hiszen azt a kezedet mozgatod, amivel a puskát tartod , és effektíve célzol. Ezt mondta T…y doki Szegedtől 20 éve, és erre azóta nem hallottam jobb magyarázatot. De a sörétesnél ez kevésbé fáj, mert nem precíziós fegyver- ezt már én gondoltam hozzá.

A golyósnál pedig egyáltalán nem mondható el, hogy az alsókulcsos (akármennyire is szeretem, van is, meg minden) terjedt volna el. Ami elterjedt az a forgó-toló zár!!. A puskák fejlődését nem a vadászat, hanem a háború mozgatta. A vadászokhoz jellemzően a levetett surplus hadifegyverek kerültek, új fegyvereknél is azt másolták a tervezők.
Miért a forgó-toló zárás terjedt el? Mert azzal lehet fekve, szorosan letámasztott fegyverrel lőni. Az volt a legjellemzőbb felhasználási módja. Alsókulcsossal lehet fekve lőni (tudom, próbáltam SAS versenyen - rajtam kívül nem láttam alsókulcsost pedig. pont hogy az az eredeti PCC :lol: ). Az egyenes húzású még jobb ugyanerre, de drágább és bonyolultabb. Ez maradt meg a vadászoknak, amikor a hadifegyverek - és a doktrína is - még tovább fejlődtek öntöltő irányba, megjelentek a sorozatlövő fegyverek, a mennyiség (sokat lőni, minden katona tudjon so-so lőni) felváltotta a minőséget (keveset pontosan, minden katona tudjon pontosan lőni). Ezt olvastam sok forrásban, pl Zsuk.

De a lényeg, hogy az előagy szános golyós szinte alkalmatlan fekve tüzeleshez (úgy is lőttem pumpássál SAS versenyen, de nem tudsz a földhöz lapulni) ráadásul nem elég pontos golyóshoz, a forgótolózáras egyeduralkodó lett a fenti okok miatt, az alsókulcsos pedig mégsem halt ki mert szerintem mindenre jobb mint a forgó-tolózáras, HA nem kell fekve lőni. De akkor is teljesen elavult, az öntöltő és sorozatlövő fegyverek teljesen kiszorították. Csak a vadászatban maradt meg, a restriktív törvények miat. Meg azért, mert qrvajó, feelinges cucc 8-)
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3673
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: AndyA »

Petya357 írta: 2024.04.04. 07:48 Az előagy mozgatása kényelmes, nagyon gyors!, mechanikailag sem bonyolult, de elb.ssza a célzást - hiszen azt a kezedet mozgatod, amivel a puskát tartod , és effektíve célzol. Ezt mondta T…y doki Szegedtől 20 éve, és erre azóta nem hallottam jobb magyarázatot. De a sörétesnél ez kevésbé fáj, mert nem precíziós fegyver- ezt már én gondoltam hozzá.

A golyósnál pedig egyáltalán nem mondható el, hogy az alsókulcsos (akármennyire is szeretem, van is, meg minden) terjedt volna el. Ami elterjedt az a forgó-toló zár!!. A puskák fejlődését nem a vadászat, hanem a háború mozgatta. A vadászokhoz jellemzően a levetett surplus hadifegyverek kerültek, új fegyvereknél is azt másolták a tervezők.
Miért a forgó-toló zárás terjedt el? Mert azzal lehet fekve, szorosan letámasztott fegyverrel lőni. Az volt a legjellemzőbb felhasználási módja. Alsókulcsossal lehet fekve lőni (tudom, próbáltam SAS versenyen - rajtam kívül nem láttam alsókulcsost pedig. pont hogy az az eredeti PCC :lol: ). Az egyenes húzású még jobb ugyanerre, de drágább és bonyolultabb. Ez maradt meg a vadászoknak, amikor a hadifegyverek - és a doktrína is - még tovább fejlődtek öntöltő irányba, megjelentek a sorozatlövő fegyverek, a mennyiség (sokat lőni, minden katona tudjon so-so lőni) felváltotta a minőséget (keveset pontosan, minden katona tudjon pontosan lőni). Ezt olvastam sok forrásban, pl Zsuk.

De a lényeg, hogy az előagy szános golyós szinte alkalmatlan fekve tüzeleshez (úgy is lőttem pumpássál SAS versenyen, de nem tudsz a földhöz lapulni) ráadásul nem elég pontos golyóshoz, a forgótolózáras egyeduralkodó lett a fenti okok miatt, az alsókulcsos pedig mégsem halt ki mert szerintem mindenre jobb mint a forgó-tolózáras, HA nem kell fekve lőni. De akkor is teljesen elavult, az öntöltő és sorozatlövő fegyverek teljesen kiszorították. Csak a vadászatban maradt meg, a restriktív törvények miat. Meg azért, mert qrvajó, feelinges cucc 8-)
Old Winnetou Shatterhand...? :-D
Cajga
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 358
Csatlakozott: 2018.08.11. 21:28

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Cajga »

gvass1 írta: 2024.04.03. 16:30 Walther pénullanyóc?

nem P38?
Igen P08! A soproni lövészek kedvence, egy lyukasztó gép! :o
P38 volt nekem is, de sajnos a szán kezdett megrepedni, így cseréltem egy TT33-ra. :lol:
Idei első verseny, 25m. Csak a 3. helyre volt elég. De most már beállítottam. ;)
20240324_TT33_Netre.jpg
jó ha van
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 2145
Csatlakozott: 2018.12.11. 12:16

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: jó ha van »

Fortitu írta: 2024.04.03. 22:25 Mely területek ezek?
Keveset tudok hozzátenni a korábban leírtakhoz. Fórumtársak jól kivesézték a témát.
Vadászatban az utánkeresés mellett a hajtást említeném, mert kb célon maradva, gyorsan tudsz ismételni, nagyobb tárkapacitással; meg a cserkelést, mert egy alsókulcsos súlyban is lényegesen kedvezőbb tud lenni, mint egy forgó-tolózáras.
Egyébként pedig, ahogy Petya írta (nemtom a .357 mire vonatkozik, testalkat? :mrgreen: ) mindenre kiváló, ahova öntöltő nem mehet és nem kell fekve (lelapulva) lőni.
"Ha lőni akarsz, akkor lőj! Ne a szádat járasd!" Tuco Benedicto Pacífico Juan María Ramírez
jó ha van
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 2145
Csatlakozott: 2018.12.11. 12:16

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: jó ha van »

gvass1 írta: 2024.04.04. 07:34 Lőszervastagság, hüvelyhossz (kinyitva), gáznyomás (szükséges reteszelés szilárdsága) nagyban különbözik.

Persze elvétve mindkettőre van példa mindkét fajta lőszernél. Csak nem nagyon működnek, nem nagyon kényelmesek, nem lettek sikeresek.

Golyós Remington pump-action modellek:

Kép

És persze sörétes lever action:

Kép
.22 pump-action usákokban rendkívül népszerűek, nem véletlenül. Ők a kivétel. Amúgy a többivel egyetértek.
"Ha lőni akarsz, akkor lőj! Ne a szádat járasd!" Tuco Benedicto Pacífico Juan María Ramírez
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13625
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

Cajga írta: 2024.04.04. 09:17 Igen P08! A soproni lövészek kedvence, egy lyukasztó gép! :o
P38 volt nekem is, de sajnos a szán kezdett megrepedni, így cseréltem egy TT33-ra. :lol:
Idei első verseny, 25m. Csak a 3. helyre volt elég. De most már beállítottam. ;)

20240324_TT33_Netre.jpg
OK, csak mert én nem emlékszem rá, hogy a P08-at a Walther is gyártotta volna.

(DWM, Mauser, Krieghoff, Simson, Erfurt, amiket a zinternet kidob.)
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Cajga
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 358
Csatlakozott: 2018.08.11. 21:28

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Cajga »

gvass1 írta: 2024.04.04. 10:46 OK, csak mert én nem emlékszem rá, hogy a P08-at a Walther is gyártotta volna.

(DWM, Mauser, Krieghoff, Simson, Erfurt, amiket a zinternet kidob.)
Jogos! Rákérdeztem. A soproni DWM, a zalaegerszegi Mauser. ;)
Avatar
szöged
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1023
Csatlakozott: 2018.06.07. 17:53

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: szöged »

köszi a válaszokat!
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3673
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: AndyA »

Az elöltöltős revolver dobkamra lezáráshoz való zsírban mi a különleges? Valami garantáltan nem éghető holmi, pl. szilikonzsír miért nem használható? Vagy kenni kell a csövet, és amiatt kell direkt valami arra alkalmas?
Avatar
Sparrow
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.06.11. 12:12

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Sparrow »

AndyA írta: 2024.04.05. 16:26 Az elöltöltős revolver dobkamra lezáráshoz való zsírban mi a különleges? Valami garantáltan nem éghető holmi, pl. szilikonzsír miért nem használható? Vagy kenni kell a csövet, és amiatt kell direkt valami arra alkalmas?
Nincs benne különleges, de olyan anyag kell ami széles hőmérséklettartományban ugyanolyan tulajdonságú (nem folyik, nem fújja ki a mellette levő kamrából lövés közben a zsírt a nyomás, de nem fagy kőkeményre 8-10 fokon se), és jól mondod, nem gyúlékony. Az már csak hab a tortán, ha az égésterméket (korom) nem hagyja letapadi nagyon. Szóval méhviasz+marhafaggyú pont jó. Én teavajat használtam télen, de nyáron megolvadt, ezért én is kevertem bele méhviaszt. Elvileg a margarin se lenne nagyon rossz, de az a korommal olyan dzsuvát alkot, hogy nehéz lesz lekaparni a dobról…. De Szekér pl méhivaszt kevert el motorolajjal meg zselésítővel kezdetben (bár lehet a mostani szekérkence is hasonló, őt kéne megkérdezni)
Avatar
Sparrow
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.06.11. 12:12

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Sparrow »

Sparrow írta: 2024.04.05. 16:35 Nincs benne különleges, de olyan anyag kell ami széles hőmérséklettartományban ugyanolyan tulajdonságú (nem folyik, nem fújja ki a mellette levő kamrából lövés közben a zsírt a nyomás, de nem fagy kőkeményre 8-10 fokon se), és jól mondod, nem gyúlékony. Az már csak hab a tortán, ha az égésterméket (korom) nem hagyja letapadi nagyon. Szóval méhviasz+marhafaggyú pont jó. Én teavajat használtam télen, de nyáron megolvadt, ezért én is kevertem bele méhviaszt. Elvileg a margarin se lenne nagyon rossz, de az a korommal olyan dzsuvát alkot, hogy nehéz lesz lekaparni a dobról…. De Szekér pl méhivaszt kevert el motorolajjal meg zselésítővel kezdetben (bár lehet a mostani szekérkence is hasonló, őt kéne megkérdezni)
Az én speciális keverékem egyébként teavaj+méhviasz (karácsonyi gyertya beolvasztva)+rántotthússütésből visszamaradt olaj :-) Jellegzetesen kaja illata van lövés közben, de sajnos ha nagyon meleg van, hajlamos grízesedni, nem olyan szép homogén, cserébe viszont elég képlékeny, jól kenhető (ezt használtam hadipuskához is), és még éppen nem fújja ki a dobból a nyomás…
Avatar
Sparrow
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.06.11. 12:12

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Sparrow »

Sparrow írta: 2024.04.05. 16:44 Az én speciális keverékem egyébként teavaj+méhviasz (karácsonyi gyertya beolvasztva)+rántotthússütésből visszamaradt olaj :-) Jellegzetesen kaja illata van lövés közben, de sajnos ha nagyon meleg van, hajlamos grízesedni, nem olyan szép homogén, cserébe viszont elég képlékeny, jól kenhető (ezt használtam hadipuskához is), és még éppen nem fújja ki a dobból a nyomás…
A margarint meg Káldi Gabi bácsi szerette, bár ő inkább tapaszolt gömbhöz, de pár lövés után olyan dzsuvás minden tőle, hogy szerintem rajta kívül senki se használta. Manapság meg már végképp nem.
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3673
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: AndyA »

Volt, aki szerint az ólom spén pont elég, ami a bepréseléskor keletkezik.

Más arra esküszik, hogy a lövedék alá (?) tesz zsírozott fojtást.

Megint más zsír helyett tesz fojtást a lövedékre.

Az első nyilván nem annyira jó ötlet. A Vadnyugaton biztos jó volt, de most mások a játékszabályok.

A másik kettőnek mi lehet előnye-hátránya a sima zsírozáshoz képest?

A zsírozáshoz van esetleg valami célszerszám, pl. megfelelő méretű fecskendő vagy ilyesmi, hogy ne kézzel, valami spatulával kelljen kenegetni?
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13929
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: qqriq »

amikor meg kaboj voltam eleinte en is szeker kencet hasznaltam es kukoricadaraval toltottem fel a dobot, hamar meguntam a macerat es ment teli porral a natur gomboc :roll:
AndyA írta: 2024.04.05. 17:03 Volt, aki szerint az ólom spén pont elég, ami a bepréseléskor keletkezik.

Más arra esküszik, hogy a lövedék alá (?) tesz zsírozott fojtást.

Megint más zsír helyett tesz fojtást a lövedékre.

Az első nyilván nem annyira jó ötlet. A Vadnyugaton biztos jó volt, de most mások a játékszabályok.

A másik kettőnek mi lehet előnye-hátránya a sima zsírozáshoz képest?

A zsírozáshoz van esetleg valami célszerszám, pl. megfelelő méretű fecskendő vagy ilyesmi, hogy ne kézzel, valami spatulával kelljen kenegetni?
ingyom bingyom tálib-e?
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4416
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

qqriq írta: 2024.04.05. 17:13 amikor meg kaboj voltam eleinte en is szeker kencet hasznaltam es kukoricadaraval toltottem fel a dobot, hamar meguntam a macerat es ment teli porral a natur gomboc :roll:
+1
Megboldogult káboj koromban nen kentem sem a Remingtont sem a Coltot, mindkettő negyvennégyes revolver - tökéletesen tömített a túlméretes ólom. De ahány ház, annyi szokás. És szóra sok víz lefolyt a Mississippi folyón…
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
Sparrow
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.06.11. 12:12

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Sparrow »

Petya357 írta: 2024.04.05. 18:53 +1
Megboldogult káboj koromban nen kentem sem a Remingtont sem a Coltot, mindkettő negyvennégyes revolver - tökéletesen tömített a túlméretes ólom. De ahány ház, annyi szokás. És szóra sok víz lefolyt a Mississippi folyón…
Bizony, van ahol a lőállásba se engednek be, ha kiderül, hogy nincs zsírozva a dobkamra teteje. (Olyan ez mint a szemüveg, a cowboyok nem hordták, de szerencsére azóta sokat fejlődött a tudomány)

Szóval jobb, ha ez nem ház, meg szokás kérdése. (Bár a láncgyújtások nagyrésze hátulról történik, pl leesik a csapi, de láttam én már előlről elpukkant oldalkamrát is, épp mellettem lőtt a sporttárs… a csapi meg el se működött, sőt, le se köpte a lőkúpról…)

Andy-nak: bármi ami mellett el tud elölről vagy hátulról osonni a szikra, az hibás töltés (tehát se a filc, se a gríz, se az ólom önmagában nem elég elölről a modern biztosnsági szabályok szerint. Ugyanúgy, ha el akarunk lőni egy kamrát, és be van porozva másik kamra is a dobban, azt is fel kell csapizni, különben csináltunk egy mozsárágyút…) Az olajos filc már jó ötlet, de az meg overkill, ráadásul nem konzisztens a filckorong térfogata, és nem egyforma magasan lesznek a dobban a lövedékek. Egy pontlövész ezért a haját tépi, CAS-on meg teljesen mindegy. Van egyébként zsírzó henger (olyan mint a lőporos rézhenger, csak ez egy fecskendő) De egyébként meg jégkrémes pálcikával szokás kenni a dobot.
Avatar
Sparrow
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.06.11. 12:12

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Sparrow »

Sparrow írta: 2024.04.05. 19:43 … de láttam én már előlről elpukkant oldalkamrát is, épp mellettem lőtt a sporttárs…
Azt hozzá kell tenni, hogy a sporttárs volt teljesen dilettáns… Valami fehér kenőspray-t használt zsír helyett a dob tetejére. Ami mint utóbb kiderült, kellő nagy oldalra kicsapódó láng hatására be tudott gyulladni. Szerencsére ahogy beszivárgott a lövedék mellett, a vezuvit már nem lett olyan robbanékony, inkább csak ellobbant.

Szóval jobb a bevált dolog. Kis tégelybe zsír, jégkrémes pálcika (vagy egy életlen kovácsoltvas kés, ahogy én szeretem, igazi retro feeling), gríz csak a pontlövészeknek (én is azt szeretem ha tele van lőporral a kamra, had rugjon meg füstöljön az a 44-es). Biztonságos száraz érzés :-D (ahogy a reklám mondta)
Avatar
Sparrow
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.06.11. 12:12

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Sparrow »

De ha már feljött, ezeket tartsuk már be elöltöltőzéskor, és akkor nem lesz nagyobb gond:

- revolvert zsírozzunk, a mellettünk álló miatt legalább, ha mi már felelőtlenek vagyunk
- pisztolyt, puskát mindig fújjunk (vagy húzzunk) ki két lövés között, nem vicces a töltőpálca előtt tolt levegő miatt felizzott parázzsal berobbantani a lőport, és átlőni a töltőpálcát a tetőn, rosszabb esetben a tenyerünkön keresztül)
- lőport csak lezárt, kimért fiolában vigyünk be a lőállásba. A lőporos henger se lehet bent (nem hogy a kilós doboz). Pont Magyarországon történt meg, hogy a kicsapódó szikra beleesett a lőporos flaska mérőcsövébe, és még ott is átjutott, majd a lőporos hengert felküldte a plafonba mint egy rakétát…
- A csappantyús dobozt is zárjuk le lövés előtt (ld előző pont)
- És hát értelem szerűen a kovás felporzáson kívül mindent csak kimért fiolából töltünk (és nem mérőcsöves flaskából). (És ilyenkor a kovás felporzó fiolát meg takarjuk le egy ronggyal lövés előtt)
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5906
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Sparrow írta: 2024.04.05. 20:16 De ha már feljött, ezeket tartsuk már be elöltöltőzéskor, és akkor nem lesz nagyobb gond:

- revolvert zsírozzunk, a mellettünk álló miatt legalább, ha mi már felelőtlenek vagyunk
- pisztolyt, puskát mindig fújjunk (vagy húzzunk) ki két lövés között, nem vicces a töltőpálca előtt tolt levegő miatt felizzott parázzsal berobbantani a lőport, és átlőni a töltőpálcát a tetőn, rosszabb esetben a tenyerünkön keresztül)
- lőport csak lezárt, kimért fiolában vigyünk be a lőállásba. A lőporos henger se lehet bent (nem hogy a kilós doboz). Pont Magyarországon történt meg, hogy a kicsapódó szikra beleesett a lőporos flaska mérőcsövébe, és még ott is átjutott, majd a lőporos hengert felküldte a plafonba mint egy rakétát…
- A csappantyús dobozt is zárjuk le lövés előtt (ld előző pont)
- És hát értelem szerűen a kovás felporzáson kívül mindent csak kimért fiolából töltünk (és nem mérőcsöves flaskából). (És ilyenkor a kovás felporzó fiolát meg takarjuk le egy ronggyal lövés előtt)
Nem különösebben értek az elöltöltőzéshez, tehát nem ellentmondásból, hanem kíváncsiságból kérdezem:
Láncgyújtásnál milyen baleseti veszélyforrás van? Ahogy elképzelem a lövedéknek nulla ideje van gyorsulni, tehát kb kipottyan a dobból, aztán a por ellobban. Ha a tokot éri a lövedék, akkor is le tudhat fújni mellette a nyomás. Ólomrepeszek keletkezhetnek ekkor?
Miért kötelező revolvernél is előre kimérni a töltetet? A dobot telitöltve lőporral sem keletkezhetnek veszélyes nyomások, jól tudom?
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2702
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: bel »

Fortitu írta: 2024.04.05. 20:40 Láncgyújtásnál milyen baleseti veszélyforrás van? Ahogy elképzelem a lövedéknek nulla ideje van gyorsulni, tehát kb kipottyan a dobból, aztán a por ellobban. Ha a tokot éri a lövedék, akkor is le tudhat fújni mellette a nyomás. Ólomrepeszek keletkezhetnek ekkor?
Szia,

A fentiek nagyjabol igazak a kezigranatra is. :-)

Komolyabban: elkezd felrobbanni a lopor, de a lovedek nem tud tovabb menni, mert ot van elotte a tok (ekkor a fix terfogat kovetkezteben jelentosen megno a nyomas, ami miatt gyorsul az eges, ezert meg jobban no a nyomas...). Nyilvan van az az ero, aminek a hatasara atalakul a lovedek olyan alakura, ami elfer a tok mellett, de ez messze veszelyesebb, mint amikor ralonek egy beragadt lovedekre (ekkor nem kell alakot valtania a lovedeknek, csak egy ugyanolyat maga elott tolnia), marpedig ettol is gyakran van olyan nyomasnovekedes, amitol felrobban a cso.

Bel
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5906
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

bel írta: 2024.04.05. 21:00 Szia,

A fentiek nagyjabol igazak a kezigranatra is. :-)

Komolyabban: elkezd felrobbanni a lopor, de a lovedek nem tud tovabb menni, mert ot van elotte a tok (ekkor a fix terfogat kovetkezteben jelentosen megno a nyomas, ami miatt gyorsul az eges, ezert meg jobban no a nyomas...). Nyilvan van az az ero, aminek a hatasara atalakul a lovedek olyan alakura, ami elfer a tok mellett, de ez messze veszelyesebb, mint amikor ralonek egy beragadt lovedekre (ekkor nem kell alakot valtania a lovedeknek, csak egy ugyanolyat maga elott tolnia), marpedig ettol is gyakran van olyan nyomasnovekedes, amitol felrobban a cso.

Bel
Azt hittem azért ilyen ezeknek a tok kialakítása, hogy ilyen ne fordulhasson elő. Alul emlékeztem, hogy ami a kezemben volt, azon egy ilyen egész nagy rés van az alsó kamránál is.
AP_27517.jpg
AP_27517.jpg (12.17 KiB) Megtekintve 2895 alkalommal
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5906
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Fortitu írta: 2024.04.05. 21:08 Azt hittem azért ilyen ezeknek a tok kialakítása, hogy ilyen ne fordulhasson elő. Alul emlékeztem, hogy ami a kezemben volt, azon egy ilyen egész nagy rés van az alsó kamránál is.
AP_27517.jpg
Most így belegondolva, az a lövedék benyomása miatt van úgy.
Na majd ha nyugdíjas leszek, lelassulok, veszek egy ilyen revkót, aztán megtanulom mi merre ;)
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Blekk Rájgó
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1111
Csatlakozott: 2018.06.12. 00:28
Tartózkodási hely: Dunaújváros

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Blekk Rájgó »

Sparrow írta: 2024.04.05. 20:16 De ha már feljött, ezeket tartsuk már be elöltöltőzéskor, és akkor nem lesz nagyobb gond:

- revolvert zsírozzunk, a mellettünk álló miatt legalább, ha mi már felelőtlenek vagyunk
- pisztolyt, puskát mindig fújjunk (vagy húzzunk) ki két lövés között, nem vicces a töltőpálca előtt tolt levegő miatt felizzott parázzsal berobbantani a lőport, és átlőni a töltőpálcát a tetőn, rosszabb esetben a tenyerünkön keresztül)
- lőport csak lezárt, kimért fiolában vigyünk be a lőállásba. A lőporos henger se lehet bent (nem hogy a kilós doboz). Pont Magyarországon történt meg, hogy a kicsapódó szikra beleesett a lőporos flaska mérőcsövébe, és még ott is átjutott, majd a lőporos hengert felküldte a plafonba mint egy rakétát…
- A csappantyús dobozt is zárjuk le lövés előtt (ld előző pont)
- És hát értelem szerűen a kovás felporzáson kívül mindent csak kimért fiolából töltünk (és nem mérőcsöves flaskából). (És ilyenkor a kovás felporzó fiolát meg takarjuk le egy ronggyal lövés előtt)
Ezek mind az elöltöltőzés alaptételei, a sikeres vizsga mérföldkövei! Mindet megkövetelték. Jóindulatúak voltak a vizsgáztatók, de a biztonság terén nincs pardon!
Blekk Rájgó
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1111
Csatlakozott: 2018.06.12. 00:28
Tartózkodási hely: Dunaújváros

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Blekk Rájgó »

Fortitu írta: 2024.04.05. 21:08 Azt hittem azért ilyen ezeknek a tok kialakítása, hogy ilyen ne fordulhasson elő. Alul emlékeztem, hogy ami a kezemben volt, azon egy ilyen egész nagy rés van az alsó kamránál is.
Az a nagy rés alapból azért van, hogy be tudd tölteni a töltőkarral a lövedéket. Versenyen nem veheted ki a dobot, csak a fegyverben tölthető!
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5906
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Blekk Rájgó írta: 2024.04.05. 21:22 Az a nagy rés alapból azért van, hogy be tudd tölteni a töltőkarral a lövedéket. Versenyen nem veheted ki a dobot, csak a fegyverben tölthető!
Igen, köszönöm, 2 perccel rá rá is jöttem, hogy ez az elsődleges célja ennek a formának :)
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2702
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: bel »

Fortitu írta: 2024.04.05. 21:08 Azt hittem azért ilyen ezeknek a tok kialakítása, hogy ilyen ne fordulhasson elő. Alul emlékeztem, hogy ami a kezemben volt, azon egy ilyen egész nagy rés van az alsó kamránál is.
AP_27517.jpg
Szia,

Hat, van ilyen is, olyan is:

Kép
Kép

Bel
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5906
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

bel írta: 2024.04.05. 21:00 Szia,

A fentiek nagyjabol igazak a kezigranatra is. :-)

Komolyabban: elkezd felrobbanni a lopor, de a lovedek nem tud tovabb menni, mert ot van elotte a tok (ekkor a fix terfogat kovetkezteben jelentosen megno a nyomas, ami miatt gyorsul az eges, ezert meg jobban no a nyomas...). Nyilvan van az az ero, aminek a hatasara atalakul a lovedek olyan alakura, ami elfer a tok mellett, de ez messze veszelyesebb, mint amikor ralonek egy beragadt lovedekre (ekkor nem kell alakot valtania a lovedeknek, csak egy ugyanolyat maga elott tolnia), marpedig ettol is gyakran van olyan nyomasnovekedes, amitol felrobban a cso.

Bel
Találtam is egy videót a témában az InRange csatornán, itt a lövész direkt idézi elő a láncgyújtást:
https://www.youtube.com/watch?v=mmn_Xc2WnW0

Tehát nem azonnali halálos ítélet, de nem szeretnék a revolver közelében lenni én sem ilyenkor. (Keserű ólmos startpatronos revolver csinált nálam ilyet, elég sűrűn...)
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
Sparrow
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.06.11. 12:12

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Sparrow »

bel írta: 2024.04.05. 21:26 Szia,

Hat, van ilyen is, olyan is:

Kép
Kép

Bel
Igen, ez csak állvánnyal, kivett dobbal tölthető. Cserébe nem is indulhat Mariette számban, csak Webley-ben, ahol a szereltlőszeresek előnyben vannak. De persze ezzel is lehet nyerni.
Cajga
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 358
Csatlakozott: 2018.08.11. 21:28

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Cajga »

Sparrow írta: 2024.04.05. 21:43 Igen, ez csak állvánnyal, kivett dobbal tölthető. Cserébe nem is indulhat Mariette számban, csak Webley-ben, ahol a szereltlőszeresek előnyben vannak. De persze ezzel is lehet nyerni.
Így igaz. A Mariette szám nemzetközi, ott nem lehet kivenni a dobot töltés céljábó. Nem a biztonsági ok miatt, hanem az autentikusság végett. Ha nem lenne biztonságos, akkor a gyártó eleve nem is készítene ilyen fegyfert.A felcsappantyúzást viszont szigorúan a fegyverben lévő dobon szabad! :roll:
A Webley nemzeti szám, ezt lehet lőni szerelt lőszeressel és elöltöltős Uberti 1873 Cattleman, vagy Ruger Old Army revolverrel.
Hogy melyik verzió van előnyben, ( 50-50% ) nem tudom, de az országos csúcsot szerelttel lőttem meg, a 2022-es OB-t meg elöltöltös Ubertivel nyertem meg. ;)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Cajga 2024.04.05. 23:56-kor.
Cajga
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 358
Csatlakozott: 2018.08.11. 21:28

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Cajga »

AndyA írta: 2024.04.05. 16:26 Az elöltöltős revolver dobkamra lezáráshoz való zsírban mi a különleges? Valami garantáltan nem éghető holmi, pl. szilikonzsír miért nem használható? Vagy kenni kell a csövet, és amiatt kell direkt valami arra alkalmas?
Sokat kisérleteztem korábban, aztán megállapodtam a Szekér féle kencénél. Méhviasz és marhafaggyú ( ez keményebb ) keverési arányokkal játszottam. Volt téli és nyári verzió is. Készítettem tabletta formában is, amit csak belenyomtam a töltött dob tetejébe, majd az újjammal sikba lehúztam. Ez meg azért nem jött be, mert a tabletta néha beleállt, vagy átvitte a lőlapot. Az értékelők meg tépték a hajukat, hogy mik ezek a "nem lövések". :o
A tapaszolt lövedékekhez szintén a Szekér féle "Lube for pistol & rifle Patches" olajat használom.
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13625
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

Nagyon szép kis szakmai eszmecsere jött itt létre. Had tegyek hozzá pár szempontot én is:-))

- élvezetes lődözést folytatni elöltöltő fegyverrel és precíziós versenyszámokban eredményesen indulni az két nagyon más szint.
Fémcélra 10 méterről NEM kell lőporszemre pontosan kimérni a lőport, nem kell a lövedéket századgrammra méricskélni öntés után, nem kell nagyon tudományos kenőanyag.

- Én élvezni szeretem a lövészetet, én szemre-térfogatra mérem a lőport és a lövedék lehet sorjás is. A kritikus keresztmetszet amúgy sem ez nálam, hanem a kisméretű fos (korhű) irányzékok, amiket bizony az én koromban és napi x órányi monitorbámulás után úgyis szarul látok, pontlövő ambícióm nincs.

- a BIZTONSÁG azonban egyik esetben sem lehet másodlagos - ezért javaslom AndyA-nak is, hogy menjen el egy SC-féle elöltöltős tanfolyamra és vizsgára! Sokat fog tanulni és nagyon szórakoztató is.

- A láncgyújtás veszélyessége csekély, volt benne részem, ijesztő, de nincsen igazából energia csőhossz és lefojtottság híján*, a lövedék elmegy oldalra a cső/tok mellett.
De ettől még valamivel elölről zsírozni kell a revolverben a lövedéket (lásd megírták mivel), hogy elkerüljük.

*lásd Pepperbox videónk, még dupladobyni úthossz mellett is harmatgyenge 1 lövedékkel, 2 kell neki a lefojtottsághoz:
http://www.kaliberinfo.hu/fegyvervideok ... o-fegyver/
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
jó ha van
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 2145
Csatlakozott: 2018.12.11. 12:16

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: jó ha van »

Fortitu írta: 2024.04.05. 21:40 Találtam is egy videót a témában az InRange csatornán, itt a lövész direkt idézi elő a láncgyújtást:
https://www.youtube.com/watch?v=mmn_Xc2WnW0

Tehát nem azonnali halálos ítélet, de nem szeretnék a revolver közelében lenni én sem ilyenkor. (Keserű ólmos startpatronos revolver csinált nálam ilyet, elég sűrűn...)
Más vélemények szerint pont a kenés okozhat láncgyújtast, a lövés után a dobon maradt kencébe ragadnak bele a követkző töltés lőpor szemcséi. Én eddig mindig kence nélkül lőttem revoverekkel, sosem volt probléma. Puskával viszont saját, szarvas faggyú, méhviasz, motorolaj keverékű kencével lövök.
"Ha lőni akarsz, akkor lőj! Ne a szádat járasd!" Tuco Benedicto Pacífico Juan María Ramírez
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4416
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

jó ha van írta: 2024.04.06. 11:44 …..
saját, szarvas faggyú, méhviasz, motorolaj keverékű kencével lövök.
Aztaqrva! Ez igazán egyedi összetétel - mintha Hókuszpók egyik törphipnotizáló receptjét olvasnánk :lol:

Azt látom, hogy az előltöltősök “kiskerben”, a szertlőszeresek “nagykerben”, de igen hasonló elmebajt művelnek.

Már csak a bió- alapanyagokat (méhviasz-, szarvasfaggyú- , sárkányfű) kellene becsempésznem a szeretlőszeres töltésbe. ;)

A másik tanulság, amit levontam, hogy a dinamikusabb és a statikusabb előltöltősdit is teljesen más prioritásokkal művelik a fórumtársak. Éles szereltlőszeresbeb is másfajta emberek szokták élvezni az egyiket, mint a másikat.

Minden fórumtársnak nagy köszönet az ismeretterjesztésért! Mindig tanul az ember, és ezen a feketelőporos területen részben elavultak az ismereteim. Minden más megvolt de ez a zsírozás csak felületesen, nem mint követelmény. Ezért is érdemes olvasni a fórumot!
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
Sparrow
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.06.11. 12:12

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Sparrow »

jó ha van írta: 2024.04.06. 11:44 Más vélemények szerint pont a kenés okozhat láncgyújtast, a lövés után a dobon maradt kencébe ragadnak bele a követkző töltés lőpor szemcséi. Én eddig mindig kence nélkül lőttem revoverekkel, sosem volt probléma. Puskával viszont saját, szarvas faggyú, méhviasz, motorolaj keverékű kencével lövök.
Alap, hogy eltöröljük a dobot a következő töltés előtt (közben, után, ki hogy szereti, mert egyrészt összekeni a paláston levő zsír a holstert, másrészt meg ha a csőfari oldalon marad, akkor nem forog miatta a dob rendesen… sőt, még a kezünket is megtöröljük, hogy ne csússzon a markolat). Ez kb olyan, mint mikor valaki a leejtett sörétes lőszerről a sarat se törli le, mert minek…. Jó az úgy.
Blekk Rájgó
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 1111
Csatlakozott: 2018.06.12. 00:28
Tartózkodási hely: Dunaújváros

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Blekk Rájgó »

Cajga írta: 2024.04.05. 23:54 A tapaszolt lövedékekhez szintén a Szekér féle "Lube for pistol & rifle Patches" olajat használom.
SC elárulta, ő mit használ: benyálazza és kész. Mint mondta, a módszer eredményességét több EB- és VB-érem bizonyítja 🙂.
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4416
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

Blekk Rájgó írta: 2024.04.06. 16:55 SC elárulta, ő mit használ: benyálazza és kész. Mint mondta, a módszer eredményességét több EB- és VB-érem bizonyítja 🙂.
DNS mintával kódolt lövedék, mint a Dredd Bíró-ban.. átlövés esetén jól jön a bizonyításnál. :lol:
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Cajga
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 358
Csatlakozott: 2018.08.11. 21:28

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Cajga »

Blekk Rájgó írta: 2024.04.06. 16:55 SC elárulta, ő mit használ: benyálazza és kész. Mint mondta, a módszer eredményességét több EB- és VB-érem bizonyítja 🙂.
Nekem nincs annyi nyálam. :shock: :lol:
Cajga
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 358
Csatlakozott: 2018.08.11. 21:28

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Cajga »

:D
Petya357 írta: 2024.04.06. 17:17 DNS mintával kódolt lövedék, mint a Dredd Bíró-ban.. átlövés esetén jól jön a bizonyításnál. :lol:
:D ;)
jó ha van
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 2145
Csatlakozott: 2018.12.11. 12:16

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: jó ha van »

Sparrow írta: 2024.04.06. 16:54 Alap, hogy eltöröljük a dobot a következő töltés előtt (közben, után, ki hogy szereti, mert egyrészt összekeni a paláston levő zsír a holstert, másrészt meg ha a csőfari oldalon marad, akkor nem forog miatta a dob rendesen… sőt, még a kezünket is megtöröljük, hogy ne csússzon a markolat). Ez kb olyan, mint mikor valaki a leejtett sörétes lőszerről a sarat se törli le, mert minek…. Jó az úgy.
Az "eltöröljük", meg a "szárazra töröljük", az nem ugyanaz. Szerintem. Főleg nem jelenti a tölténykamrák szárazra törlését. Szóval tökre nem ugyanaz, mint sárosan betölteni a leesett sörétes lőszert. De nem akarok vallási kérdést csinálni a dologból. Csak leírtam, h van más vélemény is.
"Ha lőni akarsz, akkor lőj! Ne a szádat járasd!" Tuco Benedicto Pacífico Juan María Ramírez
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13625
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

S&W: emlékmodellek a Tennessee-be költözéshez kapcsolódóan

http://www.kaliberinfo.hu/hirek/sw-emle ... csolodoan/


Kép
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
Sparrow
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.06.11. 12:12

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Sparrow »

jó ha van írta: 2024.04.07. 00:04 Az "eltöröljük", meg a "szárazra töröljük", az nem ugyanaz. Szerintem. Főleg nem jelenti a tölténykamrák szárazra törlését. Szóval tökre nem ugyanaz, mint sárosan betölteni a leesett sörétes lőszert. De nem akarok vallási kérdést csinálni a dologból. Csak leírtam, h van más vélemény is.
Maradjunk annyiban, hogy ha annyi lőpor meg tud ragadni a zsírban, ami láncgyújtást okoz, akkor az nincs eltörölve, semennyire se. Ez nem vallás, ez fizika.

Kiegészítés: és a sikeres elöltöltő vizsgához zsirozni kell. Punktum. Ha mast mondsz, vagy teszel, nem kapsz papirt. Olyan ez mint hogy hova mutat a fegyvercső. Meg hogy nincs töltetlen fegyver.
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13625
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
pogessor
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 356
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:10

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: pogessor »

gvass1 írta: 2024.04.11. 06:36
ÚJ VIDEÓ! IWA2024 pisztolyok és revolverek – 3. rész
"Mint a második világháború végnapjaiban a fegyver tokját... lézervágott acéllemezből alakítják ki."

Pontosan kik használtak lézervágást a WW2 végnapjaiban? :)
Avatar
layman
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 224
Csatlakozott: 2018.06.08. 17:07
Tartózkodási hely: Припять

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: layman »

gvass1 írta: 2024.04.11. 06:36
ÚJ VIDEÓ! IWA2024 pisztolyok és revolverek – 3. rész

http://www.kaliberinfo.hu/fegyvervideok ... ek-3-resz/

és

http://www.fegyvervideo.hu/iwa2024-pisz ... ek-3-resz/



Kép
Már szerettem volna megkérdezni, hogy miért nincs egyik oldalon sem a videó linkelve?
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13625
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

pogessor írta: 2024.04.11. 10:45 "Mint a második világháború végnapjaiban a fegyver tokját... lézervágott acéllemezből alakítják ki."

Pontosan kik használtak lézervágást a WW2 végnapjaiban? :)
Hát a Hold túloldalán rejtőzködő nácikok!😆
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13625
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

layman írta: 2024.04.11. 10:54 Már szerettem volna megkérdezni, hogy miért nincs egyik oldalon sem a videó linkelve?
?
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
waltherlg400
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 378
Csatlakozott: 2022.07.26. 16:20
Tartózkodási hely: /bin/ksh
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: waltherlg400 »

layman írta: 2024.04.11. 10:54 Már szerettem volna megkérdezni, hogy miért nincs egyik oldalon sem a videó linkelve?
Be ven ágyazva, sok böngésző bővítmény blokkolhatja.
arch gnu/linux egyébként
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4416
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

Sziasztok!
Lánc - PÜben néhány fórumtárssal kezdődött magánbeszélgetésnek indult a thread, de egy idő után úgy gondoltuk, hogy közérdekű szakmai téma.

Alap kiindulási pont: Jeff Cooper a Scout puskát könnyű, kezes (3,5kg optikával és 1 méter alatti), bárhol beszerezhető .308 Win lőszerrel működjön , mindenes vadász/túlélő/ha muszáj akkor gerilla vagy birtokvéfelmi univerzális mindenes puskának álmodta meg. 7 évnyi kínkeserves egyeztetés után a Steyr Scout hibátlanul megvalósította az álmot. Azóta már vannak más - kifejezetten jól, és nem túl jól sikerült Scoutok is más gyártóktól. Cooper mottója: “ha az égvilágon mindent egy puskával akarsz megoldani, és egész nap magaddal kell cipelned, az legyen egy Steyr Scout.”.

Akkoriban egy fix 2x Leopold távcsővel szerelték, aminek sajátossága a Long eye relief - a puska első részére szerelve, valahogy így.
IMG_6177.jpeg
Azért fix nagyítàs, mert ez az ami könnyű, és nagyon bolond biztis . Azért csak 2-2,5x nagyítás mert ez elég hozzá hogy 300 méterről leküzdj akármit, ami Észak Amerikában vagy Európában él - legyen ember vagy állat - és alkalmas legyen egy gyors és igen pontos lövésre akár 10 méterről is - támadó nagyvad, betolakodó, stb. Eredetileg vastag volt a szàllkereszt, mibdenfèle BDC meg mil meg mrad csacsisàgok nélkül - mint a vadászpuskákon általában.

Ez volt az eredeti terv. Ilyen távcsövet már nem is gyárt a Leopold, ezért beszereztem azt ami a legközelebb áll hozzá: egy Vortex 2-7x Long eye relief BDCs cső. Nem a létező legjobb, sem minőségben, sem tudásban - de ez van, ezt lehet kapni, és vállalható alternatíva amit világszerte használnak a Scout puska rajongók. Hasonló minőségben, többet is tud, mint az eredeti Leopold - van nagyobb nagyítás tartomány, és van benne (elég kezdetleges ) BDC is.

https://vortexoptics.com/vortex-crossfi ... d®~BDC~MOA

Na itt jön be, hogy az optikák azóta döbbenetesen sokat fejlettek, és ma már vannak olya távcsövek, amik akár vállalható improvizált sznájper fegyverré is fejleszthetik a Scoutot, a vadászpuska szintről. Ennek elég komoly irodalma, és követő tábora van tőlünk nyugatabbra. Ami nincs, az konszenzus.

Imert igen ám, de nagy távcső az nehéz, nagy, és az #nemscout. A nagy távcső magas, csak magasabb pofadék kal lesz intuitív a gyors lövés. A túl nagy nagyítás elveszi a gyors közelinlövés képességét. Az első képsíkos FFP szálkereszt ideális hosszú távú precíziós lövésekhez, de vállalhatatlanul kicsi és vékony közelre, nem látszik. A második képsíkos SFP szállkeresztek még mindig nem ideálisak közelre (egy red dot vagy akár a fyári Ghost ring is jobb erre) de csak egy bizonyos nagyításnál használható a szállkereszt korrekciókra. Az élet egy kompromisszum . 8-)

Felmerültek LPVOk (1-8x) és MOVOk (2,5x-20x) is. Köztük nagyon drága, és nagyon jó Nightfirceok SEM kompromisszum mentesek. Minden bizonnyal QQRIQnak van igaza, aki szerint a szűz ribancot keresem, és túl sok mindent akarunk ami egymásnak ellentmond.

Meg hogy háborúzni úgysem scouttal mennénk. Minden bizonnyal (igaz Koszovóban annó több példány is feltűnt)

Na kb tartott a magán beszélgetés.

Erre írta Bel, hogy:

“Szia,

Szerintem a 2x modern valtozata az 1-8x es nem a 2.5-20x.

Szerintem a reddot meg jobb is, mint az 1x nagyitas, mert jobban toleralja a nem egyenesen belenezest. Amugy ezt irtam rola valamikor regen:
"ha "alul" (a fegyvercső feletti szereléken) van a távcső, felül a piros-pont (mint az ACOG/RMR vagy a G36 esetében), akkor túl messze kerül a piros-pont a fegyvercsőtől. Ez abban az esetben elfogadható lenne, ha a lövések többsége közepes távolságra (100-300 m között) menne, és csak egy kevés megy közelre (100 m-en belül)"

Bel”
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
layman
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 224
Csatlakozott: 2018.06.08. 17:07
Tartózkodási hely: Припять

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: layman »

waltherlg400 írta: 2024.04.11. 16:41 Be ven ágyazva, sok böngésző bővítmény blokkolhatja.
Ha másnál ok, akkor a hiba az én készülékemben van...
Valaki nem tudja Chrome-ban hogy lehet enegedélyezni? :)
pogessor
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 356
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:10

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: pogessor »

layman írta: 2024.04.12. 14:11 Ha másnál ok, akkor a hiba az én készülékemben van...
Valaki nem tudja Chrome-ban hogy lehet enegedélyezni? :)
Nekem akkor fordul elő a jelenség, ha olyan bővítményt használok, ami explicit elnyomja a weboldalak cookie/süti kérdezősködését. Én konkrétan a "I don't care about cookies' bővítményt használom erre, de biztos van ezer másik is. S ha aktív a bővítmény, akkor a fegyvervideo és társai oldalon sem jelenik meg az "Elfogadom a sütiket" felugró sáv - de amíg erre nem nyom rá user, addig viszont e beágyazott videók sem jelennek meg.
Szóval, ha van ilyen bővítményed, hát vagy tiltsd le, vagy az legalább adott weboldalon engedélyezd a süti elfogadást.

(Lehet, hogy nem ez a gond, de ez a legjobb ötletem...)
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13625
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: gvass1 »


Új tokbiztosítós-fesztelenítős Beretta: 92GTS

http://www.kaliberinfo.hu/hirek/uj-tokb ... tta-92gts/



Kép
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
layman
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 224
Csatlakozott: 2018.06.08. 17:07
Tartózkodási hely: Припять

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: layman »

pogessor írta: 2024.04.12. 20:17 Nekem akkor fordul elő a jelenség, ha olyan bővítményt használok, ami explicit elnyomja a weboldalak cookie/süti kérdezősködését. Én konkrétan a "I don't care about cookies' bővítményt használom erre, de biztos van ezer másik is. S ha aktív a bővítmény, akkor a fegyvervideo és társai oldalon sem jelenik meg az "Elfogadom a sütiket" felugró sáv - de amíg erre nem nyom rá user, addig viszont e beágyazott videók sem jelennek meg.
Szóval, ha van ilyen bővítményed, hát vagy tiltsd le, vagy az legalább adott weboldalon engedélyezd a süti elfogadást.

(Lehet, hogy nem ez a gond, de ez a legjobb ötletem...)
Köszönöm!
uBlock volt a tettes, engedélyeztem a weboldlat és frissítés után meg is jelent.
Avatar
TurboP
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 1144
Csatlakozott: 2018.06.01. 22:15

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: TurboP »

Sziasztok, merre van az országban 300méteres vagy hosszabb lőpályával rendelkező lőtér? (Dunától nyugatra előnyben)
Kipróbálnám magamat.
"..."
brh562
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 528
Csatlakozott: 2018.06.09. 11:06

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: brh562 »

TurboP írta: 2024.04.15. 21:57 Sziasztok, merre van az országban 300méteres vagy hosszabb lőpályával rendelkező lőtér? (Dunától nyugatra előnyben)
Kipróbálnám magamat.
kisbér hánta sutingfarm :)
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3349
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: zora »

TurboP írta: 2024.04.15. 21:57 Sziasztok, merre van az országban 300méteres vagy hosszabb lőpályával rendelkező lőtér? (Dunától nyugatra előnyben)
Kipróbálnám magamat.
Buzsák.
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4416
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

TurboP írta: 2024.04.15. 21:57 Sziasztok, merre van az országban 300méteres vagy hosszabb lőpályával rendelkező lőtér? (Dunától nyugatra előnyben)
Kipróbálnám magamat.
Neszmély, Proshooting lőtér. Ajánlom.

Jól felszerelt, 50-100-200-300 méteren is van kamera. Minden lőállásban babzsák, nyuszifül. Lehet fekve is lőni. Nem B.szogatnak, segítőkészek.

Mindez 3000eFt/óráét. Szerintem korrekt.

Lőlapból viszont csak kék precíziós, Gyorspont, és fehér papírra ragasztott fekete pötty elérhető - ha mást szeretnél, vinni kell.
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13625
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

Tessék kérem ezt elolvasni:

https://kapszli.hu/kisvardai-istvanra-e ... alapitonk/

Egyrészt Nyugodjék Békében lövésztársunk, másrészt a hőskori hatósági-sportszövetségi bäszkódást és teljes jogbizonytalanságot is érdemes megismerni. Sok minden fejlődött azóta jogszabályilag, a hozzáállás viszont elég keveset:-(
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5906
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

gvass1 írta: 2024.04.16. 11:28 Tessék kérem ezt elolvasni:

https://kapszli.hu/kisvardai-istvanra-e ... alapitonk/

Egyrészt Nyugodjék Békében lövésztársunk, másrészt a hőskori hatósági-sportszövetségi bäszkódást és teljes jogbizonytalanságot is érdemes megismerni. Sok minden fejlődött azóta jogszabályilag, a hozzáállás viszont elég keveset:-(
Nyugodjék békében.

A sztori undorító.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
G.D
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2104
Csatlakozott: 2018.06.02. 22:07

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: G.D »

gvass1 írta: 2024.04.16. 11:28 Egyrészt Nyugodjék Békében lövésztársunk, másrészt a hőskori hatósági-sportszövetségi bäszkódást és teljes jogbizonytalanságot is érdemes megismerni. Sok minden fejlődött azóta jogszabályilag, a hozzáállás viszont elég keveset:-(
Nyugodjék békében :!:

G.ci MSSZ - miért is nem lepődök meg...
"Nem a bugyi a legjobb dolog a világon - de nagyon közel van hozzá."
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13625
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

G.D írta: 2024.04.16. 11:43 Nyugodjék békében :!:

G.ci MSSZ - miért is nem lepődök meg...
Jó, azért ezek majdnem 30 éve történtek...a "Az esemény előtti napon azonban faxot kapott az Országos Rendőrfőkapitányságról a komáromi kapitányság, melyben arra hívtrák fel a figyelmet, hogy nem javasolják a verseny megtartását. " viszont ma is bármikor megtörténhet:-)
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
brh562
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 528
Csatlakozott: 2018.06.09. 11:06

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: brh562 »

gvass1 írta: 2024.04.16. 11:54 Jó, azért ezek majdnem 30 éve történtek...a "Az esemény előtti napon azonban faxot kapott az Országos Rendőrfőkapitányságról a komáromi kapitányság, melyben arra hívtrák fel a figyelmet, hogy nem javasolják a verseny megtartását. " viszont ma is bármikor megtörténhet:-)
óóóó hát volt ijen mostanság is :) azaz :( nem változott itt semmi.... :(
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4416
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

gvass1 írta: 2024.04.16. 11:28 Tessék kérem ezt elolvasni:

https://kapszli.hu/kisvardai-istvanra-e ... alapitonk/

Egyrészt Nyugodjék Békében lövésztársunk, másrészt a hőskori hatósági-sportszövetségi bäszkódást és teljes jogbizonytalanságot is érdemes megismerni. Sok minden fejlődött azóta jogszabályilag, a hozzáállás viszont elég keveset:-(
Huh. Ez intenzív volt. A jó írás érzelmeket is ébreszt - és Németh Balázs jól tud írni.

Köszi szépen, hogy megosztottad. Nyugodjon békében!
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4416
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

Egy jó videó arról, mint jelent a többcélú “practical rifle”, (ez tágabb fogalom, mint a Scout) és a nagy öregek szerint mire mondható az, hogy valaki “tud puskával lőni” 8-)

Az intróban említett megtörtént eset pedig nagyon durva

https://youtu.be/RtfmHKQmIoM?si=NzWROLb9WlUL9ePK
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13625
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

CZ TS2 Orange téma, fotósból áthozva:
Petya357 írta: 2024.04.17. 20:29 Bel jól megaszonta: a narancs és a zölt sedóv kifejezetten azért van, mert sokaknak pofátlanul olcsó a sima fekete Shadow1 vagy kék Shadow 2 :lol:

Egyébként trollkodást félretéve - bitang jó fegyver mindegyik. Olyan Shadowwal, ami nem érné meg a pénzét, még nem találkoztam . Beleértve a nemShadow SP-01-et is. A konkrét felszeretsegét tekintve IMHO mindegyik jó vétel.

Milyen volt a narancsos Kofola?

Nekem jobban bejött, mint a Zöld, de főként azért mert egy hangyaf.asznyival kisebb a markolat kerülete, így kényelmesebb.De így sem érem el egyetlen kezelőszervét sem durva fogásváltás nélkül.

Jobban tetszett azért is, mert kicsit KEMÉNYEBB a sütése, mint a Zöldnek, aminél én már veszélyesnek éreztem a könnyűséget meg a túl rövid resetet (az én kacska LKNBF kezemben).

A bull cső, a szán tetején recézés meg olyan Formula-1-es hívságok, amik végképp nem az én szintemen érezhető finomságok.

Teljesen egyértelmű, hogy ebből a cseh csodacsapatból a Shadow2 COMPACT az, ami messze-messze legnagyobb kedvencem és a kéne kategória.
(De valószínűleg még az is túl jó:-))

Kép

http://www.kaliberinfo.hu/fegyvervideok ... -pisztoly/
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4416
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

A hétvégén a Celeritas szervezett gyorspontot (nem szoktak).

Szerintem igen ötletes módon kombinálták a gyorspontot és a rapid gyorspontot. Ugyababból a lőállásból , szinte egy szuszra lőttük meg a sima GyPt és a Rapid GyPt.

Emiatt nagyon pontosan meg lehetett mérni, mennyit romlik a teljesítmény csupán attól, hogy jobban kell kapkodni
(GyP 3x 5 lövés, 25-25 mp. Rapid GyP :5 lövés 25mp, 5 lövés 15mp, 5 lövés 10mp)

Az eredményeim:

Nagykaliberű pisztoly nyílt:
GyP 174 Rapid 155
Csökkenés: 19 kör

Kisjaliberü pisztoly nyílt:
GyP 179 Rapig 162
Csökkenés: 17 kör

Minden ugyanaz volt: a hely, az idő, a pihentségi állapot, a beállás, a fény, apontozobíró - tényleg minden. Konzekvensen 17-19 pontot , vagy kb 10%-ot számított csupán az, hogy gyorsabban kell lőni. Ami a legfurább volt, hogy az első sorozat az pontosan ugyanúgy 25 mp mindkettőben - de rapidban valamiért az is rosszabb volt - fejben lehet gond, tudat alatt kapkodtam.

A többi versenyző vegyes képet mutatott - kb a fele teljesen ugyanolyan jól, vagy rosszul lőtt, a másik felénél pedig a nálam is tapasztalható kb 10% romlás volt tapasztalható.

Azért az 5 lövés 10 mp alatt, 2mp/lövés - már egészen tempós. dinamikus sportágakban is hasonló tempóban szokták lőni 10+ méterről a cél fejét ami egy túsz mögül kandikál ki :)
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Vizimalac
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2018.09.09. 10:55

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Vizimalac »

Petya357 írta: 2024.04.18. 20:13 Azért az 5 lövés 10 mp alatt, 2mp/lövés - már egészen tempós. dinamikus sportágakban is hasonló tempóban szokták lőni 10+ méterről a cél fejét ami egy túsz mögül kandikál ki :)
Pontloveszetben van olyan sportpisztoly versenyszam (nemzetkozi), ahol 60 lovesbol az utolso 20 lovesnel 4x5 loves 10 masodpercenkent a8 lolapra, 25 meterre, 1 kg sutesssel es egy kezzel. Hat nem egyszeru az sem.
Tokmányos Lomposzaurusz
Avatar
Sparrow
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.06.11. 12:12

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Sparrow »

Vizimalac írta: 2024.04.18. 20:29 Pontloveszetben van olyan sportpisztoly versenyszam (nemzetkozi), ahol 60 lovesbol az utolso 20 lovesnel 4x5 loves 10 masodpercenkent a8 lolapra, 25 meterre, 1 kg sutesssel es egy kezzel. Hat nem egyszeru az sem.
De azért a csúcs a gyorstüzelő pisztoly versenyszám (olimpiai döntős). 25m, egy kezes tartás, kb 9-esen belül kell lenni hogy találat legyen, utolsó két sorozatban 2x5 lövés 2x4mp alatt. (De az első két sorozat is 2x8mp csak, a középső kettő pedig 2x6mp). És mindezt 5 külön lőlapra (minden lőlapra 1 lövés) :-D Méghogy az olimpiai számok nem dinamikusak :-D
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4416
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

Sparrow írta: 2024.04.18. 21:17 De azért a csúcs a gyorstüzelő pisztoly versenyszám (olimpiai döntős). 25m, egy kezes tartás, kb 9-esen belül kell lenni hogy találat legyen, utolsó két sorozatban 2x5 lövés 2x4mp alatt. (De az első két sorozat is 2x8mp csak, a középső kettő pedig 2x6mp). És mindezt 5 külön lőlapra (minden lőlapra 1 lövés) :-D Méghogy az olimpiai számok nem dinamikusak :-D
Egy helyben kell gyorsan lőni. 8-)
Az “igazi” dinamikusban a lövő is mozog. ;)
A valódi taktikai helyzetekben pedig a fentieken kívül a lőlap viszonozza a tüzet… :lol:
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
AndyA
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 3673
Csatlakozott: 2021.10.08. 12:56

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: AndyA »

Petya357 írta: 2024.04.18. 22:45 Egy helyben kell gyorsan lőni. 8-)
Az “igazi” dinamikusban a lövő is mozog. ;)
A valódi taktikai helyzetekben pedig a fentieken kívül a lőlap viszonozza a tüzet… :lol:
Ott a késdobáló gép. Át kell szerelni paintball markerre. :x
aksurv
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3467
Csatlakozott: 2018.06.08. 16:12

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: aksurv »

Petya357 írta: 2024.04.18. 22:45 Egy helyben kell gyorsan lőni. 8-)
Az “igazi” dinamikusban a lövő is mozog. ;)
A valódi taktikai helyzetekben pedig a fentieken kívül a lőlap viszonozza a tüzet… :lol:
Volt ilyen is. A Csomán Jani csinált olyan pályát ahol lolap alá pb markert szerelt és aki nem jól használta a fedezetet, azt jól lábon lőtte. Volt nagy döbbenet..
Az acélnál senki nem keményebb, az ólomnál senki nem gyorsabb...
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13625
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4416
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

aksurv írta: 2024.04.19. 09:04 Volt ilyen is. A Csomán Jani csinált olyan pályát ahol lolap alá pb markert szerelt és aki nem jól használta a fedezetet, azt jól lábon lőtte. Volt nagy döbbenet..
Ilyet hogyan lehetne? Nagyon jól hangzik.
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
aksurv
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3467
Csatlakozott: 2018.06.08. 16:12

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: aksurv »

Petya357 írta: 2024.04.19. 09:32 Ilyet hogyan lehetne? Nagyon jól hangzik.
Majd megkerdezem tőle.
Az acélnál senki nem keményebb, az ólomnál senki nem gyorsabb...
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5906
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

Petya357 írta: 2024.04.19. 09:32 Ilyet hogyan lehetne? Nagyon jól hangzik.
Beállítasz egy markert, hogy a fedezék mellett alul lőjön el, aztán amikor megfelelőnek érzed, akkor meghúzol egy madzagot, ami elhúzza a marker billentyűjét. Ez a legegyszerűbb megoldás, aztán lehet bonyolítani persze.
Vagy elmész egy airsoft játékra, az force on force.
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
Avatar
bel
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 2702
Csatlakozott: 2018.06.02. 07:30
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: bel »

Fortitu írta: 2024.04.19. 09:36 Beállítasz egy markert, hogy a fedezék mellett alul lőjön el, aztán amikor megfelelőnek érzed, akkor meghúzol egy madzagot, ami elhúzza a marker billentyűjét. Ez a legegyszerűbb megoldás, aztán lehet bonyolítani persze.
Vagy elmész egy airsoft játékra, az force on force.
Szia,

Igen, csak erdemes pancelozni a markert, mert volt aki osztonosen visszalott: szetlotte a markert. :-(

Amugy az illeto neve ugy kezdodott, hogy "dr.", szoval meg csak nem is olyan ember, aki mindig osztonlenykent viselkedik.

Bel
Avatar
qqriq
Peacemaker
Peacemaker
Hozzászólások: 13929
Csatlakozott: 2018.06.04. 20:33
Tartózkodási hely: internet
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: qqriq »

en meg lattam dr-t aki vigyorogva lotte a femet puskaval hogy hanyadik lovesre likad ki :?
bel írta: 2024.04.19. 09:44 Szia,

Igen, csak erdemes pancelozni a markert, mert volt aki osztonosen visszalott: szetlotte a markert. :-(

Amugy az illeto neve ugy kezdodott, hogy "dr.", szoval meg csak nem is olyan ember, aki mindig osztonlenykent viselkedik.

Bel
ingyom bingyom tálib-e?
Arh
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 265
Csatlakozott: 2019.05.10. 22:12

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Arh »

Petya357 írta: 2024.04.19. 09:32 Ilyet hogyan lehetne? Nagyon jól hangzik.
Ugyan én csak airsoftozom, de ott aki nem rendeltetésszerűen használja a fedezéket az nagyon hamar elbattyog a visszaállóra.
Az idő rovására megy, nyilván.
brh562
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 528
Csatlakozott: 2018.06.09. 11:06

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: brh562 »

aksurv írta: 2024.04.19. 09:04 Volt ilyen is. A Csomán Jani csinált olyan pályát ahol lolap alá pb markert szerelt és aki nem jól használta a fedezetet, azt jól lábon lőtte. Volt nagy döbbenet..
mijen veszéjes is volt ...
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4416
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

zora írta: 2024.04.19. 12:11 Köszönöm, most kett kész.Screenshot_20240419_120936_Gallery.jpgScreenshot_20240419_120941_Gallery.jpgScreenshot_20240419_120957_Gallery.jpg
Nagyon menő.

Ilyesmit élesben szabad lenne? 12, 16 vagy 20 Ga pisztoly? 🤔
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13625
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

Petya357 írta: 2024.04.19. 12:15 Nagyon menő.

Ilyesmit élesben szabad lenne? 12, 16 vagy 20 Ga pisztoly? 🤔
Önvédelminek?😂

Amúgy milyen sportági versenyszabályzatnak felelne meg?
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Avatar
Fortitu
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 5906
Csatlakozott: 2018.06.01. 18:43
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Fortitu »

gvass1 írta: 2024.04.19. 12:25 Önvédelminek?😂

Amúgy milyen sportági versenyszabályzatnak felelne meg?
Nem tudom melyiknek felel meg, de kipróbálnám skeet lövészetre, steelre, rapidra, gyorspontra is :D
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem.
zora
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 3349
Csatlakozott: 2018.06.01. 19:54
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: zora »

gvass1 írta: 2024.04.19. 09:26
ÚJ VIDEÓ! Walther CSP .22 LR sportpisztolyok 1. rész

http://www.kaliberinfo.hu/fegyvervideok ... ok-1-resz/

és

http://www.fegyvervideo.hu/walther-csp- ... ok-1-resz/



Kép
Szép, biztos jó is, de k drága.
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13625
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

zora írta: 2024.04.19. 13:10 Szép, biztos jó is, de k drága.
Sajnos ez a realitás, nem ez a drága, hanem nyomorisztán csórosodott el totálisan.

1200-1300 euró ebből egy alapabb modell. Egy német sportlövőnek ez tényleg a belépő szint.
Ez a kvázi "klubfegyver".

(Bónusz nyomorisztánban HIPPPPERÁFA+LAMINÁTUM.)
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4416
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

Fortitu írta: 2024.04.19. 12:35 Nem tudom melyiknek felel meg, de kipróbálnám skeet lövészetre, steelre, rapidra, gyorspontra is :D
+ sziluettre is jó. Egy lövés - őt csirke, és két disznó! :mrgreen:
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Petya357
Fórumtag
Fórumtag
Hozzászólások: 4416
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: Petya357 »

Petya357 írta: 2024.04.19. 16:08 + sziluettre is jó. Egy lövés - őt csirke, és két disznó! :mrgreen:
https://mdlsz.com/wp-content/uploads/20 ... pdf#page25

Ha 2 kiló alatt marad a lupara, szerintem belefér az Unlimited (nem korlátozott) központi gyujtású kategóriába
IMG_6272.jpeg
Azért megnézném Lempola úr fejét , amikor sluggal elkezdenélm vadászni az fèmállatokat egy nemzetközi versenyen . De a szövetsèg, és a sünök szerintem egy szót sem szólhatnának. Be kell írni. 8-)

A PKLV levizsgáztatná, vagy bele tud kötni? 🤔
Si vis pacem - CCCLVII magnum… μολὼν λαβέ
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6166
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

FÉG

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Nocsak, kik vették meg a FÉG márkanevet?
Dragunovot árulnak.

feg-defense.com/
HU-1211 Budapest, Célgép utca 1-5.
(Mondjuk a Célgép tényleg jól jön a gyártáshoz.. :-)
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Kojak
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 1351
Csatlakozott: 2018.06.04. 10:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: FÉG

Hozzászólás Szerző: Kojak »

WildBear23 írta: 2024.04.20. 19:20 Nocsak, kik vették meg a FÉG márkanevet?
Dragunovot árulnak.

feg-defense.com/
HU-1211 Budapest, Célgép utca 1-5.
(Mondjuk a Célgép tényleg jól jön a gyártáshoz.. :-)
Alig pár évvel vagy lemaradva. :D
(Solar Kft.)
Avatar
WildBear23
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 6166
Csatlakozott: 2018.06.10. 12:50

Re: FÉG

Hozzászólás Szerző: WildBear23 »

Kojak írta: 2024.04.20. 19:51 Alig pár évvel vagy lemaradva. :D
(Solar Kft.)
Nem vagyok Frommer Rudolf, hogy a FÉG pályafutását kövessem.. ;)
*** Rationaliorem legem de armis scribere necesse est!***
Kojak
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 1351
Csatlakozott: 2018.06.04. 10:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: FÉG

Hozzászólás Szerző: Kojak »

WildBear23 írta: 2024.04.20. 20:58 Nem vagyok Frommer Rudolf, hogy a FÉG pályafutását kövessem.. ;)
Pedig itt is téma volt az SzVD-s sztori régebben.
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13625
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

Savage új ismétlő és öntöltő Timber és TimberLite Rimfire széria

http://www.kaliberinfo.hu/hirek/savage- ... re-szeria/


Kép
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
brh562
Veterán
Veterán
Hozzászólások: 528
Csatlakozott: 2018.06.09. 11:06

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: brh562 »

gvass1 írta: 2024.04.22. 07:30 Savage új ismétlő és öntöltő Timber és TimberLite Rimfire széria

http://www.kaliberinfo.hu/hirek/savage- ... re-szeria/


Kép
volt e valaha törekvés arra , hogy a külöbnöző gyártók egységesítsék a tárjaikat? illetve igény lenne rá?
Avatar
gvass1
Kereskedő
Kereskedő
Hozzászólások: 13625
Csatlakozott: 2018.06.02. 08:46
Tartózkodási hely: Bogotá, Kolumbia
Kapcsolat:

Re: Lőfegyverek, elöltöltős fegyverek, lőterek, sportlövészet

Hozzászólás Szerző: gvass1 »

brh562 írta: 2024.04.22. 10:08 volt e valaha törekvés arra , hogy a külöbnöző gyártók egységesítsék a tárjaikat? illetve igény lenne rá?
Ez így kicsit általános kérdés.

Vannak tárak, melyek kvázi iparági szabvánnyá váltak. Pl. Ruger 10/22 tárja, a Glock-tárak, vagy a legsikeresebb: az M16/M4 Stanag tár.
Ehhez persze az kellett, hogy ezek (és a hozzájuk tartozó fegyverek) gigantikus mennyiségben készüljenek, olcsók és megbízhatóak legyenek.
Innentől érdemes a kisebb gyártóknak is ezeket használni a saját típusaikhoz.

Lásd ma már vannak 10/22-táras török fegyverek is, de glock-táras szlovákok is például. .223 Rem./5,56x45 kaliberben viszont már ennek szinte ellenkezője van: ha nem stanag-táras az öntöltő puskád, akkor kudarcra van ítélve.
Miheztartás végett: küldetéstudatos fasisztoid che guevara, Panzerkommander, erkölcsileg nulla.
Valamint kedvelem, ha GENERALFELDMARSCHALL-nak szólítanak.
Válasz küldése